Polmic - FB
Filter

II Ogólnopolski Zjazd Studentów Muzykologii

II Ogólnopolski Zjazd Studentów MuzykologiiW dniach 5-8 maja 2010 rokuw Katedrze Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się II Ogólnopolski Zjazd Studentów Muzykologii. Jest to pierwsza w historii polskiej muzykologii tego typu inicjatywa, której organizatorami są sami studenci zaangażowani w tworzenie się i rozpowszechnianie tej dziedziny humanistyki. Stanowi to idealne okoliczności do prezentacji własnych poszukiwań badawczych oraz odkryć w obszarze kultury muzycznej przed szerszym audytorium. Konferencja za swój cel ma także integrację, nawiązanie sieci kontaktów z innymi studentami, profesorami, ośrodkami uniwersyteckimi w kraju oraz za granicą.

Festiwal „Chopin. Transgresje” - 18-23 maja 2010

I Festiwal Młodych Kompozytorów „Chopin. Transgresje”odbędzie się w Warszawie, w dniach 18-23 maja 2010 roku. Organizatorem imprezy jest Koło Młodych Związku Kompozytorów Polskich.

Festiwal stawia sobie za cel prześledzenie ukrytych związków pomiędzy młodymi kompozytorami a muzyką Chopina, wskazanie nieświadomych pokrewieństw, jak również stworzenie warsztatowych płaszczyzn, na których młodzi twórcy nowym językiem zbliżają się do starych technik, konwencji i tematów. Tytułowe „transgresje” oznaczają przekraczanie uświęconych barier historycznych, gatunkowych i estetycznych, wywoływanie ducha Chopina w muzyce nowej. Podstawowym celem jednak jest przyjrzenie się generacji młodych kompozytorów polskich, urodzonych w przedziale czasu 1976-1990, którzy wchodzą w europejskie życie muzyczne, łącząc awangardowe techniki dźwiękowe z zainteresowaniem przeszłością. Tłem dla programu festiwalu pozostaje twórczość klasyków XX wieku, podejmujących dialog z Chopinem w sposób strukturalny, niejednokrotnie odwołujących się folkloru.

Festiwal zainauguruje koncert monograficzny Jagody Szmytki, 28-letniej kompozytorki z Frankfurtu n/Menem, uczennicy Cezarego Duchnowskiego, Beata Furrera i Pierluigiego Billone. Podczas kolejnych dni odbędzie się koncert polskich pieśni, koncert Etiudy i mazurki po Chopinie, podczas którego odbędzie się premiera specjalnego projektu Mazurki wg Kolbergaprawykonanie5 mazurków na zespół imitujący kapelę ludową, opartych na materiale ludowym zanotowanym przez słynnego etnografa. Czwarty koncert – Notturni per soprano, clarinetto, corno e organo– stanie się okazją do przypomnienia cyklu minutowych utworów, skomponowanych w hołdzie Fryderykowi Chopinowi, na jubileusz Koła Młodych ZKP w 2009 roku. Festiwal zakończy eksperymentalny projekt „Chopin / Media / Impromptus” w wykonaniu tria Sonofrenia – improwizatorów z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Koncert ten będzie połączeniem 4 odmiennych płaszczyzn: literackiej – wybranych listów Chopina oraz Listu do FryderykaAntoniego Buchnera, chopinowskich grafik muzycznych Ryszarda Gabrysia, improwizacyjnej i plastycznej - wizualizacji autorstwa Justyny Jakóbowskiej (ASP w Łodzi), odwołującej się swoim projektem do obrazów i ilustracji z XIX wieku.

W koncertach festiwalowych wystąpią wyróżniający się muzycy młodego pokolenia, laureaci konkursów, m.in. pianiści Magdalena Lisak i Małgorzata Walentynowicz, klarnecista Oliwier Andruszczenko, trębacz Jakub Waszczeniuk, akordeonista Jacek Małachowski, organista Dariusz Przybylski, perkusista Leszek Lorent.

