Polmic - FB

Artykuły

Warszawa | Polska muzyka romantyczna XIX wieku

WOK24 lutego 2019 roku o godz. 17:00 w przepięknym Muzeum Pałacu Króla Jana III odbędzie się koncert Warszawskiej Opery Kameralnej z cyklu „Koncerty kameralne w Wilanowie”.

Muzyka romantyzmu przepełniona jest uczuciami. Kompozycje tego okresu ukazują cały wachlarz emocji. Rozedrgane uczucia, apoteoza uniesień, porywy serca, tęsknota – wszystkie one stanowiły inspirację dla twórców: poetów, dramatopisarzy, malarzy i wreszcie kompozytorów. W wypadku kompozytorów polskiego Romantyzmu, do głosu dochodził jeszcze jeden, kto wie czy nie najistotniejszy aspekt. Była to tęsknota za utraconą ojczyzną. Najodpowiedniejszym gruntem do ukazania wszystkich tych emocji, czasem bardzo osobistych jest muzyka kameralna. Polski dorobek kompozytorski jest w tej mierze niebywale bogaty.

Pieśń romantyczna, pełna emocjonalnej afektacji, w wypadku Polski rozbiorowej, pełniła jeszcze jedną, szczególną rolę: była nośnikiem patriotycznych treści. W tym gronie szczególne znaczenie zdają się mieć pieśni Moniuszki i Chopina. Pierwsze, być może lżejsze, interpretacyjnie mniej skomplikowane (z założenia miały być wykonywane w szlacheckich dworach z dala od scen koncertowych), drugie, pełne wyważenia pomiędzy pianistyczną wirtuozerią a ulotnością wokalnej frazy. Podczas najbliższego koncertu dopełnią je może ciut bliższe naszym czasom choć wciąż osadzone w stylistyce romantyzmu dzieła Mieczysława Karłowicza. Zabrzmią także dzieła Michała Kleofasa i Franciszka Ksawerego oraz Michała Kazimierza Ogińskich, czy perły z dorobku Henryka Wieniawskiego, Stanisława Niewiadomskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie http://repertuar.operakameralna.pl/event/polska-muzyka-romantyczna-xix-w-warsaw-opera-quartet-i-marek-bracha-koncerty-kameralne-w-wilanowie-2/