Polmic - FB
Filtr

Koncert muzyki polskiej z okazji Dnia Dziecka

Koncert muzyki polskiej z okazji Dnia DzieckaKoncert muzyki polskiej z okazji Dnia Dzieckazatytułowny Młodzi Muzycy - Młodym Melomanompod patronatem Związku Kompozytorów Polskich odbędzie się w niedzielę, 3 czerwca 2012 rokuo godz. 16.00 w Sali Portretowej Galerii Porczyńskich w Warszawie. Wystąpią – w roli solistów: A. Bucholc, A. Głodek, Z. Kiniorska, J. Mazurkiewicz, O. Moraczewski, G. Sęk-Mastej, A. Szlenda oraz Orkiestra Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Emila Młynarskiego pod dyrekcją Ewy Marchwickiej.

W programie: Koncert dla młodzieży nr 2 na fortepian i orkiestręSławomira Czarneckiego, Krzesanyna orkiestrę smyczkową Romana Maciejewskiego, Canzonana orkiestrę smyczkową i Mały koncert fortepianowy C-durRomualda Twardowskiego, PreludiaEdwarda Sielickiego oraz utwory uczniów szkoły - Piotra Aleksandrowa, Adama Łukawskiego, Jakuba Montewki, Marcina Oszczyka, Jana Widlarza.

Wstęp wolny.

Dzień Dziecka w Filharmonii Krakowskiej

Dzień Dziecka w Filharmonii KrakowskiejW południe pierwszej niedzieli czerwca Filharmonia Krakowska proponuje spędzenie miłej godziny w niecodziennym towarzystwie. Najmłodsi melomani będą mieć okazję poznać dzieci, które wprawdzie nie są urodzonymi Krakowianami, nie są nawet z pochodzenia Polakami, ale mieszkają jednak w Krakowie. Dzieci te są uczniami szkoły The International School of Kraków, a działający przy szkole chór pod kierunkiem Sary Lyle-Wadiak i przy współpracy tamtejszych pedagogów, przygotował inscenizację do muzyki niezwykle popularnego dzieła Modesta Musorgskiego pt. Obrazki z wystawy. Wybrane fragmenty tego utworu dzieci przedstawią w formie wokalnej z towarzyszeniem wirtualnej orkiestry Orchestra 3000, a przewijający się przez dzieło wszystkim doskonale znany motyw Promenady usłyszymy w wykonaniu septetu dętego, złożonego z muzyków krakowskiej orkiestry.

Inscenizacja ma prostą fabułę: oto grupy dzieci odwiedzają galerię malarstwa i pod opieką Przewodnika oglądają różne obrazy, w magiczny sposób uczestnicząc w scenach, które one przedstawiają. W rolę Przewodnika po Galerii wcieli się Rafał M. Sadowski, aktor Teatru im. J.Słowackiego, stałym melomanom doskonale znany z głównej roli w - cieszącym się ogromnym powodzeniem – musicalu o przygodach Pana Wieszaka. Aranżacji muzyki na potrzeby spektaklu dokonał Bartosz Wadiak, a tłem dla rozgrywającej się na estradzie akcji będą projekcje multimedialne, sterowane przez stałego współpracownika koncertów dla dzieci, Mateusz Bienia.

Koncerty dla dzieci odbędą się w niedzielę, 3 czerwca 2012 roku o godz.11.00 i 13.00.

Europejski Stadion Kultury 2012: Start - Lublin, meta - Rzeszów

Europejski Stadion Kultury 2012Dwa miasta w pobliżu granicy z Ukrainą - Lublin i Rzeszów - uczestniczą w kulminacji polsko-ukraińskiego projektu kulturalnego w kontekście przygotowań do EURO 2012. Wspólnie zrealizują program nawiązujący zarówno do odbywających się rozgrywek, jak i do współpracy kulturalnej Polski i Ukrainy. Finał Europejskiego Stadionu Kultury zainaugurowany zostanie 2 czerwca 2012 roku specjalną edycją Nocy Kultury „Lublin – Brama Wschodu”, a zakończony w Rzeszowie w dniach 29 czerwca – 1 lipca 2012 roku.

Ideą Europejskiego Stadionu Kultury - projektu, rozpoczętego w sierpniu ubiegłego roku w Rzeszowie – jest prezentacja Polski i Ukrainy w odniesieniu do ogromnego międzynarodowego przedsięwzięcia sportowego, którego gospodarzami są w 2012 roku. Poprzez kulturę, stanowiącą niezbędny element wyróżniający Polskę i Ukrainę na tle Europy, wzmocniony zostanie wizerunek obu krajów, pokazując ich innowacyjność, wyjątkowość i otwartość na współpracę. Na program ubiegłorocznej edycji Europejskiego Stadionu Kultury złożyło się blisko 100 polskich, ukraińskich i polsko-ukraińskich projektów artystycznych z udziałem ponad 500 artystów. W ciągu trzech festiwalowych dni odbyły się koncerty, wystawy, projekcje filmowe, przedstawienia teatralne, warsztaty, debaty oraz działania w przestrzeni miejskiej, w których uczestniczyła ponad 70-tysięczna publiczność. Koncert inauguracyjny Europejskiego Stadionu Kultury – „Gramy Razem” transmitowały na żywo TVP 1 i NTU (Narodowa Telewizja Ukraińska).

W 2012 roku do działań realizowanych w ramach Europejskiego Stadionu Kultury poza Rzeszowem zaangażowane zostało również miasto Lublin, od sześciu lat organizujące „Noc Kultury”. Miasto aktywnie wspiera współpracę polsko-ukraińską, a hasło przewodnie tegorocznej edycji projektu „Lublin – Brama Wschodu” podkreśla współdziałanie środowisk w celu inspirowania obiegu kultury ponad granicami, i wymiany artystycznej.

Więcej informacji - na stronie: www.stadionkultury.eu

Medialne życie muzyki czyli MG/MGB EPILOG

Medialne życie muzyki czyli MG/MGB EPILOGMedialne życie muzyki - rola dziennikarzy muzycznych i mediów w edukacji dzieci i młodzieży - pod tym hasłem odbędzie się 29 maja 2012 o godz. 16.00 wMazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie panel dyskusyjny, przygotowany na zakończenie projektu MG/MGB - Młodzieżowa Gazeta Mazovia Goes Baroque - w poszukiwaniu utraconego melomana.

Panel poprowadzi Violetta Łabanow-Jastrząb - prezes fundacji Muzyka jest dla wszystkich, znanej z działalności na rzecz powszechnego umuzykalnienia Polaków. Wezmą w nim udział młodzi polscy dziennikarze, przedstawiciele Programu 2 Polskiego Radia i „Gazety Wyborczej”, a także młodzi pedagodzy i praktycy muzyczni z Lublina: Jan Roguz oraz Łukasz Jemioła - uczestnik popularnego programu X-Factor.

