Polmic - FB
Filtr

Szalone Dni Muzyki Chopina

La Folle Journée - ChopinDnia 27 stycznia 2010 roku w Nantes we Francjirozpoczął się kolejny Festiwal „La Folle Journée”. Orkiestra Sinfonia Varsovia uczestniczy w nim od pierwszej edycji, czyli od 15 lat. Co roku motywem przewodnim festiwalu jest muzyka innego kompozytora, w tym roku jest to Fryderyk Chopin i krąg bliskich mu kompozytorów. Sinfonia Varsovia zagra ponad 20 koncertów, a w repertuarze znajdą się utwory nie tylko Fryderyka Chopina, ale Mozarta, Mendelssohna, Belliniego, Rossiniego i Liszta. Zespół po dyrekcją Maestro Jacka Kaspszyka i Maestro Michela Corboza wystąpi z tak znakomitymi solistami, jak: Philippe Giusiano, Michie Koyama, Plamena Mangova, Alexei Volodine czy Abdel Rahman El Bacha oraz z zespołem wokalnym Ensemble Vocal de Lausanne.

Festiwal La Folle Journée (czyli „Szalone Dni Muzyki”)odbiega od ogólnie przyjętych norm. Koncerty odbywają się od rana do wieczora w kilku salach, w tym samym budynku i w tym samym czasie. Każdy z nich trwa nie dłużej niż godzinę (zwykle 45 minut) i kosztuje kilka, czasem kilkanaście EURO. Dzięki temu koncerty cieszą się ogromną popularnością, nie tylko melomanów. Dla wielu gości jest to pierwszy kontakt z muzyką poważną.

Festiwal „La Folle Journée" potrwa w tym roku do 31 stycznia. Kolejne jego edycje odbędą się w Bilbao(początek marca), Tokioi Kanazawa(przełom kwietnia i maja) oraz Rio De Janerio (początek czerwca). Finałowym miastem na trasie Festiwalu będzie Warszawa– w dniach od 10 do 13 czerwca 2010 roku Folle Journée - Szalone Dni Muzyki „Chopin Open” odbędą się na terenie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, Teatru Narodowego oraz Placu Teatralnego.
 

Więcej informacji na stronie - www.follejournee.fr
Przeczytaj artykuł- Jacek Hawryluk 130 tys. osób chciało słuchać muzyki Chopina (Gazeta.pl z 6 lutego 2010)

MIDEM 2010: Relacja z Cannes

MIDEM CLASSICAL AWARDS
- We wtorek na MIDEM w Cannes pierwszy raz wręczono nagrodę za najlepsze nagrania dzieł Chopina. Ta nowa kategoria na tych prestiżowych targach to sukces Polaków w Roku Chopinowskim – napisała Anna S. Dębowska w artykule Sukces Polaków na MIDEM(„Gazeta Wyborcza” z dn. 27 stycznia 2010). – Pierwsza z nagród to Chopin the Best Ever za najlepsze nagranie w dziejach fonografii, które otrzymał pośmiertnie rumuński wirtuoz Dinu Lipatti. Drugą - za ubiegły rok - dostał rosyjski pianista Nikołaj Demidenko (płyta wytwórni Onyx). Podczas gali wystąpiła też polska orkiestra - Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Johna Neal Axelroda, a solistą w koncercie fortepianowym Chopina był utalentowany Kanadyjczyk polskiego pochodzenia, 14-letni Jan Lisiecki.
To nie jedyny polski akcent - jedną z 15 nagród za nagrania muzyki klasycznej zdobyło operowe DVD - Eugeniusz Onieginz barytonem Mariuszem Kwietniem. Nie zabrakło polskiej produkcji telewizyjnej. TVP Kultura na specjalnych pokazach przedpremierowych pokazała pięć filmów, których jest współproducentem, m.in. głośny film o kompozytorze Andrzeju Panufniku Tata zza żelaznej kurtyny. [...]

Podczas paneli z udziałem menedżerów i producentów dyskutowano na temat komercjalizacji muzyki i ożywienia w ten sposób rynku muzycznego. Szefowie wielkich koncernów spoza branży muzycznej - Nokii czy Coca-Coli - udzielali rad, jak pozyskiwać pieniądze dla muzyki poważnej. - To właściciele firm telekomunikacyjnych są dziś głównym rozgrywającym na rynku muzycznym już choćby przez to, że skupują licencje od producentów nagrań, poszukując atrakcyjnych materiałów na sygnały telefoniczne - dostrzega trend Mieczysław Kominek, prezes Polskich Nagrań.

Czytaj cały artykuł na stronie – wyborcza.pl

V Międzynarodowe Forum Pianistyczne w Bieszczadach - 30 stycznia - 7 lutego 2010

V Międzynarodowe Forum Pianistyczne 2010V Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” odbędzie się w Sanoku w dniach 30 stycznia do 7 lutego 2010 roku. Zainaugurowane zostanie jednocześnie w 3 stolicach: Bratysławie, Warszawie i Kijowie, co będzie wydarzeniem bez precedensu. Następnego dnia wszyscy spotykają się na Inauguracji Forum w Sanoku. Celem organizatorów jest doprowadzenie do spotkania ministrów kultury 3 sąsiednich państw i zorganizowanie debaty nad umacnianiem kultury pogranicza, wspieraniem „małych ojczyzn” oraz rozwojem edukacji muzycznej młodzieży. W 2010 roku Forum Pianistyczne uczci rocznicę 200-lecia urodzin Fryderyka Chopinainaugurując Międzynarodowy Rok Chopinowski: w Sanoku, w Krośnie, w Stalowej Woli, w Mielcu, w Humenne na Słowacji i we Lwowie na Ukrainie.

Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” łączy w sobie pełen zakres wiedzy potrzebnej młodemu muzykowi: od teorii po praktykę muzyczną, od wiedzy po metody ćwiczenia, od zajęć zdrowotno-rehabilitacyjnych po zajęcia z promocji i podstaw znajomości świata biznesu. Około 150 zakwalifikowanych uczestników aktywnych i biernych z całej Polski oraz Koszyc, Bratysławy, Humenne, St. Petersburga, Moskwy, Rygi, Dniepropietrowska, Lwowa, Charkowa i Kijowa weźmie udział w zimowej akademii muzycznej z tradycyjnym kursem pianistycznym, na którym profesorowie: Tatiana Shebanova, Viera Nosina, Zuzana Paulechowa, Irina Rumiancewa, Andrzej Jasiński, Philippe Giusiano i Jarosław Drzewiecki zaprezentują słuchaczom 22 lekcje pokazowe w sali koncertowej Sanockiego Domu Kultury. Ponadto będą mogli uczestniczyć także w warsztatach specjalistycznych i wykładach, prowadzonych przez zaproszonych specjalistów, m.in. Szymona Jasnowskiego (Podstawy strojenia i naprawy fortepianu dla pianistów), prof. Andrzeja Jasińskiego (Interpretacje sonaty klasycznej), prof. Szabolcsa Esztenyi’go (Podstawy improwizacji fortepianowej), Waldemara Malickiego (Kurs współpracy pianisty z Kwartetem Lwowskim), prof. Tatianę Shebanovą (Interpretacji Dzieł Chopina na fortepian i orkiestrę), prof. Vierę Nosinę (Symbolika w muzyce Jana Sebastiana Bacha) i Philippe’a Giusiano (Interpretacja 24 Preludiów op. 28 Fryderyka Chopina).
W części festiwalowejpodczas 18 koncertów wystąpi około 800 wykonawców w 14 miastach: Słowacji (Bratysława, Humenne), Ukrainy (Kijów, Lwów) i Polski (Warszawa, Częstochowa, Lublin, Rzeszów, St. Wola, Mielec, Łańcut, Przemyśl, Krosno, Sanok). Część koncertów symfonicznych i recitali będzie transmitowana za pomocą łączy internetowych, m.in. Philippe’a Giusiano „Od Żelazowej Woli do Nohant” (2 lutego 2010), recital „Muzyka 3-kultur” w wykonaniu uczestników Forum (3 lutego 2010), koncert „Pianista to kameralista” w wykonaniu uczestników Forum z udziałem Kwartetu Lwowskiego i Waldemara Malickiego (5 lutego 2010) i Gala Finałowa „Od Chopina do wspólnej Europy” z utworami Chopina oraz Fantazją c-moll op.80 Beethovena ze słynną Odą do radości w wykonaniu Mistrzów i Uczestników Forum (6 lutego 2010). W koncertach fortepianowych Chopina i Czajkowskiego zaprezentuje się artysta młodego pokolenia - Stanisław Drzewiecki.
W konkursiena najciekawszą osobowość pianistyczną Forum wyłonieni zostaną laureaci trzech głównych nagród - „Złotych Parnasów 2010” z Polski, Ukrainy i Słowacji, którzy otrzymają rzeźbę autorstwa Adama Gromka oraz stypendium artystyczne przeznaczone na indywidualne lekcje u nauczycieli w Polsce.
Symboliczne zakończenieForum nastąpi 19 lutego 2010 rokuo godz. 19:00 na Jasnej Górze, kiedy to młodzi laureaci „Złotego Parnasu 2008”- Aleksander Krzyżanowski i „Złotego Parnasu 2009”- Rafał Kowalczyk zagrają z Orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją J. Przybylskiego koncerty Chopina.