Obok koncertów zaplanowane są 3 wydarzenia towarzyszące: wieczór poezji Cypriana Kamila Norwida, dyskusja Mój Chopin. Literackość Chopina – Chopin w literaturzei pokaz filmu Młodość Chopina(reż. Aleksander Ford, muz. Kazimierz Serocki).

PROGRAM FESTIWALU

Czterodniowy Festiwal Chopinowski w Sztokholmie - 26-29 kwietnia 2010

Festiwal Chopinowski w SztokholmieW poniedziałek, 26 kwietnia 2010 roku w Sztokholmie rozpocznie się w Sztokholmie Festiwal Chopinowski, podczas którego 33 pianistów zagra niemal wszystkie utwory polskiego kompozytora. Wydarzenie to stało się możliwe dzięki inicjatywie Królewskiej Wyższej Szkoły Muzycznej w Sztokholmie (Kungliga Musikhögskolan i Stockholm) wspieranej przez Instytut Polski w Sztokholmie, głównego koordynatora obchodów Roku Chopinowskiego w Szwecji.

Fryderyk Chopin był jednym z tych wyjątkowych kompozytorów, którzy radykalnie rozwinęli brzmieniowe oraz poetyckie możliwości fortepianu. Jego sztuka stała się nieodłączną częścią naszego dziedzictwa kulturowego, wyzwaniem oraz źródłem inspiracji dla wszystkich pianistów - mówi główny organizator festiwalu Staffan Szeja, światowej sławy pianista, wykładowca Królewskiej Wyższej Szkole Muzycznej w Sztokholmie i członek Honorowego Komitetu Roku Chopinowskiego. Czujemy się dumni mogąc zebrać tak wielu wyśmienitych szwedzkich pianistów, którzy wystąpią na jednym festiwalu wraz z naszymi najmłodszymi talentami właśnie po to aby grać muzykę Chopina.

Mazurki, polonezy, nokturny oraz wiele innych utworów Chopina zagrają znani wirtuozi, jak Rober Wells, Roland Pöintinen, Bengt-Ake Lundin, Maria Rostotsky, Staffan Scheda oraz młodsi, dopiero rozpoczynający karierę pianiści, jak Jarosław Kaliski oraz Elina Sirone. 4 z 19 napisanych przez Fryderyka Chopina Pieśni, w tym Życzenieoraz Precz z moich oczuwykona polska śpiewaczka Barbara Majewska. Festiwal, który rozpoczyna się na Królewskiej Wyższej Szkole Muzycznej już w poniedziałek 26 kwietnia i potrwa aż 4 dni, składać się będzie z krótkich przedpołudniowych i popołudniowych recitali oraz dużych wieczornych koncertów. Wszyscy biorący udział w festiwalu artyści należą do grona absolwentów, studentów bądź wykładowców Królewskiej Wyższej Szkoły Muzycznej w Sztokholmie. - dodaje Staffan Szeja.

Koncertom towarzyszyć będą również liczne seminariaoraz wykładypoświęcone muzyce i życiu Fryderyka Chopina. Wstęp na wszystkie koncerty, wykłady oraz seminaria jest bezpłatny.

Program festiwaludostępny na stronie: http://chopin2010.se/pl/chopin_kmh
Więcej o obchodach Roku Chopinowskiego w Szwecji: www.chopin2010.se

Grażyna Auguścik - Chopin 2010

Grażyna Auguścik z zespołemZ okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopinai ogólnoświatowych obchodów Roku Chopinowskiegoznana wokalistka Grażyna Auguścikprzygotowała projekt koncertowy „Chopin 2010”. Nowatorskie interpretacje muzyki Chopina w oryginalnych, nigdzie do tej pory nie publikowanych aranżacjach, o niespotykanym brzmieniu będziemy mogli usłyszeć podczas pięciu majowych koncertów, które odbędą się w Berlinie (9 maja), Warszawie (13 maja), Sopocie (14 maja) Słupsku (15 maja) i Rzymie (16 maja).