Panel zaplanowany został na zakończenie projektu MG/MGB, realizowanego od stycznia do maja 2012 roku. W ramach projektu młodzież (15-19 lat) z Warszawy i Mazowsza uczestniczyła w koncertach muzyki klasycznej i warsztatach medialnych oraz konkursie na najciekawszą wypowiedź medialną. Najlepsi z nich tworzyli wspólnie (pod kierunkiem Anny Dębowskiej z „Gazety Wyborczej”) festiwalową gazetę muzyczną, która została wydana w formie wkładki do „Gazety Wyborczej” 4 maja tego roku. Złożone z finalistów konkursu Młodzieżowe Kolegium Redakcyjne Mazovia Goes Baroque wspólnie stworzy również portal muzycznego dziennikarstwa, pod adresem www.mgmgb.pl.

Projekt edukacyjny Młodzieżowa Gazeta Mazovia Goes Baroque jest realizowany przy festiwalu muzyki dawnej Mazovia Goes Baroque, którego IV edycja odbywa się w Warszawie od lutego do grudnia 2012 roku. Projekt MG/MGB jest realizowany w ramach programu Akademia Orange, a jego Epilog i panel dyskusyjny odbędą się w ramach Tygodnia Akademii Orange, który trwa od 24 maja do 1 czerwca tego roku w całej Polsce.

PWM na Targach Książki dla Dzieci

2. Targi Książki dla Dzieci - Kraków 2012Dnia 1 czerwca 2012 roku w Krakowie (ul. Centralna 41A) rozpoczną się Targi Książki dla Dzieci. Z okazji tego trwającego 3 dni święta Małych CzytelnikówPolskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało wiele atrakcji.

Jedną z nich jest spotkanie z Joanną Wiśnios- autorką książek Bajka o Mozarcie i Bajka o instrumentach muzycznych, które odbędzie się 3 czerwcao godz. 12:00. Na stoisku PWM - nr 62 - zostaną też zaprezentowane inne publikacje dla dzieci, m.in: Opowieści nutą malowane Doroty Skwark, Frycek opowiada Lidii Kućmierz i Zaklęcie Fryderyka Agnieszki i Moniki Muchy.

Pozostałe niespodzianki będą czekać na stoisku nr 62 od 1 do 3 czerwcamiędzy 10:00 a 17:00.

Wstęp na Targi jest bezpłatny.

Kulturalny Dzień Dziecka na Grochowskiej

Dzień Dziecka na Grochowskiej  Orkiestra Sinfonia Varsovia przygotowała niespodziankę dla wszystkich dzieci. W sobotę, 2 czerwca 2012 roku zaprasza na Dzień Dziecka na Grochowskiej - w menu solidna porcja teatru, zajęć plastycznych i oczywiści muzyki - dla tych młodszych i trochę starszych. A wszystko to przygotowane specjalnie z myślą o dzieciach i dostosowane do ich potrzeb.

Na początek organizatorzy proponują dwa rodzinne koncerty Smykofonii dla melomaluszków- dzieci od 0 do 5 lat i ich rodziców. Następnie w programie znajdą się występy uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Punktem kulminacyjnym będzie przedstawienie Teatru Lalka: Cuda w budzie, czyli demo Teatru Lalka. W międzyczasie Animatorzy z Centrum Promocji Kultury Praga Południe poprowadzą interdyscyplinarne zajęcia plastyczne.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Rzecznik Praw Dziecka.

 

Dzień Dziecka w Operze Krakowskiej

Dzień Dziecka w Operze Krakowskiej Opera Krakowska zaprasza najmłodszych Widzów w dniu ich święta - 1 czerwca 2012 rokuo godzinie 11.00 i 17.30 na musical Mały Lordw inscenizacji i reżyserii Janusza Szydłowskiego. Spektakl rodzinny, określany jako „wydarzenie teatralne” i „prawdziwy hit”, doczekał się znakomitych recenzji. Opowiada o tym, jak poprzez miłość i ufność w każdym człowieku można odkryć dobre i szlachetne serce.

Na godzinę przed każdym spektaklem organizatorzy zapraszają na Pokaz Studia Baletowego-najmłodsi artyści Opery Krakowskiej zaprezentują fragmenty tańców i obrazków baletowych.

Ponadto Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema- park edukacyjny popularyzujący prawa fizyki i świata przyrody - przygotuje ekspozycję urządzeń interaktywnych. Dowiemy się między innymi czym jest kołyska Newtona, zobaczymy eksperymenty z balonikami i lustra składające twarze. Z kolei w Kąciku Modniarskimdzieci będą mogły przymierzyć nakrycia głowy z naszych spektakli. Wśród pozostałych atrakcji warto wspomnieć także o konkursach z atrakcyjnymi nagrodami, malowaniu dzieciom buziek, warsztatach plastycznych i przebierańcach w kostiumach postaci z bajek. Studenci Akademii Muzycznej opowiedzą dzieciom o wybranych instrumentach.

Baśń muzyczna "Ptak Ugui" Piotra Mossa na Dzień dziecka w Katowicach

Dzień dziecka w Filharmonii ŚląskiejZ okazji Dnia dzieckaw Filharmonii Śląskiej w piątek, 1 czerwca 2012 rokudwukrotnie - o godz. 10.00 i 12.00 wykonana zostanie baśń muzyczna Ptak Uguiwspółczesnego kompozytoraPiotra Mossa.

Baśń muzyczna Ptak Ugui  została tak skomponowana, by przybliżyć skład i brzmienie orkiestry symfonicznej oraz rolę, jaką w niej pełnią poszczególne grupy instrumentów. Pretekstem wspólnej zabawy jest historia dyrygenta, który porzuca swoją orkiestrę i udaje się na poszukiwanie cudownego ptaka Ugui. W tytułowego bohatera wcieli się znany aktor Artur Barciś, orkiestrę symfoniczną poprowadzi znakomity dyrygent Bogdan Olędzki, zaś słowem w koncert wprowadzi Regina Gowarzewska.

Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich

24. Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich 201224.Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich odbędą się od 26 maja do 3 czerwca 2012 roku.

Tegoroczny przegląd twórczości kompozytorów krakowskich dowodzi, jak bardzo dla środowiska muzycznego ten festiwal jest potrzebny. Zaskakuje tak znacząca liczba zgłoszonych utworów do prawykonania światowego głównie kompozytorów młodych i najmłodszych. Biorąc jeszcze pod uwagę debiut krakowski zespołu młodych muzyków GLYPTOS ENSEMBLE oraz koncerty CAGE IN MEMORIAMi WARSZTATKatedry Muzyki Współczesnej Akademii Muzycznej w Krakowie, maraton zespołów i 48 młodych wykonawców – organizatorzy pragną dowieść, że dominantą tegorocznego programu jest muzyka młodych kompozytorów wykonywana przez równie młodych wykonawców.

Ponadto krakowskie środowisko muzyczne obchodzić będzie jubileusz 85. urodzinJuliusza Łuciuka, znakomitego krakowskiego twórcy muzyki sakralnej, który zwieńczył swoją pracę kompozytorską monumentalnym tryptykiem oratoryjnym do tekstu Tryptyku RzymskiegoBł. Jana Pawła II. Jego pieśni wykona wspaniały sopran - Bożena Harasimowicz, a utwory chóralne ceniony we Włoszech chór "Coro Della Virgola" z Pescary pod kierunkiem maestra Pasquale Veleno oraz Akademicki Chór "Organum" z solistką Izabelą Matułą.

