Polmic - FB
Filtr

Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych 2012

XXII Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych 2012W dniach 13-28 października 2012 rokuInstytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zaprasza na koncertyXXII Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych z udziałem najwybitniejszych polskich artystów młodego pokolenia.

W tym roku, do ich licznego grona, które obejmuje 80 uczestników reprezentujących różne muzyczne specjalności dołączą młodzi artyści z Ukrainy, Czech, Słowacji, Austrii i Stanów Zjednoczonych. Tradycyjnie, przeważająca liczba festiwalowych koncertów została zorganizowana w Katowicach. Odbędą się w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, Studiu Koncertowym Radia Katowice, Sali Parnassos Biblioteki Śląskiej, Muzeum Archidiecezjalnym, katowickich kościołach i domach kultury. Festiwal wędrował będzie także po wielu miastach Polski, a jego zagraniczna trasa obejmie St. Ètienne, Koszyce, Ostrawę i po raz pierwszy Opawę, partnerskie miasto Katowic, gdzie śląscy artyści wystąpią w zabytkowym Kościele św. Wacława.

Do szczególnych wydarzeń należeć będą z pewnością koncerty z udziałem Gości Festiwalu: jednego z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów – Tomasza Strahla, który zagra w duecie z pianistką Agnieszką Przemyk-Bryła; słynnego polskiego męskiego sekstetu wokalnego Affabre, który wystąpi w koncercie zatytułowanym „Klasyka żartem i serio”, amerykańskiego kwartetu gitar Tantalus Quarteti specjalizującej się w muzyce dawnej wokalistki Karoliny Brachman. Zaśpiewa ona w ramach festiwalu z {oh!}Orkiestrą Historyczną, pierwszym na Śląsku profesjonalnym zespołem młodych artystów grającym na instrumentach historycznych pod kierownictwem artystycznym Martyny Pastuszki.

Jak zawsze, w ramach festiwalu Silesia zorganizowała koncerty promujące w sposób szczególny muzykę polskich twórców. Pierwszy z nich „Karol Lipiński – Nowe Interpretacje”, który odbędzie się w 24 października o godz.18.00 w Studiu Polskiego Radia Katowice, został zaplanowany wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu „Nowe Interpretacje”. Jego celem jest zachęcenie polskich artystów do sięgania po rodzimy repertuar, zwłaszcza ten słabo rozpowszechniony w życiu muzycznym. Również w Radiu Katowice odbędą się październikowe koncerty projektu „Portrety Kompozytorów Polskich”, który Silesia realizuje z Fundacją Banku Zachodniego WBK w ramach programu „Bank Ambitnej Młodzieży”. Tym razem muzyczny portret Karola Szymanowskiego, którego 130. rocznicę urodzinwłaśnie obchodzimy, zaprezentują uczestnicy XXII Festiwalu.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu - plik pdf

Koryfeusze Muzyki Polskiej przyznane

Koryfeusze Muzyki Polskiej 2012 - laureaci1 października, w Międzynarodowym Dniu Muzyki, podczas uroczystej gali wStudio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, ogłoszono laureatów nagrody polskiego środowiska muzycznego – Koryfeusz Muzyki Polskiej 2012.
Nagrody otrzymali:

  • w kategorii Osobowość Rokukompozytor i pianistaZygmunt Krauze
  • w kategorii Wydarzenie RokuKrzysztof Penderecki / Jonny Greenwood / Aphex Twin / Marek Moś / Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO/ projekty Narodowego Instytutu Audiowizualnego zrealizowane w ramach Europejskiego Kongresu Kultury podczas Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji
  • Nagrodę honorową, za całokształt twórczości, otrzymał kompozytorWojciech Kilar.

Laureaci otrzymali statuetkę Koryfeusza autorstwa prof. Adama Myjaka. Nagrody finansowe ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Artystów Wykonawców STOART.

Program koncertu galowego poświęcony był polskiej muzyce w filmie (m.in. Bronisława Kapera, Wojciecha Kilara, Krzysztofa Komedy i Andrzeja Kurylewicza). Usłyszeliśmy także I Koncert fortepianowyWojciecha Kilara. Podczas koncertu wystąpili soliści: Marta Florek – śpiew, Janusz Olejniczak – fortepian i Piotr Wojtasik – trąbka, którym towarzyszył zespół w składzie: Daniel Popiałkiewicz – gitara, Paweł Tomaszewski – fortepian, syntezator, Andrzej Święs – kontrabas, gitara basowa, Michał Miśkiewicz – perkusja, zespół Ars Nova, a także Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Łukasza Borowicza. Wystąpił również Zespół Historycznych Instrumentów Dętych Alta Cappella.

Koryfeusz Muzyki Polskiejzostał przyznany po raz drugi. Nagroda jest wyróżnieniem dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej gatunkowo i chronologicznie muzyki polskiej. Jest to nagroda zainicjowana i wręczana przez środowisko muzyczne. Organizatorem nagrody jest Instytut Muzyki i Tańca, który 1 października 2012 obchodził drugą rocznicę powołania.

Koncert w Międzynarodowym Dniu Muzyki w ramach Chanterelle Festival

Chanterelle Festival - Międzynarodowy Dzień MuzykiKoncert specjalny z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, w ramach Chanterelle Festival, odbędzie się w poniedziałek, 1 października 2012 rokugodz. 19.30 w Synagodze Ostrowskiej.

W programie: opery Haendla i arie di bravura przeplatane muzyką dwudziestowieczną, nawiązującą do baroku. Wystąpią: Maria Rozynek – sopran i Orkiestra Kameralna L'Autunno pod dyrekcją Adama Banaszaka.

Gość Specjalny - Sławomir Pietras, dyrektor polskich teatrów operowych, publicysta, pedagog, popularyzator muzyki.

Warszawa stolicą muzyki rosyjskiej

Szalone Dni Muzyki - ROSJACo łączy nagrodzonego Oscarem Piotrusia i wilka i Czarnego Łabędzia z oscarową rolą Natalie Portman? Co ma wspólnego Romeo i Julia z legendarnym Star Trekiem? Co łączy Waleczne Serce z wybitną rolą Mela Gibsona i Szeherezadę? I w końcu co ma wspólnego Conan Barbarzyńca, klasyk z Arnoldem Schwarzeneggerem, z… Lotem trzmiela? Otóż wszędzie pojawia się genialna twórczość najwybitniejszych rosyjskich kompozytorów, takich jak: Rimski-Korsakow, Czajkowski, Rachmaninow, Prokofiew, Strawiński i Szostakowicz, której będzie można posłuchać w Warszawie. W dniach 28-30 września 2012 roku, już po raz trzeci, Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie otworzy się dla rzeszy osób, zarówno tych zaawansowanych w słuchaniu muzyki klasycznej, jak i tych, którzy dopiero przełamują pierwsze lody, a Warszawa stanie się stolicą muzyki rosyjskiej dzięki międzynarodowemu festiwalowi „Szalone Dni Muzyki – ROSJA”. W ciągu 3 dni 950 artystów z całego świata zaprezentuje geniusz muzyczny największych rosyjskich twórców.

Według zwyczaju na koncerty muzyki klasycznej, czy ogólnie do opery powinno się przychodzić w strojach wieczorowych. Nie tym razem. Festiwal Szalone Dni Muzyki jest dla wszystkich, bez wyjątku, a jego celem jest przekazanie przesłania, że muzyka klasyczna może być ciekawa, a słuchać jej można także w jeansach. Podczas tego wyjątkowego festiwalu nikt więc nie spojrzy krzywo na sąsiada w bluzie czy swetrze.

Koncerty, a jest ich w tym roku 60, odbywać się będą w 4 salach oraz w namiocie koncertowym ustawionym na Placu Teatralnym. Specjalnie z okazji festiwalu sale Teatru Wielkiego - Opery Narodowej przyjmą nazwiska wielkich rosyjskich pisarzy: Sala Moniuszki zamieni się w Salę Puszkina, Zascenium – Dostojewskiego, Kameralna – Czechowa, a Sale Redutowe – Tołstoja. Namiot koncertowy, do którego wstęp będzie bezpłatny, obejmie patronatem Gogol.

Koncert inauguracyjny odbędzie się 28 wrześniao godz. 19:00 w Sali Puszkina na 1600 miejsc. 90-minutowy koncert zapowiada się niezwykle eklektywnie. Wystąpią bowiem zarówno profesjonaliści – pianista Boris Berezovsky, dyrygent Alexander Vedernikovoraz Sinfonia Varsovia– jak i młodzi, lecz już wybitni adepci sztuki, którzy zasilą skład orkiestry. Młodzi Wykonawcyto przedstawiciele wyselekcjonowanych szkół muzycznych z całej Polski oraz uczestnicy Akademii Sinfonia Varsovia – pierwszej edycji elitarnych warsztatów uczących młodych muzyków gry w orkiestrze. W klimat tegorocznego festiwalu wprowadzi słuchaczy muzyka cerkiewna w wykonaniu Chóru Duchowieństwa Diecezji Warszawsko-Bielskiej.

Festiwal Opery Współczesnej - po raz trzeci we Wrocławiu

Cezary Duchnowski - Ogód MartyW dniach 28 września – 5 października 2012 rokuOpera Wrocławska zaprasza na Festiwal Opery Współczesnej.

Trzecią edycję odbywającego się w cyklu dwuletnim Festiwalu zainauguruje PułapkaZygmunta Krauzego w reżyserii Eweliny Pietrowiak. Libretto, na podstawie dramatu Tadeusza Różewicza, opracował kompozytor we współpracy z Grzegorzem Jarzyną. Kolejne pozycje Festiwalu to: La liberta chiama la libertaEugeniusza Knapika (30 września) i Ogród MartyCezarego Duchnowskiego (3 października).

Wydarzeniem Festiwalu będzie koncertowe wykonanie Aniołów w Ameryce Petera Eötvösa(29 września), należącego do największych indywidualności współczesnej muzyki. Muzyka skomponowana została na podstawie nagrodzonego Pulitzerem kultowego dramatu Tony'ego Kushera.

W programie Festiwalu nie zabraknie prezentacji w wykonaniu zespołów zagranicznych. Zobaczymy balet Tajemnica Sinobrodegoz Hessisches Staatstheater Wiesbaden do muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego i Philippa Glassa (2 października) oraz Zítra se budeAleša Březiny i Jiří Nekvasila, przygotowany przez Národní Divadlo z Pragi (5 października).

Drum Fest 2012

Drum Fest 2012 21. Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Drum Fest” odbędzie się w dniach 26 września – 21 października 2012 roku.

Gwiazdami tegorocznej edycji będą: Dennis Chambers(perkusja), Scott Henderson(gitara) i Jeff Berlin(bas) czyli HBC Trio, które wystąpi 13 października 2012 rokuw Filharmonii Opolskiej, Pat Mastelotto(perkusja i elektronika), Tony Levin(Chapman Stick), Markus Reuters(Warr Guitar) i Terry Bozzio(perkusja) czyli amerykańskie trio muzyków rockowych Stick Men, którego będziemy mogli posłuchać 21 października 2012 rokurównież w Filharmonii w Opolu, oraz Mike Portnoy(perkusja), Billy Sheehan (bas), Tony MacAlpine(gitara elektryczna, keyboard) i Derek Sherinian(keyboard), którzy zagrają na dwóch koncertach: 17 października 2012 rokuw Filharmonii Opolskiej oraz dzień później. Na „Drum Fest 2012” zaprezentuje się także Virgil Donati– wirtuoz instrumentów perkusyjnych, Allan Holdsworth– brytyjski gitarzysta i kompozytor oraz basista Anthony Crawford. Ta trójka znakomitych muzyków wystąpi na dwóch koncertach w Polsce: 5 października 2012 rokuw Chorzowskim Centrum Kultury, a dwa dni później – w Filharmonii w Opolu.
Podczas 21. edycji Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego zagrają również: Brian Tichy, Doug Aldrich, Michael Devin, Carmine Appice, Vinny Appice, John McCoy, Fabbio Cerrone, Jack Meille - DRUM WARS, Jojo Mayer, Benny Greb, Mark Ford, She-e Wu, Anders Åstrand oraz kwartet Fourth Floor.
Festiwalowym koncertom towarzyszyć będą konkursy: IX Ogólnopolski Konkurs Gry na Zestawie Perkusyjnym, skierowany do młodych perkusistów do 25. roku życia (termin rejestracji – 17 września 2012) oraz konkurs wibrafonowy i marimbowydla uczniów i studentów uczelni muzycznych z całej Polski.

Szczegółowe informacje o Festiwalu i konkursach – na stronie: www.drumfest.pl
ZOBACZ: program Festiwalu - plik pdf

Sfogato 2012

Sfogato 2012 III Międzynarodowy Festiwal Muzyczno-Artystyczny „Sfogato” odbędzie się w Krakowie w dniach 27 września – 21 października 2012 roku.

Celem Festiwalu, organizowanego przez Towarzystwo Muzyczno-Artystyczne Sfogato, które powstało w 2010 roku z inicjatywy pianistki Marty Polańskiej – Dyrektora Artystycznego, jest ukazanie wieloaspektowej roli muzyki i sztuki w życiu człowieka. Pierwszą jego edycję zdominowała tematyka Chopinowska, z okazji obchodów Roku Chopinowskiego 2010. Drugi Festiwal poświęcony był m. in. Franciszkowi Lisztowi, przyjacielowi i pierwszemu biografowi Fryderyka Chopina. Program III Sfogato przebiegać będzie w rytmie rocznic wybitnych kompozytorów i wirtuozów.

Festiwal zainauguruje wieczór wiedeński Chopin. Soirée – A Vienne(Dworek Białoprądnicki, 27 września 2012, godz. 19), podczas którego nie zabraknie muzyki Fryderyka Chopina (od fragmentu chopinowskiej Barkaroli Fis-dur Op. 60Festiwal wziął swoją nazwę). W programie koncertu inauguracyjnego oprócz dzieł Fryderyka Chopina znajdą się utwory Franciszka Liszta i Fritza Kreislera. Ten ostatni uważany był, podobnie jak Chopin, za „cudowne dziecko”. Przyszedł na świat w Wiedniu, w rodzinie żydowskiej 2 lutego 1875 roku, a zmarł pięćdziesiąt lat temu, 29 stycznia 1962 roku. Z tej okazji Towarzystwo Muzyczno-Artystyczne „Sfogato” pragnie przypomnieć twórczość Fritza Kreislera, który znany jest nie tylko jako wirtuoz skrzypiec, ale także kompozytor, głównie wirtuozowskich utworów salonowych na skrzypce z fortepianem, często naśladujących style dawnych epok.

Fortepianowe kompozycje Fryderyka Chopina, Nikolaja Medtnera, a także twórców, których rocznice urodzin obchodzone są w tym roku: Claude’a Debussy’ego (w 150. rocznicę urodzin) i Aleksandra Skriabina (w 140. rocznicę urodzin)znajdą się w programie recitalu rosyjskiej pianistki Iriny Krasawiny (Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”, 13 października 2012, godz. 18).

Rytm rocznic zdominuje także koncert finałowy zatytułowany Soirée Polonaise(Dwór Czeczów, 21 października 2012, godz. 19). Podczas wieczoru zabrzmią kompozycje znanych polskich twórców: Stanisława Moniuszki i Karola Szymanowskiego oraz braci Wieniawskich: skrzypka Henryka i pianisty Józefa Wieniawskiego– ucznia wspomnianego Franciszka Liszta - którego 100. rocznica śmiercimija 11 listopada 2012 roku.

W ramach festiwalu odbędzie się też konferencja Muzyka – Sztuka – Media, pod naukowym przewodnictwem prof. dr hab. Heleny Wrony-Polańskiej, z udziałem profesorów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II połączona z Koncertem prawykonańutworów elektronicznych napisanych specjalnie na Festiwal w 100. rocznicę urodzin Johna Cage’a– kompozytora pierwszego utworu elektronicznego (Śródmiejski Ośrodek Kultury, 18 października 2012, godz. 18), Międzynarodowy Konkurs Dzwonków i Sygnałóworaz wystawy fotografii.

W festiwalu udział wezmą artyści z Polski, Rosji, Japonii, Australii i Indonezji m. in. O. Tomasz Jarosz – baryton, Marta Polańska – fortepian, Marek Polański – skrzypce, Sylwia Olszyńska – sopran, Sergei Sultanov – fortepian, Irina Krasawina – fortepian, Jaga Wrońska – recytacje, Piotr Król – fotografie, Kazuko Narumi – malarstwo oraz kompozytorzy: Silvia Simons i Gardika Gigih Pradipta.

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Utwory Witolda Lutosławskiego i Karola Szymanowskiego we Francji

Koncert na orkiestręWitolda Lutosławskiego zabrzmi 27 września 2012 rokuw Lyonie. Utwór wykona Orchestre National de Lyon pod batutą polskiego dyrygenta, Antoniego Wita. W programie koncertu znajdą się również kompozycje Ludwiga van Beethovena - uwertura CoriolanKoncert fortepianowy G-dur oraz Karola Szymanowskiego - Kniaź Patiomkin op. 51. W roli solisty wystąpi pianista Martin Helmchen.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.orchestrelyon.com

Zmarł Andrzej Chłopecki

Andrzej ChłopeckiW niedzielę, 23 września 2012 roku w Warszawie zmarł Andrzej Chłopecki, jeden z najwybitniejszych znawców muzyki współczesnej. Miał 62 lata.

Andrzej Chłopecki – muzykolog, teoretyk muzyki, krytyk muzyczny, publicysta i animator życia muzycznego, był długoletnim redaktorem Programu 2 Polskiego Radia (autorem blisko 2000 audycji radiowych), nauczycielem akademickim, organizatorem i autorem programów dziesiątków wydarzeń muzycznych, m.in. jako członek Komisji Programowej festiwalu „Warszawska Jesień”, twórcą festiwalu „Aksamitna Kurtyna”, dyrektorem artystycznym festiwalu „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu; niestrudzonym i w prawdziwie międzynarodowej skali propagatorem polskiej muzyki współczesnej i jej twórców różnych pokoleń, w tym najmłodszego. Współtwórcą sukcesów polskich kompozytorów na prestiżowych Międzynarodowych Trybunach Kompozytorów UNESCO, szefem artystycznym serii zamówień kompozytorskich Fundacji Artystycznej Siemensa u dziesiątków kompozytorów Europy Środkowo-Wschodniej, członkiem Rady Programowej Narodowego Instytutu Audiowizualnego, wnikliwym i wizjonerskim obserwatorem kulturowych narracji oraz jedną z największych postaci polskiej kultury muzycznej. W ostatnich dniach życia ukończył książkę poświęconą postaci i twórczości Witolda Lutosławskiego. Uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami, otrzymał m.in. Nagrodę Specjalną Kapituły Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury za twórczość radiową i działania kulturotwórcze realizowane na antenie Programu 2 Polskiego Radia (1998), Odznakę Honorową Polskiego Radia (2001) i "Złoty Mikrofon" (2008).

PRZECZYTAJ:
Wspomnienie Tomasza Cyza o Andrzeju Chłopeckim (Gazeta.pl, 24.09.2012) - plik pdf

Premierowa Muzyka Kresów Wschodnich

Muzyka Kresów WschodnichDnia 23 września 2012 rokuo godz. 19.30 w Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się koncert z cyklu „Muzyka Kresów Wschodnich”, towarzyszący Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

W jego programie znajdą się prawykonaniatrzech utworów, skomponowanych specjalnie na zamówienie Zamku Królewskiego w Warszawie: Podolankana kwartet smyczkowy Eunho Changa, Dwie pieśni na kwartet smyczkowyDariusza Przybylskiego i Loca Deserta (Dzikie Pola) na kwartet smyczkowy i gitaręTomasza Opałki. Prawykonaniemświatowym będzie również III Kwartet smyczkowy Pejzaże jesienneMacieja Małeckiego. Ponadto usłyszymy dwie kompozycje Marka Pasiecznego: Hommage à Aleksander Tansman i Six Folk Melodiesna gitarę klasyczną i skrzypce. Wystąpią: Michał Ciesielski – gitara i OPiUM String Kwartet w składzie: Agnieszka Marucha – I skrzypce, Anna Szalińska – II skrzypce, Magdalena Małecka – altówka i Olga Łosakiewicz - Marcyniak – wiolonczela.

Andrzej Nikodemowicz - Czas i Dźwięk

I Międzynarodowy Festiwal „Andrzej Nikodemowicz – Czas i Dźwięk”I Międzynarodowy Festiwal „Andrzej Nikodemowicz – Czas i Dźwięk” odbędzie się w Lublinie w dniach 23-30 września 2012 roku.

Profesor Andrzej Nikodemowicz (ur. 1925) należy do najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki sakralnej. W roku 1980 przyjechał do Lublina ze Lwowa, gdzie był prześladowany przez władze komunistyczne za poglądy religijne. W radio lwowskim skasowano wszystkie nagrania jego kompozycji. W Lublinie, obok intensywnej działalności twórczej, wykładał na UMCS, KUL i w Seminarium Duchownym, stale pełni też funkcję prezesa Lubelskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich i Stowarzyszenia "Muzyka Kresów". Podczas festiwalu wykonane zostaną - niejednokrotnie po raz pierwszy - utwory solowe, kameralne wokalne, wokalno-instrumentalne i orkiestrowe Profesora w kontekście arcydzieł literatury muzycznej. Wykonawcami będą wybitni soliści i kameraliści z Polski, Austrii, Niemiec i Ukrainy.

Organizatorem festiwalu jest Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Lublinie, kierownictwo artystyczne i organizacyjne sprawuje Teresa Księska-Falger. Słowo o muzyce wygłoszą: Teresa Księska-Falger, red. Adam Rozlach i ks. prof. Alfred Wierzbicki. (md)

ZOBACZ: program Festiwalu

The Seventh International Jurgenson Competition for Young Composers 2013

VII Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Jurgensona dla modych kompozytorów (The Seventh International Jurgenson Competition for young composers),organizowany przez Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej, Moskiewskie Konserwatorium im. Czajkowskiego, Centrum Muzyki Współczesnej w Moskwie (Centre for Contemporary Music) oraz Fundację Dobroczynną im. Jurgensona (Jurgenson Charity Foundation), odbędzie się w 2013 roku. Skierowany jest do kompozytorów urodzonych po 15 lutego 1977 roku.

Do konkursu można zgłaszać kompozycje w następujących kategoriach:
- utwory na zespół instrumentalny lub na głos i instrumenty (6-16 muzyków);
- tria lub kwartety smyczkowe,
- kompozycje na zespoły perkusyjne lub marimbowe (maksymalnie 6 muzyków).

W skład zespołu instrumentalnego mogą wejść następujące instrumenty: 1 flet (wymiennie z fletem piccolo lub fletem altowym), 1 obój (wymiennie z rożkiem angielskim), 1 klarnet (wymiennie z klarnetem basowym), 1 fagot, 1 róg, 1 trąbka, 1 puzon, perkusja (2 perkusistów), 1 fortepian, 1 harfa, 2 skrzypiec, 1 altówka, 1 wiolonczela, 1 kontrabas. W partyturach utworów przeznaczonych na zespoły perkusyjne, instrumenty należy pogrupować według wykonawców. Do konkursu dopuszczone zostaną tylko i wyłącznie kompozycje, które wcześniej nie były publikowane ani wykonywane publicznie. Każdy kompozytor może zgłosić do udziału w konkursie kompozycje w maksymalnie w dwóch kategoriach.

Termin nadsyłania zgłoszeń: 15 lutego 2013(decyduje data stempla pocztowego).
Nagrody: Grand Prix 60.000 rubli, I miejsce w każdej z kategorii - 30.000 rubli.

Le cinquième Concours International de composition Maurice Ohana 2013

V Międzynarodowy Konkurs na Muzyczną Kompozycję im. Maurice’a Ohany 2013Francuskie stowarzyszenie Les Amis de Maurice Ohana organizuje V Międzynarodowy Konkurs na Muzyczną Kompozycję im. Maurice’a Ohany, który odbędzie się w Marsylii we wrześniu 2013 roku jako część Dni Tenso.

Konkurs otwarty jest dla kompozytorów wszystkich narodowości, bez limitu wieku. Przedmiotem konkursu jest utwór chóralny do tekstuo tematyce śródziemnomorskiej, o czasie trwania 6-12 minut.
Każdy zgłoszony utwór powinien być przygotowany w trzech wersjach pod względem trudności wykonania (na poziomie łatwym, średnim i trudnym).

Termin zgłoszenia: 30 kwietnia 2013
Szczegółowe informacje i regulamin – na stronie: www.mauriceohana.com/accueil.html 
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kasia i Pippi na tropie

Radiowy koncert "Kasia i Pippi"Radiowe koncerty dla dzieci z cyklu „Kasia i Pippi na tropie” odbędą się w dniach 6 i 7 października 2012 roku o godz. 11:00 wStudiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie.