Grażyna Auguścikto artystka o ustalonej na rynku muzycznym reputacji. Znana jest między innymi z kreowania niekonwencjonalnych projektów muzycznych, zawsze zapewniając najwyższy poziom koncertów, które prezentuje publiczności na całym świecie od wielu lat. Także i tym razem zaprosiła do współpracy uznanych muzyków, zarówno klasycznych, jak i jazzowych. Niekonwencjonalne połączenie wokalizy Grażyny, 3 puzonów, kontrabasu i akordeonu w aranżacjach autorstwa wirtuoza tego instrumentu – Jarosława Bestera i znakomitego interpretatora muzyki Chopina w stylu jazzowym – Andrzeja Jagodzińskiego, jest pomysłem intrygującym i oczekiwanym z wielkim zainteresowaniem przez miłośników muzyki Chopina. W projekcie wystąpią: Grażyna Auguścik – wokal, Jarek Bester – akordeon, Matt Ulery – kontrabas i Chicago International Trombone Ensemble – puzony.
Więcej informacji na stronie: www.grazynaauguscik.com

Wyniki Konkursu Kompozytorskiego "Kiedy myślę Chopin..."

Radosław ŁuczkowskiRozstrzygnięty został Konkurs Kompozytorski "Kiedy myślę Chopin...", zorganizowany przez Katedrę Kompozycji Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu przy współpracy Związku Kompozytorów Polskich - Oddział we Wrocławiu. Prace jury odbyły się dwuetapowo. W fazie pierwszej członkowie Jury dokonali indywidualnej oceny nadesłanych partytur. Jury obradowało w składzie: dr Rafał Augustyn – przewodniczący Jury oraz członkowie: prof. Grażyna Pstrokońska-Nawratil, prof. Grzegorz Kurzyński, prof. AM Urszula Marciniec Mazur i dr Zbigniew Karnecki. Ostateczny wynik ogłoszono po koncercie finałowym w dniu 21 kwietnia 2010 roku, podczas którego artyści związani z wrocławską uczelnią wykonali pięć kompozycji wytypowanych do wykonania w II etapie spośród nadesłanych prac. Przyznano dwie równorzędne Nagrodyw wysokości 2000 zł każda dla Radosława Łuczkowskiego (na zdjęciu) z Gdańska za utwór PRE-DAWNING oraz Adama Porębskiegoz Wrocławia za utwór PINCHORIA, a także wyróżnieniew wysokości 1000 zł dla Michała Ossowskiego z Torunia za Sonatę na wiolonczelę i fortepian.

Konkurs, organizowany w ramach obchodów Roku Chopinowskiego, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Happening "Chopin łaczy pokolenia" - 26 kwietnia 2010

Chopin łączy pokoleniaHappeninginaugurujący autorski projekt Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Roku Jubileuszowym 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopinapt. Chopin łączy pokolenia odbędzie się 26 kwietnia 2010 roku(poniedziałek) w Nowym Sączu na Rynku i ul. Jagiellońskiej w godz. 14-17. Zaprezentuje się grupa happeningowa „Wesołe miasteczko”, działająca przy Teatrze Kreatury w Gorzowie Wielkopolskim, „Mors” czyli młody artysta sądecki oraz „Styles” - student Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

 Projekt, którego wydarzenia będą miały miejsce od kwietnia do grudnia 2010 roku, zakłada prezentację twórczości Fryderyka Chopina, przybliżenie biografii kompozytora oraz ukazanie różnorodności inspiracji czerpanych do dziś z jego muzyki. Łącząc wielorakie działania artystyczne, edukacyjne oraz integracyjne, zawiera szereg powiązanych ze sobą wydarzeń artystycznych - koncert, wystawy, warsztaty plastyczne, seanse filmowe, happeningi uliczne.

