Polmic - FB

Artykuły

Szczecin | Dzieje grzechu

Opera na Zamku6 i 7 kwietnia 2019 roku w szczecińskiej Operze na Zamku zobaczymy balet Dzieje grzechu na motywach powieści Stefana Żeromskiego do muzyki Mieczysława Karłowicza.

Czy miłość kobiety może sprowadzić ją na samo dno? Czy w opanowanym przez mężczyzn świecie jest w stanie ocalić swoją godność? Spektakl baletowy w choreografii Karola Urbańskiego inspirowany jest filmem Waleriana Borowczyka okrzykniętym największym skandalem polskiego kina i równie głośną książką Stefana Żeromskiego o tym samym tytule. Historia kobiety osamotnionej w świecie mężczyzn. Kobiety, która wiedziona namiętnościami trafia na samo dno. Kobiety, która od tego dna potrafi się odbić i ocalić pierwiastek siebie. Również historia świata. Świata, w którym nasze emocje, uczucia i słabości są obserwowane jak w sklepowej witrynie.

Balet Dzieje grzechu to też spotkanie z muzyką z epoki – późnoromantycznymi poematami symfonicznymi Mieczysława Karłowicza. W wykonaniu Orkiestry Opery na Zamku w Szczecinie pod dyrekcją Jerzego Wołosiuka usłyszymy pieśń na głos i orkiestrę op. 1 nr 5 Pamiętam ciche, jasne, złote dnie, poemat symfoniczny op. 9 Powracające fale, poemat symfoniczny op. 13 Smutna opowieść, pieśń na dwa głosy i orkiestrę op. 3 nr 1 Mów do mnie jeszcze, I część Symfonii „Odrodzenie” oraz Rapsodię litewską. Partie solowe wykonają Joanna Tylkowska-Drożdż i Paweł Wolski.

Więcej – na stronie

http://www.opera.szczecin.pl/component/repertuar/spektakl/249-dzieje-grzechu