Ten koncert to kolejna opowieść o Pippi, która na swym wielkim koniu-słoniu w kropki gania krasnoludki. Czy je złapie? Tego jeszcze nie wiemy, ale wiemy na pewno, że Pippi zabierze nas wszystkich na niezwykłą przejażdżkę. Wędrować z nami będzie tak jak wędrują dzieci w dalekiej Laponii - na grzbiecie swojego przyjaciela renifera, oglądając wszystkie najwspanialsze cuda tego świata. Towarzyszyć będą nam też świetliste Elfy, które nawlekają krople rosy na nitkę babiego lata, dobre wróżki, które łapią promyki słońca, aby wystarczyło ich na zimę i Kopciuszek, który zbiera polne kwiatki na swój pierwszy w życiu wielki bal.

Scenariusz i prowadzenie - Katarzyna Stoparczyk. Wystąpią: jako Pappiotta Firandella – Dominika Kluźniak, Muzycy z Miasteczka Pippi Etno Funky Show – Sambor Dudziński, Robert Cichy i Wojciech Król, Pani Śpiewarka – Ewelina Siedlecka.

Organizatorem koncertów jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia.

Warszawski cykl edukacyjny „Muzyka współczesna nie gryzie” powraca

Muzyka współczesna nie gryzie - spotkania z kompozytorami

W niedzielę, 30 września 2012 roku rozpocznie się organizowany po raz drugi przezPolskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej cykl spotkań edukacyjnych „Muzyka współczesna nie gryzie”. Ponownie polscy kompozytorzy podzielą się swoimi fascynacjami, swoim widzeniem świata i miejsca, jakie w tym świecie zajmuje ich muzyka. Pierwszym gościem cyklu będzieRafał Augustyn – kompozytor, a także wykładowca literatury i krytyk muzyczny. O czym będzie mówił? Na przykład o treści i formie w nowej muzyce, o sposobach obecności w niej języka i tekstu. Kompozytor postawi pytanie fundamentalne dla każdego współczesnego artysty: jak korzystać z wolności twórczej, skoro (teoretycznie) można wszystko? Pojawi się też wątek krytyki muzycznej.

W roku 2012 od września do grudnia odbędzie się 6 spotkań, w których wezmą udział: Rafał Augustyn, Sławomir Czarnecki, Hanna Kulenty, Alicja Gronau, Bartosz Kowalski i Grażyna Pstrokońska-Nawratil. Goście cyklu należą do różnych generacji twórców. Każdy z nich ma swój oryginalny i bardzo indywidualny styl i prezentuje inne oblicze muzyki współczesnej. Będzie więc okazja do rozmowy z miłośnikami historii, literatury, tańca, podróży, technologii, z hobbystami i pedagogami. Muzyka, tak jak wszelka sztuka, nie powstaje na bezludnej wyspie, a przyjrzenie się światu oczami kompozytora może być równie inspirujące jak kontakt z samym dziełem muzycznym. Pomoże szukać odpowiedzi na pytania: „skąd”, „po co” i „dlaczego”, skąd muzyka się bierze, po co jest pisana, dlaczego brzmi właśnie tak a nie inaczej. Czy współczesna muzyka to nadal muzyka klasyczna? Czy zawsze poważna? Awangardowa, niezrozumiała, trudna? Doskonała? Jak będzie słuchana za lat 10, 20 czy 50?

Wszystkie spotkania cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie”, dalekie od formy akademickich wykładów, bogato ilustrowane muzyką, fotografiami i wideo, będą odbywać się w niedzielne popołudnia od 30 września do 2 grudnia 2012 rokuo godz. 17:00 w Lokalu Użytkowym (ul. Brzozowa 27/29) - tuż przy Rynku Starego Miasta w Warszawie. Moderatorem spotkań będzie Małgorzata Kołcz – kontrabasistka i organizator wydarzeń kulturalnych.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Festiwal Muzyki Współczesnej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Krakowie - po raz drugi

HMG Festival 2 - II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej im. H.M.Góreckiego HMG Festival 2 - II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej im. Henryka Mikołaja Góreckiego odbędzie się w dniach 21-23 września 2012 roku w Krakowie.

Podczas festiwalowych koncertów prezentowana będzie światowa muzyka współczesna ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego oraz innych polskich kompozytorów. Usłyszymy utwory między innymi: A. Desenclos, D. Milhaud, M. Durufle, B. Brittena, Nicka Vasallo, Mortena Lauridsena oraz Adriana Robaka, Marka Jasińskiego, Tadeusza Paciorkiewicza i Andrzeja Koszewskiego.

Festiwal ma formułę otwartą o charakterze cyklicznym, odnawianym co roku. Jest on adresowany do szerokiej publiczności w województwie małopolskim.

Koncerty odbywać się będą m.in. w zabytkowych wnętrzach, historycznie związanych z miastem Kraków, do których należą m.in.: Bazylika OO. Franciszkanów, Kościół św. Anny oraz Bunkier Sztuki w Krakowie.

Na wszystkie koncerty WSTĘP WOLNY.

ZOBACZ: program Festiwalu

Koncert urodzinowy Wojciecha Kilara na inaugurację sezonu w Krakowie

Inauguracja sezonu w Filharmonii Krakowskiej21 i 22 września 2012 roku Filharmonia Krakowska inauguruje 68. sezon artystyczny koncertami, które z wielu względów wpisują się w rejestr wielkich wydarzeń tego roku. Przede wszystkim z powodu obecności na estradzie jednej z najbardziej obecnie rozchwytywanych pianistek - Yulianny Avdeevej, zwyciężczyni ostatniego Konkursu Chopinowskiego, artystki tyleż wybitnej, co wzbudzającej kontrowersje. Drugą wyróżniającą okolicznością jest natomiast jubileusz 80. urodzinWojciecha Kilara, który podczas piątkowego wieczoru zaszczyci Krakowską Filharmonię swoją obecnością.

Program koncertów wypełniają trzy dzieła symbolizujące trzy z wielu dróg rozwoju muzyki ubiegłego stulecia: Uwertura koncertowa E-durKarola Szymanowskiego z 1905 - utwór specyficznie nawiązujący do powagnerowskiego nurtu stylistycznego, wyróżniający się błyskotliwą instrumentacją i rozbudowaną warstwą harmoniczną; III Koncert fortepianowySergiusza Prokofiewa z 1921, który z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Pawła Przytockiego wykona Yulianna Avdeeva i ExodusWojciecha Kilara. Utwór dostojnego Jubilata stał się w 1981 roku "sensacją" festiwalu "Warszawska Jesień" - jako dzieło przyjęte z nadzwyczajnym entuzjazmem przez publiczność. Utwór wykona Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej (przygotowany przez Teresę Majkę-Pacanek).

Czy trudno jest pozyskać mecenasa, który sfinansuje kompozycję utworu muzyki współczesnej na zamówienie międzynarodowego festiwalu muzycznego?

Czy trudno jest pozyskać mecenasa...? - kadr z filmuOdpowiedzi na to pytanie udzielić mogą licealiści, bohaterowie cyklu filmów edukacyjnych przygotowanych w ramach projektu Muzykoteka Szkolna we współpracy zMiędzynarodowym Festiwalem Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Poszukiwania mecenasów dla trojga kompozytorów młodego pokolenia, których utwory prapremierowo zabrzmią podczas tegorocznej, 55. edycji Festiwalu zostały sfilmowane, stając się częścią serwisu edukacyjnegowww.muzykotekaszkolna.pl, prowadzonego przezNarodowy Instytut Audiowizualny.

Cykl filmów według scenariusza i reżyserii Piotra Stasika zrealizowany został na specjalne zamówienie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA), partnera 55. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. Bohaterami, udostępnionych w ramach serwisu Muzykoteka Szkolna, filmów jest grupa licealistów rozpoczynających swoją przygodę z nieznanym im dotąd światem muzyki klasycznej. Ich zadaniem było znalezienie mecenasów, którzy sfinansowaliby zamówienie utworów u trojga, wskazanych przez organizatorów Festiwalu „Warszawska Jesień”, młodych, polskich twórców, których utwory będą premierowo wykonane podczas tegorocznej edycji.

