polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Czajkowski i Haydn
17 lutego 2018, Warszawa
130. lat Akademii Muzycznej w Krakowie
25 lutego 2018, Kraków
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz

archiwum

Filtr

Potrójne ECHO Klassik 2008 dla Sinfonii Varsovii - Polskiej Orkiestry Kameralnej

ECHO Klassik 2008Trzy albumy, w których nagraniach uczestniczyła Sinfonia Varsovia – Polska Orkiestra Kameralna zdobyły niemiecką nagrodę fonograficzną ECHO Klassik 2008:
  • Werke fur Trompete - wyk.: Gabor Boldoczki, Sinfonia Varsovia (Sony/BMG Sony Classical)
  • Polish Spirit - wyk.: Nigel Kennedy, Polish Chamber Orchestra (EMI Classics)
  • Albrecht Mayer. New Seasons - wyk.: Albrecht Mayer, Sinfonia Varsovia (Universal/ Deutsche Grammophon)

Doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich na rok 2008

W dniu 2 lipca 2008 roku w siedzibie Związku Kompozytorów Polskich w Warszawie Jury obradujące w składzie: Zofia Helman (przewodnicząca), Lidia Zielińska, Sławomira Żerańska-Kominek i Krzysztof Knittel (w zastępstwie Prezesa Związku, Jerzego Kornowicza) przyznało doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich na rok 2008.
Laureatami nagród zostali:Małgorzata Gąsiorowska
  • teoretyk i krytyk muzyczny Małgorzata Gąsiorowska - za wieloletnie zaangażowanie w promocję polskiej muzyki współczesnej i za prace badawcze, a w szczególności za książkę Grażyna Bacewicz oraz
  • Tadeusz Wieleckikompozytor, kontrabasista i wieloletni dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" - Tadeusz Wielecki - za wybitne osiągnięcia kompozytorskie i za wieloletnią popularyzację nowej muzyki.
Uroczyste wręczenie nagród nastąpi we wrześniu 2008 roku podczas 51. Festiwalu „Warszawska Jesień”.

Łukasz Trepczyński zdobywcą II nagrody Konkursu Chopinowskiego w Mariańskich Łaźniach

Łukasz TrepczyńskiŁukasz Trepczyński, student V roku Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego zdobył II nagrodę (ex aequo z Romanem Wagnerem z Czech) na VII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach (Czechy), który odbywał się w dniach 28 czerwca - 2 lipca 2008 roku. Zwycięzyła Japonka Eri Goto, a specjalną nagrodę francuskiego towarzystwa "Chopin á Nohant" dla najmłodszego uczestnika konkursu zdobyła Joanna Różewska.

Nagrody Honorowe Związku Kompozytorów Polskich

W dniu 23 lipca 2008 roku Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich zdecydowało o przyznaniu tegorocznych Nagród Honorowych Związku Kompozytorów Polskich w dziele promocji polskiej muzyki współczesnej następującym osobom:
  • Marianowi Borkowskiemu - za stworzenie, wieloletnią organizację i programowanie festiwalu Laboratorium Muzyki Współczesnej
  • Andrzejowi Dziadkowi - za wieloletnią organizację i programowanie festiwali Śląskie Dni Muzyki Współczesnej i Śląskie Trybuny Kompozytorów
  • Stanisławowi Moryto - za stworzenie, wieloletnią organizację i programowanie festiwalu Legnickie Konwersatorium Organowe
  • Bronisławowi Kazimierzowi Przybylskiemu - za stworzenie, wieloletnią organizację i programowanie sesji Musica Moderna
Wręczenie Nagród Dorocznych i Honorowych odbędzie się 24 września 2008 roku o godz. 14.00 w siedzibie Stowarzyszenia Historyków Sztuki w Warszawie (przy Rynku Starego Miasta 27, I piętro).

Włosi zaprojektują Muzeum Chopina w Warszawie

Muzeum Chopina w WarszawieW czwartek, 31 lipca 2008 roku w Salonie Saskim Hotelu Sofitel Victoria w Warszawie ogłoszone zostały wyniki międzynarodowego Konkursu na koncepcję ekspozycji Muzeum Fryderyka Chopina, ogłoszonego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Zespół Rozstrzygający Sądu Konkursowego pod przewodnictwem prof. Ireny Poniatowskiej, w składzie którego znalazły się również takie osobistości, jak reżyser Andrzej Wajda, scenograf Boris Kudlička i Simon K. Posch - dyrektor Haus der Musik w Wiedniu, pierwszą nagrodę w wysokości 50 000 euro przyznał włoskiemu biuru projektowemu Migliore + Servetto Architetti Associati z Mediolanu. Drugą nagrodę otrzymała polska firma Govenlock Studio Projektowe z Warszawy. Przyznano także dwa wyróżnienia: dla włoskiej firmy Progetto Media SRL z Mediolanu oraz dla szwajcarskiego zespołu architektów Holzer Kobler Architekturen GmbH z Zurychu. Na konkurs zgłoszono 32 projekty, w tym 21 z zagranicy i 11 z Polski. Wśród nich znaleźli się reprezentanci Austrii, Danii, Grecji, Szwajcarii, Holandii, Włoch, Wielkiej Brytanii (4 zgłoszenia) oraz Niemiec (aż 7 prac).

Nagrody „Ars Quaerendi”

Marian SobulaDnia 28 lipca 2008 roku w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie ogłoszone zostały wyniku konkursu o Nagrodę Województwa Małopolskiego „Ars Quaerendi” przyznawanej za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury.