polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
130. lat Akademii Muzycznej w Krakowie
25 lutego 2018, Kraków
Muzyczne dedykacje – kiedy głos bywa inspiracją
28 lutego 2018, Warszawa
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz

archiwum

Filtr

22. Portrety kompozytorów

Portrety 2012W dniach 5-6 grudnia 2012 roku o godz. 18 wMazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie (przy ul. Elektoralnej 12) odbędą się 22. Portrety kompozytorów.

Tym razem ukazane zostaną sylwetki Katarzyny Taborowskiej, Leszka Wisłockiego i Jerzego Maksymiuka, który w swoim koncercie wystąpi także jako pianista.

Portrety kompozytorów są organizowane przez Związek Kompozytorów Polskich od 1988 roku. Corocznie podczas festiwalu prezentowana jest twórczość kameralna kilku współczesnych kompozytorów polskich w interpretacji czołowych artystów, jak i utalentowanych muzyków najmłodszego pokolenia, laureatów konkursów wykonawczych.

ZOBACZ: program koncertów

Lutosławski Centenary at LA Phil

Lutosławski Centenary at LA PhilLos Angeles Philharmonic w dniach 30 listopada – 9 grudnia 2012 roku świętować będzie 100. rocznicę urodzinWitolda Lutosławskiego. Koncerty odbędą się w słynnej sali Walt Disney Concert Hall w Los Angeles.

Dyrygent orkiestry Esa-Pekka Salonen wybrał do wykonania m.in. I Symfonię Lutosławskiego i Fanfare for the Los Angeles Philharmonic, którą kompozytor napisał na zamówienie Filharmonii w Los Angeles, a także Les espaces du sommeil. Podczas koncertu zatytułowanego Green Umbrella usłyszymy również Chantefleurs et Chantefablesi Partitęoraz dwa utwory autorstwa kompozytorów, dla których twórczość Lutosławskiego była szczególnie cenna: Homunculus Salonena i Ad Parnassum Stevena Stucky’ego.

Szczegółowe informacje - na stronie: www.laphil.com/tickets/lutoslawski-centenary

61. Musica Moderna w Łodzi

Musica Moderna 2012 ElletroVoce,Kwartludium, łódzcy kompozytorzy i laureaci konkursu kompozytorskiego to główni bohaterowie 61. sesji"Musica Moderna" – festiwalu muzyki współczesnej, organizowanego przezAkademię Muzyczną w Łodzi w dniach 3-8 grudnia 2012 roku.

Sześćdziesiątą pierwszą sesję zainaugurują młodzi wykonawcy, którzy przedstawią m.in. utwory młodych kompozytorów – studentów klas kompozycji Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Wzrastające zainteresowanie studentów prezentacją własnych kompozycji oraz wykonawstwem nowej muzyki spowodowało, iż odbędą się dwa koncerty – MŁODZI KOMPOZYTORZY, MŁODZI WYKONAWCY. Fakt ten świadczy o intensywnym promowaniu młodych twórców i wykonawców, co zresztą stanowi trwały element tradycji cyklu "Musica Moderna".

W koncertach sesji zaprezentowane zostaną również dokonania artystyczne kompozytorów i wykonawców – nauczycieli akademickich łódzkiej Uczelni. Ofertę programową koncertów wzbogaci prezentacja Studia Komputerowego Muzyki Elektronicznej z udziałem gościa - Tadeusza Wieleckiego - kontrabasisty, kompozytora, Dyrektora Festiwalu „Warszawska Jesień”. Po koncercie organizatorzy zapraszają na spotkanie z Tadeuszem Wieleckim.

Gośćmi sesji będą także renomowane zespoły specjalizujące się w wykonawstwie muzyki współczesnej: ElletroVoce oraz Kwartludium. Koncert Kwartludium (z utworami młodych łódzkich kompozytorów) odbędzie się w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina w ramach cyklicznych prezentacji muzyki współczesnej – contem.ucha.

Wielkim wydarzeniem w Filharmonii będzie z pewnością również Koncert finałowy IV Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Grażyny Bacewicz.

Tradycyjnie podczas grudniowej sesji na koncercie „mm” we współczesnym repertuarze zaprezentują się uczniowie szkół muzycznych. Koncert ten będzie miał miejsce w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi.

Wstęp wolny na wszystkie koncerty i wykłady sesji.

Szczegółowy program - na stronie: www.amuz.lodz.pl

Polskie koncerty na orkiestrę smyczkową z Sinfonią Iuventus

Sinfonia Iuventus zagra polskie koncerty na orkiestrę smyczkowąKoncerty na orkiestrę smyczkową polskich kompozytorów XX i XXI wieku usłyszymy 12 stycznia 2013 rokuo godz. 19.00 w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie w interpretacji Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod batutą Tomasza Tomaszewskiego – skrzypka i dyrygenta, pierwszego koncertmistrza Deutsche Oper w Berlinie.

W programie koncertu znajdzie się pięć kompozycji: Tryptykna orkiestrę smyczkową Aleksandra Tansmana, Sinfoniettana orkiestrę smyczkową Szymona Laksa, Koncert na skrzypce i smyczki „Printemps” Piotra Mossa, Koncert na orkiestrę smyczkowąJerzego Fitelberga i Concerto-Notturnona skrzypce i orkiestrę smyczkową (2000) Mikołaja Góreckiego.

Tomasz Tomaszewski jest profesorem na Universität der Künste w Berlinie i pierwszym Koncertmistrzem Deutsche Oper w Berlinie. Jako kameralista jest laureatem międzynarodowych konkursów muzycznych w Monachium i Belgradzie. Jest założycielem i szefem orkiestry Kammersolisten der Deutschen Oper Berlin, kieruje także Salonorchester der Deutschen Oper Berlin. Jako członek renomowanego European Fine Arts Trio jest laureatem nagrody Fryderyk. Prowadzi regularnie kursy master class w Niemczech, Belgii, we Włoszech, w Japonii i Korei. Jest dyrektorem artystycznym kursów muzycznych w Głuchołazach, oraz szefem Festiwalu Sląskie Lato Muzyczne, odbywającego się w miastach Opolszczyzny. Zasiada również w jury konkursów skrzypcowych w Niemczech i Polsce. Jest prezydentem Internationale Beethoven Gesellschaft w Berlinie. Z orkiestrą Sinfonia Iuventus wystąpi po raz pierwszy w roli solisty oraz dyrygenta.

Patronat medialny nad koncertem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Kompozytor-rezydent - nabór wniosków do III edycji programu IMiT

Instytut Muzyki i Tańca Instytut Muzyki i Tańca uruchomił III edycję programu „Kompozytor-rezydent”.

Program przeznaczony jest dla kompozytorów do 40. roku życia oraz do zawodowych zespołów orkiestrowych i chóralnych w Polsce. Nawiązuje do rozpowszechnionej na świecie praktyki łączenia twórców z profesjonalnymi instytucjami muzycznymi i polega na zamówieniu i prawykonaniu utworu kompozytora-rezydenta oraz wykonaniu innych jego utworów w trakcie sezonu artystycznego wnioskującej instytucji. Program „Kompozytor-rezydent” ma na celu promocję współczesnych polskich kompozytorów, którzy poprzez systematyczną prezentację swoich dzieł mają szansę zaistnieć i utrwalić się w świadomości słuchaczy. Dzięki realizacji programu zwiększa się także udział muzyki współczesnej w repertuarze rodzimych instytucji koncertowych, a wsparcie finansowe oferowane przez IMiT pozwala ograniczyć koszty związane z prezentacją najnowszej muzyki.

Efektem dotychczasowej realizacji programu jest siedem rezydencji kompozytorskich:
• sezon artystyczny 2011/2012: w Filharmonii Łódzkiej (Andrzej Kwieciński), Polskiej Orkiestrze Radiowej (Maciej Zieliński) i Radomskiej Orkiestrze Kameralnej (Przemysław Zych);
• sezon artystyczny 2012/2013: w Orkiestrze Kameralnej Polskiego Radia AMADEUS (Barbara Kaszuba), Płockiej Orkiestrze Symfonicznej (Zuzanna Niedzielak), Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej (Jędrzej Rochecki) i Filharmonii Świętokrzyskiej (Bartosz Kowalski).

Trzecia edycja programu obejmuje sezon 2013/2014. Termin nadsyłania wniosków upływa w dniu 31 stycznia 2013 roku, zaś termin wyboru projektów przeznaczonych do realizacji 28 lutego 2013 roku. Chęć przystąpienia do uczestnictwa w programie składają łącznie kompozytor i zespół orkiestrowy lub chóralny.

