Parafrazy 1. Preludium e-moll, Mazurek a-moll na fortepian (2024)
Rashomon. Scena 1 na flet i elektronikę (2024)
Osoby Tagi: kompozytor, wykonawca
kompozytor i pianista; ur. 24 marca 1980, Kraków. W latach 1999-2005 studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach: grę na fortepianie w klasie Józefa Stompla (1999-2004) oraz kompozycję pod kierunkiem Eugeniusza Knapika (2000-2005). Otrzymał stypendium Towarzystwa im. Fryderyka Chopina (2001), Ministra Kultury za wyróżniające wyniki w nauce (2003-2005), Fundacji "Sapere Auso” dla studentów szczególnie aktywnych edukacyjnie (2005), Programu „Sokrates Erazmus” na doskonalenie umiejętności w zakresie kompozycji pod kierunkiem Marca Stroppy w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w...
Anna S. Dębowska Śpiewacy eksportowi. Sukces polskich artystek i artystów operowych, Warszawa, Agora, 2024, 400 s.
ISBN: 9788383801230
Anna S. Dębowska w swojej książce Śpiewacy eksportowi. Sukces polskich artystek i artystów operowych szuka źródeł fenomenalnej popularności polskich śpiewaczek i śpiewaków operowych, którzy zyskali światową sławę, również w sferze popkultury.
Dębowska śledzi losy 9 polskich artystów: Aleksandry Kurzak (sopran), Ewy Płonki (sopran), Piotra Beczały (tenor), Józefa Jakuba Orlińskiego (kontratenor), Mariusza Kwietnia (baryton), Artura Rucińskiego (baryton), Andrzeja Filończyka (baryton), Tomasza Koniecznego (bas-baryton), Rafała Siwka (bas). Opisuje całą karierę muzyczną śpiewaków, którzy w...
Lisowice, Across Music Foundation, Ars Musica, 2024
Wybór pieśni Piotra Maszyńskiego (1855-1934) na głos i fortepian jest pierwszym współczesnym wydaniem pieśni tego kompozytora. Publikacja oparta jest na XIX i XX wiecznych wydaniach nut kompozytora ze zbiorów bibliotek polskich, umożliwiając zapoznanie się z tą mało znaną dziś muzyką w przejrzystej i poręcznej formie.
Zbiór zawiera 12 wybranych utworów w opracowaniu Lilianny Zalesińskiej oraz Jolanty Pszczółkowskiej-Pawlik o trudności przystosowanej dla wykonawców na rożnych etapach zaawansowania, w przekroju na głosy męskie i żeńskie z towarzyszeniem fortepianu. Edycja współczesna...
Opowieści na fagot i fortepian to najnowsza płyta fagocisty dr. Mirosława Pachowicza i pianistki dr hab. Izabeli Paszkiewicz-Ginter, która ukazała się nakładem Opus Series (111 | 2024). Znalazły się na niej premiery fonograficzne utworów polskich kompozytorów, które powstały między 1950 a 2023 rokiem.
Są to utwory skomponowane na fagot i fortepian autorstwa Władysławy Markiewiczówny, Władysława Walentynowicza, Adama Świerzyńskiego, Zbigniewa Kruczka, Szymona Wieczorka. Suita La Belle et la Bête Z. Kruczka i Abstrakcje II Sz. Wieczorka powstały bezpośrednio na zamówienie wykonawców.
...
Na stronie pisma "Polski Rocznik Muzykologiczny” opublikowana została w otwartym dostępie zawartość tomu XXII (2024) zatytułowanego "Muzyka polska. Twórcy – problemy – konteksty”.
Najnowszy tom czasopisma prezentuje artykuły powstałe w związku z 52. Konferencją Muzykologiczną ZKP, która odbyła się w 2023 roku w Rzeszowie i Strzyżowie.
W pierwszej sekcji tomu (Twórcy) mieszczą się trzy artykuły. Maria Wilczek‑Krupa przywraca pamięć o Emilu Łapczyńskim. Marta Szoka bada złożoną relację między działalnością dyrygencką a twórczością kompozytorską Pawła Kleckiego, Jana Krenza i Stanisława...
