polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
130. lat Akademii Muzycznej w Krakowie
25 lutego 2018, Kraków
Muzyczne dedykacje – kiedy głos bywa inspiracją
28 lutego 2018, Warszawa
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz

archiwum

Filtr

Komputer Chopina

Komputer ChopinaStudio Kompozycji Komputerowej Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Filharmonia Wrocławska zapraszają na koncert – spektakl audiowizualny KOMPUTER CHOPINA, który odbędzie się 22 grudnia 2010 roku o godz. 19 w Filharmonii Wrocławskiej. Wstęp wolny.

Komputer Chopinajest formą refleksji kompozytorskich na temat etiud z opusu 10. Poszczególne etiudy zostały użyte jako materiał do trzech kompozycji, których autorami są Marcin Bortnowski, Stanisław Krupowicz i Marcin Rupociński. Materiał akustyczny i strukturalny jest dostarczany do komputera w czasie realnym za pośrednictwem sterowanego przez komputer fortepianu, zwanego disklavierem. Jego przetworzenie zarówno na dźwięk jak i obraz odbywać się będzie również w czasie realnym, zatem cały spektakl będzie tworzony niejako na oczach i “uszach” publiczności. Wszystkie programy komputerowe użyte w spektaklu zostały napisane przez autorów projektu. Również oni będą je obsługiwać w czasie koncertu.
Więcej informacji na stronie www.komputerchopina.pl

Zhao Ying z wizytą u Chopina

Zhao Ying w Muzeum ChopinaDnia 14 grudnia 2010 rokuMuzeum Fryderyka Chopina odwiedziła Zhao Ying– młoda, utalentowana pianistka z Chin. Do Polski przyjechała na zaproszenie Instytutu im. Adama Mickiewicza i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zhao Ying w maju 2010 roku otrzymała Grand Prix oraz Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina na I Syberyjskim Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Tomsku (Rosja). Na pierwszy Syberyjski Konkurs wyznaczono Tomsk, ponieważ jest on według historyków najprawdopodobniej pierwszym miejscem w Azji, gdzie wykonano utwory Chopina – miało to miejsce w saloniku państwa Tomaszewskich ok. roku 1860, a nuty zostały tam przywiezione przez zesłańców.

Muzyka w Święta w TVP Kultura

TVP KulturaMade in Poland:
25 grudnia 2010, g. 00:10 - Kazimierz Serocki Fantasmagoria
26 grudnia 2010, g. 23:55 - Paweł Mykietyn 3 for 13 (PREMIERA)
27 grudnia 2010, g. 23:15 - Paweł Szymański Appendix (PREMIERA)
28 grudnia 2010, g. 22:20 - Krzysztof Penderecki Quartetto per archi no 1 (PREMIERA)
29 grudnia 2010, g. 23:50 - Witold Lutosławski Łańcuch I
29 grudnia 2010, g. 23:35 - Agata Zubel Cascando
30 grudnia 2010, g. 23:20 - Henryk Mikołaj Górecki Małe Requiem dla pewnej polki

Młodzi polscy instrumentaliści:
27 grudnia 2010, g. 19:30 - Mateusz Kołakowski
28 grudnia 2010, g. 19:20 - Meccore String Quartet (PREMIERA)
29 grudnia 2010, g. 19:20 - Kwadrofonik (PREMIERA)

Pozostałe propozycje:
28 grudnia 2010, g. 20:10 - Chopin 2010 – przeżyjmy to jeszcze raz (PREMIERA)
29 grudnia 2010, g. 21:50 - Piotr Anderszewski gra Schumanna – reż. Bruno Monsaingeon (PREMIERA)
30 grudnia 2010, g. 19:00 - Full Monteverdi – reż. John Bouchardiere (PREMIERA)

Sekretne Serce

Sekretne SerceFundacja PSW Promocji Sztuki Współczesnej oraz słoweńska grupa artystyczna Kolektiva zapraszają na otwarcie wystawy powstałej w oparciu o projekt Sekretne Serce, który zainspirowany został obchodzonym w tym roku jubileuszem 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina. Wystawa prezentuje najlepsze opowiadania dotyczące losów serca Fryderyka Chopina podczas II Wojny Światowej, których autorami są głównie cudzoziemcy. Choć wydaje się, że historia narodowego skarbu jest powszechnie znana, sprawdź co może się wydarzyć, gdy puści się wodze fantazji.
Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 18 grudnia 2010 rokuo godz.14.00 w Fundacji PSW Promocji Sztuki Współczesnej w Warszawie (ul. Gen. Andersa 13). Wystawa potrwa do 8 stycznia 2011 roku.