Czekają nas atrakcyjne koncerty: recital organowy Arkadiusza Bialica, z udziałem Katarzyny Oleś-Blacha, występ waltornisty Wojciecha Kamionki, recital cymbalisty słowackiego Michala Pal'ko w bronowickiej Rydlówce czy koncert muzyki słowackiej w wykonaniu cenionego CRACOW DUO. Muzykologię reprezentować będzie prof. L'ubomir Chalupka z Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie, prezentując swoja pracę o awangardzie w muzyce słowackiej oraz Maria Ewa Sołtys, która przedstawi najnowszą książkę o swoim dziadku i ojcu, lwowskiej dynastii kompozytorów Sołtysów. Gościa ze Lwowa powita Chór "Organum" hymnem Śliczna Gwiazdo miasta Lwowa.

Festiwal Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich popularnie zwany festiwalem kompozytorów krakowskich, obecny jest wśród wydarzeń wysokiej kultury Krakowa nieprzerwanie od 1989 roku. Jego zadaniem jest prezentacja najnowszej twórczości kompozytorów szkoły krakowskiej, od klasyków i generacji profesorów, poprzez wyróżniające się średnie pokolenie, po kompozytorów najmłodszych oraz studentów kompozycji. Podstawą koncepcji programowej jest ukazanie nurtów i przemian w muzyce światowej, a rozwijaną od wielu lat specjalizacją obok podstawowej - promocji muzyki polskiej, przedstawianie twórców z krajów regionu, z Ukrainy, Białorusi, Słowacji i innych.

Dyrektorem artystycznym festiwalu i autorem koncepcji programowej jest muzykolog Jerzy Stankiewicz, prezes Oddziału Krakowskiego Związku Kompozytorów Polskich.

ZOBACZ: program Festiwalu

Doroczne Nagrody ZKP przyznane

ZKPWe wtorek, 22 maja 2012 rokuJury w składzie: Zofia Helman (przewodnicząca), Paweł Gancarczyk, Krzysztof Knittel i Władysław Słowiński przyznało Doroczne NagrodyZwiązku Kompozytorów Polskich. Laureatami zostali:
  • Sławomira Żerańska-Kominek – za wybitną twórczość naukową poszerzającą zakres badawczy muzykologii
  • Roman Berger – za wybitną twórczość kompozytorską i inspirujące prace z dziedziny filozofii i teorii muzyki
  • Cezary Duchnowski – za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki elektronicznej i działalność dydaktyczną.

Nowy program MKiDN - Zamówienia kompozytorskie

W dniu 18 maja 2012 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił nowy priorytet - Zamówienia kompozytorskiew ramach programu MKiDN Kolekcje. Instytucją zarządzającą priorytetem jestInstytut Muzyki i Tańca.

Celem priorytetu Zamówienia kompozytorskiejest tworzenie nowych dzieł muzycznych oraz pierwsze wykonania tych dzieł, ich popularyzacja i udostępnianie w przestrzeni publicznej, a także ich wykorzystanie jako narzędzia edukacji kulturalnej i artystycznej. Przedmiotem wniosków są dzieła autorstwa kompozytorów z Polski lub zagranicy, których premiera będzie miała miejsce w Polsce lub za granicą.
Priorytet Zamówienia kompozytorskie jest pierwszym systemowym przedsięwzięciem na rzecz stymulacji twórczości muzycznej i obecności powstałych w wyniku realizacji projektu dzieł w przestrzeni publicznej. Powstałe w ramach priorytetu dzieła poprzez szerokie udostępnianie w przestrzeni publicznej posłużą jako cenne narzędzia edukacji kulturalnej i artystycznej, przyczyniając się do zwiększenia społecznej obecności muzyki i budowania jej związków z różnymi kręgami odbiorców, w tym z dziećmi i młodzieżą.
Wnioski do priorytetu Zamówienia kompozytorskie mogą składać państwowe i samorządowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe oraz podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Budżet priorytetu wynosi 2 000 000 zł.
Składanie wniosków do nowego priorytetu za pośrednictwem Elektronicznego Biura Obsługi Interesanta (EBOI) będzie możliwe od 25 maja 2012 roku. Nabór wniosków potrwa do 29 czerwca. Szczegółowe informacje wraz z Regulaminem programu, dokumentami programu i instrukcją składania wniosków za pośrednictwem systemu EBOI, dostępne są na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakładce Priorytet Zamówienia kompozytorskie -www.mkidn.gov.pl

Orkiestra Leopoldinum w Wiedniu

Leopoldinum Orkiestra Leopoldinum pod dyrekcjąErnst Kovacica wystąpi w dniach 23 i 24 maja 2012 roku w Wiedniu z dwoma koncertami.

Pierwszy odbędzie się w ramach powstałego w 1999 roku festiwalu muzyki wiedeńskiej (wokalnej i instrumentalnej) "Wean Hean" (co znaczy „wsłuchując się w brzmienie Wiednia”) w konfrontacji z muzyką ludową i jazzową– także innych narodów. W tym roku jeden z koncertów zatytułowany jest: Dunaj, Oder? Wrocławscy artyści, czyli orkiestra Leopoldinum i wiedeński zespół Neue Schrammeln pod dyrekcją Ernsta Kovacica – wystąpią we wspólnym programie - pod patronatem Instytutu Polskiego w Wiedniu.
Po raz pierwszy orkiestra Leopoldinum wystąpi także w słynnym wiedeńskim Konzerthaus– w Mozart Saal – w czwartek, 24 maja 2012 roku. Ernst Kovacic i Leopoldinum przedstawią program p.t. Sztuka Fugi– z wydanej przez CD Accord płyty, nominowanej do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej w 2011 roku, a także prezentowanej około miesiąc temu w radiu wiedeńskim ORF Radio Wien jako płyta tygodnia.

Jubileusz Wojciecha Kilara na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie5. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie odbędzie się w dniach 24-26 maja 2012 roku. Wydarzeniami tegorocznej edycji będą trzy wielkie koncerty: światowa premiera symultanicznego wykonania kinowej superprodukcji Pachnidło: Historia mordercy, telewizyjna gala urodzinowa świętującego 80. urodzinyWojciecha Kilara z udziałem jubilata i zaproszonych gości, a w finale - Obcy – Symfonia Biomechaniczna. Kino Sztuki i Krwi Elliota Goldenthala– niezapomniane widowisko z udziałem słynnej hollywoodzkiej pary – reżyserki Julie Taymor oraz światowej sławy kompozytora Eliota Goldenthala. Wszystkie koncerty 5. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie - wspólnego przedsięwzięcia Krakowskiego Biura Festiwalowego i radia RMF Classic - odbędą się o godz. 20.00, tradycyjnie już w hali ocynowni ArcelotMittal Poland.