Szczegółowe informacje i regulamin - na stronie www.imit.org.pl

Violetta Bielecka laureatką nagrody imienia Jerzego Kurczewskiego

Violetta BieleckaWybitny dyrygent chóralny i pedagogprof. Violetta Bielecka z Białegostoku (na zdjęciu) została tegoroczną laureatką nagrody imienia Jerzego Kurczewskiego.

Taką decyzję podjęła w sobotę, 24 listopada 2012 rokuw Poznaniu kapituła pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Meyera. Nagrodę przyznano prof. Violetcie Bieleckiej za wybitne osiągnięcia dyrygenckie. Zostanie wręczona laureatce w przyszłym roku.

To jedyna nagroda w Polsce, która honoruje twórców związanych z chóralistyką. Dotychczasowymi jej laureatami byli m.in.: Henryk Mikołaj Górecki, Stefan Stuligrosz, Andrzej Koszewski, Wojciech Kilar czy Krzysztof Penderecki. Pierwszym laureatem nagrody był Jan Łukaszewski, dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego "Schola Cantorum Gedanensis". Nagroda jest przeznaczona dla osób udzielających się w dziedzinach, w których był aktywny Jerzy Kurczewski (dyrygentura i kompozycja ze szczególnym uwzględnieniem chóru lub szeroko pojętej wokalistyki). Kurczewski założył w 1945 roku jeden z najsłynniejszych polskich chórów - Poznański Chór Chłopięcy "Polskie Słowiki". Nagroda jest przyznawana od 1999 roku.

Muzyka współczesna nie gryzie - spotkanie z Grażyną Pstrokońską-Nawratil

Grażyna Pstrokońska-NawratilW niedzielę, 2 grudnia 2012 rokuPolskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza na ostatnie w tym roku spotkanie cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie”, którego gościem będzie znakomita kompozytorka i wybitny pedagog -Grażyna Pstrokońska-Nawratil.

Wśród tematów rozmowy o muzyce współczesnej będzie jak najszerzej pojęta inspiracja twórcza, w tym fascynacja naturą - zarówno w mikroskali, jak i w wymiarze kosmicznym oraz ścieranie się różnych, czasem skrajnie odmiennych osobowości w procesie edukacji kompozytorskiej.

Grażyna Pstrokońska-Nawratil studiowała u Stefana Bolesława Poradowskiego i Tadeusza Natansona we Wrocławiu, oraz u Pierre’a Bouleza i Oliviera Messiaena w Paryżu (m.in. muzykę elektroakustyczną). Jest profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu, gdzie od 1991 roku kieruje Katedrą Kompozycji. Długi czas wykładała także w Poznaniu. Wykonywana często w Polsce i za granicą, jest laureatką wielu nagród kompozytorskich, w tym za całokształt twórczości. Współtworzyła m.in. programy festiwali „Warszawska Jesień” i „Musica Polonica Nova”.

Spotkanie bogato ilustrowane muzyką, moderowane przez Małgorzatę Kołcz - kontrabasistkę i organizatora wydarzeń kulturalnych, odbędzie się w niedzielę, 2 grudnia 2012 roku o godz. 17:00 w Lokalu Użytkowym (ul. Brzozowa 27/29) przy Rynku Starego Miasta w Warszawie. Wstęp wolny.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej...

Wystawa instrumentów z Jasnej Góry - w Poznaniu

Wystawa instrumentów z Jasnej GóryMuzeum Narodowe w Poznaniu zaprasza do obejrzenia wystawy W służbie sacrum … Z kultury muzycznej Jasnej Góry i Poznania w XVIII wieku, która prezentowana będzie od 30 grudnia 2012 do 10 marca 2013 przy Alejach Marcinowskiego 9. Współorganizatorem wystawy jest Klasztor O.O. Paulinów na Jasnej Górze i Archiwum Archidiecezjalne. Kuratorzy: Patryk Frankowski i Alina Mądry.

Główną ideą tej wyjątkowej wystawy jest zaprezentowanie barokowego instrumentarium, na przykładzie dwóch wybitnych zespołów muzycznych tego czasu – kapeli klasztoru OO. Paulinów na Jasnej Górze oraz poznańskiej kapeli Kościoła Św. Marii Magdaleny.

W osiemnastowiecznej Polsce rządzonej przez Sasów oraz Stanisława Augusta Poniatowskiego, na dworach nie było sprzyjających warunków do rozwoju polskiej muzyki. Władcy preferowali kompozytorów francuskich, włoskich lub z racji pochodzenia niemieckich. Podobne tendencje muzyczne, choć w mniejszym stopniu, były zauważalne na dworach magnackich. Miejscami, które sprzyjały polskiej twórczości lokalnej były ośrodki kościelne – zarówno zakonne jak i diecezjalne. W kapelach klasztornych, jak i parafialnych często wspieranych przez miejskich włodarzy, nie tylko zatrudniano muzyków, ale również dbano o ich edukację, kupowano instrumentarium i zapewniano codzienną egzystencję. Tego typu zespołów muzycznych na terenie XVIII-wiecznej Rzeczpospolitej było bardzo dużo. Do najbardziej znaczących, jak nie najważniejszej w tym czasie, należała kapela klasztoru OO. Paulinów na Jasnej Górze. Do dziś świadectwem świetności tego zespołu jest ocalałe instrumentarium i repertuar. Typowym zespołem działającym w tym czasie przy parafii, wspieranym przez władze miejskie, była poznańska kapela Kościoła św. Marii Magdaleny. Rękopisy i druki muzyczne, które stanowiły jej repertuar i zachowały się do naszych czasów, potwierdzają jej znaczenie nie tylko dla życia muzycznego parafii, ale i całego miasta. Muzycy swoją pracą służyli Kościołowi i mieszkańcom danego ośrodka współtworząc jednocześnie kulturę muzyczną całej XVIII-wiecznej Rzeczpospolitej.

Złota Batuta dla Daniela Smitha z Australii

Daniel SmithZłotą BatutęIX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach i 25 000 euro zdobył Australijczyk Daniel Smith. Taką decyzję podjęło w dniu 23 listopada 2012 roku Jury w składzie: prof. Antoni Wit - przewodniczący, prof. Mirosław Jacek Błaszczyk, prof. Juozas Domarkas, Piotr Gajewski, Ernest Martinez, prof. Eugeniusz Knapik, John Neschling,  prof. Marek Pijarowski, Maximiano Valdes, Takuo Yuasa i Michael Zilm.

Na podstawie łącznej punktacji za trzy etapy pozostałe nagrody i wyróżnienia otrzymali:

  • II nagrodę - 20 000 EURO i Srebrną Batutę ufundowaną przez Marszałka Województwa Śląskiego - Marzena Diakun
  • III nagrodę- 15 000 EURO i Brązową Batutę ufundowaną przez Prezydenta Miasta Katowice - Azis Sadikovic
  • I wyróżnienie 10000 Euro ufundowane przez Kompanię Węglową SA - Andrew Koehler
  • II wyróżnienie 7000 EURO ufundowane przez Filharmonię Śląską - Maja Metelska
  • III wyróżnienie 5000 EURO ufundowane przez Fundację Muzyczną Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga - Zoi Tsokanou. 

Koncerty laureatów i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego odbyły się: 25 listopada 2012 roku w Katowicach i 26 listopada 2012 rokuw Filharmonii Narodowej w Warszawie. W ich programie znalazły się: Uwertura do opery Zemsta nietoperza Johanna Straussa, którą dyrygował reprezentujący Austrię Azis Sadikovic, Uwertura akademickaJohannesa Brahmsa prowadzona przez Polkę - Marzenę Diakun i Symfonia C-dur JowiszowaKV 551 Wolfganga Amadeusa Mozarta, która zabrzmiała pod batutą zwycięzcy Konkursu, Daniela Smitha.

Daniel Smith (na zdjęciu) urodził się 10 października 1981 roku. Jest absolwentem dyrygentury w Konserwatorium Muzycznym Uniwersytetu w Sydney. Kilka tygodni temu zdobył II nagrodę na prestiżowym Sir Georg Solti International Conductors’ Competition (we wrześniu 2012) i I nagrodę podczas piątej edycji Concorso Internazionale Luigi Mancinelli per Direttori d’Opera w Orvieto we Włoszech (w sierpniu 2012). W 2010 roku podczas V Międzynarodowego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku został uhonorowany nagrodą przyznawaną przez orkiestrę jako najlepszy dyrygent. Koncertował z orkiestrami ze Szwecji, Francji, Kanady, Rumunii, Danii, Włoch, Hiszpanii, Austrii i Bułgarii. Obecnie pełni funkcję asystenta dyrygenta Sydney Symphony Orchestra.