Konferencja Fryderyk Chopin (1810-1849) - dwa wieki fascynacji - 22-24 lutego 2010

Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Artystyczna Fryderyk Chopin (1810-1849) - dwa wieki fascynacjiodbędzie się w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w dniach 22-24 lutego 2010 roku. Jej tematyka obejmować będzie zagadnienia z zakresu chopinologii i chopinistyki m.in. problemy tekstu, interpretacji artystycznej i naukowej dzieła Chopina (struktury, sensu, wartości, przesłania artystycznego Jego utworów), zagadnienia pedagogiki i recepcji. Udział w Konferencji wezmą wybitni artyści oraz czołowi badacze spuścizny naszego Kompozytora działający w kraju i zagranicą.

Ponadto, poza referatami, Konferencję dopełnią warsztatyartystyczne prowadzone przez światowej klasy pedagogów-chopinistów. Zaprezentowana zostanie również wystawaFryderyk Chopin - od rękopisu do wydawcy i wykonawcy.

Mozart: W tym roku skończyłby 254 lata…

Wolfgang Amadeus MozartDnia 27 stycznia 1756 roku w Salzburgu w Austrii urodził się jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki, jeden z klasyków wiedeńskich (obok Haydna i Beethovena) - Wolfgang Amadeus Mozart. W tym roku przypada jego 254. rocznica urodzin.

Od najmłodszych lat wykazywał niezwykłe zdolności muzyczne – miał słuch absolutny oraz niespotykaną pamięć. Pierwsze lekcje muzyki pobierał u swego ojca Leopolda. Od najmłodszych lat występował jako „cudowne dziecko” m.in. na dworze austriackim, francuskim, angielskim i w domach arystokracji Pierwsze utwory skomponował w wieku 5 lat. W 1769 został koncertmistrzem kapeli arcybiskupiej, w latach 1769-1791 podróżował do Włoch, a w roku 1777 odbył podróż koncertową do Monachium, Mannheim i Paryża. W 1781 roku zamieszkał w Wiedniu. Zasłynął jako twórca najsłynniejszych dziś oper: Uprowadzenie z seraju(1782), Wesele Figara(1786), Don Giovanni(1787), Cosi fan tutte(1790), Łaskawość Tytusa (1791), Czarodziejski flet (1791), a także koncertów fortepianowych, symfonii, kwartetów, sonat oraz genialnego, niedokończonego Requiem d-moll.

Więcej informacji - strona Encyclopædia Britannica

Premiera opery "Chopin" we Wrocławiu - 30-31 stycznia i 6-7 lutego 2010

altDnia 30 i 31 stycznia 2010 roku oraz 6 i 7 lutego 2010 rokuOpera Wrocławska zaprasza na premierowe przedstawienia opery ChopinGiacomo Orefice, w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Chopinowskiego, ustanowionego z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.
Opera Chopinoparta jest na zdarzeniach z życia wielkiego polskiego pianisty i kompozytora. Swoją premierę miała 25 listopada 1901 roku w Teatro Lirico w Mediolanie. Dzieło zdobyło wielkie uznanie i przez następne 30 lat było wystawiane w wielu krajach europejskich, a także w Australii i Argentynie. Twórca opery - Giacomo Orefice (1865 – 1922) był z wykształcenia pianistą i kompozytorem, przedstawicielem włoskiego weryzmu. Skomponował 10 oper, z których najważniejsze to: Marisca(oparta na tematach polskich), Consuello, Il gladiatore, Chopin, Cecylia, Mos, Il Castello del songio. Pisał też symfonie, koncerty wiolonczelowe, sonaty i muzykę kameralną. Przez ostatnie 11 lat życia był profesorem konserwatorium w Mediolanie. Jako pianista najchętniej wykonywał utwory fortepianowe Fryderyka Chopina, którymi był wręcz zafascynowany. Artysta doskonale opanował cały repertuar Chopina, potrafił z pamięci zagrać wszystkie jego dzieła. Uwielbienie do twórczości polskiego kompozytora Orfice przełożył na wielkie zainteresowanie wszystkim, co związane było z życiem Chopina. Przyjeżdżał do Polski, aby poznać kraj rodzinny kompozytora, koncertować, dyrygować i przedstawić się polskiej publiczności. Był też obecny na warszawskiej premierze swojej opery Chopin w 1904 roku.
To właśnie wielki kult dla polskiego kompozytora sprawił, że Orefice podjął się napisania dzieła operowego, które – składając się wyłącznie z utworów Chopina – opowiadałoby o życiu genialnego Polaka. Libretto opery napisał Angelo Orvieto do oryginalnej muzyki fortepianowej Fryderyka Chopina. Wyboru ponad 100 fragmentów mazurków, ballad, sonat, scherzo, nokturnów i etiud dokonał Orefice. Połączył je również w całość i zinstrumentował. Zapytany przez dziennikarzy włoskich, dlaczego skomponował operę w taki sposób, Orfice odpowiedział: „Powodowała mną chęć spróbowania odtworzenia postaci genialnego kompozytora opowiedzianej dźwiękami jego własnych natchnionych utworów, w których żaden muzyk podobnie jak Chopin nie wyraził swoich chwilowych wrażeń, marzeń, tęsknot, zawodów, nadziei, wspomnień i pragnień, bo żaden nie posiadał takiego bogactwa melodii. Dać mu mówić samemu za siebie wydawało mi się pomysłem najprostszym, choć nowym”.