Festiwal zainauguruje światowa premiera symultanicznego wykonania przeboju kinowego Pachnidło: Historia mordercy / Perfume: The Story of a Murderer (2006) - adaptacji bestsellerowej powieści niemieckiego pisarza Patricka Süskinda, w reżyserii światowej sławy niemieckiego twórcy Toma Tykwera. Produkcja jest wynikiem współpracy pomiędzy ważnymi europejskimi ośrodkami filmowymi: Festiwalem Muzyki Filmowej Fimucité (Hiszpania), Studiem Constantin Music GmbH (Niemcy), Lucerne Festival (Szwajcaria) oraz Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie. Niezapomnianą muzykę stworzoną przez Toma Tykwera, Johnny’ego Klimka i Reinholda Heila zaprezentują: Karolina Gorgol-Zaborniak (sopran), Chór Pro Musica Mundi i Sinfonietta Cracovia pod batutą doskonale znanego festiwalowej publiczności Ludwiga Wickiego.
Bohaterem drugiego dnia festiwalu będzie Wojciech Kilar- jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej, cieszący się międzynarodowym uznaniem i popularnością, któremu światową sławę i spektakularny sukces przyniosła muzyka do filmu Dracula w reż. Francisa Forda Coppoli. Jest autorem muzyki do ponad 130 obrazów, współpracował z największymi twórcami współczesnego kina m.in. z Jane Campion, Francisem Fordem Coppolą, Wojciechem Hasem, Krzysztofem Kieślowskim, Tadeuszem Konwickim, Kazimierzem Kutzem, Markiem Piwowskim, Romanem Polańskim, Stanisławem Różewiczem, Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Zanussim (począwszy od Struktury kryształustworzył muzykę do niemal wszystkich filmów tego reżysera). Podczas jubileuszowej galizaprezentowane zostaną fragmenty filmów z jego muzyką, a na żywo zabrzmią suity z tak znanych produkcji jak m.in.: Trędowata, Ziemia obiecana, Pan Tadeusz, Pianista, Portret Damy, Dracula, czy Dziewiąte wrota. Wykonają je: Iwona Hossa z towarzyszeniem Chóru Polskiego Radia i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą José Marii Florencio. Gościem honorowym koncertu będzie sam Jubilat. Na widowni zasiądą zaprzyjaźnieni z kompozytorem znakomici aktorzy, reżyserzy i gwiazdy światowego kina.

Śpiewaj mi Mamo czyli Rozśpiewane Dni Mamy

Śpiewaj mi mamoŚpiewaj mi Mamo czyli Rozśpiewane Dni Mamy 26-27 maja 2012 roku odbędą się w Warszawie, w ramach programu Akademia Orange.

W programie koncerty piosenek ze śpiewnika internetowego Śpiewaj mi mamo www.spiewajmimamo.pl, adresowanego do rodziców i rodzin z małymi dziećmi. Śpiewaj mi mamo to animacyjny projekt-akcja Fundacji Muzyka jest dla wszystkich, realizowany w ramach programu Akademia Orange. Jego głównym celem jest zachęcenie rodziców do śpiewania swoim dzieciom. Przypomina o polskiej tradycji śpiewu domowego i niezwykle istotnej roli, jaką śpiewanie piosenek przez rodziców i dziadków odgrywa w rozwoju dzieci. Projekt jest ideowo ściśle związany z cyklem koncertów "Smykofonia".
Podczas koncertów usłyszymy współczesne i tradycyjne piosenki i kołysanki dla dzieci 0-6 lat i ich rodziców, w lekko jazzowych aranżacjach, pochodzące ze śpiewnika, który został udostępniony w marcu 2012 roku. Piosenki wykonują współczesne młode wokalistki, m.in.: Iza Puk, Gosia Czajka, Kasia Konciak, Helena Adwent i Monika Sadowska, z towarzyszeniem muzyków pod kierownictwem Bartłomieja Zajkowskiego. Część piosenek skomponowały współczesne polskie kompozytorki młodego pokolenia: Agnieszka Widlarz i Anna Eibin, których piosenki okazały się najlepsze w konkursie kompozytorskim Śpiewaj mi mamo (2006). Część piosenek to odkryte na nowo, tradycyjne polskie melodie, do których dopisane zostały współczesne teksty. Kierownictwo muzyczne projektu: Tomasz Pokrzywinski. Kierownictwo artystyczne: Viola Łabanow i Anna Kierkosz.

Muzyczna Noc Muzeów w Warszawie

Noc Muzeów - Muzeum ChopinaPodczas Warszawskiej Nocy Muzeów 19 maja 2012 roku będzie można nie tylko zwiedzić liczne muzea czy galerie, ale także posłuchać muzyki klasycznej w nietypowych miejscach.

Dzięki uprzejmości dyrekcji muzeów, artyści Warszawskiej Opery Kameralnej będą koncertować podczas Nocy Muzeów. Jednocześnie pragną zwrócić uwagę na rozpaczliwą sytuację Warszawskiej Opery Kameralnej. Największą atrakcją będzie koncert plenerowy połączonych orkiestrWarszawskiej Opery Kameralnej przed Polską Akademią Nauk, przy pomniku Kopernika (ul. Krakowskie Przedmieście). Zobacz: plan koncertów artystów WOK

O godz. 20.30, w Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta w Warszawie odbędzie się koncert utworów Tadeusza Bairda i innych polskich kompozytorów ubiegłego wieku - Krzysztofa Meyera, Witolda Lutosławskiego i Stefana Kisielewskiego. Wystąpią: Lilianna Zalesińska - mezzosopran, Piotr Szymanowicz - fortepian, Anna Błaszczyk - flet, Maria Peradzyńska-Filip - flet, Wojciech Sławiński - wiolonczela.

Muzeum Fryderyka Chopina zaprasza natomiast na „podróż przez dźwięki, nie tylko w stronę Chopina, jakim go zwykle znamy”. Każdy, kto ma ochotę na - jak podają organizatorzy - nocne nicowanie, może stawić się w majową noc między godz. 18:00 a 1:00 przed Zamkiem Ostrogskich w Warszawie. Zobacz plan zwiedzania - na stronie: www.chopin.museum

NOSPR pod batutą Stanisława Skrowaczewskiego

Stanisław SkrowaczewskiW piątek, 18 maja 2012 rokuo godz. 19.30 Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicachwystąpi w swojej siedzibie (sala im. Grzegorza Fitelberga, plac Sejmu Śląskiego 2) pod dyrekcją wybitnego dyrygenta – Stanisława Skrowaczewskiego (na zdjęciu). W przeddzień koncertu Maestro otrzymał tytuł doktora honoris causaAkademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

W programie koncertu znajdzie się Music for WindsStanisława Skrowaczewskiego oraz IX SymfoniaAntona Brucknera – twórcy szczególnie bliskiego dyrygentowi. Właśnie za interpretacje symfonii Brucknera maestro Skrowaczewski otrzymał Złoty Medal Towarzystwa Mahlerowsko-Brucknerowskiego, a zarejestrowany dla Arte Nova cykl jedenastu symfonii Brucknera uhonorowany został w Cannes nagrodą w kategorii Najlepsze nagranie muzyki symfonicznej XVIII i XIX wieku. Ostatnio Amerykańskie Towarzystwo Brucknerowskie przyznało dyrygentowi szczególnie cenione wyróżnienie – Medal of Honor.

