Polmic - FB
Filtr

Konkursy kompozytorskie z Portugalii

MISO MUSIC PORTUGAL10th International Electroacoustic Composition Competition 2009

Aby pobudzić tworzenie muzyki elektroakustycznej, Miso Music Portugal organizuje X Międzynarodowy Konkurs Kompozycji Elektroakustycznych Música Viva 2009. Zgłaszane utwory muszą być nagrane elektroakustycznie, skomponowane w studiu, w taki sposób, by podczas koncertu mogły być odtworzone tylko przez głośniki. Konkurs adresowany jest do kompozytorów wszystkich narodowości, nieprzekraczających 35 roku życia w dniu 31 grudnia 2009.

Termin zgłaszania: 30 czerwca 2009.

 

"Sound Walk" Call for Electroacoustic Miniatures - Música Viva Festival 2009

Miso Music Portugal i Música Viva Festival 2009 zapraszają kompozytorów do zgłaszania elektroakustycznych miniatur, które posłużyłyby do instalacji dźwiękowej "Sound Walk" podczas piętnastej edycji festiwalu Música Viva w Lizbonie w dniach 12-20 września 2009 roku.

"Sound Walk" to zewnętrzna instalacja stereofoniczna umiejscowiona wzdłuż 100-metrowego chodnika, który prowadzi do głównych wejść sal koncertowych the Belém Arts Centre. Kilka głośników będzie wywieszonych po każdej stronie chodnika, z których codziennie podczas festiwalu w godz. 10.00-24.00 będzie emitowany "Sound Walk".

Konkus adresowany jest do kompozytorów wszystkich narodowości bez limitu wieku.

Termin zgłaszania: 31 maja 2009.

 

2nd Sond'Ar-te Composition Competition 2009 - Chamber Music with Electronics

Aby zachęcić do tworzenia kompozycji kameralnych z elektroniką, Miso Music Portugal i zespół Sond'Ar-te Electric Ensemble organizują 2nd Sond'Ar-te Composition Competition 2009 - Chamber Music with Electronics.

Konkurs jest otwarty dla kompozytorów wszystkich narodowości bez limitu wieku. Każdy z nich może zgłosić tylko jedną kompozycję napisaną w 2000 roku lub później. Utwór nie może być wydany komercyjnie ani nagrodzony.

Członkami Jury w tegorocznym konkursie będą kompozytorzy: Jonathan Harvey, Philippe Leroux, Pedro Amaral i Miguel Azguime.

Termin zgłoszenia: 30 kwietnia 2009.

 

Więcej informacji na stronie:http://www.misomusic.com/ingl/crea/comcomp/2009.html

 

Moja babcia Moatina

Moja babcia MoatinaNakładem poznańskiego wydawnictwa Sorus ukazała się książka Moja babcia Moatina. W poszukiwaniu afrykańskich korzeni, autorstwa śpiewaczki sopranowej Małgorzaty Grzesiewicz-Sałacińskiej (sopran).

To opowieść o wyprawie autorki do Centralnej Afryki, której pretekstem stała się chęć odnalezienia czarnoskórych krewnych – potomków jej babci, Mouayetiny (Moatiny) Boman, córki Nguene Mbomana, wodza ziem Bakuele z Konga. Opisy spotkań z odnalezioną rodziną przeplatają się z refleksjami natury ogólnej, związanymi z życiem zawodowym artystki, a także obszernymi fragmentami pamiętnika dziadka autorki, Witolda, który spisał swe afrykańskie wspomnienia i uporządkował bogate archiwum obejmujące wykonane przez niego w latach 30-tych fotografie.

Małgorzata Grzesiewicz-Sałacińska Moja babcia Moatina. W poszukiwaniu afrykańskich korzeni, Sorus, Poznań 2008, s. 192.

Zielona Góra: 2009-04-24

W ramach obchodów jubileuszowychGrażyny Bacewicz, w dniu 24 kwietnia 2009 roku o godz.19.00 w Filharmonii Zielonogórskiej odbędzie się koncert "Romantyczny". Wystąpi znany skrzypek Roman Lasocki oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego. W programie: Colas Breugnon Tadeusza Bairda, VII Koncert skrzypcowy Grażyny Bacewicz i II Symfonia Sergiusza Rachmaninowa.

Zielona Góra: 2009-03-06

Filharmonia Zielonogórska, włączając się do obchodów jubileuszowychMieczysława Karłowicza, zaprasza na koncert w dniu 6 marca 2009 roku o godz.19.00. W wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej oraz Orkiestry Symfonicznej Radia i Telewizji Republiki Białoruś pod dyrekcją Czesława Grabowskiego usłyszymy dwa poematy symfoniczne Karłowicza - Rapsodię litewską i Smutną opowieść oraz VII Symfonię Dymitra Szostakowicza.

Poznań i Murowaniec: 2009-02-06 i 09

Kamień KarłowiczaDnia 8 lutego 2009 roku minie setna rocznica śmierciMieczysława Karłowicza. Tragiczne wydarzenia pod Małym Kościelcem, które przerwały życie genialnego symfonika stały się już mitem. I jeśli pamięć o Karłowiczu – kompozytorze na pewno nie zaginie, o tyle często zdarza nam się zapominać o Karłowiczu - wybitnym taterniku, który stworzył własną estetykę i ideologię wspinaczki górskiej.

Poznań od wielu już lat ma szczególną łączność z Zakopanem i twórcami związanymi z tym miejscem. Kultywował pamięć o Mieczysławie Karłowiczu dziś nieco już zapomniany Jerzy Młodziejowski, geograf, dyrygent, kompozytor, fotograf i popularyzator muzyki. Na szczęście znaleźli się jego naśladowcy.

Dnia 6 lutego 2009 roku o godz. 19.00 w poznańskim Muzeum Instrumentów Muzycznych oraz 9 lutego 2009 roku w tatrzańskim schronisku Murowaniec o godz. 20 – najbliżej miejsca w którym zeszła pamiętna lawina – odbędą się koncerty muzyki Mieczysława Karłowicza. Wykonawcami będą rozmiłowani w Tatrach poznańscy studenci: Maria Jaskulska (sopran) i Jakub Chrenowicz (fortepian). Poza pieśniami usłyszymy również obszerne fragmenty pism tatrzańskich Karłowicza recytowane przez Adama Banaszaka.

Wstęp wolny.