Nowe płyty Leopoldinum

Symphonic ElegyPod koniec września 2009 roku dwie firmy płytowe: Capriccio z Austrii oraz CD Accord z Polski wydały dwa nagrania CD w wykonaniu orkiestry Leopoldinum pod dyrekcją szefa artystycznego – Ernsta Kovacica:

Symphonic ElegyErnst Krenek(Capriccio 5033) - premiera: 29 września 2009
Wykonawcy: Orkiestra LEOPOLDINUM pod dyrekcją Ernsta Kovacica
Program: Ernst Krenek Symphonic Elegy Op.105, Seven Easy Pieces Op.146, Adagio and Fuge, Five short pieces for strings Op. 116, Symphonic piece Op.86, Sinfonietta a Brasileira Op.131
"… jednym z aspektów tej konsekwentnie realizowanej muzyki jest to, że przejrzystość partytur Krenka nigdy nie zapętla się w tej często gęstej polifonii a orkiestra Leopoldinum, zespół kameralny, realizuje to brzmienie przepięknie […] Dzieła Krenka często uważane są za niedostępne, ale nie ma tutaj nic nieoczekiwanego dla słuchacza znającego typową instrumentację orkiestry smyczkowej. […] Nagranie Symphonic Elegy jest bardzo stylowe." (Uncle Dave Lewis, All Music Guide, wrzesień 2009)
Beethoven / Schoenberg
Beethoven/Schoenberg
(CD Accord ACD 145-2) – premiera: październik 2009
Wykonawcy: Orkiestra LEOPOLDINUM pod dyrekcją Ernsta Kovacica
Program: Ludvig van Beethoven Konzertstűckna skrzypce solo i orkiestrę C-dur WoO 5, Wielka Fuga B-dur Op.133, Arnold Schoenberg 10 Walców na orkiestrę smyczkową
"… Leopoldinum pod dyrekcją Ernsta Kovacica gra rzetelnie, chwilami - zwłaszcza w Wielkiej Fudze - porywająco. Sama zaś płyta, pięknie wydana i opatrzona wyczerpującym muzykologicznym wywodem zamieszczonym w książeczce, z racji ciekawego repertuaru stanowi cenną lekcję dla wszystkich melomanów." (Piotr Nowak, "Gazeta Wyborcza" 26.10.2009)

Premiera "Requiem" Maciejewskiego w Londynie

Premiera
Brytyjska premiera monumentalnego Requiem
Romana Maciejewskiego - 4 lutego 2010 rokuw Londynie - będzie niewątpliwie największym wydarzeniem Roku Polskiego na Wyspachi najsilniejszym od wielu lat polskim akcentem muzycznym za granicą. Requiemzabrzmi w Katedrze Westminsterskiej w wykonaniu BBC Singers, BBC Symphony Chorus i BBC Symphony Orchestra pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego. Partie solowe zaśpiewają Iwona Hossa (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzo-sopran), Aleš Briscein (tenor) i Tomasz Konieczny (bas). Koncert wpisuje się w obchody 100. rocznicy urodzin Romana Maciejewskiego.
Missa pro defunctis (Requiem),którą kompozytor tworzył przez 15 lat, to jego opus magnum: „Pod przytłaczającym wrażeniem ogromu ludzkich cierpień i morza przelanej krwi postanowiłem po koniec drugiej wojny światowej skomponować dzieło, które stałoby się jednym z licznych przyczynków do utrwalenia w ludzkiej świadomości przeświadczenia o tragicznym nonsensie wojen” - pisał w 1960 roku przed premierą swego utworu na „Warszawskiej Jesieni” – „Requiem poświęcone jest ofiarom ludzkiej niewiedzy, w pierwszym zaś rzędzie pamięci poległych w wojnach wszech czasów”.

Co słychać u…: Ewy Podleś

Ewa Podleś jako Zia Principessa w Suor Angelica Pucciniego (2009)Rok 2009 Ewa Podleś rozpoczęła rolą Hrabiny w Damie PikowejCzajkowskiego w Opéra de Monte Carlo, po czym występowała w San Francisco Opera (Zia Principessa w Suor Angelica Pucciniego – na zdjęciu), w Operze w Bostonie (tytułowa partia w TankredzieRossiniego), na Festiwalu w Pesaro (Ariadna na NaxosHaydna, w ramach koncertu symfonicznego inaugurującego uroczystości jubileuszowe 30-lecia Festiwalu) oraz w recitalach z pianistą Garrickem Ohlssonem w Baltimore, Quebec i Wigmore Hall w Londynie. Miniony rok przyniósł też kolejną płytęartystki wydaną przez DUX (Haydn, Rossini, Verdi, Donizetti, z Polską Orkiestrą Radiową pod dyr. Łukasza Borowicza), a Musée d’Art Moderne et Contemporain w Genewie przez kilka miesięcy eksponowało olejny obraz pędzla Niny Childress, przedstawiający śpiewaczkę w roli Rinaldo w inscenizacji MET z 1984 roku.

Kalendarz Ewy Podleś na rok 2010przewiduje występy m.in. w Teatro Liceo w Barcelonie (Hrabina w Damie PikowejCzajkowskiego oraz Rapsodia na altBrahmsa), w Operze w Bilbao (Mrs. Quickly w FalstaffieVerdiego), w RAI w Turynie (Dziecko i czaryRavela) oraz na festiwalach Schleswig-Holstein i San Sebastian, a w Polsce w Teatrze Wielkim Operze Narodowej (Klitemnestra w ElektrzeR.Straussa), w Teatrze Wielkim w Poznaniu (Azucena w TrubadurzeVerdiego, wersja koncertowa), na Festiwalu im. Adama Didura w Sanoku (Respighi, Haydn) oraz w Filharmoniach w Katowicach (Rossini), Krakowie (Chopin) i Opolu (Mahler).

Więcej informacji o planach artystycznych Ewy Podleś - na stronie www.podles.pl

Kraina marzeń - książka o Chopinie

Drømmelandet: En bog om Chopin
Pierwsza w języku duńskim książka o Fryderyku Chopinie - Drømmelandet: En bog om Chopin czyli Kraina marzeń - książka o Chopinieautorstwa
Evy M. Jensen i Knuda Kettinga ukaże się na wiosnę 2010 roku nakładem wydawnictwa "Multivers" z Kopenhagi.

Ilustrowana publikacja o życiu i twórczości oraz recepcji kompozytora w Danii skierowana jest przede wszystkim do kulturalnego odbiory, melomana, a nie profesjonalnego muzyka. Pochodząca z Polski teoretyk muzyki, filozof, teolog, publicystka i pedagog Eva Maria Jensen, od wielu lat mieszkająca na stałe w Danii, jest autorką tekstu o historii Polski i o Polsce w czasach Chopina, części biograficznej oraz omówienia dziel Chopina - w formie "przewodnika koncertowego". Knud Ketting napisał rozdział o Francji w czasach Chopina oraz o recepcji Chopin w Danii, od około 1850 do 1945 roku.
Ważnym uzupełnieniem głównej treści 250-stronicowej publikacji będą dołączone do niej rejestry osób z datami i wyjaśnieniami, kim są w stosunku do Chopina, bibliografia oraz liczne ilustracje.
Na okładce książki znajdzie się specjalnie zamówiona przez autorów grafika Tadeusza Siary.

Obchody Roku Chopinowskiego w Danii

Rok Chopinowski w DaniiW związku z obchodzonym na całym świecie Rokiem Chopina 2010 Ambasada RP w Kopenhadze zainicjowała szereg projektów, dzięki którym duńska publiczność będzie miała okazję lepiej poznać muzykę i postać Fryderyka Chopina. W ciągu całego roku na terenie Daniiodbędą się m.in. koncerty i recitale z udziałem polskich i duńskich pianistów, wystawa poświęcona Chopinowi, popołudnie filmowe w Cinemateket oraz kursy mistrzowskie w Królewskim Konserwatorium Muzycznym prowadzone przez wybitnych polskich pianistów-pedagogów - prof. Andrzeja Jasińskiego oraz Wojciecha Świtałę.