Gdański Festiwal Muzyczny "Chopin - Inspiracje i tradycja"

Gdański Festiwal MuzycznyTrzecia edycjaGdańskiego Festiwalu Muzycznego, organizowanego przez Stowarzyszenie Muzyczne FORZA pod hasłem Chopin – Inspiracje i tradycja, odbędzie się między 23 a 30 kwietnia 2010 rokuw Gdańsku oraz Gdańskim Obszarze Metropolitalnym - m.in. w Elblągu, Gdyni, Sopocie, Starogardzie Gdańskim, Kolbudach i Trąbkach Wielkich. Indywidualne piętno programowe każdej edycji nadaje towarzyszące jej przesłanie oraz postać Artysty Rezydenta, którym w roku 2010 - Roku Fryderyka Chopina, będzie wybitna pianistka, laureatka m.in. X Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie w roku 1980 - Ewa Pobłocka. Gościem specjalnym Festiwalu będzie zwycięzca tego samego konkursu i jednocześnie juror obecnej edycji - Dang Thai Son. Program Gdańskiego Festiwalu Muzycznego 2010 prezentuje zatem, z jednej strony różne oblicza Ewy Pobłockiej jako pianisty i pedagoga, z drugiej zaś muzykę Fryderyka Chopina połączoną z dziełami twórców, dla których była inspiracją, jak i też postaciami, które były inspiracją dla niej samej.
Ewa Pobłocka zagra z orkiestrą symfoniczną, kameralną, kwartetem smyczkowym, wystąpi także na estradzie w niezwykłym dialogu muzyczno-literackim wspólnie z gdańskim pisarzem Pawłem Huelle. Jako pedagog pokaże się poprzez występy swoich studentek oraz, w pewnym sensie, poprzez występ córki – Ewy Leszczyńskiej. Pojawi się ona w podwójnej roli: pianistki podczas koncertu z Katarzyną Trylnik, w programie którego znajdą się m.in. pieśni F. Chopina oraz jako wokalistka wykonując arię Mozarta podczas koncertu finałowego, który poprowadzi Wojciech Michniewski.
Repertuar Gdańskiego Festiwalu Muzycznego 2010 będzie różnorodny i z mocnym chopinowskim akcentem. Jego dzieła znajdą się w programie recitalu, który wykona Dang Thai Son, podczas koncertów Ewy Pobłockiej z Kwartetem Śląskim (m.in. Fantazja na tematy polskie), występu laureata nagrody przyznawanej przez Gdański Festiwal Muzyczny na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Publiczność usłyszy szereg jego utworów, ze słynną Sonatą b-mollna czele w niezwykłym jazzowym projekcie realizowanym przez Trio Andrzeja Jagodzińskiego.
W programie Festiwalu znajdzie się także muzyka W. A. Mozartai rówieśnika F. Chopina – R. Schumanna. Chopin od początku swej edukacji muzycznej był wielkim admiratorem twórczości Mozarta i dał znakomity tego dowód pisząc Wariacje na fortepian i orkiestrę na temat z opery „Don Giovanni”. Ta właśnie kompozycja zapoczątkowała jego wielką sławę, a Robert Schumann napisał, po przestudiowaniu wydanej partytury: Panowie! Kapelusze z głów! Oto geniusz! Podczas koncertu inauguracyjnego, którego solistą będzie młody, fascynujący pianista Gilles Vonsattelwykonany zostanie Koncert fortepianowySchumanna. Usłyszymy także jego Kwintet fortepianowy, a Mozarta - dwa koncerty fortepianowe, m.in. podczas koncertu Orkiestry kameralnej „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.
Stałym elementem programu Festiwalu jest koncert poświęcony muzyce współczesnych kompozytorów gdańskich. W roku 2010 będzie to muzyka wokalna a cappella, którą wykona Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego.

Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w roku 2010 Gdański Festiwal Muzyczny proponuje melomanom koncert zagranicznej orkiestry światowego formatu. Dnia 29 kwietnia 2010 roku odbędzie się koncert State Hermitage Orchestra z St Petersburga(Camerata St. Petersburg).


Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej

zobacz:
PROGRAM FESTIWALU (plik pdf)

Nagrody FRYDERYK 2010 - MUZYKA POWAŻNA

Fryderyk 2010Po raz pierwszy od 15 lat tradycyjna gala rozdania Fryderyków w Teatrze Polskim została odwołana. W związku z uroczystościami pogrzebowymi ofiar smoleńskiej tragedii, w poniedziałek, 19 kwietnia 2010 rokuw Bazylice oo. Salezjanów w Warszawie odbył się jedynie specjalny, kameralny koncert "Fryderyk 2010. Artyści w hołdzie ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku” oraz symboliczna uroczystość ogłoszenia laureatów. W części artystycznej zabrzmiała m.in. muzyka Fryderyka Chopina w interpretacji Janusza Olejniczaka. 

W dziedzinie „muzyki poważnej” najwięcej statuetek, bo aż dwie, otrzymał Rafał Blechacz za płytę z Koncertami fortepianowymiChopina– w kategoriach „Muzyka Symfoniczna i Koncertująca” oraz jako „Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej”. Nagrodę Fryderyka 2010 w kategorii „Muzyka Chóralna i Oratoryjna” zdobyli twórcy płyty Felix Nowowiejski: Missa Pro Pace, Missa Stella Maris(DUX), w kategorii „Muzyka Dawna i Barokowa” – płyta Battalia(Megavox), „Muzyka Kameralna” - Royal String Quartet za album Szymanowski – Różycki. String Quartets (Hyperion), „Muzyka Solowa” - Bartłomiej Nizioł za nagranie 6 sonat na skrzypce solo op.27Eugène Ysaÿe(Magnus Ventus), „Recital Wokalny” - Andrzej Hiolski za płytę z ariami operowymi, pieśniami i kantatami (Polskie Nagrania), a w kategorii „Opera, Operetka, Balet” – Ewa Podleś z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Łukasza Borowicza (DUX). W kategorii „Muzyki Współczesnej” statuetkę otrzymała Agata Zubel za płytę Cascando(CD Accord). Nagrodę w kategorii „Fonograficzny Debiut Roku” odebrał Marcin Zdunik za album Haydn, Denisov - Cello Concertos. Natomiast Stanisław Moryto wybrany został Kompozytorem Roku 2010.

Prapremiera baletu "Chopin" - 9 maja 2010

ChopinPrapremiera baletu Chopinw choreografii Patrice Barta odbędzie się 9 maja 2010 rokuw Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Spektakl, zapowiadany jako najważniejsze wydarzenie baletowe Roku Chopinowskiego, powstał z inspiracji Waldemara Dąbrowskiego, dyrektora Teatru Wielkiego, a zarazem koordynatora obchodów chopinowskich. Przedstawienie nawiązujące do losów i przeżyć wielkiego polskiego romantyka. Scenarzystą jest pisarz Antoni Libera, a w warstwie muzycznej pojawią się nie tylko utwory Fryderyka Chopina, ale też kompozytorów, którzy pozostawali pod urokiem jego twórczości: Hectora Berlioza, Siergieja Lapunowa, Ferenca Liszta i Roberta Schumanna. Twórcą spektaklu będzie wybitny francuski baletmistrz Patrice Bart z Opery Paryskiej, jeden z niewielu współczesnych choreografów, specjalizujących się w realizacji nowych baletów pełnospektaklowych, które tak bardzo ceni sobie publiczność wielkich teatrów operowych.