Warszawa: 2009-02-19

Koncert dedykowanyGrażynie Bacewicz (1909-1969) w wykonaniu uczniów i studentów z klas skrzypiec prof. Magdaleny Szczepanowskiej z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych przy ul. Miodowej w Warszawie i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina odbędzie się w czwartek, 19 lutego 2009 roku o godz. 18.00 w siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki w Pałacu Szustra (ul. Morskie Oko 2).

Warszawa: 2009-02-08

Koncert W hołdzieMieczysławowi Karłowiczowi - w 100 rocznicę śmierci odbędzie się w niedzielę, 8 lutego 2009 roku o godz. 12.00 w siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki w Pałacu Szustra (ul. Morskie Oko 2). Wystąpi znany baryton Leszek Skrla i Aldona Krasucka przy fortepianie, a fragmenty tekstów Mariusza Zaruskiego i Jalu Kurka przeczyta Andrzej Ferenc.

Koncertowi towarzyszy pokaz rękopisów kompozytora.

Przed koncertem organizatorzy zapraszają do złożenia kwiatów na grobie Kompozytora na warszawskich Powązkach - spotkanie przy Bramie św. Honoraty o godz.10.45.

Polacy w Szwecji czyli nowa płyta Duo Sopot

Duo Sopot - CDW Szwecji ukazała się płyta polskiego zespołu Duo Sopot w składzie: Elżbieta Rosińska – akordeon i Anna Sawicka – wiolonczela z utworami polskich kompozytorów, m.in. Mariana Gordiejuka - Con vigore e con dolore, Mariana Sawy - Sekwens na akordeon solo i Krzysztofa Naklickiego - Tryptyk Kaszubski i Toccata. Większość z nagranych utworów to fonograficzne premiery. Płyta ukazała się nakładem wydawnictwa Chamber Sound (numer wyd. CSCD 07037).

Artystki Duo Sopot - akordeonistka Elżbieta Rosińska i wiolonczelistka Anna Sawicka są absolwentkami gdańskiej Akademii Muzycznej. Rosińska obecnie w niej wykłada, a Sawicka jest koncertmistrzem Orkiestry Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Obie koncertują zarówno w repertuarze solowym, jak i kameralnym w kraju i za granicą.

Nieznana Bacewicz

Teatr Nowy w ŁodziW Teatrze Nowym w Łodzi istnieją niewydane, nieznane partytury muzykiGrażyny Bacewicz - przekazał nam Jacek Urbaniak, znany artysta i badacz muzyki. Jedną z nich jest partytura rękopiśmienna muzyki do spektaklu Nie-Boska Komedia Zygmunta Krasińskiego, którą wystawiono w łódzkim Teatrze Nowym w 1959 roku. Reżyserował Bogdan Korzeniewski, a autorem scenografii był Józef Szajna. Utwór Grażyny Bacewicz został odnaleziony przez Michała Mizerę i prof. Annę Kuligowską-Korzeniowską.

Wieloczęściowa kompozycja, składająca się z ponad 40 ustępów, przeznaczona jest na małą orkiestrę: flet, 2 klarnety, fagot, 2 rogi, perkusję, skrzypce 1 i 2, altówkę, wiolonczelę, kontrabas, ksylofon, wibrafon, harfę i fortepian (wyciąg na akompaniament, na próby).

Grażyna Bacewicz napisała w sumie siedem ilustracji muzycznych do sztuk teatralnych, wystawianych w teatrach w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Zielonej Górze. Żadna z nich nie została wydana drukiem.

Nieznana Bacewicz

Teatr Nowy w ŁodziW Teatrze Nowym w Łodzi istnieją niewydane, nieznane partytury muzykiGrażyny Bacewicz - przekazał nam Jacek Urbaniak, znany artysta i badacz muzyki. Jedną z nich jest partytura rękopiśmienna muzyki do spektaklu Nie-Boska Komedia Zygmunta Krasińskiego, którą wystawiono w łódzkim Teatrze Nowym w 1959 roku. Reżyserował Bogdan Korzeniewski, a autorem scenografii był Józef Szajna. Utwór Grażyny Bacewicz został odnaleziony przez Michała Mizerę i prof. Annę Kuligowską-Korzeniowską.

Wieloczęściowa kompozycja, składająca się z ponad 40 ustępów, przeznaczona jest na małą orkiestrę: flet, 2 klarnety, fagot, 2 rogi, perkusję, skrzypce 1 i 2, altówkę, wiolonczelę, kontrabas, ksylofon, wibrafon, harfę i fortepian (wyciąg na akompaniament, na próby).

Grażyna Bacewicz napisała w sumie siedem ilustracji muzycznych do sztuk teatralnych, wystawianych w teatrach w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Zielonej Górze. Żadna z nich nie została wydana drukiem.

Paryż: 2009-02-26

Biblioteka Polska w ParyżuDnia 26 lutego 2009 roku w Bibliotece Polskiej w Paryżu odbędzie się koncert dla uczczenia 100 rocznicy śmierciMieczysława Karłowicza. W wykonaniu Elżbiety Zapolskiej - mezzosopran i Aleksandra Konickiego – fortepian usłyszymy wyłącznie utwory polskiego Kompozytora - 10 Pieśni op.3, Walc G-dur (pierwsze wykonanie we Francji) i Na Anioł Pański, melodeklamację na głos recytujący i fortepian (pierwsze wykonanie we Francji).

Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków we Francji i Polskie Towarzystwo Historyczno-Literackie.

Na stronie internetowej Radio France Internationale - w języku polskim - posłuchać można audycji promującej muzykę Mieczysława Karłowicza - rozmowy z Elżbietą Zapolską. Posłuchaj: http://www.rfi.fr/actupl/articles/110/article_6943.asp

Ponadto 2 fragmenty koncertu z 26 lutego w Bibliotece Polskiej w Paryżu (1: Pieśni, 2: Na Anioł Pański) można obejrzeć na stronie http://karlowicz.free.fr

 

Dania: 2009-03-01 i 08

Dwa koncerty z okazji 100. rocznicy śmierciMieczysława Karłowicza odbędą się w Danii1 marca 2009 roku o godz. 16.00 w Gribskov Kultursal (Østergade 52) w Helsinge i 8 marca 2009 roku o godz. 16.00 w Kulturhuset Galaksen (Bymidten 48) w Værløse. W ich programie znajdą się trzy polskie kompozycje: uwertura Bajka Stanisława Moniuszki, Koncert skrzypcowy A-dur Mieczysława Karłowicza i Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego. W roli solistki wystąpi skrzypaczka Maria Kominek, a Nordsjællands Symfoniorkester poprowadzi Piotr Gąsior.

