Polmic - FB
Filter

Mały Chopin dla dzieci

Mały Chopin

Drogie Dziewczynki i Chłopczyki,
niewiele trzeba się natrudzić,
by znaleźć wokół nas pomniki
przedstawiające słynnych ludzi.
Na przykład pan Fryderyk Chopin,
(siedzi nad stawem, wygodnicki),
był kiedyś małym Fryderyczkiem,
a nawet jeszcze mniejszym Fryckiem...

(fragment książki)

Mały Chopin, czyli jak Frycek został Fryderykiem to najnowsza książka Michała Rusinka, adresowana dla dzieci w wieku 4-7 lat, wydana jako jedna z publikacji przygotowywanych na Rok Chopinowski 2010 (dwusetna rocznica urodzin kompozytora). Książka powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, a ukazała się nakładem krakowskiego wydawnictwa „Znak”. Mały Chopin został już przetłumaczony na 10 języków obcych (w tym na język chiński i japoński). Premiera polskiej wersji odbędzie się 14 maja 2009 roku.

Autor książeczki - Michał Rusinek jest pracownikiem naukowym UJ, pisarzem i świetnym tłumaczem, sekretarzem Wisławy Szymborskiej, autorem m.in. wierszowanej książki — Jak przeklinać. Poradnik dla dzieci i tłumaczem Piotrusia Pana i Wendy. Ilustratorką jest siostra autora - Joanna Rusinek (zilustrowała między innymi Piotrusia Pana i Wendy).

Kulturalny dwutygodnik.com

Dwutygodnik

Dnia 4 kwietnia 2009 roku pojawił się pierwszy numer internetowego pisma DWUTYGODNIK.COM. Z założenia ma to być pismo dla ludzi poszukujących nowych treści i komentarzy związanych z kulturą. Tworzą je autorzy o różnych doświadczeniach, rodowodach i fascynacjach. Łączy ich autorski sposób postrzegania i przetwarzania współczesnych zjawisk, wydarzeń, idei – konstytuujących istniejącą wokół rzeczywistość kulturową.

W swoim CREDO redaktorzy wyjaśniają Po co to wszystko?: „Przeczytaliśmy kiedyś w jego „Dzienniku” takie słowa: „literaturze [...] grozi to niebezpieczeństwo, iż stanie się jajkiem na miękko, zamiast być – co jest jej powołaniem – jajkiem na twardo”. Nie tylko literaturze. Staramy się więc stawiać sprawy twardo, jasno i bez ograniczeń. Ale też ironicznie (choć nie prześmiewczo), lekko (choć nie bezboleśnie) i przede wszystkim – bez przymusu „bycia kulturalnym”. Na naszej stronie spotkają się ludzie, którzy dotąd nie przypuszczali, że może ich cokolwiek ze sobą łączyć, których dzieliła nieprzekraczalna granica gustu, światopoglądu i interpretacyjnej metody. Nie chcemy zacierać różnic, chcemy rozszerzać różnorodności. Po co więc to wszystko? Kultura jest ważna właśnie dlatego, że bez niej można się obyć.

Redaktorem Naczelnym DWUTYGODNIKA.COM jest eseista i krytyk muzyczny Tomasz Cyz. Wydawcą pisma - Narodowy Instytut Audiowizualny. Pismo dostępne jest pod adresem www.dwutygodnik.com.

Wyniki Konkursu im. Bairda

Artur ZagajewskiW dniu 22 kwietnia 2009 roku w Akademii Muzycznej w Poznaniu został rozstrzygnięty 50 Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda, zorganizowany przez Zarząd Główny Związku Kompozytorów Polskich. Po wysłuchaniu podczas koncertu utworów zakwalifikowanych do II etapu Konkursu, Jury w składzie: Zbigniew Bargielski (przewodniczący), Jerzy Kornowicz (sekretarz) i Cezary Duchnowski przyznało dwie II nagrody im. Tadeusza Bairda po 1250 USD: Marcinowi Zielińskiemu za utwór Fuci na zespół kameralny i Arturowi Zagajewskiemu (na zdjęciu) za utwór Liście na zespół kameralny i taśmę oraz trzy wyróżnienia - w kolejności: pierwsze - Pawłowi Strzeleckiemu za utwór Summer Dreams na 14 wykonawców i taśmę, drugie - Mateuszowi Fandriemu za utwór Iluminacja na zespół instrumentalny oraz trzecie - Andrzejowi Mozgale za utwór Tryptyk na kwintet dęty.

Oficjalne wręczenie nagród odbędzie się podczas tegorocznego Festiwalu „Warszawska Jesień”.

Maj z Gustavo Dudamelem w TVP Kultura

Gustavo Dudamel i Młodzieżowa Orkiestra Simona Bolivara

W maju TVP Kultura zaprezentuje cykl programów poświęconych najciekawszemu zjawisku ostatnich lat w świecie muzyki klasycznej, którym jest Rządowa Fundacja na rzecz Narodowego Systemu Orkiestr Młodzieżowych i Dziecięcych – w skrócie El Sistema oraz jej największe osiągnięcie: Gustavo Dudamel i Młodzieżowa Orkiestra Simona Bolivara. W cyklu Maj z Dudamelem jako pierwszy zostanie zaprezentowany film dokumentalny El Sistema, który przybliży widzom historię, osiągnięcia, zasadę działania oraz idee wenezuelskiego fenomenu. Wyemitowany zostanie 2 maja 2009 roku o godz. 9:30 na antenie TVP Kultura.

więcej...

Polska pianistka Małgorzata Walentynowicz wygrała International Gaudeamus Interpreters Competition 2009

Małgorzata WalentynowiczThe International Gaudeamus Interpreters Competition, organizowany przez Holenderskie Centrum Muzyki, adresowany dla muzyków w wieku do 35 lat, zakończył się w Amsterdamie dnia 26 kwietnia 2009 roku. W pierwszym etapie wzięło udział 62 uczestników, w drugim – 16, a w finale - 5 artystów. Jury 37 edycji konkursu interpretacji muzyki współczesnej, obradujące w składzie: Lucas Vis (przewodniczący), Wiek Hijmans, Luc Houtkamp, Stefano Scodanibbio i Steffen Schleiermacher, przyznało pierwszą nagrodę w wysokości 4500 Euro polskiej pianistce Małgorzacie Walentynowicz (na zdjęciu). Drugą nagrodę (2250 Euro) otrzymał kwartet perkusyjny Ear Massage (Holandia), a trzecią (1125 Euro) - The Outer Banks Duo (USA): Stacy Wilson - saksofon i David Hughes – fortepian.

Słowenka triumfatorką Konkursu im. Ady Sari

Urška Arlič Gololičič Urška Arlič Gololičič, 29-letnia sopranistka ze Słowenii (na zdjęciu) – to zdecydowana triumfatorka XIII Międzynarodowego Konkursu im. Ady Sari, który zakończył się w Nowym Sączu. Dnia 25 kwietnia 2009 roku podczas koncertu laureatów w MCK Sokół odebrała I Nagrodę, wartą 22 tysiące złotych oraz największą liczbę nagród pozaregulaminowych. Mimo że ta edycja, odbywającego się raz na dwa lata konkursu obrodziła ciekawymi głosami męskimi, tylko Słowence udało się zwyciężyć tę jedną z najbardziej prestiżowych rywalizacji wokalnych. Dodatkowo otrzymała wiele nagród – propozycji koncertowych od Opery Krakowskiej, Filharmonii Krakowskiej, Teatru Muzycznego w Lublinie, Zarządu Stowarzyszenia Muzyki Polskiej w postaci recitalu na V Festiwalu Muzyki Polskiej w 2009 roku. – To dla mnie ogromne wyróżnienie i zaskoczenie – wyznała wzruszona laureatka, absolwentka Akademii Muzycznej w Ljubljanie, studentka I roku studiów podyplomowych tejże uczelni, półfinalistka m.in. słynnego konkursu Belvedere. Urška Arlič Gololičič to śpiewaczka o wielkiej urodzie, pięknej barwie głosu i magnetyzującej wręcz osobowości. Na koncercie finałowym zaśpiewała m.in. słynną arię Mimi z I aktu Cyganerii Pucciniego, którą absolutnie podbiła konkursową publiczność.