Przewodniczką na drodze do realizacji projektu była Mika, menadżerka kultury i fanka muzyki poważnej, która swoim podopiecznym wyznaczała kolejne zadania. By znaleźć fundusze na zamówienie utworów u Jagody Szmytki, Aleksandry Gryki i Artura Zagajewskiego, młodzi musieli wykonać, często nieoczekiwane zadania m.in. nauczyć się słuchać ciszy, odwiedzić sklepy muzyczne, ale i laboratorium badań psychofizjologicznych, by przekonać się jak muzyka klasyczna wpływa na pracę mózgu, obserwować śpiących podczas koncertu w filharmonii, poznać festiwale muzyczne, spotkać się z kompozytorami, dziennikarzami muzycznymi czy psychologiem biznesu. Trud działań młodych entuzjastów muzyki poważnej opłacił się i zakończył sukcesem. Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zostało mecenasem utworu Happy deaf people Jagody Szmytki, kompozytorki łączącej jako integralne części muzyki elementy dźwiękowe, wizualne, przestrzenne, tekstualne i inscenizowane. Kompozycję Canto Artura Zagajewskiego, inspirującego się muzyką rockową, sfinansował Program 2 Polskiego Radia, zaś wyróżniającej się pod względem stosowanej w twórczości estetyki Aleksandry Gryki Observerobserver– Sopocka Scena Off de BICZ. Prawykonaniatych utworów odbędą się w Centrum Kultury „Koneser” (Warszawa, ul. Ząbkowska 27/31) dnia 26 września 2012 rokuo godz. 19.30 oraz 28 września 2012 rokuo godz. 22.30. NInA zarejestruje prawykonania utworów podczas Festiwalu, a docelowo udostępni je w portalach nina.gov.pl oraz muzykotekaszkolna.pl.

London Symphony Orchestra z muzyką Szymanowskiego w nowym sezonie

Valery GergievLondon Symphony Orchestra pod dyrekcją Valerego Gergieva (na zdjęciu) podczas sezonu artystycznego 2012/13 będzie propagować muzykęKarola Szymanowskiego. Na światową trasę zespołu złożą się prezentowane już podczas sierpniowego Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu wszystkie cztery symfonie oraz dwa koncerty skrzypcowe Szymanowskiego, również w zestawieniu z kompletem symfonii Brahmsa.

Dnia 22 września 2012 w Barbican Hall podczas koncertu otwierającego sezon muzycy London Symphony Orchestra zagra I Symfonię oraz I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego oraz I Symfonię Johannesa Brahmsa. Solistką była 34-letnia holenderska skrzypaczka Janine Jansen. Dzień później LSO zaprosi publiczność na „Discovery Day: Karol Szymanowski”. W programie wydarzenia - otwarta próba orkiestry pod batutą Gergieva, wykład angielskiego muzykologa Adriana Thomasa, przybliżający życie i twórczość polskiego kompozytora oraz koncert w centrum edukacji muzycznej St. Luke’s, gdzie czterech instrumentalistów LSO zaprezentuje II Kwartet smyczkowy Szymanowskiego.

Valery Gergiev zamierza także nagrać cykl Szymanowski-Brahms na płytach w macierzystej wytwórni zespołu, LSO Live. Wszystkie symfonie obu kompozytorów, oba koncerty skrzypcowe Szymanowskiego oraz Uwerturę tragiczną i Wariacje na temat Haydna londyńscy symfonicy będą także prezentować w Paryżu, Luksemburgu, Frankfurcie oraz w Londynie, podczas urodzinowej trasy Gergieva, obchodzącego w przyszłym roku 60. urodziny.

Konkurs "Minutowa Piosenka Klasowa" w ramach Akcji Labirynt 2012

Akcja Labirynt 2012 Fundacja „Muzyka jest dla wszystkich” zaprasza do udziału w II edycji konkursu MINUTOWA PIOSENKA KLASOWA. Wystarczy tylko, by klasa pod kierunkiem nauczyciela skomponowała krótką piosenkę (od 30 sekund do 1 minuty 30”) i wspólnie stworzyła jej tekst oraz wykonała piosenkę i nagrała ją w dowolnych plikach av (w uzasadnionych wypadkach w mp3).

Nagrania przyjmowane są w skompresowanej wersji (do 10 MB ) mailem pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz w wersji oryginalnej bezpośrednio na ftp Fundacji (po uprzednim kontakcie z koordynatorem projektu w celu uzyskania dostępu do ftp) do dnia 23 października 2012 roku. Tekst i muzyka piosenek klasowych mogą też być skomponowane lub napisane przez indywidualne osoby: uczniów lub prowadzących nauczycieli. Dla uczestników konkursu przygotowane zostały wartościowe NAGRODY: instrumenty muzyczne dla szkoły (za szczególny wkład pracy, kreatywność i aktywność nauczycieli, przygotowujących nagrodzone klasy) oraz płyty, książki i dyplomy indywidualne – dla wszystkich uczestników, wykonujących nagrodzone piosenki.

Konkurs jest realizowany w ramach programu Akcja Labirynt 2012i adresowany do klas ze szkół podstawowych i gimnazjówwraz z opiekunami. Dla zainteresowanych możliwe są bezpłatne konsultacje indywidualne oraz pomoc i doradztwo merytoryczne pod podanym niżej mailem i telefonem koordynatora konkursu. Zgłoszone piosenki oceniać będzie profesjonalne jury, złożone z kompozytorów, muzyków, poetów i autorów piosenek. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi 31 października 2012 roku. Program Akcja Labirynt 2012 realizowany jest pod patronatem Orkiestry Sinfonia Varsovia i we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym oraz z koordynatorami edukacji kulturalnej w ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej.

Wszelkich informacji o konkursie udziela: Anna Kierkosz 502 599 634; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nominacje do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej

KoryfeuszDnia 14 września 2012 roku odbyło się posiedzenie Rady programowej ds. muzykiInstytutu Muzyki i Tańca, na którym dokonano wyboru nominowanych spośród nadesłanych kandydatur do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Roku i Nagroda Honorowa.

Zgłoszonych zostało łącznie 288 kandydatur (Osobowość Roku: 93, Wydarzenie Roku: 86 i Nagroda Honorowa: 109), spośród których Rada programowa wybrała po 5 nominowanych w każdej kategorii. Decyzją Rady programowej ds. muzyki nominowani zostali:

Osobowość Roku
• Katarzyna Krakowiak i Michał Libera
Zygmunt Krauze
• Piotr Orzechowski
• Artur Rojek
• Adam Strug

Wydarzenie Roku
Krzysztof Penderecki / Jonny Greenwood / Aphex Twin / Marek Moś / Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO / koncerty podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu
• Projekt „Etnofonie Kurpiowskie – Tribute to Szymanowski and Skierkowski” zrealizowany pod kierunkiem Weroniki Grozdew-Kołacińskiej
• Zamówienie i prawykonanie opery Madame Curie Elżbiety Sikory zrealizowane przez Operę Bałtycką w Gdańsku
Rok Johna Cage’a w Lublinie zrealizowany przez Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”
Szymanowski i Lutosławski na Edinburgh International Festiwal / koncerty zrealizowane przez Instytut Adama Mickiewicza

Ze względu na charakter Nagrody Honorowej, nazwisko laureata zostanie ogłoszone dopiero podczas Gali wręczenia nagród- 1 października 2012 roku.

Koryfeusz Muzyki Polskiejto nagroda polskiego środowiska muzycznego. W 2012 roku zostanie przyznana po raz drugi. Operatorem nagrody jest Instytut Muzyki i Tańca. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.koryfeusz.org.pl

Warszawska Jesień 2012

Warszawska Jesień 2012 55. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” odbędzie się w dniach 21-29 września 2012 roku. Program tegorocznej edycji oscyluje wokół hasła „Warszawska Jesień… z głosem” czyli odnosi się do muzyki, która posługuje się tekstem, działaniem scenicznym, znaczeniem.