Zakopane: 2009-02-09

W ramach obchodów RokuMieczysława Karłowicza w poniedziałek, 9 lutego 2009 roku o godz. 17.00 w Willi „Atma” w Zakopanem (ul. Kasprusie 19) odbędzie się koncert kameralny w wykonaniu Urszuli Kryger. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Narodowe w Krakowie / Oddział Willa „Atma” Zakopane.

Po koncercie odbędzie się promocja książki Macieja Pinkwarta Zakopiańskim szlakiem Mieczysława Karłowicza.

Dzień rocznicy śmierci Mieczysława Karłowicza

W dniu 100 rocznicy tragicznej śmierciMieczysława Karłowicza – 8 lutego 2009 roku – zakopiańskie stowarzyszenia muzyczne oraz Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przygotowały program specjalnych uroczystości w Zakopanem:

  • godz. 9.00 - wyjście z Kuźnic
  • godz. 12.00 - Spotkanie na Hali Gąsienicowej przy pomniku Mieczysława Karłowicza pod Małym Kościelcem (uroczyste wręczenie kwiatów, spotkanie połączone z koncertem)
    Organizator: Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Tatrzański Klub Niezależnych, Towarzystwo Śpiewacze TURLIKI
  • godz. 15.00 - powrót
  • godz. 17.00 - Gościnnie w Teatrze Witkacego
    "Non omnis moriar" - koncert pamięci Mieczysława Karłowicza
    Baltic Neopolis Orchestra
    Teatr im. S.I. Witkiewicza - scena A. Bazakbala, ul. Chramcówki 15
  • godz. 19.00 - Msza Święta w intencji Mieczysława Karlowicza
  • godz. 20.00 - Koncert w ramach obchodów rocznicowych TOPR i roku Karłowicza w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Bogumiły Dziel i Grzegorza Turnaua w kościele Świętego Krzyża przy ulicy Zamoyskiego

Organizator: Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza

Przy pomniku Mieczysława Karłowicza pod Małym KościelcemSerwis internetowy Watra - www.watra.pl/rozne/zakopane2/karlowicz_tv.html - zaprasza do obejrzenia relacji ze spotkania na Hali Gąsienicowej przy pomniku Mieczysława Karłowicza pod Małym Kościelcem - gdzie uroczyście złożono kwiaty pod kamieniem upamiętniającym tragiczną śmierć kompozytora. Oprawę artystyczną przygotował chór "Turliki" pod dyrekcją Ewy Sterczyńskiej i kapela Andrzeja Obrochty - Bartusia. Później w schronisku "Murowaniec" odbył się koncert "Turlików", poprzedzony krótką prelekcją o Karłowiczu Adama Kitkowskiego i Wojciecha Gąsienicy Byrcyna. Organizatorami spotkania byli: Tatrzański Klub Niezależnych, TOPR, Stowarzyszenie Śpiewacze "Turliki".

Zakopane - Zakopiańskim szlakiem Mieczysława Karłowicza

Maciej Pinkwart, Zakopiańskim szlakiem Mieczysława Karłowicza, PWM.Burmistrz Miasta Zakopane - Janusz Majcher, Dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych - Justyna Jasiorkowska i Redaktor Naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego - Andrzej Kosowski zapraszają na promocję książki Macieja Pinkwarta Zakopiańskim szlakiem Mieczysława Karłowicza oraz wystawę Mieczysław Karłowicz – Muzyka i Tatry, przygotowane przez PWM z okazji obchodów 100. rocznicy śmierci kompozytora. Spotkanie z Autorem poprowadzi Władysław Malinowski.

W części artystycznej odbędzie się koncert orkiestry szkolnej pod dyrekcją Cezarego Wagnera z Janem Siaśkiewiczem (klarnet) w roli solisty oraz Katarzyną Pietrzyk i Krzysztofem Najborem (recytacja).

Spotkanie promocyjne odbędzie się 4 lutego 2009 roku o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych (PSM im. M. Karłowicza, przy ul. Sienkiewicza 12) w Zakopanem.

Wystawę w Galerii Szkolnej można oglądać w dniach od 28 stycznia do 4 lutego 2009 roku.

Zakopane: 2009-02-01

Zakopiańskie Stowarzyszenie Kulturalne oraz Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury zapraszają na Inaugurację obchodów RokuMieczysława Karłowicza. Uroczysty koncert Łucji Czarneckiej połączony z promocją jej książkiKarłowicz - pieśni zadumy nad zagadką miłości i śmierciodbędzie się w niedzielę, 1 lutego 2009 roku o godz. 19.00 w jasnym Pałacu w Zakopanem (ul. Tetmajera 24).

Warszawa: 2009-02-05

Dnia 5 lutego 2009 roku o godzinie 18.00 w siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego (Pałac Szustra, ul. Morskie Oko 2) odbędzie się koncert w 100 rocznicę urodzinGrażyny Bacewicz. W programie znajdą się utwory kompozytorki, a wykonawcami ich będą Katarzyna Duda (skrzypce) i Mirosław Feldgebel (fortepian).

Zakopane - Inauguracja obchodów 100-lecia śmierci Karłowicza i 100-lecia TOPRu

Karłowicz 2009 - ZakopaneKoncert inaugurujący obchody 100-lecia śmierciMieczysława Karłowicza oraz 100-lecia TOPR-u odbędzie się w niedzielę, 8 lutego 2009 roku o godz. 20.00 w kościele Św. Krzyża w Zakopanem (przy ul. Zamoyskiego).

Sto lat temu zginął tragicznie 33 letni znakomity polski kompozytor - Mieczysław Karłowicz. Jego pasją była muzyka, fotografia i góry. Był jednym z pionierów polskiego taternictwa i turystyki górskiej oraz jednym z inicjatorów powołania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które powstało już po jego tragicznej śmierci. Zginął w zwałach lawiny śnieżnej w czasie samotnej wyprawy w Tatry, u stóp Małego Kościelca. Wówczas odbyła sie pierwsza, nieoficjalna jeszcze, akcja ratunkowa TOPR-u, która zakończyła się odnalezieniem ciała młodego Polaka.

W setną rocznicę tego tragicznego wydarzenia, Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza zaprasza na koncert, który rozpocznie obchody Roku Karłowicza uchwalonego przez władze Zakopanego oraz 100-lecia TOPR-u. Patronat honorowy nad koncertem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, a patronat medialny m.in. Program 2 PR i TVP Kraków. Będzie to jednocześnie zapowiedź wielkiego wydarzenia kulturalnego - Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach – Zakopane 2009” (24 września 2009).