Sinfonia Varsovia - Muzyka Polska XX wieku

Sinfonia Varsovia - Muzyka Polska XX wieku Sinfonia Varsovia zaprasza na cykl koncertów „Muzyka Polska XX wieku”, które odbędą się 28 listopada i 4 grudnia 2012 roku wStudiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Główną ideą cyklu jest promocja polskiej muzyki orkiestrowej XX wieku. W programach koncertów znajdą się utwory: Michała Spisaka, Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Kazimierza Serockiego, Tomasza Sikorskiego, Tadeusza Bairda, Andrzeja Panufnika i Aleksandra Tansmana. Do współpracy zostali zaproszeni wybitni polscy soliści: Maciej Grzybowski, Ewa Pobłocka (fortepian), Elżbieta Chojnacka (klawesyn) i Maria Machowska (skrzypce). Orkiestrą zadyrygują Jerzy Maksymiuk i Renato Rivolta.

Organizatorem koncertów jest Orkiestra Sinfonia Varsovia.

Co Jest Grane - muzyczne targi po raz drugi w Warszawie

Co Jest Grane 2012Europejskie Targi Muzyczne Gazety Co Jest Grane odbędą się w dniach 24-25 listopada 2012 roku w Warszawie. To prawdziwe święto dla branży i fanów muzyki: konferencje, dyskusje, prezentacje muzycznych produktów, showcase'y i muzyka na żywo.

Po raz pierwszy targi odbyły się w zeszłym roku i trwały dwa dni. Tym razem impreza potrwa aż cztery, a rozpoczęła się w czwartek, 22 listopada w Soho Factory imprezą Red Bull Soundclash. W muzycznym pojedynku na piosenki zmierzyli się ze sobą hiphopowi Fisz i Emade oraz heavymetalowi Acid Drinkers. W piątek 23 listopada targi przeniosą się do Pałacu Kultury i Nauki i tam już pozostaną do końca, do niedzieli. A wśród zaplanowanych atrakcji są m.in. spotkania z gwiazdami: Tomaszem Stańką, który opowie o polskim jazzie, Rossem Robinsonem, amerykańskim producentem płytowym, który współpracował m.in. z Korn i The Cure, czy w końcu z guru współczesnego marketingu Jasonem Romeykoz Saatchi and Saatchi. Wyświetlone zostaną też doskonałe filmy muzyczne, w tym nagrodzony podczas Nowych Horyzontów fińsko-szwedzki film Zespół punka.

W programie targów są też warsztaty, które poprowadzą dziennikarze czołowych brytyjskich czasopism muzycznych, NME czy Mojo. Wieczorami natomiast w Teatrze Dramatycznym i Cafe Kulturalna występować będą najlepsze młode polskie zespoły: Kim Nowak, Mitch and Mitch, Tres B, Brodka.

Na stoisku PWM będzie można znaleźć publikacje nutowe – polskie i importowane – z muzyką rozrywkową (m.in. Adele, Muse, U2, Michael Bublé), filmową (muzyka Wojciecha Kilara, Howarda Shore’a, Johna Williamsa i in.) oraz jazzem (m.in. Diana Krall, Oscar Peterson, John Coltrane), w opracowaniach na różne instrumenty i o różnym stopniu trudności. Podczas targów zostanie zaprezentowana jazzowa nowość – Lobagola Janusza Muniaka – zawierająca 8 nigdy wcześniej niepublikowanych utworów kompozytora. Pozycja ta zapoczątkowuje nową serię wydawniczą "Polish Jazz Ever", w ramach której PWM będzie wydawać utwory znakomitych polskich jazzmanów.

Na EuropejskieTargi Muzyczne warto wybrać się z dziećmi.Z myślą o najmłodszych organizatorzy przygotowali dziecięcą strefę edukacyjną. W tegorocznym programie najmłodsi wezmą udział w takich muzycznych wydarzeniach, jak Smykofoniaczyli zajęciach dla „melomaluszków” (niedziela, g. 11), warsztatach muzycznych z Bum Bum Rurkami(sobota, g. 16) czy Każdy ma swój bębenz Asi Miną (sobota, g. 14), będą warsztaty Muzykoteki Szkolnej(sobota, g. 17) oraz interaktywny teatrzyk na podstawie audiobooka Podaruj mi czerwony balonik (sobota, g. 11). Dla młodych melomanów przygotowano koncerty z muzyką na żywo. Na rodziców i dzieci czekać będzie także nowy projekt MCKiS, pt. Śpiewaj mi mamo(niedziela, g. 13) oraz muzyczne warsztatyMałej Warszawskiej Jesieni- Dzikość Instrumentów(sobota, g. 12) i Muzyczna Kuchnia(niedziela, g. 17). W programie ponadto koncerty Centrum Uśmiechu, Studio Stodoła oraz warsztaty perkusyjne z Sinfonią Varsovią. Przez cały czas trwania Targów w strefie dziecięcej będzie też można wziąć udział w zajęciach artystycznych w ramach platformy Spotlight Kids oraz zbudować Świętego Mikołaja z klocków LEGO.

Więcej informacji - na: www.targicojestgrane.pl

Polscy dyrygenci w finale Konkursu Fitelberga

Finaliści Konkursu im. Grzegorza FitelbergaMarzena Diakun (Polska), Andrew Koehler (USA), Maja Metelska (Polska), Azis Sadikovic (Austria), Daniel Smith (Australia) i Zoi Tsokanou (Grecja) to szóstka finalistówIX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, przedstawiona przez sekretarz jury Katarzynę Pleśniak podczas konferencji prasowej 22 listopada 2012 roku.

Ogłoszenie finałowej listy poprzedziła „bezpłatna lekcja mistrzowska” prof. Antoniego Wita, przewodniczącego jury, wygłoszona wszystkim pólfinalistom, obserwatorom i dziennikarzom. Po konferencji konsultacji udzielali wszyscy pozostali jurorzy. Dwunastu uczestnikom drugiego etapu Konkursu wręczono dyplomy półfinalistów. Podczas konferencji prasowej z udziałem większości jury i m.in. Marianne Granvig, sekretarz generalnej Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych w Genewie i dyrektor Konkursu, Grażyny Szymborskiej poinformowano o dwóch jeszcze nagrodach pozaregulaminowych. Dodatkową Nagrodą Filharmonii Narodowej będzie poprowadzenie koncertu dla dzieci w sezonie 2013/2014 przez uczestnika Konkursu mającego nie więcej, niż 28 lat wskazanego przez jury. Nagroda ufundowana przez Zofię i Antoniego Witów przypadnie najlepszemu polskiemu uczestnikowi, który nie przeszedł do finału.

Opera Krakowska w Kuwejcie

Opera Krakowska w KuwejcieNa zaproszenie The Kuwait Chamber PhilharmoniaOpera Krakowska w dniach 19-22 listopada 2012 roku gości w Kuwejcie.

Okazją jest jubileusz 20-lecia kuwejckiej Filharmonii. Podczas uroczystych obchodów nasz zespół występuje z dwoma koncertami – Galą Mozartowskąi Galą Romantycznąw prestiżowych miejscach – w Sali Teatralnej National Muzeum Theatre Kuwait (19 i 20 listopada) oraz w zbudowanej na kształt wnętrza statku Sali Al Hashemi Grand Ballroom Radisson Blue Hotel Kuwait (21 i 22 listopada).

Dwa pierwsze z czterech zaplanowanych koncertów zakończyły się ogromnym aplauzem i owacją na stojąco. Na widowni zasiedli m.in. przedstawiciele Korpusu Dyplomatycznego. Orkiestra i soliści Opery Krakowskiej pod kierownictwem Tomasza Tokarczyka wykonali fragmenty oper W. A. Mozarta. W interpretacji Katarzyny Oleś-Blachy, Agnieszki Cząstki, Tomasza Kuka i Stanisława Kufluka zostały zaprezentowane arie m.in. z oper Don Giovanni, Wesele Figara, Cosi fan tutte i Czarodziejski flet.

Koncert poprzedziła konferencja prasowa, podczas której Tomasz Tokarczyk wraz z dyrekcją The Kuwait Chamber Philharmonia, Witoldem Wnukiem i Cezarym Owerkowiczem spotkali się z przedstawicielami mediów kuwejckich.

Projekt jest współorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza

IX MKD po I etapie

IX Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga 2012 IX Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga wkroczył w kolejny etap. Decyzją jury pod przewodnictwem prof. Antoniego Wita na liście udziału w II etapie konkursu znaleźli się:

1. Juan Sebastian Acosta Angulo – Kolumbia
2. Marzena Diakun – Polska
3. Keitaro Harada – Japonia
4. Sylwia Janiak – Polska
5. Stanisław Koczanowski – Rosja
6. Andrew Koehler – USA
7. Maja Metelska – Polska
8. Masane Ota – Japonia
9. Azis Sadikovic – Austria
10. Rustam Samedov – Niemcy
11. Ondřej Tajovský – Czechy
12. Zoi Tsokanou – Grecja
Ponieważ zrezygnował Rustam Samedow, w jego miejsce do dalszego udziału jury zakwalifikowało Daniela Smitha z Australii.

Przesłuchania II etapu, w którym przewidziano udział solistów – skrzypaczek Anny Marii Staśkiewicz i Agaty Szymczewskiej oraz wiolonczelistów Tomasza Strahla i Marcina Zdunika, odbędą się 21 listopada 2012 rokuw godz. 9.30-12.50 i 16.00-19.20 i 22 listopadaw godz. 9.30-13.45. Ponieważ o kolejności występów w II etapie zadecydowało wylosowanie litery P, jako pierwszy pojawił się na estradzie Azis Sadkovic, a włączony do dalszej rywalizacji Daniel Smith wystąpi w tym etapie jako ostatni.

Dźwiękombinacje

QuartescapeLokal Na Poważnie zaprasza na koncert Dźwiękombinacje, który odbędzie się w poniedziałek, 10 grudnia 2012 roku o godz. 20:00 w Lokalu Użytkowym w Warszawie (ul. Brzozowa 27/29).

W programie „tylko świeża muzyka” – utwory Krzysztofa Baculewskiego, Wojciecha Błażejczyka, Mariana Gordiejuka, Bartosza Kowalskiego, Michała Markiewicza, Weroniki Ratusińskiej i Ignacego Zalewskiego. Wystąpi zespół Quartescapew składzie: Ania Karpowicz – flet, Jagoda Sudujko – flet, Wioletta Strączek – flet i Łukasz Owczynnikow – kontrabas.

Quartescape (na zdjęciu) to trzy flecistki i szalony kontrabasista w panicznej ucieczce przed repertuarową nudą. Kwartet gra wyłącznie utwory dedykowane przez najlepszych polskich kompozytorów, głównie młodego pokolenia. Łączy perfekcję muzyki klasycznej z energią pozamuzycznych inspiracji i szczyptą szaleńczego eksperymentu typowego dla muzyki awangardowej.

Bilety 10zł, dla mieszkańców Śródmieścia wstęp wolny!
Koncerty projektu Lokal Na Poważnie w ramach cyklu "Klasyka tuż za rogiem" 2012 - Program indywidualnego stypendium Ani Karpowicz realizowany przy wsparciu finansowym m.st. Warszawy Dzielnicy Śródmieście.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Koncert z okazji 79. urodzin Krzysztofa Pendereckiego

Krzysztof PendereckiKoncert Urodziny Mistrza, inaugurujący RokKrzysztofa Pendereckiego wFilharmonii Poznańskiej odbędzie się w piątek, 23 listopada 2012 rokuo godz. 19.30 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wystąpią: Fumiaki Miura – skrzypce i Julian Rachlin – altówka oraz Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą kompozytora.

Tego wieczoru usłyszeć będzie można polskie prawykonanie najnowszego dzieła Mistrza – Koncertu podwójnego na skrzypce i altówkęoraz szczególnie lubianą przez kompozytora VII Symfonię A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena. Specjalnie dla Jubilata wystąpi również Piotr Orzechowski - Pianohooligan, który wykona utwór Krzysztofa Pendereckiego Polymorphia ze swojej debiutanckiej płyty Experiment: Penderecki.

Ten wyjątkowy wieczór zwieńczy przekazanie przez Dyrektora Narodowego Instytutu Audiowizualnego Michała Merczyńskiego dyplomu „Koryfeusza Muzyki Polskiej”, nagrody za prapremierowe spotkania muzyczne Krzysztofa Pendereckiego z Jonny’m Greenwoodem oraz Aphex Twinem, które odbyły się podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu we wrześniu ubiegłego roku.

Koncert urodzinowy Krzysztofa Pendereckiego będzie transmitowany przez Program II Polskiego Radia.

Prawykonanie Psalmu Pawła Łukaszewskiego w Holandii

Paweł ŁukaszewskiPrawykonanie najnowszej kompozycji Psalmu 67 - Deus misereatur nostriPawła Łukaszewskiego (na zdjęciu) odbyło się w sobotę, 10 listopada 2012 roku w Concertgebouw w Amsterdamie.

Utwór wykonał wybitny chór brytyjski Polyphonypod dyrekcją Stephena Laytona, dyrygenta Trinity College Choir Cambridge i The Holst Singers, a także dyrektora artystycznego orkiestry City of London Sinfonia. W jego repertuarze znajduje się także kilkanaście kompozycji chóralnych Łukaszewskiego zarejestrowanych dla wytwórni Hyperion oraz misterium Via crucis, które zabrzmiało ostatnio na Festiwalu "Wratislavia Cantans".

Podczas transmitowanego przez holenderskie Radio 4 koncertu, zabrzmiały również utwory Arvo Pärta, Benjamina Brittena i Eriksa Ešenvaldsa.

Więcej informacji i nagrania z koncertu - na stronie Radio 4

Muzyka Marcina Stańczyka i polscy muzykolodzy w Szwajcarii

Konferencja Les Espaces SonoresUtwór Nibiruna zespół (2009)Marcina Stańczyka zostanie wykonany 8 grudnia 2012 rokuw Bazylei podczas konferencjidotyczącej muzyki spektralnej oraz analizy dźwięku - Les Espaces Sonores, organizowanej w tamtejszej Hochschule für Musik in Basel przez Ernst von Siemens Music Foundation. Ponadto w programie koncertu znajdą się kompozycje Huguesa Dufourta, Jeana-Luca Hervé i Enno Poppego. Wystąpi Ensemble Diagonal pod kierownictwem Jürga Hennebergera i Marcusa Weissa.

Koncert poprzedzi sesja, podczas której referat wygłosi m.in. polski muzykolog Jan Topolski(Aktuelle Konzepte „spektraler Musik” in Polen). Dzień wcześniej z odczytem na temat twórczości Gérarda Grisey’a wystąpi także Ewa Schreiberz Poznania.

Więcej informacji – na stronie: www.musikforschungbasel.ch/fe/images/pdfs/SymposiumLes_espaces.pdf

Kwartludium w Kijowie, Brukseli i Łodzi

KwartludiumPolski zespółKwartludium wystąpił 3 listopada 2012 roku w Kijowie na Festiwalu Kultury Transformacji, organizowanym przez Krytykę Polityczną i ukraińskie Visual Culture Research Center. Ideą przewodnią festiwalu była rola społecznego zaangażowania w kształtowaniu rzeczywistości demokratycznego państwa w okresie transformacji. Zaprezentowana została tam współczesna polska sztuka krytyczna, film, teatr i muzyka. W programie koncertu Kwartludium znalazły się utwory Jagody Szmytki (Sky-me_type-me), Wojciecha Blecharza (Torpor), Wojciecha Ziemowita Zycha (Stale obecna tęsknota) i Sławomira Wojciechowskiego (Rope of Sands), a także muzyczne interpretacje prac wizualnych polskich artystów: Poli Dwurnik, Rafała Bujanowskiego, Grupy Twożywo, Anny Okrasko, Karola Radziszewskiego i Adama Witkowskiego.

W Brukseli muzycy Kwartludium wystąpią 22 listopada, z okazji Loop Festival. Organizatorem LOOP Festival jest Forum de Compositeurs, stowarzyszenie zajmujące się promocją muzyki tworzonej przez frankofońskich kompozytorów w Belgii. Belgijskiej publiczności zespół zaprezentuje utwory Jagody Szmytki, Sławomira Wojciechowskiego, Wojciecha Ziemowita Zycha i Artura Zagajewskiego (Ec14- prawykonanie), Gillesa Goberta oraz interpretacja partytur graficznych belgijskich kompozytorów.

Łódzki koncert odbędzie się 4 grudniaw Sali Kameralnej Filharmonii w ramach cyklu koncertowego contem.ucha prezentującego muzykę współczesną i festiwalu Musica Moderna organizowanego przez Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów. Będziemy mogli usłyszeć premierowewykonania utworów łódzkich kompozytorów: Artura Zagajewskiego, Marty Śniady (Euclid) i Tomasza Szczepanika (Staterna zespół i komputer).

Audio Stage 2012

Audio Stage 2012 Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza na wieczór prawykonań utworów audioscenicznych „Audio Stage 2012”.

Utwór audiosceniczny jest to forma muzyczna, w której muzycy nie występują. Wykonawcą, a bywa że także instrumentem, jest artysta sceniczny. Dźwięki, jakie powstają poprzez jego działania: ruch, taniec, mowę, akcję sceniczną, są wyjściowym materiałem, z którego kompozytor tworzy utwór. Jest to rodzaj formy o bardzo wysokim stopniu integracji różnych rodzajów sztuk performatywnych.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 24 listopada 2012 rokuw Sali Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (przy ul. Jazdów 2).