Wydarzenia Roku Chopinowskiego CHOPIN 2010 w Danii
Honorowy Patronat JW Książę Henryk
Program: zima/wiosna 2010

Koncerty:

4 lutego 2010godz. 20.00 - Alsion Koncertsal, Sønderborg
Koncert fortepianowy Beaty Bilińskiej z orkiestrą symfoniczną Sønderjyllands Symfoniorkester, dyrygent: Tomasz Bugaj
W programie: F. Chopin, A. Glazunov

5 lutego 2010 - Ny Carlsberg Glyptotek, Dantes Plads 7, Kopenhaga
Uroczysty koncert inaugurujący Rok Chopinowski 2010 w Daniipod patronatem i z udziałem JW Księcia Henryka w wykonaniu Andrzeja Jasińskiego (fortepian) i Beaty Bilińskiej (fortepian)

7 lutego 2010, godz. 19.30 - Teatermuseet i Hofteatret, Christiansborg Ridebane 18, Kopenhaga
"Chopin w Teatrze Dworskim" - recital fortepianowy w wykonaniu Beaty Bilińskiej
W programie: F. Chopin

2-8 marca 2010 - Det Kongelige Danske Musikkonservatorium, Rosenørns Alle 22, Kopenhaga
Maraton pianistyczny oraz seria koncertów z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina
Organizator: Królewskie Konserwatorium Muzyczne

XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina - 2-23 października 2010

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbędzie się w Warszawie w dniach 2-23 października 2010, po wcześniejszych eliminacjach, zaplanowanych w dniach 12-21 kwietnia 2010 roku.

Do udziału w eliminacjachzakwalifikowanych zostanie 160 uczestników, wyłonionych spośród 349 zgłoszeń, które nadeszły z całego świata – oprócz Polski i prawie wszystkich krajów europejskich, także z Rosji, Japonii, Korei Południowej, Chin, Hongkongu, Tajwanu, Indonezji, Izraela, Syrii, Iranu, Tajlandii, Kolumbii, Brazylii, Chile, Filipin, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i Nowej Zelandii. Lista młodych pianistów dopuszczonych do przesłuchań na podstawie nadesłanych przez kandydatów nagrań DVD znana będzie do 1 marca 2010 roku.
Eliminacje– otwarte dla publiczności – odbędą się w dniach 12-21 kwietnia 2010 rokuw Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Uczestników przesłuchiwać będzie Juryw składzie: Ludmil Angelov (Bułgaria), Akiko Ebi (Japonia), Bernd Goetzke (Niemcy), Adam Harasiewicz (Polska), Krzysztof Jabłoński (Polska), Andrzej Jasiński (Polska), Kevin Kenner (USA), Ivan Klansky (Czechy), Alberto Nose (Włochy), Piotr Paleczny (Polska), Boris Petrushansky (Rosja), Jerome Rose (USA), Jacques Rouvier (Francja), Marta Sosińska-Janczewska (Polska), Wojciech Świtała (Polska), XU Zhong (Chiny) i Dina Yoffe (Izrael). Podczas eliminacji każdy uczestnik musi obowiązkowo wykonać 3 etiudy, nokturn, balladę lub scherzo oraz jeden mazurek – wszystkie utwory do wyboru spośród podanych w Regulaminie Konkursu. Jury zakwalifikuje do udziału w Konkursie nie więcej niż 80 pianistów.

 

XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina zainaugurują uroczyste koncerty – z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki 1 października 2010 roku o godz. 19.00 oraz z udziałem Marthy Argerich i Nelsona Freire’a w dniu 2 października 2010 roku o godz. 20.00, oba w Filharmonii Narodowej w Warszawie, podobnie jak wszystkie przesłuchania. Pierwszy etap odbędzie się w dniach 3-7 października, II etap – 9-13 października, III etap – 14-16 października, a finał – w dniach 18-20 października 2010 roku. Do II etapu zostanie dopuszczonych 40 uczestników, do III etapu - 20 uczestników, a do finału nie więcej niż 10 finalistów.

Inauguracja Roku Fryderyka Chopina na UW - 28 stycznia 2010

Rok Chopina na UWRektor Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na koncert inaugurujący Rok Fryderyka Chopina na UW - 28 stycznia 2010 roku(czwartek) o godz. 18:30 w Auditorium Maximum UW (Krakowskie Przedmieście 26/28) . Ten wielki kompozytor jako młody chłopiec przez 10 lat mieszkał w oficynie Pałacu Kazimierzowskiego, zaś w 1829 roku, po trzyletnich studiach muzycznych, został absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Na początek uniwersyteckich obchodów 200-lecia urodzin Chopina organizatorzy pragną przypomnieć publiczności jego warszawskie korzenie i pokazać rodzimą tradycję muzyczną w nowym świetle. Podczas koncertu Opisanie Warszawyzabrzmią barokowe utwory Adama Jarzębskiego, nadwornego muzyka królów Zygmunta III Wazy i Władysława IV. Tym razem usłyszymy je w wykonaniu Kapeli Jazdowskiej, której członkowie są otwarci na eksperymenty i poszukiwania nowoczesnych zderzeń brzmieniowych i kolorystycznych: obok dawnych fletów, chitarrone i violi da gamba zagrają całkowicie współczesne saksofony, trąbka i syntezator. Zespół wystąpi w składzie: Alina Mleczko – saksofony, Paweł Iwaszkiewicz – flety, Krzysztof Tomaszewski – trąbka, Aleksander Tomczyk – gemshorny, instrumenty perkusyjne, Henryk Kasperczak – chitarrone, Marek Toporowski – syntezator, Justyna Rekść-Raubo – viola da gamba, kierownictwo artystyczne. Równolegle z muzyką pojawią się panoramy Warszawy i wizerunki jej najważniejszych budowli z XVII i XVIII wieku, będące ilustracją ułożonego przez Jarzębskiego Gościńca albo krótkiego opisania Warszawy z 1643 roku. Fragmenty tego najstarszego przewodnika po Warszawie przeczyta Krzysztof Wakuliński, aktor Teatru Narodowego.
Inaugurując Rok Chopina na Uniwersytecie Warszawskim słowem i muzyką Adama Jarzębskiego, twórcy koncertu chcą przywołać ducha Warszawy sprzed wieków, warszawską tradycję, ożywić miejsca bliskie Jarzębskiemu, ale też po latach bliskie młodemu Fryderykowi, który podążał tymi samymi śladami, i który tu właśnie budował swoją wybitną osobowość.
Wstęp wolny.

Sukces wydawania nut w Sheet Music Plus

Sheet Music PlusZyski Sheet Music Plus ze sprzedaży w Polsce wzrosły w IV kwartale 2009 roku o ponad 100 procent, ponieważ klienci dokonują zakupu zapisów nutowych za granicą.

Firma Sheet Music Plus, wiodący internetowy dostawca zapisów nutowych (www.sheetmusicplus.com), uwzględniając ponadczasowy urok drukowanego oraz oprawionego zapisu nutowego w erze cyfrowej, ogłosiła 19 stycznia 2010 roku swój ogólnoświatowy sukces. Firma, której siedziba mieści się w USA, odnotowała 22-procentowy ogólny międzynarodowy wzrost na dziesiątkach rynków, w tym w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii, Francji, Niemczech, Japonii, Hiszpanii, we Włoszech, w Belgii, Irlandii, Holandii, Szwecji i wielu innych. Pomimo ubiegłorocznego kryzysu gospodarczego firma z powodzeniem zrealizowała prawie 600 000 zamówieńna całym świecie i umocniła swoją pozycję jako lider na rynku internetowych zapisów nutowych do druku. Dzięki zyskownemu rozwojowi firma Sheet Music Plus osiągnęła w 2009 roku dochód w wysokości prawie 25 mln USD. Sheet Music Plus dziennie realizuje od 2 000 po 5 000 zamówień dla ponad 170 krajów.

Muzyka jest uniwersalnym językiem, jednak każdy kraj staje przed wyjątkowymi wyzwaniami w zakresie dostępu do muzyki zapisanej na papierze, zwłaszcza jeśli chodzi o mniej popularne instrumenty oraz mało znane kompozycje- powiedział Keith Cerny, dyrektor generalny Sheet Music Plus. - W efekcie, nasza strona przyciąga miłośników muzyki, od kiedy oferujemy największy na świecie wybór drukowanych zapisów nutowych połączony z możliwością wysyłki na cały świat.