Podczas koncertu wystąpi Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Gabriela Chmury oraz soliści: Bogumiła Dziel-Wawrowska (sopran), Janusz Wawrowski (skrzypce) i Grzegorz Turnau (śpiew, fortepian). W programie znajdą się utwory Mieczysława Karłowicza: prolog symfoniczny do dramatu Jozafata Nowinskiego Biała gołąbka, poemat symfoniczny Odwieczne pieśni, 4 pieśni (w aranżacji Grzegorza Turnaua), Impromptu na skrzypce i fortepian (w opracowaniu na orkiestrę symfoniczną Tomasza Labunia) i 6 pieśni (w opracowaniu na orkiestrę Piotra Wróbla). Wszystkie opracowania zostały przygotowane specjalnie na ten koncert, który poprowadzi Andrzej Krusiewicz.

Przed i po koncercie będzie można nabyć cegiełki wspierające działalność Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem. Wstęp na koncert jest wolny.

 

Przeczytaj:

Lublin - Forum Sztuki Współczesnej im. Witolda Lutosławskiego: 2009-04-24

Koncert kameralny w 100. rocznicę urodzin i 40. rocznicę śmierciGrażyny Bacewicz odbędzie się w piątek, 24 kwietnia 2009 roku o godz. 13.30 w sali koncertowej OSM im. K. Lipińskiego w Lublinie. Usłyszymy dwa kwartety smyczkowe Jubilatki – IV i VII Kwartet oraz II Kwartet smyczkowy Karola Szymanowskiego. Wystąpi Royal String Quarttett w składzie: Izabela Szałaj-Zimak – I skrzypce, Elwira Przybyłowska – II skrzypce, Marek Czech – altówka i Michał Pepol – wiolonczela. Słowo o muzyce wygłosi Andrzej Kosowski.

Koncert odbywa się w ramach XIIILubelskiego Forum Sztuki Współczesnej im. Witolda Lutosławskiego (19-24 kwietnia 2009).

Lublin: 2009-05-08

Filharmonia Lubelska zaprasza w dniu 8 maja 2009 roku o godz. 19 na uroczysty koncert symfoniczny z okazji podwójnego jubileuszu - 100. rocznicy śmierciMieczysława Karłowicza i 200. rocznicy śmierci Józefa Haydna. W interpretacji znanego wiolonczelisty Romana Jabłońskiego i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego usłyszymy trzy kompozycje: Symfonię nr 101 „Zegarową” J. Haydna, Wariacje na temat rokokowy op. 33 P. Czajkowskiego oraz poemat symfoniczny Odwieczne pieśni M. Karłowicza.

Lublin - Narodowy Koncert Wielkanocny: 2009-04-18

Narodowy Koncert Wielkanocny w 100. rocznicę śmierciMieczysława Karłowicza odbędzie się w sobotę, 18 kwietnia 2009 roku o godz. 19.00 w sali koncertowej Filharmonii w Lublinie. Wystąpi Jan Krzysztof Broja – fortepian oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Piotra Wijatkowskiego. W programie: Fryderyk Chopin – Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 i Koncert fortepianowy e-moll op. 11 oraz poemat symfoniczny Stanisław i Anna Oświecimowie Mieczysława Karłowicza.

Premiera albumu Eugeniusza Rudnika - 23 lutego 2009

Eugeniusz Rudnik 1976Czteropłytowy album monograficznyEugeniusza Rudnika to pierwsza w historii, obszerna prezentacja prac powstałych w legendarnym Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia istniejącym w latach 1957-2004. Ukaże się już 23 lutego 2009 roku.

Ich twórca, inżynier dźwięku i kompozytor to nestor i jeden z prekursorów polskiej muzyki elektronicznej, znany i ceniony w świecie autor liczonych w setkach, brzmieniowych kolaży, ilustracji słuchowisk, filmów i spektakli teatralnych. Od pół wieku pracuje w warszawskim Studio Eksperymentalnym jako realizator i kompozytor, wykorzystując tradycyjne techniki montażu i obróbki dźwięku, posługując się taśmą magnetofonową i nieodłącznymi nożyczkami, tnąc, łącząc i miksując elementy swego magicznego audio – świata. Nazywany poetą dźwięku, twórca wszechstronny – Eugeniusz Rudnik, uhonorowany wieloma międzynarodowymi nagrodami, jest autorytetem dla artystów dźwięku i obrazu, ludzi radia i telewizji, osobistością wyjątkową w polskiej kulturze. Choć wiecznie eksperymentujący, jest już jednak klasykiem. Choć awangardowy i radykalny, to jego utwory są jednak niezwykle komunikatywne, poruszające i fascynujące.

Kielce - Świętokrzyskie Dni Muzyki: 2009-02-27 - 03-27

Muzyka Grażyny Bacewicz znajdzie się w programie aż czterech koncertów, organizowanych w ramach Świętokrzyskich Dni Muzyki w Filharmonii w Kielcach. Podczas inauguracji festiwalu – 27 lutego 2009 roku usłyszymy Pensieri notturni na orkiestrę kameralną, 6 marcaUwerturę, 13 marca - III Symfonię, a 20 marcaSerenadę i Szkice ludowe.

Szczegółowy program festiwalu – w dzialewydarzenia / koncerty.

Kielce: 2009-01-30

W piątek, 30 stycznia 2009 roku o godz. 19.00 Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach zaprasza na koncert zatytułowany Album polski, na który złożą się kompozycje Władysława Żeleńskiego – Uwertura charakterystyczna W Tatrach op. 27, Mieczysława KarłowiczaKoncert skrzypcowy A-dur op. 8 i Smutna opowieść op. 13 oraz Wojciecha KilaraKościelec 1909. Wystąpią: Łukasz Błaszczyk – skrzypce i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali.

Katowice: 2009-02-06

Koncert W hołdzieMieczysławowi Karłowiczowi odbędzie się w piątek, 6 lutego 2009 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Wystąpi Aleksander Gabryś – kontrabas i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego. W programie: poemat symfoniczny Smutna opowieść op. 13 Mieczysława Karłowicza, Musica concertante per violbasso e orchestra Witolda Szalonka i Variations on an Oryginal Theme (Enigma Variations) op. 36 Edwarda Elgara.