Gwarancje Kultury 2009 przyznane

W czwartek, 22 kwietnia 2010 roku Gwarancje Kultury TVP Kultura po raz piąty przyznała Gwarancje Kultury - nagrody dla najciekawszych osobowości artystycznych ubiegłego sezonu. W kategorii „muzyka poważna” zyciężył Marcin Zdunik - 23-letni wiolonczelista doceniony za konsekwentne doskonalenie rzemiosła artystycznego oraz dojrzałe interpretacje, które sytuują tego młodego muzyka w gronie najlepszych polskich instrumentalistów. Ponadto nominacje otrzymali także: Paweł Łukaszewskiza nagranie kompozycji „Via Crucis” dla wytwórni Hyperion, które okazało się w 2009 roku wielkim sukcesem w Wielkiej Brytanii i Filip Berkowicz i Krakowskie Biuro Festiwaloweza stworzenie trwałej jakości artystycznej festiwali: Misteria Paschalia i Sacrum-Profanum.

Wystawa "Portret muzyka" - wernisaż 20 kwietnia 2010

Portret muzykaW ramach autorskiego projektu w Roku Jubileuszowym 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina pt. Chopin łączy pokoleniaMałopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu zaprasza 20 kwietnia 2010 rokuo godz. 18.00 do Galerii „Sokół” na wernisaż wystawy pt. Portret muzyka.

Wystawa bazuje na materiałach pozostających obecnie w zbiorach archiwum Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, a których wyboru dokonał znany chopinolog Janusz Ekiert na potrzeby książki Fryderyk Chopin. Biografia ilustrowana(Wydawnictwo Muza, 2009). Ekspozycja obejmuje reprodukcje prac plastycznych (obrazy, szkice, fotografie) przestawiających samego Chopina oraz otaczające go środowisko. Ukazane są miejsca odwiedzane przez Chopina (Warszawa, Paryż, Nohant pierwszej połowy XIX wieku) oraz postaci ważne w życiu artysty (pierwsi nauczyciele, rodzina, przyjaciele, ukochane kobiety). Oprócz tego zaprezentowano kopie wybranych rękopisów Chopina. Całość dopełniają komentarze - fragmenty z opracowania Janusza Ekierta. Wystawa dostępna do 11 maja. Wstęp wolny.

Symfonia Góreckiego w Londynie - pamięci Ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

Henryk Mikołaj GóreckiKoncertem Royal Philharmonic Orchestra w LondynieInstytut Adama Mickiewicza uczci pamięć wszystkich ofiar katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku, w szczególności Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który wspólnie z Jej Wysokością Królową Elżbietą II sprawował honorowy patronat nad projektem POLSKA! YEAR. W sobotę, 17 kwietnia 2010 roku w Royal Festival Hall zabrzmi przejmujące dziełoHenryka Mikołaja GóreckiegoIII Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” na sopran solo i orkiestrę symfoniczną.
Utwór ten, przepełniony nastrojem religijnego skupienia, opowiada o bólu matki opłakującej syna oraz dziecka od niej oddzielonego. Solowa partia wokalna Symfoniioparta jest na trzech polskich tekstach: lamentacji maryjnej z XV wieku (Lament Świętokrzyski), słowach wypisanych na ścianie celi więziennej gestapo w Zakopanem i ludowej piosence ze Śląska Opolskiego, która mówi o matce rozpaczającej po stracie syna-powstańca.

W programie koncertu znajdzie się też Texan Tenebraebrytyjskiego kompozytora Marka-Anthony'ego Turnege'a (brytyjska premiera) i II Koncert na skrzypce i orkiestręPhilipa Glassa. Orkiestrę filharmoników londyńskich poprowadzi Marin Alsop, partię sopranową wykona Joanna Woś.