O godz. 19:30 podczas wieczoru prawykonań „Audio Stage 2012” zostaną zaprezentowane cztery kompozycje audiosceniczneautorstwa Alicji Gronau, Ryszarda Osady, Krzysztofa Pawlika i Pawła Sołtysiaka. Wykonawcami oraz współautorami są: Aleksandra Dziurosz, Małgorzata Dancewicz, Piotr Filonowicz i Jakub Snochowski.

Forma audiosceniczna zostanie skonfrontowana z inną formą wykraczającą poza tradycyjne ramy muzyczne - teatrem instrumentalnym, gdzie to muzycy rozszerzają swoje działania o gest, mowę, ruch. Dlatego utwory zostaną poprzedzone preludiami muzycznymi z elementami teatru instrumentalnego – rodzajami małych uwertur. Autorami i wykonawcami preludiów jest Jarosław Siwiński i Małgorzata Kołcz.

Wieczór prawykonań poprzedzi odbywające się o godz. 17:30 spotkanie twórców i wykonawcówz publicznością, które poprowadzi Paweł Kos-Nowicki.

Całość będzie transmitowana w Internecie, gdzie będzie potem dostępny zarówno zapis prawykonań, jak i partytury niektórych utworów.

Wstęp wolny (ograniczona ilość miejsc).

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Nowa Muzyka w Bydgoszczy

Nowa MuzykaKoncert najnowszych utworów kameralnych kompozytorów działających w Kujawsko-Pomorskim Oddziale Związku Kompozytorów Polskich, zatytułowany Nowa Muzyka odbędzie się 22 listopada 2012 rokuo godz. 19.00 w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

W programie: Traktatna kwartet smyczkowy Bohdana Riemera, Strettona kwartet smyczkowy Magdaleny Cynk, Stroboskopna kwartet smyczkowy Piotra A. Komorowskiego, Sensuracjena klarnet, akordeon i kwartet smyczkowy Łukasza Godyli, Oscylacje neutrin VIIna klarnet, akordeon i kwartet smyczkowy Marcina Gumieli, Czas jak sen (2012) na fortepian Marcina Kopczyńskiego, Spotkanie(2012) na wiolonczelę i akordeon Sławomira Opalińskiego oraz Mgnienie(2011) na klarnet i kwartet smyczkowy Michała Dobrzyńskiego.

Wystąpią: Michał Marcinkowski – I skrzypce, Anna Piniuta – II skrzypce, Mateusz Bocheński – altówka, Michał Litwa – wiolonczela, Marcin Kopczyński – fortepian, Stanisław Miłek – akordeon i Mateusz Szwankowski – klarnet.

Dialogi/nie-dialogi na flet z elektroniką - we Wrocławiu

Flet plus,,,Oddział WrocławskiZwiązku Kompozytorów Polskich zaprasza na koncert FLET PLUS… [dialogi/nie-dialogi na flet z elektroniką], który odbędzie się w piątek, 16 listopada 2012 roku o godz. 19.30 w Auli Ossolineum we Wrocławiu (ul. Szewska 37).

W programie: Dialog/No Dialogna flet z elektroniką Pierre’a Jodlowskiego, io na amplifikowany flet i próbki dźwiękowe Jagody Szmytki, Argurona flet i live electronics Krzysztofa Wołka, Neptunna flet altowy i live electronics Mateusza Ryczka, Kioloikna flet solo (prawykonanie)Pawła Hendricha i Pryzmatna flet i taśmę Jakuba Sarwasa. Wystąpią: Elżbieta Woleńska – flety, Paul Preusser, Mateusz Ryczek – elektronika.

Wstęp wolny.

Sinfonia Varsovia i Marc Minkowski w Paryżu

Sinfonia VarsoviaCoroczne listopadowe koncerty Sinfonii Varsovii w Paryżu stały się już niemal tradycją. W tym roku orkiestra wystąpi w prestiżowym Cité de la Musique pod dyrekcją swojego dyrektora muzycznego - Marca Minkowskiego. Koncert Sinfonii Varsovii odbędzie się 13 listopada 2012 rokuo godz. 20:00 w Sali Koncertowej kompleksu Cité de la Musique.

Program koncertu został w całości poświęcony muzyce polskich kompozytorów- publiczność wysłucha fragmentów z opery Halka Stanisława Moniuszki, a także II Koncertu skrzypcowego Karola Szymanowskiego oraz Symfonii Pieśni ŻałosnychHenryka Mikołaja Góreckiego. Solistami będą polski skrzypek młodego pokolenia Jakub Jakowicz oraz norweska sopranistka Marita Solberg.

Projekt jest realizowany przy współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza.

Muzyka współczesna nie gryzie - spotkanie z Bartoszem Kowalskim

Bartosz Kowalski-BanasewiczCzy konkursy kompozytorskie dają szczęście? Jak wiele trzeba włożyć serca, a jak wiele rozumu, aby powstał dobry utwór muzyczny? Na te i na wiele innych pytań odpowie kompozytor i muzykBartosz Kowalski, kolejny gość cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie”.

W niedzielę, 18 listopada 2012 roku Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza na piątą rozmowę o muzyce współczesnej, odbywającą się w ramach cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie”.

Gościem najbliższego, przedostatniego w tym roku, spotkania będzie Bartosz Kowalski- kompozytor, aranżer, instrumentalista. Jest laureatem dwudziestu krajowych i międzynarodowych konkursów kompozytorskich, autorem blisko 100 wykonywanych w kraju i zagranicą kompozycji symfonicznych, chóralnych, kameralnych i wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiował kompozycję u Sławomira Czarneckiego i Mariana Borkowskiego. W swoim dorobku ma też szereg aranżacji i instrumentacji utworów klasycznych i rozrywkowych. Bierze udział w licznych koncertach, performance’ach i instalacjach, m.in. z grupą „Sonofrenia”.

Spotkanie, moderowane przez Małgorzatę Kołcz - kontrabasistkę i organizatora wydarzeń kulturalnych, odbędzie się w niedzielę 18 listopada o godz. 17:00 w Lokalu Użytkowym (ul. Brzozowa 27/29) przy Rynku Starego Miasta w Warszawie. Wstęp wolny.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

więcej...

Canticum Canticorum zabrzmi w Bydgoszczy

Canticum Canticorum Szymona Godziemby-TrytkaW sobotę, 24 listopada 2012 roku w Sali KoncertowejAkademii Muzycznej w Bydgoszczy zabrzmi Canticum Canticorumna sopran, narratora, chór i orkiestrę kameralnąSzymona Godziemby-Trytka, studenta Akademii Muzycznej w Bydgoszczy z klasy kompozycjiProf. Mariana Borkowskiego.

Bydgoski twórca młodego pokolenia ukazuje własną dźwiękową wizję opisu miłości Oblubieńca i Oblubienicy z Pieśni nad pieśniami – jednego z najpiękniejszych lirycznych poematów miłosnych.

- Pod względem związków słowno-muzycznych można powiedzieć, że kompozytor zastosował rodzaj dialogu zindywidualizowanego, gdzie muzyka pełni funkcję dopowiadającą. Świadoma oszczędność środków muzycznych oraz pozorna prostota uwypukla to, co autor traktuje w utworze jako wartość nadrzędną - kruchą i delikatną tkankę podejmowanego tematu miłości – relacjonuje Łukasz Godyla, kompozytor i pedagog Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Wykonawcami utworu Canticum Canticorumbędą: sopranistka Aleksandra Turalska, narrator Beata Godyla, Chór Akademicki im. Prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (dawniej Politechniki Szczecińskiej) oraz Orkiestra Kameralna Studentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Całość poprowadzi dyrygent Szymon Wyrzykowski.

Patronat honorowy nad koncertem objął JM Rektor Akademii Muzycznej prof. Jerzy Kaszuba.

Patronat medialny nad koncertem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Bartosz Kowalski-Banasewicz zwycięzcą Konkursu Pendereckiego

Bartosz Kowalski-Banasewicz Bartosz Kowalski-Banasewicz (na zdjęciu) został zwycięzcą zakończonego 10 listopada 2012 rokuI Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego „Arboretum” w Radomiu. Nagrodzono jego kompozycję Prismatic shapes.

Drugą nagrodę otrzymał Adam Porębskiza Stretched na smyczki, a trzecie miejsce zajęli ex aequo Wojciech Błażejczyk za Introjekcję na orkiestrę smyczkową i Ignacy Zalewski za Poemat na orkiestrę smyczkową.