Katowice: 2009-01-23

Koncert Przed 100-leciem śmierciMieczysława Karłowicza odbędzie się w piątek, 23 stycznia 2009 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. W wykonaniu pianisty Pawła Kowalskiego oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Jacka Rogali usłyszymy uwerturę koncertową Król Lear op. 4 Hectora Berlioza, II Koncert fortepianowy g-moll op. 22 Camille Saint-Saënsa i poemat symfoniczny Odwieczne pieśni Mieczysława Karłowicza.

Warszawa: 2009-02-06

Koncerty symfoniczne w 100. rocznicę śmierciMieczysława Karłowicza (na zdjęciu) odbędą się w piątek, 6 lutego 2009 roku o godz. 19:30 i w sobotę, 7 lutego 2009 roku o godz. 18:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W ich programie znajdzie się jeden z najbardziej popularnych utworów Karłowicza - Koncert skrzypcowy A-dur. Zagra go Ilya Kaler, utalentowany rosyjski artysta, przez krytyków obwołany następcą Heifetza - jako jedyny skrzypek w historii został laureatem pierwszych nagród najbardziej prestiżowych konkursów: im. Czajkowskiego w Moskwie, im. Sibeliusa w Helsinkach oraz Premio Paganini w Genui. Program wieczoru dopełni rzadziej wykonywany utwór Karłowicza - prolog symfoniczny Biała gołąbka do poematu dramatycznego Józefata Nowińskiego oraz Symfonia e-moll op. 7 Odrodzenie.

Koncert poprowadzi Antoni Wit, który często włącza do programów swych koncertów arcydzieła Karłowicza, propagując tę znakomitą twórczość także poza granicami Polski. Antoni Wit wraz New Zealand Symphony Orchestra oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej realizuje dla firmy NAXOS komplet nagrań poematów symfonicznych Karłowicza.

Koncertom towarzyszyć będzie wystawa poświęcona Mieczysławowi Karłowiczowi oraz promocja książki Macieja Pinkwarta o kompozytorze.

Zakopane - promocja płyty

CD - Karłowicz 2009Dla upamiętnienia 100-lecia tragicznej śmierciMieczysława Karłowicza oraz jubileuszu Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna nagrała płytę zawierającą pieśni oraz mniej znane, drobne utwory Kompozytora. Wśród solistów zaproszonych do realizacji płyty znaleźli się: Zofia Kilanowicz – sopran, Janusz Miryński – skrzypce i Franciszek Bachleda-Księdzularz – recytacja. Dyrygentem oraz autorką aranżacji orkiestrowych jest Agnieszka Kreiner. Uroczysty koncert promocyjny nagrania odbędzie się w przededniu 100 rocznicy śmierci Karłowicza, tj. dnia 7 lutego 2009 roku o godz. 18 w Zakopanem (hotel Belvedere, ul. Droga Do Białego 3). Wstęp wolny.

Szczecin - Miesiąc Karłowiczowski

Karłowicz 2009 - Szczecin

Dla uczczenia 100 rocznicy śmierci swego patrona Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie organizuje w lutym 2009 roku "Miesiąc Karłowiczowski". Szereg imprez z cyklu 100 lat z muzyką Karłowicza 1909-2009 zaplanowano w Szczecinie - siedzibie Filharmonii oraz w Zakopanem - ukochanym miejscu pobytu i inspiracji twórczych Kompozytora. Oprócz koncertów w szczesińskiej Akademii Muzycznej odbędzie się konferencja Mieczysław Karłowicz – Życie i twórczość , a w w Książnicy Pomorskiej w dniach 9-27 lutego 2009 roku oglądać można wystawę W 100. rocznicę śmierci Mieczysława Karłowicza – opis życia, twórczości i zainteresowań.

więcej...

Nowa płyta Elżbiety Sikory

DUX 0679 - Elżbieta SikoraNakładem wydawnictwa fonograficznego DUX ukazała się nowa płyta Solo & electronics z kompozycjami Elżbiety Sikory. Na krążku znalazły się cztery utwory polskiej kompozytorki, od wielu lat mieszkającej we Francji: Głowa Orfeusza II na flet i taśmę, Suita na wiolonczelę i taśmę, Suita II na klawesyn i taśmę oraz Reflets irisés na fortepian i dźwięki elektroniczne. W nagraniu wzięli udział: Gośka Isphording - klawesyn, Wilhem Latchoumia - fortepian, Emmanuelle Ophele – flet i David Simpson – wiolonczela.

Łódź - XII Ogólnopolski Konkurs Smyczkowych Zespołów Kameralnych im. Grażyny Bacewicz: 2009-03-02

Zespół Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi organizuje w dniach 3-4 kwietnia 2009 roku XII Ogólnopolski Konkurs Smyczkowych Zespołów Kameralnych im. Grażyny Bacewicz. Mogą wziąć w nim udział zespoły szkół muzycznych I i II stopnia, liczące od 2 do 6 osób grających wyłącznie na instrumentach smyczkowych. Zgłoszenia kandydatów przyjmowane są do dnia 2 marca 2009 roku.

Więcej informacji i Regulamin - w dzialekonkursy

 

Łódź - III Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Grażyny Bacewicz 2009 w 100-lecie Jej Urodzin: 2009-09-15

Konkurs im. Bacewicz Łódź 2009III Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Grażyny Bacewicz 2009 w 100-lecie Jej Urodzin organizowany jest przez Katedrę Kompozycji Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi z okazji przypadającej w 2009 roku 100. rocznicy urodzin (5 lutego) i 40. rocznicy śmierci (17 stycznia) wybitnej kompozytorki i skrzypaczki, patronki łódzkiej uczelni. Konkurs adresowany jest do kompozytorów wszystkich narodowości bez ograniczenia wieku. Przedmiotem Konkursu są utwory na orkiestrę symfoniczną o czasie trwania 15–30 minut. Termin nadsyłania partytur upływa 15 września 2009 roku.

Więcej informacji i Regulamin - w dzialekonkursy

Łódź - II Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Bliżej Warszawskiej Jesieni - Grażyna Bacewicz: 2009-04-03 i 04

II Ogólnopolski Konkurs Wiedzy "Bliżej Warszawskiej Jesieni - Grażyna Bacewicz" odbędzie się w dniach 3-4 kwietnia 2009 roku. Przeznaczony jest dla uczniów średnich szkół muzycznych. Głównym organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi, współorganizatorami - Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi (Katedra Teorii AM jest odpowiedzialna za merytoryczne przygotowanie konkursu) oraz Związek Kompozytorów Polskich.

Pierwsza część konkursu (pisemna) odbędzie się 3 kwietnia 2009 roku w ZSM im. S. Moniuszki, finał - 4 kwietnia w Akademii Muzycznej, gdzie o godz. 16.00 nastąpi wręczenie nagród i koncert laureatów Konkursu Kameralnego im. Grażyny Bacewicz.