Requiem Mozarta w wersji na kwartet smyczkowy

Ars TranscribendiNa 22marca 2010 roku zaplanowana została premiera nowej płyty kwartetu smyczkowego Musicariuspod tytułem Ars Transcribendi. Jest to jednocześnie debiut nowego wydawnictwa RecArt, zajmującego się nagraniami i promocją muzyki klasycznej i jazzowej (w planach są już kolejne trzy płyty). Album zawiera komozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta: trzy fugi i adagia (KV 465, 171, 546) oraz RequiemKV 626, w oryginalnej transkrypcji Petera Lichtenthala (1780-1853) na kwartet smyczkowy(stąd nazwa płyty - Sztuka Transkrypcji). Płyta nagrana została na dawnych instrumentach i jest próbą uchwycenia muzyki końca XVIII wieku zarówno pod względem wykonawczym, jak i brzmieniowym.

W przedmowie do albumu wybitny polski skrzypek Zbigniew Pilch napisał: "Jeżeli nadmienimy jeszcze, że Musicarius wykorzystuje historyczne instrumentarium – czyli nie tylko instrumenty, ale także smyczki, struny i historyczną praktykę wykonawczą, dojdziemy do sedna przepięknego i niezwykle cennego zamierzenia artystycznego Musicariusa. Słuchając tej płyty przenosimy się do końca wieku XVIII ze wszystkimi koniecznymi aspektami. Do czasów klasycyzmu, jednak nie tego lekkiego, zawsze pogodnego, czasem wręcz banalnego, lecz do okresu, gdzie z jednej strony mamy Burzę i Napór, z drugiej na horyzoncie zaczyna się pojawiać duch Romantyzmu. Jest to przejmujący, mroczny, tragiczny, przepiękny i przejmujący Klasycyzm. Dla mnie jest to piękne nagranie."

 

Więcej informacji o płycie – na stronie www.recart.pl

IAMIC Virtual Composers In Residence Programme

IAMIC Virtual Composers In Residence ProgrammeInternational Association of Music Information Centres (IAMIC)zaprasza do udziału w projekcie Virtual Composers in Residence. Celem programu jest zbieranie i publikowanie informacji na temat kompozytorów i ich twórczości. Virtual Composers in Residence Programme pozwala na stworzenie wirtualnej sieci muzyków i publiczności. Każdego miesiąca strony internetowe IAMIC oraz ośrodków informacji muzycznej będą gościły dwóch kompozytorów z różnych krajów. Dzieki temu twórcy reprezentujący rozmaite style i kierunki artystyczne mają szansę zapoznać szeroką publiczność ze swoimi utworami oraz wymieniać się doświadczeniem. Kompozytorzy będą używali poczty elektronicznej, blogów, chatów i stron interentowych, by kontaktować się z publicznością i ze sobą nawzajem, opowiadać o swojej codzienej pracy, muzyce, edukacji i o planowanych przedsięwzieciach. Dyskusje będą otwarte dla wszystkich użytkowników internetu. Pierwszymi kompozytorami, ktorzy biorą udział w prjoekcie są John McLachlanoraz Lucien Posman.

Więcej informacji - na stronie www.iamic.net/news/iamic/iamic-virtual-composers-residence-programme

The Training and Education of Composers - an international survey

Centrum Muzyki i Multimediów przy Royal College of Music’s w Londyniezaprasza do udziału w międzynarodowej ankiecie na temat edukacji komozytorów. Celem projektu jest poszukiwanie efektywnych metod nauki kompozycji oraz stworzenie lepszych możliwości i źródeł dla studentów kompozycji. W ankiecie wezmą udział liczni kompozytorzy z całego świata. Do stworzenia projektu przyczynił się profesor David Burnand, dyrektor Centrum Muzyki i Multimediów, przy współpracy z British Academy of Songwriters, Composers and Authors, Centrum Muzyki Współczesnej w Irlandii oraz z Uniwersytetami w Maynooth, Leiden i Herdfordshire.

Ankietajest dostępna pod adresem: http://www.surveymonkey.com/s/composing

W sprawie dodatkowych informacji można kontaktować się z prof. Davidem Burnandem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

Kompozytor prezydentem Chorwacji

Ivo Josipović
Kompozytor, polityk i prawnik Ivo Josipović został prezydentem Chorwacji
. To pierwszy przypadek kompozytora sprawującego funkcję głowy państwa.

Dr Ivo Josipovićukończył Akademię Muzyczną w Zagrzebiu oraz studia prawnicze. Jako specjalista od prawa karnego wykłada na Uniwersytecie w Zagrzebiu. W dorobku kompozytorskim Jospiovića znajduje się około 50 utworów orkiestrowych, kameralnych i wokalnych m.in. Samba de camera(1985), Drmeš(1986), Dernek(1988) oraz Diabolezza(2006). Kompozytor jest laureatem kilku nagród krajowych i zagranicznych. W latach 1987-2000 zajmował stanowisko sekretarza Chorwackiego Środowiska Kompozytorów, przyczyniając się do rozwoju tej instytucji. Pełni również funkcję dyrektora Muzycznego Biennale w Zagrzebiu. Od 2003 roku jest członkiem parlamentu chorwackiego. Urząd prezydenta Chorwacji obejmie 18 lutego 2010 roku.

Chopin nasz współczesny w Poznaniu - 21 lutego - 1 marca 2010

Chopin nasz współczesny 2010Festiwal Chopin nasz współczesny 2010. W 200. rocznicę urodzin – kulminacja obchodów Roku Chopinowskiegow Poznaniu – odbędzie się w dniach 21 lutego – 1 marca 2010 roku. Jego organizatorem jest Filharmonia Poznańska. Dziewięć niezwykłych wieczorów przyniesie dziewięć spojrzeń na twórcę i jego dzieło, dziewięć niepowtarzalnych kreacji artystycznych. Wydarzenia festiwalowe wypełni klasyka, jazz, pop, multimedia, teatr i... kabaret. Wystąpią światowej sławy gwiazdy, cudowne dzieci, muzyczne legendy, odbędą się światowe prapremiery.
Festiwal zainauguruje koncert w wykonaniu genialnej, piętnastoletniej japońskiej pianistki Aimi Kobayashi, której niebywale dojrzałe interpretacje podziwia cały świat. W poniedziałek, 22 lutego usłyszymy multimedialną opowieść o Fryderyku Chopinie i jego twórczości w słynnej formule Speaking Concert, przeszczepionej na grunt polski przez Marcina Sompolińskiego. Jego dynamiczna osobowość i niekonwencjonalne podejście do muzyki oraz znakomici współwykonawcy koncertu, wśród których znajdzie się poznański pianista Filip Wojciechowski i znakomita sopranistka Anna Mikołajczyk-Niewiedział, gwarantują wieczór pełen niezapomnianych przeżyć. Kolejne dni wypełni muzyka Chopina w aranżacjach jazzowych- Andrzeja Jagodzińskiego w wykonaniu Grażyny Auguścik i The Chicago International Trombone Ensemble, rosyjskiego pianisty jazzowego Leonida Chizhika pod batutą Łukasza Borowicza i saksofonisty Leszka Żądłooraz… popowych– z udziałem Natalii Kukulskiej, Jarosława Śmietanyi Classic Jazz Quartet, a także w zestawieniu z argentyńskim tangiemw interpretacji Krzysztofa Pełecha, Piotra Rangno i Alexandra Morsey’a. W sobotę utwory Chopina zaśpiewa a cappella legendarny zespół Swingle Singers, a w niedzielę na swoje show zaprasza Waldemar Malicki. Festiwal zakończą prapremiery czterech jednoaktówek poświęconych Fryderykowi Chopinowi - sztuk Tadeusza Bradeckiego, Cezarego Harasimowicza, Krzysztofa Jaślara i Krzysztofa Zanussiego, zamówionych przez Filharmonię Poznańską z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora.
 