Konkurs „Arboretum”, którego formuła wzorowana jest na Toru Takemitsu Composition Award, przebiegał dwuetapowo. Do lipca kompozytorzy z różnych stron świata nadesłali 49 partytur. W pierwszym etapie oceniało je jury w składzie: Piotr Moss, Paul Patterson i Maciej Żółtowski. W drugim etapie jednoosobową decyzję podejmował Krzysztof Penderecki - po wysłuchaniu dopuszczonych do finału sześciu utworów, które przed publicznością wykonała Radomska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Żółtowskiego. Radomskie "Arboretum" będzie się odbywało co dwa lata, na zmianę z Międzynarodowym Konkursem Kwartetów Smyczkowych.

Rusza nabór do Małej Orkiestry

Mała Orkiestra Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Filharmonią DowcipuWaldemara Malickiego współorganizuje niezwykły projekt telewizyjny zatytułowany MAŁA ORKIESTRA.

Ideą projektu jest stworzenie od podstaw 24-osobowej orkiestry złożonej z muzyków w wieku 12-17 lat, którzy w trakcie trwania programu telewizyjnego stopniowo zastąpią swoich starszych kolegów z Filharmonii Dowcipu. Gospodarzem programu będzie Waldemar Malicki.

Projekt ma na celu promocję edukacji muzycznej oraz popularyzację wspólnego grania i tworzenia widowiska artystycznego. Program telewizyjny „Mała Orkiestra” zostanie przygotowany w atrakcyjnej formie telewizyjnej, aby mógł on dotrzeć do jak najszerszej widowni. Emisja programu przewidziana jest na 2013 rok, na antenie ogólnopolskiej jednego z nadawców telewizyjnych.

Organizatorzy zapraszają muzyków zainteresowanych udziałem w programie do zgłaszania się na stronie internetowej www.malaorkiestra.pl Wstępne przesłuchania odbędą się w Warszawie - 17 listopada, Poznaniu - 20 listopada, Krakowie - 24 listopada i Katowicach - 25 listopada 2012 roku. Przesłuchanie główne połączone z rejestracją telewizyjną odbędzie się w Warszawie w dniach 6-8 grudnia 2012 roku.

Festiwal Paderewskiego w Kalifornii

Paderewski Festival 2012Festiwal im. Ignacego Jana Paderewskiego, poświęcony twórczości światowej sławy polskiego pianisty, kompozytora, polityka, humanisty, właściciela gruntów i winnicy w Kalifornii, winiarza i plantatora migdałów odbędzie się w Paso Robles w Stanach Zjednoczonych w dniach 8-11 listopada 2012 roku.

Podczas czterech dni koncertów i wydarzeń specjalnych wystąpią światowej sławy artyści, młodzi pianiści z Polski i regionu Środkowego Wybrzeża. Ponadto organizatorzy zapraszają na degustację wina oraz specjalny wykład o muzyce Paderewskiego.

Festiwal odbędzie się w kilku miejscach w całej Paso Robles w Kalifornii. Koncert inauguracyjny będzie miał miejsce w winiarni Vina Robles, a jego wykonawcą będzie kalifornijski zespół Café Musique, znany z wyjątkowego łączenia muzyki klasycznej, ludowej i tanga. Dzień później, w sali Davidson Music Building Politechniki Kalifornijskiej w San Luis Obispo polska skrzypaczka Kinga Augustyn i urodzony w Izraelu pianista Efi Hackmey poprowadzą mistrzowskie warsztaty dla pianistów i finalistów The Paderewski Youth Piano Competition. Natomist wieczorem tego samego dnia, w Cass Winery odbędzie się koncert zatytułowany Music & Magic, w wykonaniu Igora Lipińskiego – pianisty i wielokrotnie nagradzanego magika.

pomnik I.J. Paderewskiego w Paso RoblesW sobotę, 10 listopada o godz. 10.00 w kinie “Park” organizatorzy zapraszają na specjalny pokaz filmu Moonlight Sonata(1937). O godz. 12:30 w centrum miasta Paso Robles, naprzeciwko historycznego budynku Carnegie Library odsłonięty zostanie pomnik Ignacego Jana Paderewskiego, wykonany z 790 funtów brązu przez artystę Jessie Corsaut, upamiętniający Paderewskiego – Polaka i obywatela świata, jego wieloletnie wizyty w Paso Robles w latach 1914-1939 oraz dziedzictwo pianisty i kompozytora, kontynuowane obecnie i przypominane dzięki organizacji takich wydarzeń, jak coroczny festiwal imienia artysty, konkurs dla młodych pianistów, koncerty i wymianę kulturalną z regionem Tarnowa.

O godz. 16.00 w sali balowej hotelu Paso Robles Inn wystąpią zwycięzcy 2012 Paderewski Youth Piano Competition, a dwie godziny później w tym samym miejscu odbędzie się koncert galowy z udziałem Kingi Augustyn i Efi Hackmeya. Program ich recitalu wypełnią utwory na skrzypce i fortepian czołowych polskich twórców: Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego i Henryka Wieniawskiego. Festiwal zakończy w niedzielę, 11 listopada 2012 roku o godz. 11.00 w Halter Ranch Winery gościnny wykład Marka Żebrowskiego – dyrektora Centrum Muzyki Polskiej przy Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles i dyrektora artystycznego Festiwalu im. Paderewskiego w Paso Robles, połączony z recitalem pianistów – studentów z Polski: Marcina Krysa, Uli Barnaś i Roberta Maciejowskiego.

Koncertom festiwalowym towarzyszą wystawy i pokazy pamiątek po Paderewskim, organizowane przez Pioneer Museum i Carnegie Library w Paso Robles.

Więcej informacji i harmonogram Festiwalu - na stronie: www.paderewskifest.com

Jesienna trasa koncertowa Młodej Polskiej Filharmonii

Młoda Polska FilharmoniaMłoda Polska Filharmonia - orkiestra młodzieżowa działająca pod opieką Fundacji Zwierciadło – rusza w jesienną trasę koncertową. W dniach 10-14 listopada 2012 roku czterdziestu młodych, utalentowanych muzyków wystąpi wspólnie z wybitnymi solistami na koncertach w Puławach, Wrocławiu, Częstochowie oraz Warszawie. Występ inaugurujący cykl koncertów odbędzie się w poznańskim Starym Browarze 10 listopada 2012 roku o godz. 20.00. Wstęp wolny.

Adam Klocek – dyrektor artystyczny i dyrygent MPF – przygotował dla publiczności wyjątkowy repertuar. W trakcie koncertów usłyszymy jedne z najpiękniejszych utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta, Saverio Mercadante, Wojciecha Kilara oraz Ludwiga van Beethovena. Natomiast w specjalnym repertuarze w trakcie finałowego, warszawskiego koncertu wystąpi gościnnie Grzegorz Turnau oraz Robert Kubiszyn.

W trakcie jesiennej trasy koncertowej Młodej Polskiej Filharmonii na scenie z młodymi muzykami wystąpi Rafał Zambrzycki-Payne, koncertmisz zespołu Ensemble Modern oraz Eyal Ein – Habar, pierwszy flecista z Israel Philharmonic Orchestra. Artyści zagrają pod batutą Adama Klocka. W programie koncertów jesiennej trasy MPF usłyszymy m.in. Koncert skrzypcowy A-durWolfganga Amadeusza Mozarta, Koncert fletowy e-mollSaverio Mercadante, OrawęWojciecha Kilara oraz II Symfonię D-durLudwiga van Beethovena. Atrakcyjnie zapowiada się również finałowy koncert w Warszawie, podczas którego gościnnie wystąpi Grzegorz Turnau- artysta, aranżer, pianista, kompozytor, wokalista oraz Robert Kubiszyn - kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor, aranżer, producent muzyczny i laureat Fryderyka 2011 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku.

Młodą Polską Filharmonię wspiera polski rynek muzyczny. Jako pierwszy projekt poparł światowej sławy kompozytor Zbigniew Preisner, komponując utwór specjalnie na potrzeby trasy koncertowej MPF 2011. Ambasadorami MPF są: mezzosopranistka Alicja Węgorzewska-Whiskerd, jazzman Robert Kubiszyn, zespół Me, Myself And I, piosenkarki Aga Zaryan i Magda Navarrete oraz muzykolog Marita Albán Juárez. Ideę MPF wspiera również Kayah.

ZOBACZ: program trasy

W starym zamczysku na skale - płyta dla dzieci wydana przez potomków Aleksandra Fredry

W starym zamczysku na skale (CD)W sobotę, 10 listopada 2012 roku ukaże się płyta z piosenkami i kołysankami dla dzieci W starym zamczysku na skale, której autorami oraz wykonawcami są potomkowie Aleksandra Fredry.