W czasie konkursu odbędzie się cykl wykładów z udziałem Małgorzaty Gąsiorowskiej, Jerzego Bauera i Krzysztofa Droby.

Więcej informacji oraz Regulamin - w dzialekonkursy.

Łódź: 2009-01-19 - koncert i pokaz filmu

W 2009 roku przypada 100. rocznica urodzin (5 lutego) i 40. rocznica śmierci (17 stycznia) Grażyny Bacewicz, wybitnej kompozytorki i skrzypaczki, patronki Akademii Muzycznej w Łodzi. Uczelnia, która przyjęła imię Grażyny Bacewicz i jej brata Kiejstuta Bacewicza w 1999 roku, organizuje w Roku Jubileuszu Grażyny Bacewicz szereg imprez, a zainicjuje je koncert kameralny z muzyką Grażyny Bacewicz połączony z pokazem filmu dokumentalnegoDla ludzi zawsze mam twarz pogodną... Grażyna Bacewicz, który odbędzie się 19 stycznia 2009 roku o godz. 18.15 w Akademii Muzycznej w Łodzi (sala nr 12).

W programie koncertu z okazji 100. rocznicy urodzin i 40. rocznicy śmierci Grażyny Bacewicz znajdą się wyłącznie konmpozycje Jubilatki: Sonata da camera, Pieśni na głos z fortepianem (Sroczka, Rozstanie, Dzwony i dzwonki, Smuga cienia, Boli mnie głowa, Róża, Mamidło, Inna, Samotność, Mów do mnie, o miły) i III Sonata na skrzypce i fortepian. Wystąpią: Izabela Ceglińska – skrzypce, Elżbieta Różycka-Przybylak – fortepian, Beata Zawadzka – sopran, Marcin Kawczyński – fortepian, Jolanta Gzella – mezzosopran, Aleksandra Nawe – fortepian, Tomasz Król – skrzypce i Cezary Sanecki – fortepian.

Pokaz filmu odbędzie się po wieczorze muzycznym (ok. godz. 19.30). Dokument Dla ludzi zawsze mam twarz pogodną... Grażyna Bacewicz, poświęcony życiu i twórczości Artystki, wyprodukowany został w 1999 roku przez Telewizję Polską Program II.

Warszawa - XIII Forum Lutosławskiego: 2009-02-16 i 20

XIII Forum Lutosławskiego odbędzie się w Filharmonii Narodowej w Warszawie w dniach 14-20 lutego 2009 roku. Wydarzeniem festiwalu będzie niezwykły koncert w całości poświęcony muzyce Grażyny Bacewicz (reprezentującej tę samą generację kompozytorów, co patron Forum). Wspaniała antologia jej kompozycji na orkiestrę smyczkową wypełni program jubileuszowego koncertu w 100 rocznicę Jej urodzin (16 lutego). Forum zakończy koncert prawdziwej „klasyki" muzyki XX wieku. Wśród wybranych kompozycji znajdzie się także III Symfonia Grażyny Bacewicz.

Poznań: 2009-01-24

Filharmonia Poznańska zaprasza na koncert zatytułowany Wielcy Jubilaci, który odbędzie się w sobotę, 24 stycznia 2009 roku o godz. 18.00 w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu. W programie znajdą się trzy kompozycje artystów, których okrągłe rocznice przypadają w 2009 roku: Uwertura Grażyny Bacewicz (100-lecie urodzin i 40-lecie śmierci), II Koncert na róg i orkiestrę Es-dur Richarda Straussa (60-lecie śmierci) oraz IV Symfonia A-dur Włoska op. 90 Felixa Mendelssohna-Bartholdy (200 rocznica urodzin). Wystąpi Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Eugene Tzigane oraz – w roli solisty - Stefan Dohr (róg).

Rok 2009 – jubileusze Grażyny Bacewicz i Mieczysława Karłowicza

Rok Mieczysława Karłowicza 2009W roku 2009 przypadają okrągłe jubileusze dwojga wybitnych kompozytorów polskich – 100-lecie urodzin i 40-lecie śmierciGrażyny Bacewicz (5 lutego 1909 - 17 stycznia 1969) oraz 100. rocznica tragicznej śmierciMieczysława Karłowicza (11 grudnia 1876 - 8 lutego 1909). Rok Grażyny Bacewicz 2009Z tej okazji wiele ośrodków muzycznych w Polsce zaplanowało liczne jubileuszowe uroczystości – koncerty i wykłady. Już teraz zapraszamy na pierwsze z nich: w Filharmonii Narodowej w Warszawie - koncert poświęcony Grażynie Bacewicz podczas XIII Forum Lutosławskiego (14-20 lutego 2009) i koncerty pamięci Mieczysława Karłowicza (6-7 lutego 2009), a także koncert promujący nagranie nowej płyty z muzyką Karłowicza w interpretacji Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej (Zakopane, 7 lutego 2009). Ponadto dla uczczenia 100 rocznicy śmierci swego patrona Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie organizuje w lutym 2009 "Miesiąc Karłowiczowski".

O kolejnych wydarzeniach muzycznych Roku Grażyny Bacewicz iRoku Mieczysława Karłowicza informujemy w osobnych działach serwisu www.polmic.pl.

Zachęcamy również wszystkie instytucje do nadsyłania nam wiadomości o organizowanych imprezach poświęconych artystom, z przeznaczeniem do jubileuszowego kalendarium. Wszelkie materiały informacyjne prosimy kierować na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

O Góreckim po angielsku

Henryk Mikołaj Górecki, IAM, Warszawa 2008Nakładem Instytutu Adama Mickiewicza ukazała się publikacja oHenryku Mikołaju Góreckim z okazji obchodzonego w 2008 roku jubileuszu Jego 75 rocznicy urodzin. Starannie wydana, w albumowej szacie, w całości opublikowana w języku angielskim, skierowana jest przede wszystkim do zagranicznych czytelników. Tym samym wypełnia znaczną lukę w światowej literaturze muzycznej poświęconej Góreckiemu.