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o ogromnym znaczeniu dorobku pisarza, ustanowił rok 2025 Rokiem Stefana Żeromskiego. Z tej okazji Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach, Instytucja Kultury Województwa Świętokrzyskiego, ogłasza Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski "Żeromski 2025". Przedmiotem konkursu jest utwór symfoniczny (bez udziału solistów) zainspirowany nowelą Stefana Żeromskiego Puszcza jodłowa, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Termin nadsyłania partytur upływa 20 listopada 2025 roku (decyduje...
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca od lat dociera z koncertami muzyki klasycznej do mieszkańców małych polskich miast, miasteczek i wsi. W ramach projektu "Z klasyką przez Polskę" skrzypek Jakub Jakowicz i pianista Łukasz Chrzęszczyk wyruszą w trasę koncertową do województwa lubelskiego. W dniach 27-29 marca 2025 roku wystąpią w Ośrodku Kultury Samorządowej w Żółkiewce, Dworze Sztuki w Siennicy Różanej i w Gminnym Domu Kultury w Markuszowie.
Dzięki temu publiczność z tych mniejszych ośrodków zyska wyjątkową możliwość posłuchania na żywo znanych artystów i największych arcydzieł muzyki...
Od satyrycznych tonów Witolda Szalonka, przez wirtuozowską trąbkę Alexandra Arutiuniana, po jazzowe inspiracje George’a Gershwina i hipnotyczne rytmy Maurice’a Ravela – taki będzie koncert 28 marca 2025 o godz. 19:00, podczas którego Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej wystąpi pod dyrekcją Jurka Dybała, znakomitego śląskiego dyrygenta, który jako muzyk na co dzień związany jest z Wiener Philharmoniker i Wiener Staatsoper.
Każdy utwór oferuje unikalne doświadczenie, ukazując różne oblicza muzyki symfonicznej. Będzie to muzyczna podróż od Nowego Jorku do Śląska, pełna niespodzianek i...
Improwizacje gitarzysty Michała Lazara i perkusisty oraz kompozytora Aleksandra Wnuka - lawirujące pomiędzy ambientem a melodyjnym art-popem - usłyszymy podczas koncertu z cyklu "Elektro" w Hashtag Labie 28 marca 2025 o godz. 20:00.
"Ich muzyka wydaje się poza czasem (…) Poprzez swoją nieokreśloność intensywnie działa na wyobraźnię” – tak twórczość duetu Surreal Voyagers podsumował krytyk muzyczny Maciej Krawiec. Istniejący od 2018 roku zespół nagrał swoją debiutancką płytę Seeking mother na żywo w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, która szokuje pełnym brzmieniem, przypominającym...
29 marca o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego odbędzie Koncert Jubileuszowy Macieja Małeckiego, który w 2025 roku kończy 85 lat. Ozdobą koncertu będzie prawykonanie Scherza na orkiestrę, które Maciej Małecki zadedykował Michałowi Klauzie i Orkiestrze Polskiego Radia w Warszawie.
"Michał Klauza dyrygował szeregiem moich utworów symfonicznych, a jego interpretacje zawsze były bliskie mojemu rozumieniu i odczuwaniu muzyki" - podkreśla kompozytor. "Z Orkiestrą związany jestem od ponad półwiecza, gdy ten zespół znany był jeszcze jako Orkiestra Polskiego Radia...
Program wieczoru 25 marca 2025 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej to znakomita ilustracja obecności tzw. "polskiej tradycji” w muzyce fortepianowej. Podczas słuchania dzieł dwóch klasyków XX wieku w interpretacji Piotra Sałajczyka, dyskretnie odezwie się duch Chopina.
Jako pierwsza zabrzmi Sonata fortepianowa, skomponowana przez dwudziestojednoletniego Witolda Lutosławskiego w czasach, gdy fascynowała go muzyka instrumentalna Karola Szymanowskiego. Fortepian objawi się tutaj się jako źródło rozmaitych barw dźwiękowych.
W Maskach Szymanowskiego fortepian zaprezentuje się jako...
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie zaprasza do udziału w I Ogólnopolskim Konkursie z Kształcenia Słuchu "Słuchogramy: A ≠ 440” dla uczniów klas 3-6 szkół muzycznych II stopnia. Konkurs odbędzie się 5 kwietnia 2025 roku. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 24 marca.
Tematyka pierwszej edycji konkursu eksploruje wybrane zagadnienia mikrotonalne oraz związane z wykorzystaniem skal i powtarzalnych układów dźwiękowych w praktyce artystycznej, w szczególności na przykładach zaczerpniętych z twórczości kompozytorów polskich, również najmłodszego pokolenia.