Powołano Narodowy Instytut Audiowizualny

NINADnia 1 kwietnia 2009 roku w wyniku przemianowania, działającego od roku 2005 Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego, powołany został przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego Narodowy Instytut Audiowizualny. Tym samym znacząco rozszerzone zostały cele statutowe stawiane tej instytucji. Oprócz prowadzonej dotychczas działalności wydawniczej, rejestrowania najbardziej wartościowych zjawisk polskiej kultury oraz aktywnego współtworzenia kulturowego dyskursu, misją Narodowego Instytutu Audiowizualnego będzie systematyczna digitalizacja i upowszechnianie dostępu do zrekonstruowanych i zapisanych cyfrowo materiałów. Efekt tych działań znajdzie się na multimedialnym portalu Nina.gov.pl, który ma ruszyć już 4 czerwca 2009 roku. Zainteresowany odbiorca znajdzie tam zarówno, dotychczas niedostępne przeciętnym użytkownikom, materiały archiwalne, jak i audycje nowe, wyprodukowane w ostatnich latach.

Polish Connections on the British Isles

Polish Connections

The British “Sounds New” Contemporary Music Festival charts new directions in music – promotes various musical genres, provides a public platform for outstanding musicians, commissions new works, presents educational projects and music by the greatest composers of our time as well as promising authors of the younger generations. In 2009 the Festival was held on 23rd April - 3rd May (more than 40 events) and was dedicated entirely to music from Poland and its authors – hence the title Polish Connections. The Festival culminated on 2nd May 2009 with a performance of Krzysztof Penderecki’s St Luke Passion in Canterbury Cathedral by the Polish National Radio Symphony Orchestra, Warsaw Boys Choir, Camerata Silesia, Polish Radio Choir Katowice and soloists, under the composer’s baton.

List Otwarty przeciwko likwidacji TVP Kultura

W projekcie nowej ustawy medialnej pojawił się zapis: "Telewizję publiczną tworzy spółka »Telewizja Polska - Spółka Akcyjna«, zawiązana w celu tworzenia i rozpowszechniania ogólnokrajowych programów I, II i TV Polonia". W ostatniej chwili dołączono zapis o jednej stacji tematycznej - TVP Info. Tym samym poddano w wątpliwość istnienie pozostałych kanałów tematycznych, w tym TVP Kultura, najbardziej misyjnej stacji telewizyjnej w Polsce.

Stowarzyszenie „Film 1,2” stanowczo protestuje przeciwko temu i zwraca się z prośbą do polityków o ponowne przemyślenie i zmianę tych postanowień.

Festiwalowe dni przed nami...

Najbliższe dni obfitować będą w wyjątkową liczbę festiwali muzycznych w Polsce. W kilku miastach rozpoczną się one wręcz... równocześnie.

I tak już 18 kwietnia 2009 roku zainaugurowany zostanie:

 

Dzień później, 19 kwietnia 2009 roku rozpocznie się łódzka sesja koncertów Musica Moderna, która potrwa do 26 kwietnia oraz Lubelskie Forum Sztuki Współczesnej im. Witolda Lutosławskiego (do 24 kwietnia).

W przyszłym tygodniu natomiast polska muzyka będzie rozbrzmiewać także na Wyspach Brytyjskich, gdzie w dniach 23 kwietnia - 3 maja 2009 roku odbędzie się Festiwal Muzyki Współczesnej "Sounds New" w tym roku organizowany pod hasłem Polish Connections i w całości poświęcony naszym twórcom.