Poznańska śpiewaczka operowa Anna Budzyńska, wraz ze swoją rodziną - mamą Barbarą oraz rodzeństwem Marią i Aleksandrem Naganowskimi, zebrała oraz wydała literacko-muzyczny dorobek prawnuczki pisarza Anny Szeptyckiej. Do współpracy przy tworzeniu płyty zaproszeni zostali: młoda poznańska kompozytorka Ewa Fabiańska oraz profesjonalni muzycy, związani na co dzień m.in. z Filharmonią Poznańską oraz Teatrem Wielkim w Poznaniu.

Album W starym zamczysku na skale zawiera łącznie 11 piosenek i kołysanek dla dzieci oraz dwa podkłady instrumentalne do samodzielnego śpiewania. Tytuł płyty, będący także tytułem jednego z utworów, odnosi się do zamku rycerskiego w Odrzykoniu niedaleko Korczyny. Ta niezwykła budowla, po której pozostały obecnie tylko ruiny, zainspirowała mieszkającego w okolicy Aleksandra Fredrę do napisania Zemsty.

Prawykonanie "Porta Fidei" Filipa Matuszewskiego - na Rok Wiary

Porta FideiPrawykonanie utworuFilipa Andrzeja Matuszewskiego Porta Fidei do wybranych tekstów Bł. Jana Pawła II, skomponowanego na ogłoszony przez Papieża Benedykta XVI „Rok Wiary”, odbędzie się 18 listopada 2012 roku o godz. 18.00 w Archikatedrze Łódzkiej. Kompozycja została objęta honorowym patronatem Rady Kultury Watykanu i wpisana do kalendarza wydarzeń kulturalnych „Roku Wiary”.

Utwór zabrzmi w wykonaniu solistów: Urszuli Kryger – mezzosopran, Jerzego Zelnika – recytacja, Jacka Delonga – saksofon i Jakuba Garbacza – organy oraz Chóru Mieszanego Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi (przygotowanie chóru – Anna Kamerys) i Orkiestry „Łódzkie Smyczki” pod dyrekcją Ryszarda Jana Osmolińskiego.

Koncert zostanie powtórzony 25 listopada 2012 roku o godz. 18.00 w Kościele Parafialnym P.W. Matki Boskiej Jasnogórskiej Łódź Widzew – Wschód.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
 

Pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego

Henryk Mikołaj Górecki12 listopada 2012 roku minie druga rocznica śmierci patronaFilharmonii Śląskiej -Henryka Mikołaja Góreckiego.

Poprzedzający ją 9 listopadapiątkowy koncert filharmoników poświecony zostanie Jego pamięci. Śląską Orkiestrę Kameralną poprowadzi Massimiliano Caldi, a solistką będzie znakomita skrzypaczka Kaja Danczowska. Po dawce klasyki (Grieg, Vivaldi) program koncertu przyniesie utwory syna kompozytora – Mikołaja Góreckiego, m.in. Concerto-Notturnona skrzypce i orkiestrę smyczkową. We wrześniu utwór ten muzycy i solistka nagrali pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka na płytę, którą wytwórnia DUX wyda za kilka dni, na IX Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.

W poniedziałek, 12 listopada 2012 rokupiątkowy koncert powtórzony zostanie w sosnowieckim Klubie im. Jana Kiepury.

Co nowego w muzyce?

Muzyka i zabawaKoncerty muzyki współczesnej dla dzieci pt. „Co nowego w muzyce” z cyklu „Muzyka i zabawa w Warszawie” odbędą się w piątek, 9 listopada 2012 roku o godz. 9:00, 10:15 i 11:30 w Warszawie w Centrum Promocji Kultury Praga-Południe (na ul. Podskarbińskiej 2). Organizatorem cyklu jestPolskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.

Na program koncertów złożą się utwory powstałe w wyniku warsztatów kompozytorskich przeprowadzonych w poznańskim Centrum Sztuki Dziecka w 2009 roku. Dzieci czeka m.in. polowanie na muchę, dyrygowanie za pomocą emotikonów i zabawa w uliczne światła. Wystąpi kwartet smyczkowy Warsaw Camerata.

Organizatorzy zapraszają osoby dorosłe, zainteresowane zarówno promocją kultury, jak i powszechną edukacją muzyczną. Wstęp wolny. Wszystkie miejsca dla dzieci są już, niestety, zarezerwowane.

Polska muzyka w Moskwie

Katarzyna Budnik-Gałązka, Marcin Zdunik, Jose Gallardo, Piotr Tarcholik, Radosław Soroka i Henryk Kowalewicz wystąpią 10 listopada 2012 rokuw Sali Rachmaninowa Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.

W programie koncertu znajdzie się Grave. Metamorfozyna wiolonczelę i fortepian oraz Bukolikina altówkę i wiolonczelę Witolda Lutosławskiego, Serenadana altówkę i fortepian Mieczysława Karłowicza i SekstetKrzysztofa Pendereckiego, a także Trio fortepianowe e-moll nr 2 op.67Dymitra Szostakowicza.

TANSMAN 2012

IX Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych TANSMAN 2012Oratorium symfoniczne Prorok IzajaszAleksandra Tansmana, dedykowane pamięci 6 milionów Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej, zainauguruje w piątek, 9 listopada 2012 roku wFilharmonii w Łodzi IX edycjęMiędzynarodowego Festiwalu Indywidualności Muzycznych „Tansman 2012”. Chór i Orkiestrę Filharmonii Łódzkiej poprowadzi Daniel Raiskin. W programie koncertu znajdą się także Tansmanowskie Psalmyna tenor, chór mieszany i orkiestrę z Rafałem Bartmińskim w roli solisty.

Festiwal „Tansman 2012” potrwa do 20 listopada. Wśród wydarzeń festiwalowych znalazł się koncert w Muzeum Miasta Łodzi, pamięci Pawła Kleckiego (10 listopada) - wybitnego dyrygenta i kompozytora, serdecznego przyjaciela Tansmana i Tuwima. Artyści wykonają utwory Kleckiego, także te do słów Tuwima i dedykowane Tansmanowi. Z kolei 14 listopadaw Wytwórni Toya Studios odbędzie się światowa premiera spektaklu multimedialnego Muzyka Naszych Czasów, specjalnie przygotowanego na Festiwal „Tansman 2012”. Muzycy będą improwizować, korzystając także z motywów zaczerpniętych z twórczości Aleksandra Tansmana czy Johna Cage'a. Zaprezentują także własne kompozycje, wizualizacje, improwizacje z wykorzystaniem najnowszych technik. Dzień później w Kinie Charlie będzie miała miejsce prezentacja Hollywoodzkiej filmografii Tansmana. Niewiele osób wie, że Aleksander Tansman jest nie tylko pierwszym Łodzianinem w historii, ale i pierwszym polskim artystą-kompozytorem nominowanym do Oskara za „muzykę oryginalną" do filmu Paris Underground. Hollywood i USA podbił już w końcu lat 20. XX wieku, w chwili narodzin Oscara. Komponował muzykę do filmów Juliena Duviviera (z którym współpracował już w latach 30.), Fritza Langa, Gregory'ego Ratoffa, Dudleya Nicholsa, współpracował również ze słynnym producentem Davidem O. Selznickiem.

aXes - Triduum Muzyki Nowej w Krakowie

aXes 2012 Akademia Muzyczna w Krakowie zaprasza w dniach 7-10 listopada 2012 roku na drugą edycję projektu aXes. Triduum Muzyki Nowej, organizowanej przez Katedrę Kompozycji. W ramach projektu będą miały miejsce prezentacje, wykłady, warsztaty i koncerty.

aXesto projekt o zasięgu międzynarodowym, którego głównym celem jest integracja środowisk artystycznych oraz wymiana myśli twórczej z różnych ośrodków muzycznych wschodniej, centralnej i zachodniej Europy. Nazwa warsztatów aXes oznacza w tłumaczeniu z języka angielskiego „osie” i w połączeniu z wyeksponowanym „X” wskazuje na spotkanie kompozytorów i wykonawców - jako punkt przecięcia się różnych tradycji, wpływów kulturowych i prądów twórczych. Wzajemna wymiana doświadczeń i perspektyw twórczych z pewnością wpłynie na rozwój młodych artystów-kompozytorów i zainspiruje środowiska akademickie, a promocja najnowszej muzyki w szerszych kręgach wpłynie na świadomość odbiorców.

ZOBACZ: program wydarzeń

8th Mózg Festival - Bydgoszcz 2012

8th Mózg Festival 2012 8th Mózg Festival - Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 15-17 listopada 2012 roku. Tegoroczna edycja oscyluje przede wszystkim wokół idei twórczości Johna Cage'a - kompozytora, myśliciela, jednej z najważniejszych postaci kultury XX wieku.