Jubileuszowe wydawnictwo pod redakcją Barbary Zwolskiej-Stęszewskiej zawiera życiorys kompozytora autorstwa Anny Iwanickiej-Nijakowskiej, obszerny esej o jego twórczości pióra znanego muzykologa Krzysztofa Droby i tekst o związkach jego muzyki z filmem Jakuba Banasia, a także zapis dwóch wywiadów, których udzielił artysta w 2002 i 2008 roku Małgorzacie i Marcinowi Gmysom. Ponadto w książce znalazły się wypowiedzi o Góreckim tak znanych postaci, jak Adrian Thomas, Eugeniusz Knapik, Louise Lerche-Lerchenborg, Jerzy Maksymiuk, Rafał Augustyn, David Harrington, Wojciech Michniewski, Elżbieta Chojnacka, Antoni Wit, Bohdan Pociej i Grzegorz Michalski. Publikację wzbogacają liczne zdjęcia oraz pełny wykaz twórczości kompozytora wraz z dyskografią.

Zmarł Franciszek Woźniak

Franciszek WoźniakW czwartek, 15 stycznia 2009 roku zmarłFranciszek Woźniak, znany kompozytor, pianista i pedagog, długoletni wykładowca i rektor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Miał 77 lat.

Franciszek Woźniak urodził się 7 sierpnia 1932 roku w Rawiczu. Studiował kompozycję pod kierunkiem Tadeusza Szeligowskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, którą ukończył w roku 1960. Nagrody za swoją twórczość kompozytorską zaczął otrzymywać już jako student - w 1959 roku zdobył nagrodę muzyczną klubu „OD NOWA” za muzykę do sztuki Woyzzeck Georga Büchnera i operę kameralną Lekcja fruwania (1959). W 1960 jego Muzyka na smyczki, fortepian i perkusję (1960) została wyróżniona na Konkursie Młodych Kompozytorów w Warszawie, Epitafium na baryton, głos recytujący, chór mieszany i orkiestrę (1971) zdobyło zaś III nagrodę na konkursie kompozytorskim w Warszawie w 1971. Jego utwory wielokrotnie były wykonywane na koncertach i festiwalach krajowych i zagranicznych w prawie wszystkich krajach europejskich, Stanach Zjednoczonych i Meksyku, utrwalone zostały również na taśmach Polskiego Radia i na płycie. Pracę pedagogiczną rozpoczął w 1973 jako wykładowca kompozycji i przedmiotów teoretycznych w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Od 1978 kontynuował ją w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie w 1992 uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. W bydgoskiej uczelni w 1980 pełnił kolejno funkcję dziekana Wydziału Wychowania Muzycznego, dziekana Wydziału Wokalno-Aktorskiego (1980-81), prorektora (1981-87) i rektora (1987-93). W 2002 ukończył pracę w Akademii Muzycznej w Gdańsku, ale do śmierci prowadził wykłady w bydgoskiej uczelni. Ponadto w latach 1975-81 był prezesem Oddziału Poznańskiego Związku Kompozytorów Polskich, a w latach 1975-90 członkiem Komisji Repertuarowej Festiwalu „Poznańska Wiosna Muzyczna”. Za działalność artystyczną otrzymał wiele nagród i odznaczeń.

Rok 2008 w muzyce polskiej - spojrzenie subiektywne

Rok 2008 w muzyce polskiej jak zawsze obfitował w wiele ważnych wydarzeń. Jakiekolwiek podsumowania na pewno nie są w stanie objąć ich w całości, niemniej podjęliśmy się takiej próby. Subiektywnie, naszym okiem. Czy moglibyśmy wskazać jedno, najważniejsze wydarzenie roku? Raczej nie, jakkolwiek zachęcamy naszych Czytelników do wyrażania także własnych spostrzeżeń. Najciekawsze opublikujemy w naszym serwisie.

Zbigniew HerbertRok 2008 obchodzony był w Polsce jako Rok Zbigniewa Herberta, ustanowiony przez Sejm w 10. rocznicę śmierci poety. Z tej okazji także w środowisku muzycznym odbywały się liczne imprezy, m.in. Festiwal Zbigniewa Herberta „Muzyka Słów” (Gdynia i Gdańsk, 2-3 sierpnia 2008), czy nadzwyczajny koncert Jedwab Duszy Zbigniewa Herberta, pod Honorowym Patronatem Katarzyny Herbertowej (Warszawa, 23 listopada 2008). Z okazji Roku Zbigniewa Herberta Fundacja Kultury Bałtyckiej PROBALTICA i Związek Kompozytorów Polskich ogłosiła także konkurs kompozytorski.

Krzysztof PendereckiUbiegły rok był także rokiem jubileuszu 75-lecia dwu najwybitniejszych kompozytorów polskich ostatnich lat – Krzysztofa Pendereckiego (23 listopada) i Henryka Mikołaja Góreckiego (6 grudnia). Ich urodziny świętowane były w wielu ośrodkach w kraju i za granicą. W Polsce z okazji urodzin Pendereckiego odbył się m.in. w Warszawie Festiwal Jego imienia (20–23 listopada), którego wydarzeniem było światowe prawykonanie III Kwartetu smyczkowego w wykonaniu Shangai Quartet (21 listopada), Akademia Muzyczna w Gdańsku przyznała mu tytuł doktora honoris causa (6 listopada), Akademia Muzyczna w Krakowie zorganizowała szereg koncertów, konferencji, wykładów, kursów mistrzowskich oraz I Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. K. Pendereckiego (14-20 grudnia), a przedstawienie Diabły z Loudun zainaugurowało działalność nowego gmachu Opery Krakowskiej (13 grudnia). Henryk Mikołaj GóreckiZ okazji urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego odbył się natomiast Festiwal Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej (2-4 października). Obu Jubilatom poświęcone zostały edycje Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Kwartet Śląski i jego goście" (23 listopada – 6 grudnia) oraz organizowany przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach Festiwal GÓRECKI ● PENDERECKI – w 75. rocznicę urodzin (28 listopada - 9 grudnia 2008), będący największym wydarzeniem artystycznym uświetniającym obchody jubileuszowe kompozytorów: podczas 6 koncertów wykonane zostały utwory reprezentujące wszystkie okresy ich twórczej drogi – od czasów awangardy po dzieła najnowsze.

Stanowisko stowarzyszeń artystycznych wobec nominacji w Pr. 2 PR

Stowarzyszenie Wolnego Słowa, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Unia Polskich Teatrów, Polska Rada Muzyczna, Związek Polskich Kompozytorów i Autorów ZAKR, Związek Kompozytorów Polskich, Sekcja Polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Literackich, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, Polskie Stowarzyszenie Jazzowe, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Obserwatorium Kultury Polskiej, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych i Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków wystosowali w dniu 9 stycznia 2009 roku list otwarty w sprawie nominacji Pawła Milcarka na stanowisko dyrektora Programu Drugiego Polskiego Radia.