Festiwal i Konkurs Ady Sari w Nowym Sączu

Festiwal i Konkurs Ady SariPremiera ocalałej z Auschwitz opery Cesarz Atlantydy Victora Ullmana w inscenizacji Opery Krakowskiej zainauguruje w piątek, 17 kwietnia 2009 roku w Nowym Sączu XV Międzynarodowy Festiwal i XIII Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. W jego ramach do 3 maja pokazanych zostanie 7 spektakli, przygotowanych przez wiodące sceny Europy Środkowej. W niedzielę zaś na konkursową scenę wkroczy 70 najzdolniejszych studentów i absolwentów wydziałów wokalnych i wokalno-aktorskich polskich i zagranicznych uczelni z 14 krajów, w tym m.in. z Syrii, Chorwacji, Hiszpanii, Rosji, Korei Południowej, Słowacji, Niemiec i Austrii.

Nowosądecki festiwal organizowany jest w tym roku pod hasłem Sztuka wokalna Europy Środkowej. W warstwie koncertowej festiwal jest bowiem jedynym w swoim rodzaju przeglądem osiągnięć europejskich scen operowych, natomiast Międzynarodowy Konkurs imienia wielkiej polskiej śpiewaczki to jedna z bardziej prestiżowych tego typu konkurencji w Europie.

więcej...

Bougival (Francja): 2009-05-10

Dnia 10 maja 2009 roku we Francji odbędzie sie kolejny koncert w hołdzie Karlowiczowi, tym razem w Muzeum Turgieniewa w Bougival pod Paryżem. Wystąpią: Elisabeth Zapolska - mezzosopran, Andrzej Glowienka - tenor, Alexandre Konicki - fortepian, Christophe Jeżewski - poeta i tlumacz. W programie: pieśni Karłowicza. Więcej informacji na stronie: www.tourgueniev.fr

Nagroda dla filmu o podróżującym Anderszewskim

Piotr AnderszewskiPolsko-francuski film dokumentalny Piotr Anderszewski - Podróżujący fortepian w reż. Brunona Monsaingeona zdobył nagrodę na 27. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Artystycznych FIFA w Montrealu w kategorii "najlepszy portret".

To dokument muzyczny o polskim pianiście i jednocześnie film drogi. Mieszkający na co dzień w Paryżu Piotr Anderszewski (na zdjęciu) podróżuje pociągiem w wagonie (wyposażonym w fortepian) przez Europę, w tym m.in. przez Polskę i Węgry, czyli kraje swojego pochodzenia. Spotyka bliskich i przyjaciół. Podczas tego sentymentalnego tournée opowiada o swoim życiu, mówi o pracy i muzycznych fascynacjach. Dokument będzie go można zobaczyć 15 kwietnia 2009 roku w TVP Kultura.

Pełny artykuł: Gazeta.pl

Komunikat reprezentacji polskich twórców i wykonawców oraz organizacji chroniących ich prawa

Z inicjatywy Związku Kompozytorów Polskich w dniu 31 marca 2009 roku odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli osiemnastu związków i stowarzyszeń polskich twórców i wykonawców oraz organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i pokrewnymi. Przedmiotem spotkania był rządowy projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Cztery Złote Maski dla spektaklu Carmina Burana

Carmina Burana

Dnia 30 marca 2009 roku w chorzowskim Teatrze Rozrywki odbyło się uroczyste wręczenie Złotych Masek, przyznawanych artystom sceny z okazji obchodzonego trzy dni wcześniej Międzynarodowego Dnia Teatru. Honorową i zarazem prestiżową Złotą Maskę w kategorii PRZEDSTAWIENIE ROKU zdobył spektakl Carmina Burana Carla Orffa Opery Śląskiej w Bytomiu w reżyserii Roberta Skolmowskiego (premiera miała miejsce w grudniu 2008 roku). Nagrodę odebrał osobiście Tadeusz Serafin - Dyrektor Naczelny i Artystyczny Opery Śląskiej. Nominowani i nagrodzeni zarazem zostali również: Robert Skolmowski – za scenariusz, reżyserię i inscenizację spektaklu oraz Radosław Dębniak za scenografię do Carmina Burana. Ponadto Karina Skrzeszewska z bytomskiej Opery otrzymała nagrodę Złotej Maski w kategorii najlepsza rola wokalno-aktorska dla śpiewaczki – sopranistki za tytułową partię w Łucji z Lammermoororaz rolę Dziewczyny w Carmina Burana.