Rozstrzygnięcie I etapu Konkursu Kompozytorskiego z okazji 90-lecia Akademii Muzycznej w Poznaniu

W poniedziałek, 13 grudnia 2010 rokurozstrzygnięty został I etap Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego z okazji 90-lecia Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Jury w składzie: Lidia Zielińska (Polska, przewodnicząca Jury), Jacek Domagała (Niemcy), Aleksander Lasoń (Polska), Jerzy Kornowicz (Polska), Charlotte Seither (Niemcy) i Monika Kędziora (sekretarz Jury) po zapoznaniu się z 114 nadesłanymi pracami postanowiło wyłonić trzy finałowe kompozycje:
 • Hesitate;Chase (godło: 8844)
 • Metamorfosi dei riflessi (godło: Reflections)
 • Ever-changing Veins of Stone(godło: Cosmos Palladium is strong)
Utwory te zostaną publicznie wykonane na specjalnym koncercie w dniu 13 kwietnia 2011 roku o godz. 19 w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu, a następnie Jury ogłosi nazwiska laureatów I, II i III nagrody.
Koncert towarzyszyć będzie Międzynarodowej Konferecji "Musica practica - musica theoretica", która będzie miała miejsce w dniu 13-14 kwietnia 2011 roku.

Forum Polskich Muzyków Orkiestrowych i List Otwarty do Premiera

Dnia 28 listopada 2010 rokuw Warszawie odbyło się Pierwsze Forum Polskich Muzyków Orkiestrowych. Spotkanie było zorganizowane przez związki zawodowe Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i Sinfonii Varsovii. Udział wzięło około 60 muzyków reprezentujących ponad 20 orkiestr i chórów z całej Polski.

Głównym tematem spotkania była nowelizacja Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Niektóre zapisy projektu tej ustawy były od dawna krytykowane przez środowiska muzyków i innych artystów wykonawców. Nie uwzględniają one specyfiki pracy muzyka orkiestrowego i nie odpowiadają potrzebom ani postulatom środowiska. Nic dziwnego, bowiem wnioskodawcami proponowanych zmian są organizacje dyrektorów teatrów, zupełnie nie reprezentatywne dla środowiska muzycznego. Pomimo licznych protestów, apeli i listów, nie wycofano kontrowersyjnych zapisów, kuriozalnych w skali światowej. Dobór podmiotów opiniujących projekt nie odzwierciedla w pełni stanowiska ośrodków naukowych, zajmujących się problematyką kultury, ogranicza możliwości wypowiedzi organizacji zawodowych, preferuje grupy reprezentujące środowiska pracodawców. To przeczy zasadzie dialogu społecznego, koniecznego przy tworzeniu tak ważnych regulacji dotyczących wielotysięcznego środowiska. W związku z tym zebrani uznali, że należy jeszcze podjąć wszelkie możliwe kroki, aby nie dopuścić do uchwalenia ustawy w obecnie proponowanym kształcie. Prezydium Pierwszego Forum Polskich Muzyków Orkiestrowych wystosowało List Otwarty do Premiera Donalda Tuskaw tej niezwykle ważnej sprawie.

Więcej informacji na stronie www.forum.megahost.pl

(Damian Walentek)

Kompozytorzy lubelscy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi

Akord 2010Lubelski Oddział Związku Kompozytorów Polskich zaprasza na koncert pt. „Akord XIII” – Kompozytorzy lubelscy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi z okazji 200. rocznicy urodzin, który odbędzie się w Trybunale Koronnym w Lublinie, w poniedziałek, 13 grudnia 2010 rokuo godz. 18. W programie znajdą się utwory Fryderyka Chopina, Henryka Czyżewskiego, Krzesimira Dębskiego, Mariusza Dubaja, Mieczysława Mazurka, Andrzeja Nikodemowicza (Obywatela Honorowego Miasta Lublina) oraz Rafała Rozmusa. Jako wykonawcy wystąpią Ryszard Bednarczuk – wiolonczela oraz pianiści: Jerzy Boń, Krzesimir Dębski, Mariusz Dubaj i Romuald Matecki. Słowo o muzyce wygłosi Red. Adam Rozlach z I Programu Polskiego Radia oraz Telewizji KULTURA.