Penderecki, Lutosławski i baloniki…

IX Konkurs Muzyki XX i XXI Wieku Dla Młodych Wykonawców 2012Znamy już finalistów IX Konkursu Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców, który odbywa się od 14 maja 2012 roku w Radziejowicach.

Wśród finalistów znalazło się 11 studentów uczelni muzycznych: Magdalena Marta Nędzi, Martyna Zakrzewska, Przemysław Wojciechowski, Wojciech Jeliński, Roma Tic, Oliwier Andruszczenko, Katarzyna Hajduk-Konieczna, Maciej Zimka, Anna Leśniewska, Marta Grochowska i Anna Fijałkowska oraz 6 uczniów szkół muzycznych II stopnia: Mateusz Pusiewicz, Michał Lazar, Ludwik Mierzejewski, Bartosz Kołsut, Bonifacy Duda i Amelia Maszońska. Przesłuchania finałowe odbędą się w dniach 17 i 18 majaw Domu Pracy Twórczej MKiDN – Pałacu w Radziejowicach.

W tym roku w konkursie udział wzięło 45 uczestników: 12 uczniów szkół muzycznych II stopnia oraz 33 studentów. W juryzasiadają przedstawiciele różnych specjalności: Anna Dorota Władyczka – muzykolog i organizator Światowych Dni Muzyki Wrocław 2014, Dagna Sadkowska – skrzypaczka, członek zespołu Kwartludium, Andrzej Kosowski – dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca oraz redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, Jacek Rogala – dyrygent i dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach.
Łączna suma nagród wynosi 27.500 zł, a fundatorami są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ZAiKS i STOART. Konkurs zorganizowany jest we współpracy z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Fundatorami nagród pozaregulaminowych są Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego oraz Polskie Lutnictwo.
Koncert laureatówodbędzie się 12 czerwca 2012 rokuo godz. 18.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie.

"Słowik" na Dzień Dziecka w Operze Narodowej

Słowik w Teatrze Wielkim - Operze NarodowejW sobotę, 26 maja 2012 rokuw Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się premiera opery Igora Strawińskiego Słowikwg baśni Hansa Christiana Andersena, przygotowana przez Teatr Maryjski z Sankt Petersburga.

Reżyseria - Alexander Petrov, scenografia - Vladimir Firer, choreografia - Irina Novik. Wystąpią: jako Słowik - Katarzyna Dondalska, Kamila Kułakowska, Kucharka - Joanna Cortes, Izabella Kłosińska, Rybak - Rafał Bartmiński, Pavlo Tolstoy, Cesarz chiński - Adam Kruszewski, Zbigniew Macias, Szambelan - Czesław Gałka, Mieczysław Milun, Bonza - Robert Dymowski, Piotr Nowacki, Śmierć - Anna Lubańska, Agnieszka Rehlis, Posłańcy japońscy - Krzysztof Szmyt, Jacek Kostoń, Stanisław Zyskowski.

To właściwie choreoopera, mająca zachwycać zarówno muzyką, jak pięknem ruchu, koloru i choreograficznego gestu. Przedstawienie petersburskiego Teatru Maryjskiego, wyróżniające się urodą obrazów plastycznych i perfekcyjnym wykonaniem, należy od wielu lat do stałych pozycji w repertuarze tej znakomitej sceny. Strawiński był pomysłodawcą tematów wielu swoich utworów scenicznych i współautorem lub autorem librett. Ta dbałość o literacką i filozoficzną podstawę widowisk wynikała z jego szerszej koncepcji estetyczno-etycznej, której istotą było przywrócenie zerwanej więzi Dobra i Piękna. Opowieść o cudownym ptaku, który pięknym śpiewem cieszy, wzrusza i uzdrawia, wyraża doskonale przesłanie, jakie ta koncepcja zawiera. „A słowik śpiewał tak pięknie, że cesarzowi łzy stanęły w oczach, a gdy spłynęły mu po policzkach, słowik zaśpiewał jeszcze ładniej, tak, że śpiew ten sięgał prosto do serca” – pisał Hans Christian Andersen w swojej bajce.

Spektakl zostanie powtórzony 27 maja oraz 1 i 2 czerwca 2012 roku.

Dzień Dziecka w Żelazowej Woli

Dzień Dziecka w Żelazowej WoliDnia 3 czerwca 2012 roku odbędzie się już po raz trzeci Dzień Dziecka w Parku i Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

Jak co roku na najmłodszych będą czekały niezliczone atrakcje przygotowane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, m.in. gra terenowa, warsztaty malarskie, muzyczne, rzeźbiarskie, zaskakujące konkursyi wiele innych. W tym roku motywem przewodnim Dnia Dziecka będą listy młodego Fryderyka. Spacerując po parku dzieci będą miały okazję do spotkania z małym Fryckiem i jego rodzicami. Basen, w którym na co dzień jest woda, w Dniu Dziecka będzie wypełniony poduszkami, odbędą się w nim spotkania z autorami chopinowskich książek dla dzieci. Wszystkie dzieci zostaną obdarowane prezentami m.in. najnowszą publikacja Instytutu Chopina Frycek w Szafarni, zawierającą płytę z listami Frycka z Szafarni czytanymi przez Zbigniewa Zamachowskiego.

Dla osób z dziećmi - wstęp wolny.

Dzień Dziecka w Żelazowej Woli organizowany jest w ramach cyklu wydarzeń kulturalnych zatytułowanego Wiosna z Chopinem, nad którym patronat medialny objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Dzień Dziecka w Żelazowej Woli

Dzień Dziecka w Żelazowej WoliDnia 3 czerwca 2012 roku odbędzie się już po raz trzeci Dzień Dziecka w Parku i Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

Jak co roku na najmłodszych będą czekały niezliczone atrakcje przygotowane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, m.in. gra terenowa, warsztaty malarskie, muzyczne, rzeźbiarskie, zaskakujące konkursyi wiele innych. W tym roku motywem przewodnim Dnia Dziecka będą listy młodego Fryderyka. Spacerując po parku dzieci będą miały okazję do spotkania z małym Fryckiem i jego rodzicami. Basen, w którym na co dzień jest woda, w Dniu Dziecka będzie wypełniony poduszkami, odbędą się w nim spotkania z autorami chopinowskich książek dla dzieci. Wszystkie dzieci zostaną obdarowane prezentami m.in. najnowszą publikacja Instytutu Chopina Frycek w Szafarni, zawierającą płytę z listami Frycka z Szafarni czytanymi przez Zbigniewa Zamachowskiego.

Dla osób z dziećmi - wstęp wolny.