Sobotni koncert był planowany jako światowa premiera IV SymfoniiGóreckiego, a obecność na nim zapowiadał Prezydent Kaczyński wraz z Małżonką.
– Pierwsza Dama w kwietniu ubiegłym roku wzięła udział w inauguracji POLSKA! YEAR i wysłuchała koncertu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, który odbył się w Cadogan Hall w Londynie. To ona pierwsza, podczas śniadania zorganizowanego w Ambasadzie RP w Londynie jesienią 2006, rozmawiała z przedstawicielami brytyjskich instytucji artystycznych o planach zorganizowania Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii – wspomina Aneta Prasał-Wiśniewska, koordynator POLSKA! YEAR. – Prezydent Kaczorowski wielokrotnie zaszczycał nas swoją obecnością, ostatnio 22 lutego podczas koncertu Krystiana Zimermana, zorganizowanego w Royal Festival Hall z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Minister Tomasz Merta, wspaniały historyk, człowiek i przyjaciel, w marcu ubiegłego roku wziął udział w otwarciu naszej wystawy Symbolism in Poland and Britain w galerii Tate Britain w Londynie. Były ambasador RP w Londynie, Stanisław Komorowski, wielokrotnie służył nam radą i pomocą. Trudno pogodzić się z ich odejściem, trudno przyjąć do wiadomości, że nie ma ich wśród nas. W Royal Festival Hall minutą ciszy oddamy cześć ich pamięci.

źródło: Culture.pl

Chopin Lives

Chopin LivesZ inicjatywy Warsaw Destination Alliance dnia 29 sierpnia 2010 rokuw Warszawie na Placu Piłsudskiego, na ogromnej scenie pod gołym niebem, odbędzie się symultaniczny koncert muzyki Chopina na 100 fortepianów – "Chopin Lives". Koncert będzie jednym z elementów obchodów 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina oraz kulminacyjnym wydarzeniem 3-dniowej imprezy, przygotowanej z myślą o miłośnikach muzyki, mieszkańcach Warszawy i turystach odwiedzających stolicę. Utwory Fryderyka Chopina na 100 fortepianach wykona stu młodych pianistów: 99 dzieci z Chin oraz jeden Polak. Młodzi artyści zagrają na specjalnie do tego celu sprowadzonych fortepianach „Calisia”. Instrumenty zostaną dostarczone do Warszawy z Chin, gdzie mają być wyprodukowane miesiąc przed koncertem.

Azja w hołdzie Chopinowi

Azja w hołdzie ChopinowiDnia 11 kwietnia 2010 rokuo godz. 17.30 w Businessman Institute w Warszawie (ul. Trakt Lubelski 40a) odbędzie się VIII edycja Wawer Music Festivalpod hasłem Azja w hołdzie Chopinowi. Tym razem artyści XXI wieku, młodzi pianiści z Korei, Japonii i Wietnamu zaprezentują swoje interpretacje utworów Fryderyka Chopina. W koncercie usłyszymy również oryginalne koreańskie, japońskie, mongolskie i wietnamskie utwory ludowe. To muzyczne spotkanie kultur dopełni pokaz taneczny grupy Biały Lotos oraz prezentacja oryginalnych azjatyckich strojów. Gospodarzami wieczoru będą prof. Jarosław Drzewiecki oraz dr Nguyen Van Than.

W koncercie wezmą udział m.in. pianistka Miho Kurihara – absolwentka Akademii Muzycznej Kunitachi w Tokio i stażystka w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, wietnamski zespół dziecięcy Biały Lotos, który zaprezentuje tradycyjną muzykę i taniec z północnej, środkowej i południowej części Wietnamu oraz kultową pieśń „Hello Wietnam” w strojach ludowych Ao Dai (opiekę artystyczną nad zespołem sprawuje choreograf - Thu Loc) oraz czołowy polski zespół kameralny Kwartet "Prima Vista”, który tworzą muzycy Polskiej Orkiestry Kameralnej - Sinfonii Varsovii.

Koncert będzie elementem obchodów 60-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski z Wietnamem. Dla gości przygotowane zostały liczne atrakcje związane z kulturą Dalekiego Wschodu.