zobacz: PROGRAM KONCERTU

International Chopin Festival w Nowym Jorku

International Chopin Festival 2010Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Nowym Jorkuodbędzie się w dniach 14-18 grudnia 2010 roku. Pięć dni festiwalowych wypełnią trzy koncerty oraz spotkania.
Dnia 15 grudniaw Alice Tully Hall w Lincoln Center odbędzie się koncert z udziałem pianistów: Jerzego Stryjniaka, który wykona Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22, oraz Olgi Kerni Kevina Kennera, którzy z towarzyszeniem orkiestry Uniwersytetu Szczecińskiego „Academia” pod dyrekcją Bohdana Boguszewskiego zagrają oba KoncertyFryderyka Chopina - Olga Kern zaprezentuje Koncert e-moll op. 11, zaś Kevin Kenner Koncert f-moll op. 21. Dzień później, w Yamaha Piano Salon przy 689 Fifth Avenue, wysłuchać będzie można wybranych PieśniChopina, które wykona Alicja Węgorzewska - mezzosopran i Artur Jaroń - fortepian. Tego samego wieczoru w interpretacji Kevina Kennera usłyszymy cztery Ballady. Muzyka kameralna zabrzmi podczas ostatniego koncertu Festiwalu, 17 grudniaw Weil Recital Hall w Carnegie Hall. Wystąpią pianiści: Anna Organiszczak, Jerzy Stryjniak i Sławomir Wilk oraz Patrycja Piekutowska (skrzypce), Tomasz Szczęsny (wiolonczela) i Hanna Hozer (mezzosopran). Koncert zakończy występ Adama Makowicza, który zaprezentuje utwory Chopina w jazzowych aranżacjach, a towarzyszyć mu będzie orkiestra "Academia".
Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Nowym Jorku jest The Chopin Society of New York.

Portrety kompozytorów

Portrety 2010 Związek Kompozytorów Polskich zaprasza na kolejną edycję koncertów z cyklu: PORTRETY KOMPOZYTORÓW– w dniach 7-9 grudnia 2010 roku, o godz. 18.00 w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie.
Portrety kompozytorów odbędą się w tym roku po raz dwudziesty. Ten mini-festiwal za każdym razem trwa trzy dni i prezentuje sylwetki sześciu polskich kompozytorów współczesnych (po dwa koncerty monograficzne dziennie) różnych pokoleń, najczęściej „w zderzeniu” twórcy starszego pokolenia z twórcą pokolenia najmłodszego. Wykonawcami koncertów są czołowi polscy muzycy soliści i kameraliści.
Bohaterami tegorocznej edycji "Portretów" będą: Sławomir Kaczorowski i Andrzej Hundziak (7 grudnia), Ewa Trębacz i Miłosz Bembinow (8 grudnia) oraz Tomasz Opałka i Ryszard Gabryś (9 grudnia).

zobacz: PROGRAM KONCERTÓW

6 grudnia skończyłby 77 lat...

nowa płyta z III Symfonią Henryka Mikołaja GóreckiegoHenryk Mikołaj Górecki, jeden z najwybitnieszych kompozytorów w dziejach muzyki polskiej i światowej, 6 grudnia 2010 roku skończyłby 77 lat. Z okazji urodzin artysty Polskie Nagrania przygotowały reedycję płyty z premierową rejestracją Jego najwybitniejszego dzieła - III Symfonii "Symfonii pieśni żałosnych" na sopran i orkiestrę op. 36. W nowym wydaniu i szacie graficznej publikacja ukaże się na rynku 14 grudnia 2010 roku.
Nagranie powstało w maju 1978 roku z udziałem Stefanii Woytowicz i Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji pod dyrekcją Jerzego Katlewicza. Po raz pierwszy na płycie CD wydane zostało w 1993 roku (PNCD 215).

"Pasja" Krzysztofa Pendereckiego na płytach CD

Dnia 1 grudnia 2010 rokunakładem Polskich Nagrań ukazał się dwupłytowy album CD z premierową rejestracją Pasji według św. Łukasza (Passio et Mors Domini Nostri Iesu Christi secundum Lucam)Krzysztofa Pendereckiego, która wydana była w 1966 roku na płytach długogrających. Nagranie zrealizowano podczas polskiego prawykonania dzieła w Krakowie w tym samym roku, w gwiazdorskiej obsadzie z solistami: Stefanią Woytowicz – sopran, Andrzejem Hiolskim – baryton, Bernardem Ładyszem – bas i Leszkiem Herdegenem w roli recytatora oraz Chórem Chłopięcym i Mieszanym i Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej pod batutą Henryka Czyża.