Dzień Dziecka w Żelazowej Woli organizowany jest w ramach cyklu wydarzeń kulturalnych zatytułowanego Wiosna z Chopinem, nad którym patronat medialny objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych - wyniki konkursu I edycji

Instytut Muzyki i TańcaW dniu 11 maja 2012 roku w siedzibie Instytutu Muzyki i Tańca odbyło się posiedzenie komisji konkursowej wybierającej projekty przeznaczone do realizacji w ramach I edycji programu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”. W skład komisji weszli eksperci rekomendowani przez Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu (Zbigniew Skoczylas), Forum Muzyki Tradycyjnej (Andrzej Staśkiewicz) oraz przedstawiciel Instytutu Muzyki i Tańca (Brygida Błaszczyk). Spośród jedenastu, niezwykle ciekawych propozycji komisja wybrała do dofinansowania w ramach programu IMiT projekty złożone przez następujących wnioskodawców:
  • Fundacja Tres – Andrzej Mendlewski (Dudy wielkopolskie, typ bukowsko-kościański i sierszeńki dmuchane)
  • Stowarzyszenie „Muzyka Dawna w Jarosławiu” – Marek Kruczek (Cymbały)
  • Michał Maziarz – Piotr Sikora (Basy)
  • Anna Drymajło – Zbigniew Butryn (Bębenek biłgorajski)
Przy wyborze powyższych projektów komisja uwzględniła liczne walory przestawionych propozycji, wśród których znalazły się: wykorzystanie potencjału mistrzów budowy instrumentów ludowych ze szczególnym uwzględnieniem znajomości najstarszych metod wykonywania instrumentów oraz zdolności przekazywania ich młodym następcom, wykorzystanie zbudowanych w trakcie warsztatów instrumentów we współczesnej praktyce wykonawczej, opartej na tradycyjnych wzorach, dzięki czemu służyć one będą muzykom, pobudzą lokalną społeczność do zainteresowania się odtwarzaniem miejscowych zwyczajów (obrzędów), a także będą sprzyjać popularyzacji lokalnych tradycji muzycznych przez wzbogacenie stanu posiadania historycznego (pierwotnego) instrumentarium związanego z danym regionem.

Premiera "Hamleta" Ambroisa Thomasa

altW Ramach Roku Mężczyzn, dnia 26 maja 2012 roku wTeatrze Wielkim Operze Poznań odbędzie się premiera pięcioaktowej opery Hamlet Ambroisa Thomasa do libretta Michela Carré’a i Julesa Barbiera. Kierownictwo muzyczne – Tadeusz Kozłowski, współpraca muzyczna – Aleksander Gref, reżyseria – Ignacio Garcia, asystent reżysera – Wiesław Bednarek, dekoracje – Tiziano Santi, asystent scenografa – Allesia Colosso, kostiumy – Magdalena Dąbrowska, choreografia – Iwona Pasińska, reżyseria świateł – Bogumił Palewicz, kierownictwo chóru – Mariusz Otto.

W ramach Roku Kobiet Teatr Wielki w Poznaniu prezentował Ophelię Prasquala. Rok Mężczyzn to okazja na spotkanie z operowym Hamletem.
Po mistrzowsku skomponowana muzyka Thomasa, jak również doskonale oddane napięcie między blaskiem a mrokiem, nadają dziełu wyjątkową jakość. Na tle dynamicznej melodii i gry cieni rozgrywa się dramat zagubionego mężczyzny, który wątpi, szuka, kocha, nienawidzi i rozpacza.
Dobrze wszystkim znana historia Hamleta zyskuje nowy wymiar, w którym ponadczasowe pozostaje jedynie być albo nie być.

Sinfonia Iuventus zagra Lipińskiego i Dvořáka

Sinfonia Iuventus zagra Lipińskiego i Dvořáka Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus zaprasza na koncert, który odbędzie się w czwartek, 24 maja 2012 rokuo godz. 19.00 w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W programie kompozycje Karola Lipińskiego - Uwertura D-dur i II koncert skrzypcowy D-dur op. 21 „Wojskowy” oraz Antonína Dvořáka - VIII Symfonia G-dur op. 88.

Orkiestrę poprowadzi Andriy Yurkevych, obecnie pierwszy dyrygent Narodowego Teatru Opery i Baletu Republiki Mołdawii w Kiszyniowie. W roli solistki wystąpi Dominika Falger, która od 1999 roku pełni funkcję koncertmistrza grupy II skrzypiec w Orkiestrze Wiedeńskich Symfoników.

Koncert został objęty Honorowym Patronatem Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej.

Patronat medialny nad koncertem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Polska muzyka fletowa w Grecji

Iwona GlinkaW dniach 19 i 20 maja 2012 rokuw Cultural Venue ABOUT: w Atenachwspółczesną polską muzykę fletową przedstawią dwie artystki: polska flecistka mieszkająca na stałe w Grecji – Iwona Glinka (na zdjęciu) i grecka pianistka – Maria Aloupi. W programie koncertów zatytułowanych 20th & 21st century – Poland znajdą się kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Philipa Czaplowskiego, Piotra Grelli-Możejko, Jacka Rogali, Aleksandra Tansmana i Karola Szymanowskiego.

Więcej informacji – na stronie: www.about-art.gr

Warsaw Camerata à la carte! – drugi koncert II sezonu

Warsaw Camerata à la carte!W niedzielę, 17 czerwca 2012 roku o godz. 14.00 w Bazylice NSJ w Warszawie odbędzie się drugi koncert cyklu „Warsaw Camerata à la carte!”.

Tym razem zabrzmi VIII Symfonia na smyczkiF. Mendelssohna, Feuilles d’Album à conte RasumoffskyG. Orbana i Suita Porgy and BessG. Gershwina. Wszystkie kompozycje zostały wybrane przez słuchaczy, którzy jak zawsze mogli głosować przez Internet oraz podczas koncertu inauguracyjnego.

Solistą w utworze G. Gershwina będzie ceniony polski saksofonista Paweł Gusnar, z którym wystąpi orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego.

W menu wydarzenia tradycyjnie już należy spodziewać się muzycznych niespodzianek, z których publiczność wybierze jedną na finał. Po koncercie jak zawsze warto wziąć udział w spotkaniu koktajlowym z wykonawcami i rozmowami o muzyce i ulubionych kompozycjach. Będzie również możliwość oddania głosów na utwory, które znajdą się w programie kolejnego koncertu.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Głosowanie na stronie www.warsawcamerata.pl

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Światowe Dni Muzyki ISCM Wrocław 2014 - zgłoszenia

World Music Days 2014ZarządPolskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej organizuje posiedzenie Jury Krajowego, które wybierze sześć utworów zarekomendowanych przez Polską Sekcję MTMW na festiwal Światowe Dni Muzyki 2014, który tym razem odbędzie się we Wrocławiu.

Krajowe Jury obradować będzie w składzie: Grażyna Dziura, Sławomir Kupczak, Dorota Szwarcman, Anna Dorota Władyczka i Maciej Żółtowski.

Sekcje krajowe nie mogą uwzględniać w swych oficjalnych wyborach utworów, które w roku 2013 zostaną wykonane podczas ŚDM lub zostały na nie zaprogramowane oraz utworów zarekomendowanych przez krajową Sekcję w oficjalnej selekcji na rok 2013. Rekomendowane kompozycje powinny zostać skomponowane po 2006 roku. Utwory zgłoszone przez jury poszczególnych Sekcji krajowych ISCM będą następnie oceniane przez międzynarodowe jury we Wrocławiu. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 czerwca 2012 roku.