"Fryderyk Chopin – człowiek i jego muzyka" Ireny Poniatowskiej

…Geniusz jest zawsze zagubiony między swoją wyobraźnią a egzystencją. Chopin dzieli się ze światem swoimi przeżyciami, pozwala w nie wejrzeć. Jego dzieła ciągle nabierają mocy i oddziałują na ludzi. Przemawiają językiem czułym i głębokim, wprawiają człowieka wrażliwego w stan poetycki, w którym uświadamia on sobie sens egzystencji i tęsknotę za nieskończonością...

Prof. Irena Poniatowska

Irena Poniatowska W listopadzie 2009 roku nakładem warszawskiej Oficyny Wydawniczej MULTICO ukazała się wyjątkowa publikacjaprzygotowana specjalnie z okazji Roku Chopinowskiego 2010 - Fryderyk Chopin – człowiek i jego muzyka autorstwa prof. Ireny Poniatowskiej.
Książka - album składa się z pięciu bogato ilustrowanych esejów, z których każdy poświęcony został innemu aspektowi życia i twórczości kompozytora. Mogą być one traktowane osobno, ale dopiero złączone w całość ukazują wielorakość spojrzeń na Chopina i dzieło, jakie zostawił. Rozdział Losjest swego rodzaju krótką biografią w kontekście zdarzeń, które wpłynęły na życiową i twórczą drogę kompozytora. Osobowośćprzybliża Czytelnikowi Chopina jako człowieka, jego psychikę, zmagania codziennej egzystencji z „przestrzeniami wyobraźni”. Rozdział Narodowośćuwypukla jeden z najważniejszych wątków chopinowskiej twórczości – polskość, także jego patriotyzm i dramaty osobiste, związane z trudną historią kraju w tym czasie. W eseju Żalwyrażenie samego Chopina zastosowane zostało do określenia charakteru wyrazowego utworów i zawartości emocjonalnej jego muzyki. Ostatni rozdział, Dążenie do doskonałości– zgodnie z tytułem – ma pokazać Fryderyka Chopina jako twórcę cyzelującego swoje dzieło w dążeniu do perfekcji, do idealnej realizacji oryginalnych, niepowtarzalnych idei twórczych.
Napisane z pasją teksty autorstwa prof. Ireny Poniatowskiej, wybitnej znawczyni Chopina, wprowadzają w świat jego życia i muzyki. Piękne ilustracje archiwalne, współczesne zdjęcia, liczne reprodukcje rysunków, obrazów oraz pierwodruków i rękopisów dzieł Chopina pozwalają lepiej zrozumieć kompozytora i wczuć się w klimat jego czasów. Książka wydana została we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina.

Więcej informacji o publikacji, w tym jejfragmenty- na stronie www.projektchopin.pl

W sprawie sprzedaży publikacji informacji udziela Łukasz Sylwestrzuk, MULTICO Oficyna Wydawnicza Sp. z o.o. - e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kongres Chopinowski - 25 lutego - 1 marca 2010

Kongres Chopinowski 2010III Międzynarodowy Kongres Chopin 1810-2010. Idee - Interpretacje - Oddziaływania, organizowany w 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopinaprzez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbędzie się w Warszawie w dniach 25 lutego – 1 marca 2010 roku. To wydarzenie o randze światowej,  niespotykanym zasięgu oddziaływania w sferze nauki i sztuki oraz o ogromnym znaczeniu dla poznania i pełnego zrozumienia muzyki Fryderyka Chopina. W ciągu zaledwie pięciu dni obrad usłyszymy ponad 100 referatów, przedstawianych w ramach trzech równolegle prowadzonych sesji. Wygłoszą je najwybitniejsi badacze twórczości Fryderyka Chopina z całego świata, pod przewodnictwem Rady Programowej Kongresu, którą tworzą: Irena Poniatowska – przewodnicząca, Jean-Jacques Eigeldinger i John Rink (Prezydium) oraz Zofia Chechlińska, Maciej Gołąb, Jeffrey Kallberg, Wojciech Nowik, Jim Samson, Zbigniew Skowron, Artur Szklener i Mieczysław Tomaszewski.

Tematyka Kongresu obejmie szerokie spectrum zagadnień, które koncentrować się będą wokół trzech tytułowych kwestii: idei, jakie stały się inspiracją dzieł Chopina, interpretacji tych dzieł oraz oddziaływania twórczości Chopina na muzykę innych kompozytorów i na inne dziedziny sztuki. Wszystkie obrady toczyć się będą w dawnym budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
Podczas Kongresu oprócz oficjalnego programu sesji naukowych, odbędą się koncerty, zostanie także otwarte nowe Muzeum Fryderyka Chopina w Pałacu Ostrogskich.

Pierwszy Międzynarodowy Kongres Chopinowski odbył się w Warszawie w 1960 roku pod egidą Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, z okazji 150. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Drugi Kongres pod hasłem Chopin i jego świat w kontekście kulturymiał miejsce prawie czterdzieści lat później, dopiero w roku 1999 – roku obchodów 150. rocznicy śmierci kompozytora. Jego organizatorem było stowarzyszenie Polska Akademia Chopinowska.

zobacz:PROGRAM III Międzynarodowego Kongresu Chopin 1810-2010. Idee - Interpretacje - Oddziaływania
pobierz folder: plik pdf

Patronat medialny nad Kongresem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Inauguracja Obchodów Roku Chopinowskiego w Szwecji - 21 stycznia 2010

Rok Chopinowski w SzwecjiDnia 21 stycznia 2010 roku Instytut Polski w Sztokholmie we współpracy ze szwedzkimi i polskimi partnerami (m.in. Szwedzkie Radio, Ambasada RP w Sztokholmie, Miasto Sztokholm, Region Mazowsze, Królewska Wyższa Szkoła Muzyczna oraz Filharmonia w Goeteborgu) oficjalnie zainauguruje w Filharmonii Sztokholmskiej - Konserthuset szwedzką część światowych obchodów Roku Chopinowskiego.

Obchody Roku Chopinowskiego w Szwecjiotworzy szwedzka minister kultury Lena Adelsohn Liljeroth. W programie inauguracjiprzewidziano m.in. Koncert fortepianowy nr 1 Chopina w wykonaniu kubańskiego pianisty Horacio Gutiérreza oraz Filharmonii Królewskiej pod batutą szwedzkiego dyrygenta Sakari Oramo. Koncert uświetni swoją obecnością ambasador RP w Sztokholmie Michał Czyż oraz dyrektor Filharmonii Sztokholmskiej Stefan Forsberg. Tego samego dnia w Konserthuset odbędzie się również seminariumpoświęcone Fryderykowi Chopinowi z udziałem prezenterki Radia Szwedzkiego Boel Adler oraz znanego szwedzkiego pianisty oraz profesora Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie, Staffana Scheji. W foyer Konserthuset będzie można już od 18 styczniaoglądać wystawęo życiu polskiego kompozytora, autorstwa polskiej artystki Basi Sokołowskiej.
- Zainteresowanie Chopinem w Szwecji jest bardzo duże, więc w roku 2010 odbędzie się tu wiele koncertów i wydarzeń chopinowskich, których partnerem i współinicjatorem będzie szwedzki koordynator roku, Instytut Polski w Sztokholmie- mówi dyrektor Instytutu Polskiego Katarzyna Tubylewicz. - Razem z naszymi szwedzkimi partnerami planujemy także wydarzenia odbiegające od standardów takie jak np. koncert z polskimi i szwedzkimi dj-ami samplującymi Chopina czy interdyscyplinarny spektakl Klinika Fryderyk przygotowany przez grupę Poste Restante, który swoją premierę będzie miał w Teatrze Dramatycznym w Warszawie i przeniesie się także do Sztokholmu.
Wśród osobistościbiorących udział w okolicznościowych imprezach znajdą się m.in: kompozytor Roland Pöntinen, pianistka Ewa Kupiec, prezenterka Szwedzkiego Radia Boel Adler, kompozytor Robert Wells, pianista oraz profesor Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie Steffan Scheja, Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Jacka Kaspszyka, pianiści Martin Sturfält oraz Henrik Måwe oraz profesor Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie Mats Widlund.
- Chopin to jeden z gigantów muzyki klasycznej. Umiejętne zagranie jego utworów to prawie jak egzamin dojrzałości dla pianisty. Aby tak wymagająca muzyka brzmiała jak najlepiej wymaga to od pianisty niezwykłej elegancji i wirtuozji w grze - mówi dyrektor Filharmonii Sztokholmskiej, Stefan Forsberg.
Członkami Honorowego Komitetu Chopinowskiego w Szwecjisą: Minister Kultury Lena Adelsohn-Liljeroth, dyrektor Filharmonii Bewaldhallen Michael Tydén, wojewoda Uppsali Anders Björck, burmistrz Goeteborga Jörgen Linder, profesor Wyższej Szkoły Muzycznej w Sztokholmie Staffan Scheja, burmistrz Sztokholmu Bo Bladholm, burmistrz Landskrony Lennart Söderberg, przewodnicząca Grupy Szwedzko-Polskiej Marietta de Pourbaix-Lundin oraz przedstawicielka szwedzkiego parlamentu Liselott Hadberg.