Promocja albumu zaplanowana została podczas przyszłorocznego Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

Imieniny Mikołaja Chopina

Mikołajki u Chopina
 Narodowy Instytut Fryderyk Chopina oraz Wyspy Leonarda zapraszają dzieci i rodziców 6 grudnia 2010 rokudo Muzeum Fryderyka Chopina na Dzień Świętego Mikołaja u państwa Chopinów. W tym dniu przestrzeń Muzeum oddana zostanie dzieciom, które będą mogły wziąć udział w grach i zabawach o tematyce chopinowskiej.

W Muzeum będą miały miejsce wariacje na temat podchodów, z zadaniami do rozwiązania na każdym piętrze muzeum. Przy 3 stacjach na trzech piętrach będzie czekało na nie zadanie lub pytanie na temat życia i twórczości Chopina przygotowane przez pracowników merytorycznych Muzeum i Instytutu. Odpowiedź na pytania będzie ukryta na ekspozycji. Zadania będą realizowane na czas. Przy wejściu każde z dzieci otrzyma mapę muzeum, która jednocześnie jest mapą podchodów. Po znalezieniu odpowiedzi każde dziecko dostanie pieczątkę z podpisem Fryderyka Chopina na otrzymanej wcześniej mapie. Po skończonej grze dzieci przejdą do sali koncertowej, gdzie będą mogły wziąć udział w zabawach i posłuchać, jak na fortepianie grają dzieci. Każde dziecko zostanie obdarowane paczką pełną upominków od Państwa Chopinów. Dodatkowo będą miały miejsce konkursy, których zwycięzcy będą nagradzani książkami wydanymi przez Instytut. Cały cykl zwiedzania będzie trwał ok. 1h-1,5h. Impreza odbędzie się w godz. 14-19 (ostatnie wejście o 18.15).

Wstęp wolny.

Zakończenie Roku Chopina w Filharmonii Krakowskiej

Salon ChopinaKoncert kameralny zatytułowany "Salon Chopina", który odbędzie się 12 grudnia 2010 rokuo godz. 18.00, zwieńczy obchody Roku Chopinowskiego w Filharmonii Krakowskiej. Podczas wieczoru wystąpią artystki o międzynarodowej renomie - siostry Olga i Natalia Pasiecznik.

Olga Pasiecznikzdobyła światowe uznanie po wygraniu II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Hertogenbosch (1994) jest również laureatką II nagrody na Mirjam Helin International Singing Competition w Helsinkach (1999) oraz III nagrody w kategorii muzyki oratoryjnej na Konkursie Wokalnym Królowej Elżbiety w Belgii (2000). Natalia Pasiecznik- pianistka i kameralistka uczestniczyła w wielu konkursach i festiwalach w Europie i Stanach Zjednoczonych, została uhonorowana II nagrodą na V Skandynawskim Konkursie Pianistycznym w Nyborgu (Dania), V nagrodą na Konkursie Pianistycznym w Cincinnati (USA) oraz prestiżową szwedzką nagrodą Andres Walls Stiftelse. Artystki wykonają pieśni Vincenzo Belliniego, Gaetano Donizzettiego, Giacomo Meyerbeera, Gioacchino Rossiniego, Ferenca Liszta. Nie może także zabraknąć kompozycji głównego bohatera tego koncertu - Fryderyka Chopina. W wykonaniu Olgi i Natalii Pasiecznik zabrzmią m.in. wokalno-instrumentalne transkrypcje mazurków Chopina autorstwa śpiewaczki Pauliny Viardot-Garcia.

Koncert poprzedzi uroczystość wręczenia statuetek Sponsora Roku Chopinowskiegoprzedstawicielom wszystkich firm i instytucji, które wsparły finansowo Filharmonię Krakowską w organizacji koncertów chopinowskich w roku jubileuszowym.

Prapremiera opery "Kochankowie z klasztoru Valldemosa" Marty Ptaszyńskiej

Kochankowie z klasztoru ValldemosaNa zamówienie Teatru Wielkiego w Łodzi wybitna kompozytorka i perkusistka Marta Ptaszyńska skomponowała operę Kochankowie z klasztoru Valldemosa. Uroczysta prapremiera dzieła odbędzie się 18 grudnia 2010 rokui będzie jednym z najważniejszych wydarzeń kończącego się Roku Chopinowskiego. Libretto Kochankówjest osnute wokół noszącego ten sam tytuł dramatu Janusza Krasińskiego.