Niezależnie od decyzji Jury Krajowego PTMW, kompozytorzy mogą zgłosić jeden utwór indywidualnie, przesyłając go na adres organizatorów Festiwalu. Termin nadsyłania zgłoszeń indywidualnych bezpośrednio do organizatorów Światowych Dni Muzyki 2011 upływa 30 czerwca 2012 roku.

Więcej...

Muzyka argentyńska – europejskość dalekiego kontynentu

Muzyka Argentyńska

W dniach od 19 do 24 maja 2012 rokuw Krakowie odbędzie się Festiwal Muzyka argentyńska – Europejskość dalekiego kontynentu, połączony z konferencją naukowąo tym samym tytule. Głównym celem organizatorów jest zaprezentowanie różnych twarzy muzyki argentyńskiej, w tym tych mniej znanych w szerszych kręgach odbiorców. Muzyka Piazzolli, Ginastery czy Guastavino już na stałe gości w programach sal koncertowych całego świata, warto więc sięgnąć głębiej i odkryć dla polskich słuchaczy mniej znane dzieła oraz równie interesujących twórców muzyki późno-romantycznej (m.in. Castro), jak i współczesnej (m.in. Kagel, Ziegler, Bragato).

Pierwszy koncert, 19 maja, zorganizowany we współpracy z Festiwalem Wawel tango, poświęcony jest cyklom pieśni oraz muzyce kameralnej. Wystąpią – między innymi – krakowscy muzycy: śpiewaczka Adrianna Cyran-Bujak, gitarzysta Miłosz Mączyński, pianiści Anna Boczar, Marek Szlezer i Łuksz Dębski oraz wiolonczelistka Beata Urbanek-Kalinowska i skrzypaczka Izabela Szlachta-Dowgiałło.

Kolejne koncerty Festiwalu, które odbywać się będą w Sali Koncertowej oraz Auli Florianka Akademii Muzycznej w Krakowie, prezentować będą różne odsłony muzyki argentyńskiej. Wysłuchać będzie więc można muzyki na trio fortepianowe (z wybitnym wiolonczelistą i dyrygentem Ricardem Sciammarellą) czy na fortepianowy duet (wystąpią dwa tandemy: Tamara Granat i Bartłomiej Kominek oraz Łukasz Dębski i Michał Dziad). Zaprezentują się też inne zespoły kameralne, w których grać będą młodzi pedagodzy Akademii Muzycznej w Krakowie. Wyjątkowym wydarzeniem będzie odbywający się 21 majaw Auli Florianka koncert poświęcony w całości twórczości kameralnej Alberto Ginastery, podczas którego wystąpią wyróżniający się studenci klasy kameralistyki Akademii Muzycznej w Krakowie.

Szczególnymi wydarzeniami festiwalowymi będą koncerty w klimatycznych wnętrzach klubu „Alchemia” na Kazimierzu w dniach - 22 i 24 maja. Podczas pierwszego wystąpi Agata Zubel, która przedstawi wokalną muzykę Piazzolli. Drugi, zamykający Festiwal, przyniesie niezwykłe interpretacje muzyki argentyńskiej w wykonaniu Grzegorza Frankowskiego i jego zespołu.

W towarzyszącej Festiwalowi sesji naukowej wezmą udział znakomici goście. Ricardo Sciammarella poprzez cykl wykładów i kursy mistrzowskieukaże bogactwo muzyki wiolonczelowej i kameralnej swojego kraju. Tamara Granat podczas mistrzowskiego kursu przedstawi świat duetów fortepianowych. Grzegorz Frankowski – wyśmienity znawca muzyki Piazzolli – poprowadzi wykłady poświęcone temu twórcy, zaś dr Maciej Jabłoński przybliży nam współczesną muzykę Argentyny.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Ukraińska Wiosna w Poznaniu

Ukraińska Wiosna 2012Recital Olgi i Natalii Pasiecznik zainauguruje piątą edycję Festiwalu Kultury „Ukraińska Wiosna” - 14 maja 2012 roku w sali Waga Miejska w Poznaniu (Stary Rynek 2).

Pochodząca z Równego, mieszkająca w Warszawie, śpiewająca na najbardziej prestiżowych scenach świata, laureatka wielu międzynarodowych konkursów wokalnych, a także zdobywczyni Paszportu Polityki, Fryderyka i wielu innych nagród, okrzyknięta Słowikiem Europy – Olga Pasiecznik, wprowadzi słuchaczy w niezwykle piękny świat ukraińskiego romansu, dumek i pieśni. Przy fortepianie, jak zwykle, będzie jej towarzyszyć mieszkająca na stałe w Sztokholmie, siostra Natalia Pasiecznik, laureatka międzynarodowych konkursów pianistycznych, profesor klasy fortepianu Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie. Koncert inaugurujący Festiwal Kultury „Ukraińska Wiosna” będzie zarazem pierwszym koncertem projektu Obolon-Fest.

W ramach „Ukraińskiej Wiosny” wśród muzycznych wydarzeń zaplanowano także koncert lwowskiego chóru “A cappella Leopolis” (19 maja 2012) i Narodowej Orkiestry Instrumentów Ludowych Ukrainy (17 maja 2012).

Piąta edycja Festiwalu Kultury „Ukraińska Wiosna” (13-20 maja 2012) będzie niezwykła nie tylko ze względu na mały jubileusz. Rok 2012 to przecież czas EURO – Mistrzostw Europy w Piłce Nożne, które tym razem wspólnie zorganizują Polska i Ukraina. „Ukraińska Wiosna” to jedna z największych imprez w tej części Europy, promujących to, co najlepsze w różnych dziedzinach kultury Ukrainy. W ciągu czterech dotychczasowych edycji festiwal przekroczył granice miasta Poznania i zaznaczył swą obecność w innych miastach i miasteczkach Wielkopolski ( Gniezno, Leszno, Kórnik, Buk i Głogów). W programie koncerty, spotkania literackie i debaty politologiczne, a oprócz tego - jarmark i towarzyski mecz piłkarski.

Szczegółowe informacje - na stronie: www.poznajsasiada.org

DUX IN CLUB - klasyka ambiente

DUX in clubDnia 10 czerwca 2012 rokurusza nowy pomysł na muzykę klasyczną w Warszawie. Koncerty promocyjne najciekawszych płyt wydawnictwa DUX (w dorobku 46 statuetek Fryderyk) to propozycja zarówno dla melomanów, jak i wszystkich amatorów luźnego, klubowego ambiente. Najlepsi wykonawcy polskiej sceny muzycznej gościć będą po raz pierwszy w klubie artystycznym Lokal Użytkowy na warszawskiej Starówce w ramach sceny Lokal Na Poważnie. Projekcje multimedialne, taniec współczesny i działania improwizatorskie ożywią koncerty tworząc niezwykłą atmosferę DUX IN CLUB.