Instytut Polski w Sztokholmie uruchomił również oficjalną stronę obchodów Roku Chopinowskiego w Szwecji: www.chopin2010.se, na której zamieszczane są informacje o bierzących wydarzeniach związanych z obchodami. Strona dostępna jest w języku polskimi szwedzkim.

List otwarty do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska w sprawie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia

Szanowny Panie Premierze!

Zwracamy się do Pana zaalarmowani wiadomością o wypowiedzeniu przez Zarząd Polskiego Radia umowy o wspólnym - z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydentem Miasta Katowic - prowadzeniuNarodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Polska Rada Muzyczna czuje się zmuszona prosić Pana o zdecydowane działanie na rzecz ratowania tej bezcennej instytucji kultury. Reprezentacyjny zespół radiowy powstał 75 lat temu i jego utrzymywana od wielu lat pozycja wśród najwybitniejszych orkiestr europejskich jest efektem pracy kilku pokoleń utalentowanych polskich artystów, kierowanych m.in. przez tak wybitnych dyrygentów jak Grzegorz Fitelberg, Jan Krenz, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Tadeusz Strugała, Antoni Wit, Jacek Kaspszyk.

Multimedialny Chopin

Fryderyk Chopin - wydawnictwo multimedialneUkazało się dwupłytowe wydawnictwo multimedialne Fryderyk Chopin, wydane przezMazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.
Pierwszy w Polsce multimedialny album o Chopinie został opublikowany w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i francuskiej. Ideą wydawnictwa, zrealizowanego we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, jest nie tylko przedstawienie istotnych i ciekawych informacji o Fryderyku Chopinie, ale również spojrzenie na jego życie i dzieła przez pryzmat epoki, w której żył. Pierwsza część Chopin - młode latazawiera informacje o artyście z okresu jego życia i tworzenia w Polsce, o osobach, które miały wpływ na rozwój kompozytora, miejscach w których przebywał, faktach historycznych i wydarzeniach z życia prywatnego, kształtujących artystę i nadających charakter oraz indywidualny styl jego sztuce. Druga część Chopin - lata na emigracjizawiera informacje o życiu i twórczości Fryderyka Chopina od roku 1830, rozpoczynającego pobyt na emigracji, aż do jego śmierci w Paryżu. Wydawnictwo prezentuje również Koncert f-moll op. 21oraz 24 Preludia op. 28w dwóch wersjach: CD Audio oraz DVD - jako multimedialny zapis utworów, umożliwiający śledzenie przebiegu muzyki z zapisem nutowym.
Album, dostępny w sprzedaży od stycznia 2010 roku, można kupić w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie.

Więcej informacji - na stronie www.chopinmazowiecki.pl  

Przegląd filmów o Fryderyku Chopinie w Nowym Jorku

alt
Ośrodek filmowy Film Society of Lincoln Center w Nowym Jorkuzaprasza na przegląd filmów o tematyce chopinowskiej. Pokazy filmów inspirowanych życiem i twórczością Fryderyka Chopina będą się odbywać od 8 stycznia do 8 maja 2010 rokuw Walter Reade Theatre w Nowym Jorku. W programie znajdą się filmy fabularne i dokumentalne oraz eksperymentalne, stanowiące osobistą odpowiedź twórców na muzykę kompozytora.
W trakcie przeglądu widzowie obejrzą m.in. film Andrzeja Żuławskiego Błękitna nuta(z Januszem Olejniczakiem i Sophie Marceau w rolach głównych – 8 maja 2010), ImpromptuJames’a Lapine’a (z Hugh Grantem w roli Chopina - 8 i 12 stycznia 2010) oraz OrkiestraZbigniewa Rybczyńskiego (10 kwietnia 2010).

Więcej informacji o przeglądzie filmów - na stronie www.filmlinc.com/wrt/onsale/chopin.html  

Rok Chopinowski w Filharmonii Narodowej

Jubileuszowy Rok Chopinowski 2010 oficjalnie zainaugurował w Filharmonii Narodowej w dniu 7 styczniajeden z najsłynniejszych pianistów świata, chiński artysta Lang Langwraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita.

Kulminacjęfilharmonicznych obchodów jubileuszu tworzy dwadzieścia koncertów, które odbędą się w styczniu i lutym. Poprzedzą one tzw. „dekadę urodzinową" organizowaną przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przy współpracy Filharmonii Narodowej. Jej początek i koniec wyznaczają dwie hipotetyczne daty urodzin kompozytora: 22 lutego oraz 1 marca. W tym okresie koncerty zaplanowane są codziennie. Koncertom styczniowo-lutowym towarzyszyć będzie eksponowana w foyer Filharmonii wystawa30 dużych plansz-fotografii przedstawiających najwybitniejsze osobowości pianistyczne świata, które wystąpiły na estradzie Filharmonii Narodowej (w większości są to laureaci Międzynarodowych Konkursów Chopinowskich w Warszawie).
Ważnym wydarzeniem Roku Chopinowskiego w Filharmonii Narodowej staną się w dniach 2-31 sierpniakoncerty VI Festiwalu „Chopin i jego Europa", organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Druga kulminacja obchodów chopinowskich przypadnie na czas XIV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, którego przesłuchania i koncerty laureatów odbędą się w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w dniach 2-23 października. Koncert 2 października inaugurujący nowy sezon artystyczny Filharmonii rozpocznie jednocześnie Konkurs. Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Antoniego Wita towarzyszyć będzie finalistom i laureatom Konkursu, a w styczniu 2011 roku uda się na tourneé do Japonii, gdzie towarzyszyć będzie laureatom (finalistom) Konkursu Chopinowskiego.

Dla uczczenia obchodów Filharmonia Narodowa zaprosiła artystówcenionych na całym świecie takich, jak m.in. Lang Lang, Cristina Ortiz, Nikolai Demidenko, András Schiff, Mariya Kim, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Lars Vogt czy Boris Berezovsky. Obok solistów wystąpi także Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, którą poprowadzą wybitni dyrygenci - Alexander Lazarev, Martyn Brabbins, Pablo González, Pascal Rophé i Antoni Wit.
Koncerty w ramach Roku Chopinowskiego zostały zaopatrzone w tytuły oddające charakter prezentowanych dzieł, jak np. Paryski salon Fryderyka Chopina(obok utworów Chopina, fragmenty listów kompozytora oraz wiersze Mickiewicza, Norwida, Słowackiego), Chopinowskie fascynacje operą(ceniona przez Chopina opera Norma Vincenzo Belliniego), Warszawa w czasach Chopina (kompozycje Elsnera, Kurpińskiego, Fielda i Hummla), a także Panowie czapki z głów(z utworami Schumanna i Chopina). Odbędą się także dwa koncerty najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych: Andrzeja Jagodzińskiego i Leszka Możdżera, którzy improwizować będą na tematy z muzyki Chopina. Ponadto koncerty Roku Chopinowskiego wejdą w skład różnych stałych cykli filharmonicznych.