Cage'owi poświęcony zostanie pierwszy dzień festiwalu, podczas którego wystąpią takie znakomitości, jak Krzysztof Knittel, Iwona Mironiuk, Tomasz Pawlicki oraz jeden z najbardziej znanych interpretatorów muzyki Cage'a - Szablocs Esztenyi.

W kolejnych dniach festiwalu wystąpią między innymi: japońska tancerka butoh Risa Takita, amerykański gitarzysta, członek legendarnego zespołu Fred Frith Guitar Quartet – Nick Didkovsky, kanadyjskie trio myzyki współczesnej Subtle Lip Can, a ostatniego dnia dwukrotnie usłyszymy legendarnego gitarzystę, znanego m.in. z działań z Tomem Waitsem oraz z płyty Los Cubanos Postizos - Marca Ribota.

8th Mózg Festival rozpocznie się otwarciem zbiorowej wystawyartystów z Łodzi, Gdańska, Bydgoszczy i Berlina, których prezentowana na festiwalu twórczość odnosić się będzie również do idei Cage'owskich. Ponadto codziennie po zakończonych działaniach na scenie głównej festiwalu, publiczność przenosić się będzie do klubu“Mózg”, gdzie działać będą producenci muzyki elektronicznej. Wystąpią m.in. “Sub Spa”, Kateryna Zavoloka z Ukrainy, Laetitia Morais z Portugalii. Podczas wszystkich dni festiwalowych publiczność oglądać będzie mogła filmydokumentujące działalność John'a Cage'a, nasłynniejsze wykonania jego dzieł oraz dokumenty poświęcone improwizacji: On the Edge i Step Accross the Border.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Muzyka polskiego baroku w Stanach Zjednoczonych

Crescendo / Christine GevertKoncerty La Lombardesca: Złoty Wiek Polskiego Barokuodbędą się w 10 listopada 2012 roku w kościele kongregacyjnym w Great Barrington (MA) i 11 listopada 2012 roku w kościele episkopalnym w Lakeville (CT).

W wykonaniu Julianne Baird (sopran) i chóru Crescendo oraz orkiestry muzyki dawnej pod dyrekcją Christine Gevert usłyszymy prezentowane po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych polichóralne kompozycje sakralne Mikołaja Zieleńskiego, Adama Jarzębskiego, Marcina Mielczewskiego, Bartłomieja Pękiela, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego.

Program koncertów obejmuje mało znane chóralne i instrumentalne dzieła sześciu polskich kompozytorów, reprezentujących Złoty Wiek Polskiego Baroku. Wśród kompozycji znalazła się m.in. Missa Concertata „La Lombardesca” Bartlomieja Pękiela – mistrzowski przykład realizacji stylu weneckiego.

Rachmaninow Gala w Warszawie z okazji obchodów 140. rocznicy urodzin kompozytora

Siergiej Rachmaninow i Aleksander RachmaninowW niedzielę, 4 listopada 2012 roku w warszawskiejFilharmonii Narodowej usłyszymy dźwięki II Symfonii e-molli III Koncertu fortepianowego d-mollSiergieja Rachmaninowa w wykonaniu Denisa Matsueva i orkiestrySinfonia Varsovia. Będzie to jedyny koncert w Polsce, inaugurujący światowe tournée rosyjskiego pianisty, poświęcone twórczości Rachmaninowa, organizowane z okazji obchodów 140. rocznicy jego urodzin.

„Rachmaninow Gala” to część wyjątkowego przedsięwzięcia zainicjowanego przez Fundację im. Siergieja Rachmaninowa, której celem jest zaprezentowanie szerokiej publiczności całokształtu dorobku twórczego kompozytora. Jubileuszowy cykl koncertów odbędzie się w 2013 roku w kilkunastu miastach na całym świecie, m.in. w Madrycie (Auditorium Nacional), Londynie (Royal Festival Hall), Mediolanie (Teatro alla Scala), Paryżu (Salle Pleyel), Moskwie (Great Conservatory Hall), Genewie (Victoria Hall), Lucernie (KKL), Ravinii (Ravinia Festival), Rzymie (Auditorium Parco della Musica) i Brukseli (Palais des Beaux-Arts).

Gwiazdą warszawskiego koncertu będzie Denis Matsuev, zwycięzca XI Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w 1998 roku, laureat licznych nagród, dyrektor artystyczny znanych festiwali muzycznych (Annecy Classic Festival, Stars on Baikal, Crescendo). Rosyjski pianista od kilku lat aktywnie współpracuje z Fundacją im. Rachmaninowa na rzecz rozpowszechniania spuścizny kompozytora – między innymi wykonał i nagrał nieznane utwory Siergieja Rachmaninowa, a powstała płyta pt. Rachmaninoff Unknown spotkała się z niebywale pozytywnym odbiorem na całym świecie.

Wraz z pianistą wystąpi Sinfonia Varsovia, która do współpracy zaprosiła jednego z najlepszych współczesnych rosyjskich dyrygentów, Alexandra Sladkovsky’go, uhonorowanego w 2011 roku przez rosyjski magazyn „Musical Review” tytułem Dyrygenta Roku w Rosji.

Cykl „Rachmaninow Gala” zainicjowany został przez Aleksandra Rachmaninowa, który po nagłej chorobie zmarł 1 listopada 2012 roku, pozostawiając w głębokim żalu rodzinę, przyjaciół i cały świat muzyczny. W oficjalnym oświadczeniu Fundacji im. S. Rachmaninowa czytamy, że obchody 140. rocznicy urodzin i jednocześnie 70. rocznicy śmierci kompozytora będą kontynuowane dla uczczenia pamięci o Aleksandrze Rachmaninowie, który całe swoje życie poświęcił pracy na rzecz promocji twórczości swojego dziadka.

Polski balet współczesny podczas IV Dni Sztuki Tańca w Warszawie

IV Dni Sztuki Tańca w WarszawieDruga część tegorocznych IV Dni Sztuki Tańca wTeatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie trwać będzie od 4 do 22 listopada 2012 roku.

Listopadowy program festiwalu obejmie przede wszystkim panoramę polskiego baletu współczesnego, ale rozpocznie go wizyta wybitnej osobowości choreograficznej europejskiej sceny tanecznej - Angelina Preljocaja, znanego choreografa albańskiego pochodzenia. Ze swoim francuskim zespołem pokaże dwie prace: Helikopteri Eldorado– obie z muzyką Karlheinza Stockhausena. Występy Baletu Preljocaja możliwe są dzięki współpracy Polskiego Baletu Narodowego z Ambasadą Republiki Francuskiej i Instytutem Francuskim w Polsce. Następnie Balet Opery Nova z Bydgoszczy pokaże Zniewolony umysłRoberta Bondary do muzyki Philipa Glassai Wojciecha Kilara (7 listopada 2012), a Balet Teatru Wielkiego z Poznania przywiezie kameralny wieczór Black and Whitez trzema różnymi choreografiami, wywiedzionymi z niezwykle interesującego nurtu tańca współczesnego w Izraelu (10 listopada 2012). Także Polski Balet Narodowy zaprasza na nowy wieczór baletowy Miłość i lękzestawiony z wybranych pozycji repertuaru warszawskiego teatru (4 listopada 2012). Jako ciekawostkę organizatorzy proponują spektakl bytomskiego Wydziału Teatru Tańca krakowskiej PWST. Studenci pokażą swoje dyplomowe Jezioro łabędziew izraelskiej chorografii Idana Cohena (15 listopada).

Największym wydarzeniem festiwalu będzie jednak najnowsza premieraPolskiego Baletu Narodowego. Echa czasuto wieczór trzech choreografów przełomu XX i XXI wieku, gdzie na pierwszy plan wysuwa się energia współczesnych tancerzy, pokonywanie barier sprawności fizycznej i niesamowita niekiedy błyskotliwość ruchu. Pod tą fizycznością kryją się jednak inspiracje, których widz może doznawać w sposób swobodny i nieograniczony. Te trzy utwory to: Century Rollsdo muzyki Johna Adamsa, kreowane przez brytyjskiego choreografa Ashley'a Page'a, Moving RoomsKrzysztofa Pastora z muzyką Alfreda Schnittke i Henryka Mikołaja Góreckiego, zrealizowane wcześniej dla Holenderskiego Baletu Narodowego oraz Artifact Suitedo muzyki Johanna Sebastiana Bacha i Evy Crossman-Hecht – po raz pierwszy wykonywana przez polski zespół, głośna praca amerykańskiego choreografa Williama Forsythe'a, który wywarł ogromny wpływ na rozwój baletu przełomu wieków.

ZOBACZ: program Festiwalu