W obecnej, 41 edycji do tytułu Złotej Maski, kandydowały przedstawienia premierowe, które odbyły się w teatrach regionu od 1 stycznia do 31 grudnia 2008 roku. Sztuki teatralne oceniano w dziewięciu kategoriach - przedstawienie roku, przedstawienie roku dla dzieci, aktorstwo (za rolę kobiecą i męską) w teatrach dramatycznych, aktorstwo za rolę w teatrach lalkowych, aktorstwo za rolę wokalno-aktorską (w teatrach muzycznych), reżyseria, scenografia, nagroda specjalna. Nagrody Artystyczne „Złota Maska” przyznawane są corocznie od 1968 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru za szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie sztuki teatralnej. Fundatorami nagród są redaktorzy naczelni mediów z województwa śląskiego i Urząd Marszałkowski. W skład jury, oprócz przedstawiciela Marszałka Województwa Śląskiego, wchodzą także przedstawiciele prasy, radia i TV.

Carmina Burana - PRZEDSTAWIENIE ROKU 2008 – będzie można obejrzeć:

  • 17 kwietnia 2009 godz. 18.00 - Opera Śląska w Bytomiu - bilety wysprzedane!
  • 19 kwietnia 2009 godz. 19.00 - Teatr Polski w Warszawie
  • 23 kwietnia 2009 godz. 19.00 - Opera Nova w Bydgoszczy
  • 14 czerwca 2009 godz. 18.00 - Opera Śląska w Bytomiu

Pożar w Lutomiersku

Lutomiersk po pożarze...

Dnia 2 kwietnia 2009 roku pożar strawił zabytkową część klasztoru Księży Salezjanów w Lutomiersku, gdzie mieszczą się szkoły z internatem: muzyczna i organistowska. Uczniowie tych szkół występowali m.in. na estradzie Filharmonii Łódzkiej. Melomanom znany jest też sam klasztor, gdzie każdego lata odbywają się festiwalowe koncerty „Kolorów Polski”.

Filharmonia w Łodzi ogłosiła akcję pomocy w zbieraniu funduszy na remont budynku i odkupienie zniszczonych instrumentów, by ułatwić uczniom powrót do szkoły i do normalnych zajęć. Uczyńmy to tym bardziej teraz, w przededniu Świąt Wielkanocnych, które inspirują do współodczuwania i dzielenia się wszelkim dobrem. Podczas koncertów „Łódzkiej Wielkanocy Muzycznej” – w dniach 8, 9 i 14 kwietnia 2009 roku – w filharmonii będzie prowadzona zbiórka pieniędzy. Można także dokonać wpłaty na konto Fundacji Nauki i Wychowania: PKO BP S.A. IV o/Łódź 93 1020 3378 0000 1102 0106 8600 (z dopiskiem: „na usuwanie skutków pożaru”) lub przekazać fundacji 1% podatku za rok 2008 (nr KRS 0000070179, z dopiskiem: „1% dla SSM w Lutomiersku”). Zbiórka pieniędzy potrwa do końca maja.

Wielkanoc tuż, tuż...

 

Wesołych Świąt!

Radosnych, spokojnych,
pełnych rodzinnego ciepła
Świąt Wielkiej Nocy

oraz Wesołego Alleluja

życzą redaktorzy serwisu Polmic.pl

Wręczono Gwarancje Kultury 2008

Gwarancja Kultury 2008

TVP Kultura ogłosiła laureatów Gwarancji Kultury - dorocznych nagród przyznawanych najważniejszym i najciekawszym polskim artystom. Gala wręczenia Gwarancji Kultury odbyła się 17 kwietnia 2009 roku w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie i była transmitowana w TVP Kultura o godz. 21.30.