- Chodzi o tekst w muzyce niejednokrotnie tylko domyślny, działanie sceniczne nierzadko jedynie zasugerowane, znaczenie często nieoczywiste. – wyjaśnia Tadeusz Wielecki, dyrektor Festiwalu. – Tak więc głos, ale w sensie „zabierać głos”, a dopiero potem głos jako śpiew. Stąd w programie różnorodne formy instrumentalne „mówiące” jak Speakings Jonathana Harvey’ana orkiestrę i elektronikę, utwór w którym kompozytor kształtuje brzmienie orkiestrowe kierując się analizą spektralną głosu mówiącego człowieka, lub Ein Brief Mauricio Kagela, z którego to tytułowego listu – miłosnego – słyszymy jedynie początkowy zwrot: „Meine Liebe”, dalej zaś solistka śpiewa pełne ekspresji frazy bez słów, których obecność wyraźnie się jednak wyczuwa. Podobnie w utworze na śpiew alikwotowy i orkiestrę On a Sufficient Condition…amerykańskiego kompozytora i wokalisty Kena Ueno. Muzyka obywa sie bez słów, ale jest podszyta mową dziecka (tegoż Ueno w wieku lat sześciu), którą w początkowym fragmencie słyszymy odtwarzaną z boomboxu. Także Kryštofa Mařatki Zvěrohra, cykl pieśni antropoidalnych (określenie kompozytora), dobrze egzemplifikuje ten sposób podejścia do muzyki. „Utwór przywodzi na myśl prymitywne wokalne wyrażenia pierwszych ludzi, którzy - poza gestem - zaczynają odkrywać inne możliwości komunikowania się: złożoną całość dźwięków wydawanych głosem, którym przypisują konkretne znaczenia” (z komentarza autorskiego).

Użyte wyżej Gombrowiczowskie słowo „podszyta“ odsyła nas do szczególnego wydarzenia, quasi opery, opartej na Gombrowiczowskim tekście Historii. Rzecz autorstwa Oscara Strasnoy’a przeznaczona wyłącznie dla śpiewaków – Neue Vocalsolisten, którą to znakomitą grupę ze Stuttgartu będziemy gościć ponownie.

19th Young Composers Meeting - Apeldoorn 2013

19th Young Composers Meeting  - Apeldoorn 2013W dniach 17-22 lutego 2013 roku w Apeldoorn (Holandia) po raz dziewiętnasty odbędą się Międzynarodowe Spotkania Młodych Kompozytorów, organizowane przez znaną Orkiestrę de ereprijs we współpracy z International Gaudeamus Music Week. Poprowadzą je: Louis Andriessen, Martijn Padding, Richard Ayres i Dmitri Kourliandski.

Celem YCM jest wymiana myśli, idei i dyskusja o komponowaniu i kompozytorach, podjęta współnie z młodymi, przyszłymi i potencjalnymi twórcami muzyki. W ciągu tygodnia odbędą się próby, podczas których orkiestra de ereprijs pracować będzie nad 3-minutowymi utworami wybranych kompozytorów. Kompozycje te będą omawiane i dyskutowane podczas warsztatów kompozytorskich, a następnie wykonane podczas finałowego koncertu.

Uczestnikami Spotkań mogą być młodzi kompozytorzy w wieku do 30 lat.

Szczegóły uczestnictwa i formularz zgłoszenia - dostępne na stronie: www.ereprijs.nl

Termin zgłaszania: 15 października 2012

Call for Scores 2012 - Trio InVento

Austriackie Trio InVento z Salzburga, złożone z 3 artystek grających na fletach prostych, zaprasza kompozytorów wszystkich narodowości (bez limitu wieku) do zgłaszania propozycji utworów do wykonania w sezonie 2013/14.

Nadsyłane mogą być utwory nowe i starsze, przeznaczone na 3 flety proste, także z możliwością użycia taśmy. Preferowany czas trwania kompozycji: 3-10 minut.

Termin zgłaszania propozycji: 2 stycznia 2013

Partytury powinny być zgłaszane elektronicznie w postaci plików pdf lub pocztą. Nagrania utworów (Mp3) będą cennym uzupełnieniem, ale nie są wymagane jako niezbędne. Wszystkie zgłoszone utwory zostaną włączone do biblioteki tria w celu przyszłych wykonań.

Materiały i pytania należy kierować n adres:

Eva Heitzinger
Am Gangsteig 2
5411 Oberalm
Salzburg, Austria
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szczegółowe informacje o zespole – na stronie: www.myspace.com/trioinvento

De Musica 2012 - koncerty, spotkania i dyskusje

Festiwal "De Musica" 2012 Stowarzyszenie De Musica zaprasza w dniach 17-20 września 2012 rokuna Festiwal „De Musica 2012”. Kierownictwo naukowe i artystyczne - prof. Michał Bristiger.

W programie – koncerty, spotkania i dyskusje.

ZOBACZ: program Festiwalu

Koncert urodzinowy Wojciecha Kilara

Wojciech KilarJeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki współczesnej, twórca muzyki do ponad 160 znakomitych filmów -Wojciech Kilar - obchodzi jubileusz 80-lecia urodzin.Filharmonia Narodowa uczci tę szczególną rocznicę specjalnym koncertem 15 września 2012 roku o godz. 18:00.

Jubileuszowy koncert wypełni w całości muzyka Mistrza - zabrzmią: Kościelec 1909, Angelus, II Koncert fortepianowyoraz Exodus. Orkiestrę Symfoniczną i Chór Filharmonii Narodowej poprowadzi Jakub Chrenowicz, asystent dyrygenta - dyrektora Filharmonii Narodowej Antoniego Wita w latach 2010-2012, obecnie pierwszy dyrygent Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, a solistkami wieczoru będą znakomite polskie artystki: Małgorzata Knieć-Ajdukiewicz (sopran) i Beata Bilińska (fortepian).

Polski Barok we Lwowie i Mińsku

CC ChórZ czym wędrować można przez całą Europę, znad Lazurowego Wybrzeża na Ukrainę i Białoruś? Z muzyką Marcina Mielczewskiego i Bartłomieja Pękiela, czyli polskich kompozytorów królewskich z I połowy XVII wieku. Po zimowych koncertach w Cannes, Capella Cracoviensis wiezie sztukę kręgu Wazowskiego do miejsc, które wiążą się z nią naturalnie: do Lwowa(koncert w Katedrze łacińskiej 16 września 2012 roku) i Mińska(koncert w Filharmonii Białoruskiej 18 września 2012 roku). Wydarzenie wsparte zostało wydawnictwem wprowadzającym w tendencje kulturalne epoki, w językach polskim, ukraińskim i białoruskim, autorstwa dr Aleksandry Patalas i Jakuba Puchalskiego.

Projekt “Polish Baroque Promo Tour” realizowany jest dzięki Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wykonywane będą kompozycje wokalne z towarzyszeniem organów, canzony instrumentalne, natomiast w Akademii Muzycznej w Mińsku odbędą się również warsztaty chóralne Jana Tomasza Adamusa z chórem akademickim.

80 nowych kompozycji

Dnia 7 września 2012 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało wyniki naboru wniosków do programu Kolekcje– priorytet Zamówienia kompozytorskie. Spośród 217 wniosków, które wpłynęły do Instytutu Muzyki i Tańca, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaakceptował do realizacji 80 wniosków.

Priorytet Zamówienia kompozytorskiezostał ogłoszony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 18 maja br. Jego celem jest tworzenie nowych dzieł muzycznych oraz pierwsze wykonania tych dzieł, ich popularyzacja i udostępnianie w przestrzeni publicznej, a także ich wykorzystanie jako narzędzia edukacji kulturalnej i artystycznej. Oznacza to, że pod koniec 2012 i w 2013 roku polski dorobek kompozytorski wzbogacony zostanie o kilkadziesiąt utworów, autorstwa tak znakomitych twórców, jak m.in. Paweł Szymański, który napisze kompozycję na orkiestrę symfoniczną dla Filharmonii Narodowej, Paweł Mykietyn, u którego koncert fletowy zamówiła Filharmonia Łódzka, czy Krzysztof Knittel, który dla Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia skomponuje koncert saksofonowy.

"Fracture" Artura Kroschla na Światowych Dniach Muzyki w Belgii

Artur KroschelKompozycja Fracturena 6 instrumentówArtura Kroschla (na zdjęciu) zostanie wykonana podczas Światowych Dni Muzyki 2012, organizowanych przez International Society for Contemporary Music.

W bieżącym roku Festiwal odbywa się w kilku miastach Belgii. Utwór Artura Kroschla zostanie wykonany 29 październikaw Mons, a wykonawcą będzie Ensemble ON pod dyrekcją Gillesa Goberta. Więcej informacji na www.worldmusicdays2012.be 

W ostatnich miesiącach miały miejsce prawykonania także innych, nowych kompozycji Kroschla na prestiżowych festiwalach nowej muzyki: Unerhörte Musik i Randspiele Zepernick w Berlinie oraz Suona Francese w Rzymie.