Chopin i George Sand płyną na Majorkę, do miejsca, które ma być ich rajską wyspą; samotnią, w której mogliby rozkoszować się swoją miłością. Szybko jednak okazuje się, że rzeczywistość wynajętej przez nich willi Son-Vent i później - cel w klasztorze Valdemosa, nie przystaje do sielskiego obrazka, który sobie wspólnie wymarzyli. Przedłuża się oczekiwanie na fortepian Chopina, mieszkańcy okazują się nie tak gościnni i tolerancyjni, jak mogło się początkowo wydawać, nawet pogoda nie dopisuje...

W spektaklu wystąpią: jako Fryderyk Chopin – Adam Zdunikowski i Tomasz Jedz, George Sand – Agnieszka Makówka i Bernadetta Grabias, Amelia – Patrycja Krzeszowska, Jolanta Bobras, Maria Antonia, Millena – Małgorzata Kustosik, Olga Maroszek, Solange – Aleksandra Borkiewicz, Anita Browarska, Maurycy – Kosma Stawicki, Łukasz Załęski, Senor Gomez, Medyk 2, Kapitan – Andrzej Kostrzewski, Przemysław Rezner, Medyk 1, Adalbert – Marcin Ciechowicz, Krzysztof Marciniak. Kierownictwo muzyczne – Wojciech Michniewski, reżyseria i scenografia – Tomasz Konina, kostiumy – Zofia de Ines.

Kilka dni przed prapremierą, 14 grudnia 2010 roku o godz. 18.00 w kawiarni Belcanto Caffe w łódzkim Teatrze odbędzie się spotkanie z Martą Ptaszyńską i Januszem Krasińskim z cyklu pro Opera. Rozmowę z twórcami opery Kochankowie z klasztoru Valldemosa poprowadzi Katarzyna Jasińska. Wstęp wolny.

Evgeni Bozhanov wystąpi w Katowicach

W niedzielę, 19 grudnia 2010 rokuo godz. 18.00, wspólnie z Narodową Orkiestrą Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, wystąpi Evgeni Bozhanov, laureat czwartej nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W pierwszej części monograficznego koncertu chopinowskiego artysta wykona recital fortepianowy, w programie którego znajdą się mazurki z opusu 30, 41 i 50, Polonez As-dur op. 53i Polonez-fantazja As-dur op. 61, Impromptu Ges-duri Barkarola Fis-dur op. 60. W drugiej części, pianista wraz z orkiestrą zagrają Koncert fortepianowy e-moll op.11. Całość poprowadzi Jacek Kaspszyk, szef muzyczny NOSPR.
Koncert odbędzie się w siedzibie orkiestry w Katowicach.

Zakończenie Roku Chopina w Japonii

Chopin 2010 Dnia 2 grudnia 2010 roku w Tokio odbędzie się uroczyste podsumowanie Roku Chopinowskiego w Japonii. W spotkaniu wezmą udział uczestnicy Konkursów Chopinowskich, m.in. Martha Argerich, Dang Thai Son oraz Julianna Awdiejewa. Jak dotąd swój udział potwierdziło 300 osób.

Główne uroczystości poprzedzi o godzinie 17.00 konferencja prasowa z udziałem m.in. Przewodniczącego Komitetu Obchodów Chopin 2010 i dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina - Waldemara Dąbrowskiego, Dyrektora NHK Symphony Orchestra, przedstawicieli Ambasady RP w Tokio oraz Marthy Argerich i Dang Thai Sona. Wieczorem podczas uroczystej ceremonii w Imperial Hotel Tokyo zostaną uhonorowane wybitne postaci życia kulturalnego Japonii, zasłużone dla upowszechniania dzieła Fryderyka Chopina. W ceremonii wręczenia nagród weźmie udział Minister Kultury Japonii Seiichi Kondo. Paszporty Chopinaotrzymają:

 • aktor Kanze Tetsunojo– za znakomitą kreację aktorską w spektaklu Stroiciel fortepianu, w której wcielił się w postać Fryderyka Chopina,
 • pianista Makoto Ozone– za sukces albumu Road to Chopin, nagranego w Polsce w 2009 roku i zawierającego dwanaście kompozycji Chopina w jazzowej interpretacji,
 • pianistka Aimi Kobayashi– za najmłodszy debiut płytowy w Roku Chopina w Japonii,
 • dyrygent Michiyoshi Inoue– za zaangażowanie w pokaz przedpremierowy spektaklu Stroiciel fortepianuna La Folle Journée w Kanazawa,
 • pianista Yukio Yokoyama– za pobicie rekordu Guinessa poprzez wykonanie 166 utworów Fryderyka Chopina w jeden dzień.