Płyty Roku 2008 według miesięcznika "Hi-Fi i Muzyka"

Hi-Fi - płyta 2008Rok 2008 w światowej fonografii przyniósł jak zawsze nowe albumy wielu artystów. Niektórzy miło zaskoczyli, inni mogliby się bardziej postarać, zdarzyły się też spore rozczarowania. Oto płyty z kategorii „klasyka”, które według recenzentów pisma „Hi-Fi i Muzyka” zasłużyły szczególnie mocno na wyróżnienie.

Rok Haydnowski 2009

Haydn 2009W 2009 roku przypada 200 rocznica śmierci Josepha Haydna (1732-1809). Z okazji tego jubileuszu miłośnicy muzyki na całym świecie z pewnością poświęcą wiele uwagi życiu i dziełom słynnego Klasyka Wiedeńskiego.

W roku 2009 Joseph Haydn przewidziany jest w programie Wiedeńskiej Orkiestry Mozartowskiej i Mozart Ensemble. Pałac Esterházy w Eisenstadt przez cały rok oferuje urozmaicony program z różnymi trasami zwiedzania słynnych sal, takich jak Sala Haydna i kaplica pałacowa. Obowiązkowym punktem programu dla fanów Haydna jest także odwiedzenie domu, w którym mieszkał i zmarł kompozytor. Mieści się on przy ulicy Haydngasse, w 6 dzielnicy Wiednia. Pod kątem muzycznym największą rolę spełnią jednak Międzynarodowe Dni Haydna, które co roku przyciągają do Eisenstadt zainteresowaną publiczność.

Stypendium im. Witolda Lutosławskiego

Witold LutosławskiZarząd Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego zawiadamia, że działając z upoważnienia Rodziny Kompozytora dysponuje możliwością przyznania w roku 2009 jednego stypendium im. Witolda Lutosławskiego w wysokości 10 000 USD, z przeznaczeniem na kształcenie podyplomowe za granicą. O stypendium mogą ubiegać się absolwenci krajowych uczelni muzycznych narodowości polskiej: instrumentaliści różnych specjalności, śpiewacy, kompozytorzy i dyrygenci.

Podania wraz z kompletem dokumentów (dyplom ukończenia uczelni w kraju, dowód zdania egzaminu wstępnego na wybraną uczelnię zagraniczną, spis dotychczasowych osiągnięć - konkursy, koncerty oraz rekomendacja dwóch wykładowców akademickich z tytułem profesora) należy przesyłać do dnia 15 lutego 2009 roku na adres: Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, ul. Bracka 23, 00-028 Warszawa.

Prezes Zarządu Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego, Jadwiga Rappé

POLMIC na MIDEM 2009 - Relacja po targach

MIDEM 2009Kolejna edycja MIDEM - największych światowych targów rynku fonograficznego – odbyła się w dniach 18 - 21 stycznia 2009 roku w Cannes we Francji. Na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Instytut Adama Mickiewicza organizował pawilon narodowy, w którym swoją ofertę zaprezentowały polskie firmy fonograficzne i inne instytucje muzyczne. Jedną z nich było także Polskie Centrum Informacji Muzycznej. Celem całego projektu jest promocja polskiej kultury muzycznej i zapowiedź obchodów Roku Chopina 2010. W polskim pawilonie można było otrzymać informacje dotyczące: polskiej muzyki współczesnej, potencjału gospodarczego branży muzycznej w Polsce, polskiego jazzu i stanu przygotowań do obchodów Roku Chopina 2010. Polskie stoisko cieszyło się niesłabnącym zainteresowaniem odwiedzających w trakcie całych targów.

Polskie Centrum Informacji Muzycznej zaprezentowało szereg publikacji promujących polską muzykę współczesną, m.in. dotyczące "Warszawskiej Jesieni", wydawnictwa DVD o Karolu Szymanowskim i Witoldzie Lutosławskim oraz płytę specjalnie przygotowaną na MIDEM – Polish 20th and 21st Century Music. From Romanticism to New Avant-Garde z utworami Mieczysława Karołowicza, Grażyny Bacewicz, Krzysztofa Knittla, Eugeniusza Knapika, Dobromiły Jaskot i Dariusza Przybylskiego. POLMIC przygotował również materiały prasowe dla dziennikarzy obecnych na konferencji prasowej 19 stycznia, w których znalazły się między innymi płyty ze współczesną muzyką polską oraz raport o rynku muzycznym w Polsce przygotowany specjalnie na MIDEM. Przez cały czas trwania targów prezentowana też była witryna internetowawww.polmic.pl.

Sezon Polski w Wielkiej Brytanii

pl-ukSezon Polski w Wielkiej Brytanii, realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza w porozumieniu z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, rozpocznie się oficjalnie w maju 2009 roku i będzie trwać do maja roku 2010. Jednak już w marcu zainauguruje go wystawa w Tate Britain w Londynie.

Wydarzenia zaplanowano w dziedzinach: sztuki plastyczne, muzyka, architektura i design oraz teatr. Muzyczną część Sezonu rozpocznie już w kwietniu 2009 roku recital Rafała Blechacza w Londynie. Kilka dni później z koncertem wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Spośród najważniejszych planowanych projektów muzycznych należy wymienić także festiwal muzyki współczesnej Sounds New w Canterbury, który w 2009 roku w całości poświęcony zostanie muzyce polskiej (Polish Connections). Jego wiodącym wydarzeniem będzie dnia 2 maja 2009 roku wykonanie Pasji Św. ŁukaszaKrzysztofa Pendereckiego w katedrze w Canterbury z udziałem NOSPR-u, polskiego chóru i solistów poprowadzonych przez Kompozytora. Podczas festiwalu, w dniach 30 kwietnia – 2 maja 2009 roku odbędzie się także międzynarodowa konferencja Polish Music since 1945. Planowane są także projekty promujące polską muzykę jazzową (m.in. trasa koncertowa Tomasza Stańki towarzysząca wydaniu jego najnowszej płyty, poświęcony muzyce polskiej festiwal jazzowy Fresk, odbywający się w Liverpoolu). W związku z przypadającą w 2010 roku 200 rocznicą urodzin Fryderyka Chopina planowane są projekty poświęcone życiu i twórczości tego kompozytora – m.in. dwie wystawy (British Library i National Scottish Library). Na finał w 2010 roku przygotowywany jest recital Krystiana Zimermana oraz wykonanie przez chór i orkiestrę BBC słynnego RequiemRomana Maciejewskiego.