Jubileuszowy 50. Bydgoski Festiwal Muzyczny

Jubileuszowy 50. Bydgoski Festiwal Muzyczny Filharmonia Pomorska zaprasza na Jubileuszowy 50. Bydgoski Festiwal Muzyczny, który odbędzie się w dniach 12 września – 5 października 2012 roku.

17 koncertów symfonicznych i kameralnych, które przeniosą słuchaczy w świat dawnych religijnych i świeckich pieśni oraz melodii, usłyszymy jednogłosowy chorał, śpiew wielogłosowy i alikwotowy, barwną i różnorodną twórczość baroku oraz dźwięki, jakie panowały na dworze angielskiego króla za czasów Szekspira, zabrzmią orientalne dźwięki z Iranu, Izraela czy też korsykańskiego śpiewu polifonicznego. Zaproszeni zostali międzynarodowej sławy artyści, orkiestry i zespoły z Polski oraz: Bułgarii, Estonii, Francji, Hiszpanii, Iraku, Iranu, Japonii, Niemiec, Rosji i Wielkiej Brytanii, specjalizujących się w muzyce dawnej. Koncerty Jubileuszowego Festiwalu złożą się na intrygującą i piękną zarazem muzyczną mozaikę Starego Kontynentu.

W dniach 13-14 września 2012 roku Festiwalowi towarzyszyć będzie Konferencja Słowianoznawcza„Kultura, literatura, myśl filozoficzna oraz język Słowian wschodnich i południowych w powiązaniach, wzajemnych oddziaływaniach międzykulturowych”.

ZOBACZ: program Festiwalu

Akademia Orange – wspiera nowe pomysły na młodą kulturę

Organizacje i instytucje pracujące z dziećmi i młodzieżą mają kolejne szanse, by wziąć udział w programie nowoczesnej edukacji kulturalnej Akademia Orange. Już po raz czwarty Fundacja Orange przyzna granty na realizację innowacyjnych projektów, w których młodzi ludzie staną się twórcami kultury. Na zgłoszenia czeka do 3 października 2012 roku.

Program Akademia Orange, realizowany przez Fundację Orange, wspiera inicjatywy edukacyjno-kulturalne, by rozbudzić potencjał młodych ludzi z różnorodnych środowisk i włączyć ich do aktywnego uczestniczenia w kulturze. Każdego roku w Akademii Orange bierze udział ponad 5 tysięcy młodych ludzi, przyszłych twórców i świadomych odbiorców kultury.
Wsparcie na realizację projektów adresowanych do dzieci i młodzieży mogą otrzymać organizacje pozarządowe, państwowe i samorządowe instytucje kultury, w tym biblioteki, szkoły, uczelnie. Granty przyznawane są w ramach dwóch ścieżek. Autorska dotyczy realizacji własnych pomysłów na terenie całej Polski. Druga, inspirowana – na realizację projektu wg. jednego z blisko 120 scenariuszy dostępnych na www.akademiaorange.pl (tylko w województwach: zachodniopomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, opolskim, podkarpackim, lubuskim).

13th International Competition “Premio Trio di Trieste”

13th International Competition “Premio Trio di Trieste” 2012Trzynasta edycja Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego “Premio Trio di Trieste” (Giampaolo Coral Award) odbędzie się w zamku Miramare w Trieście (Włochy) w dniach 25-27 października 2012 roku.

Przedmiotem konkursu jest utwór kameralny – trio fortepianowelub kwartet fortepianowy, o czasie trwania 7-12 minut.

Konkurs otwarty jest dla kompozytorów w wieku do 40 lat, wszystkich narodowości. Każdy może zgłosić maksymalnie dwa utwory, po jednej w każdej kategorii. Termin zgłoszenia: 1 października 2012.

Kompozycje oceniać będzie międzynarodowe Jury w składzie: Rocco Abate, Alberto Colla, Ivan Fedele (Przewodniczący), Zygmunt Krauze, Luca Pfaff, Charlotte Seither i Berislav Šipuš. Główną nagrodą w każdej kategorii konkursu jest 5000 euro.

Więcej informacji – na stronie: www.acmtrioditrieste.it

Jubileuszowe "Sacrum Profanum"

Sacrum ProfanumJubileuszowa, 10. edycja krakowskiegoFestiwalu „Sacrum Profanum” odbędzie się w dniach 9-17 września 2012 roku.

Wśród artystów zaproszonych do udziału w koncertach znalazły się m.in. dwa światowej sławy zespoły - Sigur Rósi Kronos Quartet, które wystąpią w finale 16 i 17 wrześniaw hali ocynowni ArcelorMittal Poland w ramach odsłony "freak", poświęconej gwiazdom muzyki rockowej i alternatywnej. - To będzie wielkie wydarzenie: dwa niezwykłe koncerty, dwie wielkie gwiazdy, na jednej scenie. – podkreśla Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu. - Po trzech latach przerwy w działalności Sigur Rós wraca z nowym materiałem. Introwertycznym, minimalistycznym, eksperymentalnym - dopełnionym doświadczeniami z solowych projektów członków grupy. Na jedynych koncertach w Polsce i tylko tu - w Krakowie - ze szczególnym gościem, z którym wielokrotnie się spotkali, ale jeszcze nigdy na tej samej scenie.

Jubileuszowa edycja festiwalu "Sacrum Profanum" poświęcona będzie w większości muzyce polskiej. W klasycznej części Modern Classic prezentowane będą najważniejsze dokonania na gruncie muzyki współczesnej. Podczas inauguracji zabrzmi skomponowana specjalnie na zamówienie festiwalu opera Król LearPawła Mykietyna. Dzieło to wykonają raperzy oraz znany już z poprzednich odsłon „Sacrum Profanum” znakomity Ensemble Modern. W interpretacji słynnych amerykańskich grup Alarm Will Sound oraz Bang on a Can All-Stars usłyszymy także kompozycje Aleksandra Nowaka i Marcina Stańczyka. Ponadto w przeddzień dwóch koncertów finałowych odbędzie się wieczór "Polskich ikon". Dzieła Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara wykonają artyści brytyjskich wytwórni Ninja Tune i Warp oraz Kronos Quartet.

Program Festiwalu - na stronie: www.sacrumprofanum.com

Gaude Mater Polonia - Wincenty z Kielczy in memoriam - w Opolu

Festiwal „Gaude Mater Polonia – Wincenty z Kielczy in memoriam” Filharmonia Opolska zaprasza na dziewiątą edycję Festiwalu „Gaude Mater Polonia – Wincenty z Kielczy in memoriam”, która odbędzie się w dniach 9-30 września 2012 roku.

Festiwal jest formą uczczenia twórczości i osoby dominikanina Wincentego, a poprzez to także Ziemi Opolskiej. Wiąże się to z szczególnym znaczeniem pieśni Gaude Mater Polonia, która stanowi motyw przewodni każdego koncertu organizowanego w ramach festiwalu. Wykonywana jest albo w oryginale średniowiecznym z XIII wieku, albo też w XIX-wiecznym opracowaniu Teofila Klonowskiego. Imię Wincentego, zgodnie z założeniem, jednak patronuje, a nie ogranicza imprezę. Dlatego organizatorzy starają się, aby program Festiwalu był urozmaicony, a wypełniły go koncerty zespołów chóralnych i kameralnych, specjalizujących się w muzyce dawnej (zwłaszcza średniowiecza) oraz znakomitych solistów.

ZOBACZ: program Festiwalu

Drugie polskie tournée Rosjanina Miroslava Kultysheva

Miroslav KultyshevOd 25 do 30 września 2012 roku wystąpi w Polsce wybitny rosyjski pianista, zwycięzca 13. Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i laureat Grand Prix tegorocznego, 20. Konkursu „Piano Masters” w Monaco - Miroslav Kultyshev (na zdjęciu). To drugie polskie tournée artysty, organizowane przez Impresariat Muzyczny „IncydentArt”.

Tym razem Miroslav Kultyshev da tylko cztery recitale: 25 wrześniaw Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego w Warszawie, 27 wrześniaw Gdańskim Ratuszu, 29 wrześniaFilharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina i 30 wrześniaw Filharmonii Wrocławskiej im. Witolda Lutosławskiego. W programie: 11 Bagateli op. 119 Ludwiga van Beethovena, Fantazja C-dur op. 17 Roberta Schumanna i 4 Ballady (g-moll op.23, F-dur op.38, As-dur op.47 i f-moll op.52) Fryderyka Chopina.