Już po raz czwarty kapituła Konkursu, w skład której wchodzą redaktorzy TVP Kultura oraz specjaliści poszczególnych dziedzin kultury i sztuki wybrała laureatów nagród Gwarancje Kultury. Nagrody zostały przyznane w ośmiu kategoriach: Literatura, Teatr, Film, Muzyka poważna, Jazz, Rock i Inne, Kultura Alternatywna i Sztuki Wizualne, Osiągnięcia w twórczym rozwoju Dzieci i Młodzieży oraz Nagroda Widzów 2008 roku.

W kategorii Muzyka poważna nagrodę otrzymała Ewa Michnik z zespołemOpery Wrocławskiej za wybitne osiągnięcia w rozwoju sztuki operowej w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem współczesnego repertuaru. Opera Wrocławska to znakomity i jeden z najbardziej zapracowanych dziś ze wszystkich naszych teatrów operowych zespół. Kierująca nim Ewa Michnik prowadzi każdy spektakl z niezwykłą kompetencją i stuprocentową efektywnością. Każdy spektakl jest sukcesem - jej i występujących artystów.

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena trwa

Beethoven 2009Do 10 kwietnia 2009 roku trwać będzie trzynasty Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, w tym roku organizowany z okazji obchodów Roku Haendla, Haydna i Mendelssohna pod przewodnim tytułem Beethoven: natura i kultura.

Zainaugurował go uroczysty koncert 29 marca 2009 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie z udziałem słynnej skrzypaczki Anne-Sophie Mutter i orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego. Wieczór wypełniły utwory Beethovena: Uwertura "Prometeusz", Koncert skrzypcowy D-dur i VII Symfonia A-dur. Tego samego dnia, w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie, baryton Mariusz Kwiecień z towarzyszeniem pianisty Howarda Watkinsa wykonał pieśni Schumanna, Beethovena, Karłowicza i Ravela.

Wydarzeniem festiwalu będzie pierwszy koncert w Polsce zespołu Monte Carlo Philharmonic (6 kwietnia 2009), któremu towarzyszyć będzie wizyta w Warszawie księżnej Hanoweru i księżniczki Monako Karoliny. Filharmonicy z Monte Carlo pod batutą Yakova Kreizberga wykonają utwory Schuberta i Mendelssohna. Podczas festiwalu odbędzie się także pierwsze polskie wykonanie Humboldt Kantate Mendelssohna (3 kwietnia 2009) w wykonaniu solistów: Agnieszki Rehlis, Romana Sadnika, Thomasa Bauera i Wojciecha Gierlacha oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Po raz pierwszy w Polsce usłyszymy także oratorium Il Ritorno di Tobia Haydna, operę Der Bergeist Spohra i Brockes Passion Haendla, którą na zakończenie festiwalu wykonają Akademie für Alte Musik z Berlina oraz Collegium Vocale Ghent. Na tegoroczną edycję festiwalu zaproszono również m.in. Wiedeńską Orkiestrę Kameralną, Leipziger Streichquartett oraz Tokio String Quartet.

Festiwalowi towarzyszyć będzie Mistrzowski Kurs Interpretacji "Opera i Pieśń" Teresy Berganzy oraz wystawa Inwazja Dźwięku w warszawskiej Zachęcie, której tematem będą motywy muzyczne w malarstwie współczesnym, a także Międzynarodowe Sympozjum Naukowe (6-7 kwietnia 2009).

Podobnie jak w poprzednich latach koncerty festiwalowe odbędą się także w innych miastach: Gdańsku, Łodzi, Wrocławiu i Krakowie, gdzie po raz drugi wystąpi Anne-Sophie Mutter. Jak co roku, festiwal poprzedzi otwarcie w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie wystawy manuskryptów.

Więcej...