Płaskorzeźby Chopina z rąk Charge d’Affaires Ambasady RP - Mirosława Zasady otrzymają:

 • The National Piano Teachers Association of Japan– organizacja non profit zrzeszająca nauczycieli gry na fortepianie, wspierająca i promująca od wielu pokoleń młodych pianistów, m.in. poprzez wspieranie ich udziału w konkursach pianistycznych,
 • Wydział Muzyki Tokijskiego Uniwersytetu Sztuk Pięknych– za edukację kolejnych pokoleń utalentowanych pianistów,
 • Piano Music CHOPIN Magazine– jedyny ukazujący się na świecie miesięcznik pod tytułem „Chopin”,
 • Isshiki Makoto– autor komiksu Piano no Mori, w którym główny bohater uczestniczy w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F.Chopina w Warszawie – za przekazywanie wiedzy o Konkursie Chopinowskim i szerokiej rzeszy czytelników.

Medale "Gloria Artis" otrzymają:

 • złoty – Hiroko Nakamura – pianistka, założycielka Funduszu Wspierania Młodych Pianistów oraz corocznych kursów mistrzowskich w Hamamatsu,
 • srebrny – Yoshihiro Naito– redaktor naczelny miesięcznika „Chopin”,
 • srebrny – Japońskie Towarzystwo Chopinowskie.

 Podczas przyjęcia odbędzie się krótki recital Julianny Awdiejewej, zwyciężczyni XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Pianistka wystąpi w Japonii jeszcze z dwoma recitalami – 4 i 8 grudnia.

Festiwal "Kwartet Śląski i jego goście" pamięci Andrzeja Krzanowskiego

Festiwal "Kwartet Śląski i jego goście" XVIII Festiwal Muzyki Kameralnej "Kwartet Śląski i jego goście" odbędzie się w Katowicach, w dniach 27 listopada – 5 grudnia 2010 roku. Tegoroczna edycja imprezy w znacznej części poświęcona została twórczości zmarłego przed 20 laty Andrzeja Krzanowskiego.
Kwartet Śląski, który przed laty ściśle z Andrzejem Krzanowskim współpracował (m. in. dokonał prawykonania jego II i III Kwartetu smyczkowego), przypomni na swoim festiwalu 5 utworów tego kompozytora. Jeden z nich - I Kwartet smyczkowy - wersja A będzie miał na festiwalu swoje polskie prawykonanie, za życia kompozytora bowiem wykonany został tylko raz, w 1978 roku w Dreźnie jako utwór nagrodzony na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. C.M. Webera. Ponadto w ramach 5 koncertów, które odbędą się w Sali Koncertowej katowickiej Akademii Muzycznej, wykonane zostaną najsłynniejsze w literaturze kameralnej kwintety fortepianowe: Roberta Schumanna, Johannesa Brahmsa, Juliusza Zarębskiego, Antonina Dworzaka i Dymitra Szostakowicza oraz 2 kwintety godne jak najczęstszej prezentacji - I Kwintet fortepianowy Grażyny Bacewicz i Musica a cinqueAleksandra Tansmana. Na zakończenie Roku Chopinowskiegowykonane zostaną też kameralne wersje Fantazji na tematy polskieoraz Wariacji na temat "La ci darem la mano"Fryderyka Chopina.

Z Kwartetem Śląskim wystąpią czołowi polscy pianiści: Wojciech Świtała, Janusz Olejniczak, Krzysztof Jabłoński i Beata Bilińska oraz pianista wyróżniony przez Kwartet Śląski Nagrodą Specjalną na tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy, który zakończy się 21 listopada.

zobacz: PROGRAM FESTIWALU

Recital Ingolfa Wundera w Filharmonii Narodowej

Ingolf Wunder
Recital nadzwyczajny Ingolfa Wundera– laureata II nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się w czwartek, 2 grudnia 2010 rokuo godz. 18.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W interpretacji austriackiego artysty usłyszymy kompozycje Fryderyka Chopina: Nokturn op. 9 nr 3, Impromptu Ges-dur op. 51, Balladę f-moll op. 52, Scherzo E-dur op. 54, Sonatę h-moll op. 53oraz Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22.