Program koncertów organizowanych w Filharmonii Narodowej w ramach Roku Chopinowskiego - na stronie www.filharmonia.pl

Antoni Wit laureatem Nagrody Fundacji im. Karola Szymanowskiego za rok 2009

Antoni Wit Antoni Wit, znany dyrygent oraz Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Narodowej został laureatem Nagrody Fundacji im. Karola Szymanowskiego za rok 2009.

Jury dorocznej Nagrody Fundacji im. Karola Szymanowskiego obradujące w dniu 9 stycznia 2010 rokuw Warszawie w składzie: Zofia Helman, Witold Karol Juchniewicz, Jan Krenz (przewodniczący), Zbigniew Pawlicki i Zdzisław Szakiewicz postanowiło przyznać ją Antoniemu Witowi za wybitne kreacje artystyczne rozsławiające muzykę Karola Szymanowskiego w kraju i na świecie, a zwłaszcza za nagrania kompletu Jego dzieł symfonicznych i wokalno-orkiestrowych.
Wyróżnienie po raz pierwszy przyznane zostało w 1997 roku, w 60-tą rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego. Wśród laureatów poprzednich edycji znalazły się takie osobistości świata muzyki, jak Sir Simon Rattle, Stefania Woytowicz, Wanda Wiłkomirska, Jerzy Godziszewski, Zofia Kilanowicz, Teresa Chylińska, Zofia Helman i Maciej Pinkwart.

ISCM World New Music Days 2011 - Zagreb

W dniach 7-17 kwietnia 2011 rokuodbędą się Światowe Dni Nowej Muzyki 2011w Zagrzebiu organizowane przez Międzynarodowe Towarzystwo Muzyki Współczesnej. W ramach międzynarodowego festiwalu zaprezentowane zostaną nowe kompozycje muzyczne. Zgłoszenia utworów przyjmowane są do 1 sierpnia 2010 roku. Organizatorzy zachęcają do zgłaszania kompozycji na niecodzienne zespoły instrumentalne, łączące chorwackie instrumenty ludowe z nowymi możliwościami technologicznymi. Przyjmowane będą utwory skomponowane w 2005 roku i później. Uczestnicy powinni wnieść opłatę wstępną w wysokości 50 euro.
Szczegółowy regulamin festiwalu dostępny jest pod adresem: www.iscm.org/files/CallforScores2011.pdf

Hrvatsko Drustvo Sklada Telja
Croatian Composers' Society
(ISCM - WNMD 2011)
Berlislaviceva 9, 10000 Zagreb, Chorwacja
tel.:+385 (0)1- 4872370, 4872369
fax: + 385 (0)1- 4872372
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
 www.mbz.hr

Gaudeamus Music Week 2010

Dnia  31 stycznia 2010 roku upływa termin zgłaszania kompozycji na Międzynarodowy Konkurs Młodych Kompozytorów "Gaudeamus". Mogą w nim brać udział twórcy urodzeni po 6 września 1979 roku. Zgłaszane utwory powinny należeć do jednej z pięciu kategorii: kompozycje orkiestrowe, kameralne, elektroniczne, organowe oraz na gamelan jawajski. Utwory organowe powinny odpowiadać możliwościom instrumentów, jakie znajdują się w Orgelparku (http://www.orgelpark.nl). Kompozycje konkursowe mogą być wcześniej wykonywane. Odrzucane będą utwory napisane ponad 3 lata przed datą imprezy. Każdy uczestnik konkursu może zgłosić maksymalnie 5 utworów, po jednym w każdej kategorii. Do 31 stycznia należy również wnieść opłatę wstępną w wysokości 25 euro.
Międzynarodowe jury wybierze kompozycje, które zostaną zaprezentowane na koncercie podczas International Gaudeamus Music Week 2010(6-12 września 2010 roku). W czasie koncertu wyłoniony zostanie autor zwycięskiej kompozycji.
Szczegółowy regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.musicweek.nl

International Gaudeamus Music Week 2010
c/o Music Center the Netherlands
Rokin 111, 1012 KN Amsterdam, Holandia
tel.: 020 - 344 60 60
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Letni Festiwal Muzyczny „Bang on a Can”

Ruszyły zapisy na Letni Festiwal Muzyczny „Bang on a Can”, który odbędzie się w dniach 12 lipca - 1 sierpnia 2010 rokuw Muzeum Sztuki Współczesnej w Massachusetts (MASS MoCA). Termin zgłoszeń upływa 15 stycznia 2010 roku. Festiwal przeznaczony jest dla twórców i wykonawców muzyki współczesnej, którzy ukończyli 21. roku życia. W ramach festiwalu odbędzie się cykl warsztatówkompozytorskich i interpretacyjnych. Gościem imprezy będzie kompozytor George Crumb.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej http://bangonacan.org

Bang on a Can
80 Hanson Pl. 701
Brooklyn
NY 11217
tel.: (+ 718) 852 7755
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

III Europejski Konkurs Muzyki Elektronicznej

Dnia 1 marca 2010 roku upływa termin zgłaszania projektów na III Europejski Konkurs Muzyki Elektronicznej(3rd European competition for live-electronic music projects). Konkurs zaadresowany jest do europejskich kompozytorów i wykonawców muzyki elektronicznej, którzy nie ukończyli 40. roku życia. Gospodarzem wydarzenia jest Europejska Konferencja Promotorów Nowej Muzyki.
Organizatorzy przyjmują zgłoszenia w dwóch kategoriach. Do pierwszej kategorii klasyfikowane są utwory na skrzypce, skrzypce elektryczne i altówkę z towarzyszeniem instrumentów elektronicznych. Drugą kategorię konkursową stanowią kompozycje na 5 instrumentów elektronicznych(z możliwym towarzyszeniem instrumentu tradycyjnego) oraz utwory elektroniczne, których autor jest zarówno kompozytorem, jak i wykonawcą. Celem konkursu jest wyłonienie projektów prezentujących nowe możliwości użycia instrumentów elektronicznych i ich zestawienia z instrumentami tradycyjnymi. Jury dokona wyboru nie więcej niż 6 projektów, które zostaną zaprezentowane publicznie podczas koncertu w Rattenbergu w sierpniu 2010 roku.

ECPNM
c/o Music Center the Netherlands
Contemporary Music Dept.
Rokin 111
1012 KN Amsterdam
Holandia
tel.: +31-20-3446060
fax.: +31-20-6733588
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.ecpnm.com

Inauguracja Roku Chopinowskiego 2010

Lang LangWystęp znakomitego, chińskiego pianisty Lang Langa w dniu 7 stycznia 2010 roku wFilharmonii Narodowej w Warszawie oficjalnie zainauguruje Rok Chopinowski 2010. Soliście towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita.

 Transmisjęwydarzenia, które poprowadzi Grażyna Torbicka, pokaże tego dnia o godz. 19.00 Program 2 TVP(transmisja koncertu również w TVP HD). Koncert na antenie telewizyjnej Dwójki poprzedzi wywiad Moniki Richardson z Lang Langiem(na zdjęciu), który dziennikarka przeprowadziła 30 grudnia 2009 roku w Berlinie. Fragmenty rozmowy wyemitowane zostaną 7 stycznia o godz. 16.28, 17.24 i 17.58, a cały wywiad pokaże po transmisji koncertu TVP Kultura

Więcej o koncercie...