- Ogromnie się cieszę, że mogę znowu grać przed polską publicznością. Ojczyzna Chopina, który tak bardzo wypełnia moje muzyczne życie, jest mi bliska jak żaden inny kraj. Tu czuję, że moja muzyka jest potrzebna, że mój sposób wyrażania muzycznych myśli jest rozumiany i doceniany. Zawsze chciałbym grać przed takimi melomanami. – powiedział Miroslav Kultyshev portalowi muzycznemu Kamerton.

Sharon Kam gwiazdą festiwalu "Muzyka na Szczytach"

Sharon KamCzwartyMiędzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” odbędzie się w Zakopanem w dniach 15-22 września 2012 roku. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie Sharon Kam - izraelska klarnecistka o światowej sławie, która wystąpi w towarzystwie równie uznanego Jerusalem Quartet.

Koncert inauguracyjny 15 września zagra w kościele św. Krzyża orkiestra Sinfonietta Cracovia pod batutą Jerzego Maksymiuka. W trakcie festiwalu usłyszeć będzie można kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Grażyny Bacewicz, Pawła Mykietyna, Mieczysława Karłowicza oraz Wojciecha Kilara. Goście festiwalu usłyszą również utwory Haydna, Moniuszki, Beethovena. Oprócz cenionych utworów polskich i zagranicznych kompozytorów przedstawione zostaną dwie premiery. Dwa utwory zostały napisane specjalnie na festiwal przez Pawła Mykietyna i Mikołaja Góreckiego. Na festiwalu wystąpią znakomite kwartety: Hugo Wolf Quartett, Lutosławski Quartet oraz Royal String Quartet. Dnia 22 września festiwal zamknie koncert Sharon Kam. Wybitna izraelska klarnecistka wystąpi w kościele św. Krzyża w towarzystwie Jerusalem Quartet.

IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” 2012"Muzyka na Szczytach" to nie tylko wydarzenia muzyczne. W Miejskiej Galerii Sztuki odbędzie się wernisaż wystawyobrazów polskiego reżysera i malarza - Jerzego Skolimowskiego. Tam po raz pierwszy będzie można oglądać jego nowy tryptyk, zatytułowany Za bramą. Wernisaż uświetni recital fortepianowy Marka Żebrowskiego, w programie utwory Bacha, Mozarta i Chopina. W programie festiwalu znajdzie się również wystawa malarstwa Sławomira Grucy oraz wystawa fotografii Bożeny Solańskiej pod tytułem Szepty natury zaklęte w drewnie.

W ramach cyklu „Muzyka na Szczytach dla dzieci”polecamy najmłodszym koncert „Instrumenty bez tajemnic” w wykonaniu Cracow Clarinet Quartet oraz pokaz filmów "Obejrzyj muzykę", podczas którego dzieci zobaczą dwa sposoby na przedstawienie bajki Piotruś i Wilk Sergiusza Prokofiewa.

Dla przyjaciół festiwalowych i osób wspierających działania Stowarzyszenia przygotowywany jest także specjalny koncert na Kasprowym Wierchu, gdzie w kameralnym gronie wystąpią Beata Rybotycka i Jacek Wójcicki.

Festiwal „Muzyka na szczytach" jest imprezą cykliczną, odbywającą się w Zakopanem od 2009 roku. Zawarte w nazwie projektu słowa „…na szczytach” są symbolem miejsca, w którym festiwal się odbywa, ale przede wszystkim są odwołaniem do wysokiego poziomu artystycznego wydarzenia.

Tegoroczne wydarzenia festiwalowe odbywają się pod hasłem „Małopolska i wszystko gra!”

Patront medialny nad Festiwlem objęło m.in. Polskie Centrum Informcji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

POSŁUCHAJ: zapowiedź Festiwalu - mp3

Muzyka na Szczytach - w Zakopanem

IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” 2012CzwartyMiędzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” odbędzie się w Zakopanem w dniach 15-22 września 2012 roku. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie Sharon Kam - izraelska klarnecistka o światowej sławie, która wystąpi w towarzystwie równie uznanego Jerusalem Quartet.

Festiwal „Muzyka na szczytach" jest imprezą cykliczną, odbywającą się w Zakopanem od 2009 roku. Zawarte w nazwie projektu słowa „…na szczytach” są symbolem miejsca, w którym festiwal się odbywa, ale przede wszystkim są odwołaniem do wysokiego poziomu artystycznego wydarzenia.

Inauguracja czwartej edycji „Muzyki na Szczytach” przypadnie Orkiestrze Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa – Sinfonietta Cracovia. W tygodniu festiwalowym usłyszymy między innymi: Hugo Wolf Quartett, Lutosławski Quartet, Royal String Quartet, Zespól Festiwalowy, w którym pojawią się czołowi polscy kameraliści, a także soliści: Urszula BartkiewiczŁukasz Kuropaczewski i wielu innych wspaniałych muzyków. Oprócz cenionych utworów polskich i zagranicznych kompozytorów przedstawione zostaną dwie premiery. Dwa utwory zostały napisane specjalnie na festiwal przez Pawła Mykietyna i Mikołaja Góreckiego.

W chwilach, gdy nie będzie grała muzyka, obejrzeć będzie można wystawyobrazów Jerzego Skolimowskiego oraz Sławomira Grucy. Dla przyjaciół festiwalowych i osób wspierających działania Stowarzyszenia przygotowywany jest także specjalny koncert na Kasprowym Wierchu, gdzie w kameralnym gronie wystąpią Beata Rybotycka i Jacek Wójcicki.

Tegoroczne wydarzenia festiwalowe odbywają się pod hasłem „Małopolska i wszystko gra!”

Patront medialny nad Festiwlem objęło m.in. Polskie Centrum Informcji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

POSŁUCHAJ: zapowiedź Festiwalu - mp3

Festiwal Muzyki Teatralnej

VIII Festiwal Muzyki Teatralnej  VIII Festiwal Muzyki Teatralnej w XX-lecie Teatru Cinema odbędzie się w dniach 7-15 września 2012 rokuw Jeleniej Górze, Sobieszowie, Piechowicach i Michałowicach. Organizatorem Festiwalu jest przez Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema.
Festiwal Muzyki Teatralnej w Jeleniej Górze jest jedyną w Europie prezentacją tego rodzaju. Muzyka teatralna w Europie, komponowana przez wybitnych twórców, żywot swój ogranicza do czasu wystawiania sztuki. Jest próbą ocalenia muzyki i na powrót oddania jej słuchaczowi.

Festiwal zainauguruje koncert muzykiPawła Mykietyna w wykonaniu solistki Agaty Zubel i Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Macieja Grzybowskiego, występującego także w roli pianisty.

ZOBACZ: program Festiwalu

Festiwal im. Johanna Gottlieba Goldberga w Gdańsku

Festiwal Goldbergowski 2012Festiwal Goldbergowski odbędzie się po raz siódmy w Gdańsku, w dniach 7-16 września 2012 roku.

Festiwal powstał w 2006 roku, w którym przypadała 250. rocznica śmierci Johanna Gottlieba Goldberga, urodzonego w Gdańsku klawesynisty i kompozytora, żyjącego w latach 1727-1756. Nazwisko Goldberga przeszło do historii muzyki dzięki Wariacjom Goldbergowskim Johanna Sebastiana Bacha (BWV 988), których był pierwszym wykonawcą. Pomysłodawczynią i obecnym dyrektorem Festiwalu jest Alina Ratkowska, adiunkt Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego w Bolonii w 2005 roku. Ideą nadrzędną Festiwalu Goldbergowskiego jest prezentacja najciekawszych interpretacji muzyki dawnej z wykorzystaniem oryginalnego instrumentarium, a także ukazywanie zjawisk artystycznych inspirowanych muzyką dawną. Impreza zrodziła się również z chęci przybliżenia szerszej publiczności muzycznego dziedzictwa dawnego Gdańska. Nawiązana współpraca z Biblioteką Gdańską PAN owocuje wykonaniami najcenniejszych zachowanych dzieł z twórczości gdańskich mistrzów epoki baroku. Ponadto Festiwal, przywołując nazwisko swojego patrona, przypomina o jego związku z Gdańskiem. Dzięki medialnemu wsparciu Programu Drugiego Polskiego Radia i transmisjom festiwalowych koncertów ma zasięg ogólnopolski i europejski, dzięki wymianie zarejestrowanych koncertów w ramach Europejskiej Unii Radiowej.

ZOBACZ: program Festiwalu