...
Zapraszamy na prezentację nowego portalu internetowego Związku Kompozytorów Polskich poświęconego życiu i twórczości Józefa Kofflera (1896–1943?). Spotkanie odbędzie się 29 marca 2025 roku o godz. 18.00 na Uniwersytecie Warszawskim w Auli prof. Jana Baszkiewicza w Gmachu Audytoryjnym Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28). Na zakończenie Kwartet Śląski prawykona uznawany dotąd za zaginiony, skomponowany w 1934 roku Kwartet smyczkowy Kofflera! Wstęp wolny.
Józef Koffler to postać wyjątkowa i wielowymiarowa. Jego życie splotło się z...
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza na drugą edycję festiwalu "Przedwiośnie Baletowe”, który potrwa ponad tydzień - od 20 do 29 marca 2025 roku. Projektowi przyświeca idea, aby pokazać nowe perspektywy tańca i kierunki, w których się rozwija dzięki młodym twórcom, odważnym w poszukiwaniu nowych form ekspresji.
Festiwal otworzy premierowy spektakl Spectrum 03, będący debiutami choreograficznymi tancerzy Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu. Są jego twórcami w każdym aspekcie: odpowiadają nie tylko za choreografię, lecz także za dobór muzyki, scenografię i materiały promocyjne.
W tym roku obok...
Rok 2025 jest dla Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach rokiem jubileuszów: 20-lecie instytucji, 45-lecie pierwszego z prywatnych Festiwali Muzyki Kameralnej "Lusławice – Dwór" oraz 5. rocznica śmierci Patrona; w tym dniu, 29 marca o godz. 18:00, jedno z najważniejszych dzieł Mistrza – skomponowane w Lusławicach Credo – wykonają znakomici artyści pod dyrekcją Macieja Tworka.
"Nie zerwałem z Panem Bogiem właśnie dzięki muzyce. Napisałem jej tyle, że mogę powiedzieć, że przez to też wierzę. (…) że przez moją muzykę pozostałem wierzącym. Coś, co ważne, sprawdziło...
W dniach 25–27 marca 2025 roku w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu odbędzie się XVII Międzynarodowa Konferencja "Tradycje Śląskiej Kultury Muzycznej". Tegoroczna edycja, zatytułowana "Na skrzyżowaniu szlaków Europy", będzie wydarzeniem o szczególnym znaczeniu międzynarodowym, wpisującym się w okres polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Integralną częścią wydarzenia będą dwa wyjątkowe koncerty.
Celem konferencji jest międzynarodowa promocja unikalnego dziedzictwa muzycznego Śląska oraz podkreślenie znaczenia Wrocławia jako jednego z kluczowych ośrodków kultury...
"Miesiąc Kobiet” to wyjątkowy cykl koncertów, który już po raz 4. organizuje Filharmonia Zielonogórska. W 2025 roku potrwa od 7 do 29 marca, a jego hasłem przewodnim będą "muzyczne fascynacje”. Batuta przekazana zostanie znakomitym Dyrygentkom, a w repertuarze każdego koncertu obok wielkiej literatury symfonicznej znajdą się prawykonania dzieł polskich kompozytorek!
Chloe Dufresne, Marta Kluczyńska, Agnieszka Franków-Żelazny i Martyna Zych zapytane zostały o repertuar, który je najbardziej fascynuje, i właśnie on znajdzie się w programie.
Zainauguruje tegoroczny cykl koncertów...
Filharmonia Pomorska im. I.J. Paderewskiego ogłasza Konkurs Kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany gobelinem Jerzego Krechowicza Piesomen Antropon (Uczyńmy Człowieka) "Ceta", znajdującym się w kolekcji Filharmonii Pomorskiej. Konkurs adresowany jest do profesjonalnych kompozytorów urodzonych przed 10 kwietnia 1999 roku. Termin zgłoszenia partytur upływa z dniem 1 kwietnia 2025 roku.
Przedmiotem konkursu jest utwór na orkiestrę symfoniczną w składzie nie większym niż: 3333|4331|tmp|hp|pf|str. W kompozycji można również uwzględnić również takie instrumenty, jak: gran cassa, dzwony...
Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na wyjątkową konferencję muzyczną: XV Ogólnopolski Zjazd Studentów Muzykologii, który odbędzie się w dniach 16-17 maja 2025 roku. Zgłoszenia abstraktów wystąpień może wysłać każdy, a udział w konferencji jest bezpłatny. Termin przyjmowania abstraktów został przedłużony do 31 marca 2025 roku.
Wydarzenie otworzy wykład prof. dr hab. Sławomiry Żerańskiej-Kominek – wybitnej muzykolog, członkini Związku Kompozytorów Polskich, badaczki kultur muzycznych Azji Środkowej, mniejszości narodowych w Polsce i kultury arabskiej. Po tym...
Z okazji polskiej prezydencji w Radzie UE, Brussels Chamber Ensemble (BCE) organizuje konkurs dla polskich kompozytorów, którego tematem przewodnim będzie Polska. Zwycięski utwór na orkiestrę będzie miał swoją premierę w Brukseli podczas koncertu polskiej prezydencji 2025, obok utworów uznanych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania partytur mija 1 kwietnia 2025 roku.
W Konkursie mogą wziąć udział kompozytorzy mający obywatelstwo polskie, bez względu na wiek.
Zwycięzca zostanie ogłoszony przed 1 maja. Jego utwór po raz pierwszy zabrzmi w Brukseli latem 2025 roku i zostanie nagrany....
Udział w lutowym "Spotkaniu u Kompozytorów" wzięli redaktorzy trzytomowego zbioru Pism Romana Palestra - Beata Bolesławska-Lewandowska, Iwona Lindstedt, Lech Dzierżanowski - Magdalena Borowiec, kustosz Archiwum Kompozytorów Polskich w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, która dokonała transkrypcji około 800 audycji radiowych Palestra, recenzentka Pism dr hab. Jolanta Guzy-Pasiak (Instytut Sztuki PAN) oraz przedstawicielki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Dzięki nim można był nabyć jedyne w swoim rodzaju książki z autografem.
Podczas spotkania Pan dr Krzysztof Bilica przekazał do...
20 grudnia w siedzibie Związku Kompozytorów Polskich na pięknie oświetlonym Rynku Starego Miasta odbyło się ostatnie w 2024 roku "Przedświąteczne spotkanie u Kompozytorów". Tym razem dr Michał Piekarski - znany badacz dziejów muzycznych Lwowa wykonał wraz z publicznością znane i zapomniane kolędy i pastorałki z naciskiem na tradycje lwowsko-przemyskie oraz opowiedział o ich historii.
Dołączyli się do naszego muzykowania również kompozytorzy - Jarosław Siwiński, prof. dr hab. Krzesimir Dębski, dr hab. prof. Edward Sielicki, Carlos Malcolm, dyrektor Instytutu Muzykologii UW prof. dr hab....
Spotkanie z bohaterami projektu "Dusza dźwięków” oraz jego autorką dr Mariettą Morawską-Büngeler odbyło się 27 września 2024 roku w warszawskiej siedzibie ZKP w ramach 67. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" i cyklu "Spotkania u Kompozytorów". Poprowadził spotkanie prezes ZKP dr Mieczysław Kominek.
Książka, która liczy ponad 1000 stron, zawiera: wywiady "rzeki“ z piętnastoma kompozytorami, zajmującymi ważne miejsce na polskiej scenie muzycznej, dokumentacje ich twórczości, fotografie, fragmenty partytur i rękopisów.
O współpracy z Mariettą Morawską-Büngeler...
30 stycznia w Sali Koncertowej Pałacu Ziemstwa Pomorskiego Akademii Sztuki w Szczecinie odbyła się polska premiera najnowszej kompozycji szczecińskiego kompozytora Piotra Gryski na mezzosopran, wiolonczelę i fortepian do słów Francesco Petrarki. Utwór CANZONIERE skomponowany został w kwietniu 2024 roku z okazji 650 rocznicy śmierci poety, a pierwszymi interpretatorami dziesięciu pieśni składających się na cykl byli: Weronika Włodarczyk, obecnie dyplomantka na Wydziale Wokalnym Akademii Sztuki w Szczecinie w klasie dr hab. Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej, prof. AS, Antoni Majewski,...
Rynek Starego Miasta 27 00-272 Warszawa e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel: +48 785 370 000
Wsparcie projektu
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.