Premierowy koncert odbędzie się 10 czerwca o godz. 20.00. Wystąpi Neo Quartet w składzie: Karolina Piątkowska-Nowicka - I skrzypce, Paweł Kapica - II skrzypce, Michał Markiewicz – altówka i Krzysztof Pawłowski – wiolonczela. W programie „muzyka świeża” polskich kompozytorów: Transparentna kwartet smyczkowy i taśmę Marka Czerniewicza, Impresjena kwartet smyczkowy Agnieszki Stuglińskiej, IX Kwartet smyczkowyAleksandra Kościowa oraz prawykonaniespecjalnej dedykacji dla DUX IN CLUB - Think of oneMichała Markiewicza.

NeoQuartet (DUX 0809)NeoQuartet ma w swoim dorobku artystycznym wiele prawykonań utworów kompozytorów młodego pokolenia (m.in. Stulgińska, Czerniewicz, Chang). W 2008 roku muzycy dokonali w Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie nagrania kwartetu Agnieszki Stulgińskiej. Kompozycja nagrana i wydana przez wytwórnię fonograficzną DUX została nominowana do nagrody „Fryderyk” w kategorii muzyka współczesna. Utwór ten został wydany także na płycie zrealizowanej z okazji jubileuszu 60- lecia Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
W styczniu 2011 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu wydana przez wytwórnię DUX. Na krążku znalazły się utwory różnorodne stylistycznie, począwszy od eklektycznego kwartetu Lasonia, przez sonorystyczny Floral Fairy Hosokawy, aż po minimalistyczny StreepjesJanssena. Dwa spośród pięciu nagranych utworów to kompozycje dedykowane zespołowi (Stulgińska, Czerniewicz). Płyta NeoQuartet spotkała się z dużym uznaniem odbiorców, zespół został nominowany do nagrody „Fryderyk” w kategorii debiut fonograficzny roku, jak również „Sztorm Roku” organizowany przez „Gazetę Wyborczą”, otrzymał także nominację do Pomorskiej Nagrody Artystycznej - najbardziej prestiżowej nagrody w regionie pomorskim przyznawanej przez Marszałka Województwa Pomorskiego.

Podczas koncertu rozlosowanych zostanie 5 płyt „Neo Quartet” (DUX 0809).

Patronat medialny nad cyklem DUX IN CLUB objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Hajnówka 2012 - święto muzyki cerkiewnej

Męski Chór Państwowej Filharmonii Republiki Płn. Osetii - Ałanii z WładykaukazuXXXI edycjaMiędzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2012" odbędzie się w dniach 15-19 maja 2012 roku w Białymstoku. Podczas koncertów festiwalowych będzie można usłyszeć chóry, prezentujące różne tradycje wschodniego chrześcijaństwa z takich krajów, jak: Estonia, Łotwa, Rosja, Białoruś, Izrael, Gruzja, Litwa, Serbia, Ukraina, Mołdawia, Rumunia oraz Polska.

Wśród wykonawców znajdą się chóry otrzymujące wyróżnienia na wszystkich światowych imprezach tego niszowego gatunku. Wywodzących się z różnych państw i środowisk, wyznań i kultur chórzystów ze wszystkich 25 chórów biorących udział w tegorocznej edycji Festiwalu, oprócz profesjonalizmu wykonania łączy ogromny zapał do prezentowania dorobku muzycznej spuścizny wschodniego chrześcijaństwa w jego prawosławnych, staroobrzędowych, grekokatolickich, osetyjskich, gruzińskich, czy z Ziemi Świętejodmianach. Spotkają się na nim zarówno chórzyści chwalący Boga podczas nabożeństw w świątyniach, członkowie chórów akademickich, jak też i profesjonalni muzycy filharmonii. Nie jest to tylko uczta dla ucha i duszy ale też dla oczu. Występy artystów nie rzadko podkreśla ich regionalny strój, co razem tworzy wyjątkowe i niezapomniane widowisko.

Białostockie prezentacje poprzedzi koncert w Warszawie. W dniu 14 maja 2012 rokuw Sali Koncertowej Galerii Porczyńskich wystąpi Kijowska Męska Kapela Chóralna im. L. Rewuckiego z Ukrainy z programem „Arcydzieła ukraińskiej chóralistyki męskiej”, łączącym kompozycje muzyki cerkiewnej z klasyczną muzyką chóralną ukraińskich kompozytorów. Jest to najbardziej znany męski ukraiński chór mający w swoim repertuarze kompozycje od muzyki cerkiewnej ukraińskich klasyków, po współczesnych kompozytorów tego gatunku, ale również aranżacje ukraińskiej muzyki ludowej. Trzy dni później, 17 maja 2012 rokuw warszawskim Kościele Ewangelicko-Augsburskim p.w. Św. Trójcy odbędzie się także XXI Reprezentacyjny Koncert Muzyki Cerkiewnejw wykonaniu profesjonalnych chórów. Wystąpią: Chór „Musica Aeterna” z Jerozolimy, Gruziński Męski Zespół „Didgori” z Tbilisi, Chór „Preludiu” Narodowego Centrum Sztuki Rumunii z Bukaresztu oraz Męski Chór Państwowej Filharmonii Republiki Płn. Osetii - Ałanii z Władykaukazu (na zdjęciu).

Honorowe Patronaty nad XXXI edycją Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2012” w Białymstoku sprawują: Prezydent RP, Minister Kultury RP, Patronat Artystyczny – Krzysztof Penderecki, lokalnie patronują Prezydenci Miasta Stołecznego Warszawy i Białegostoku.

Program festiwalu – na stronie: www.festiwal-hajnowka.pl

Muzyka Chopina, Szymanowskiego i Mykietyna na Festiwalu Kultury Polskiej „Corso Polonia” 2012 we Włoszech

Corso Polonia 2012Koncerty muzyki Fryderyka Chopina iKarola Szymanowskiego orazPawła Mykietyna odbędą się w Rzymie w ramach Festiwalu Kultury Polskiej „Corso Polonia”.

Dnia 13 maja 2012 rokuw koncercie "Echa Chopina. Droga do jazzu z Chopinem i Szymanowskim" utwory inspirowane Chopinem i Szymanowskim oraz własne kompozycje zagra Mateusz Kołakowski. Dzień później odbędzie się prezentacja edukacyjnej płyty DVD poświęconej Chopinowi i opowieść muzyczna "Od Frycka do Monsieur Chopin", ilustrowana wczesnymi utworami Chopina na fortepianie historycznym. W czwartek, 31 maja 2012 rokupodczas koncertu "Emocjonalne drgania na wysokich częstotliwościach" zaprezentowana zostanie muzyka Pawła Mykietyna. Wystąpią: Andrzej Bauer - wiolonczela, Joanna Wicherek - fortepian, Michał Sławecki - konratenor, Ewa Guziołek-Tubelewicz - reżyseria dźwięku. W programie znajdzie się także projekcja filmu Tatarak Andrzeja Wajdy ze ścieżką dźwiękową polskiego kompozytora. Festiwal zakończy koncert "Od Bacha do Komedy" w wykonaniu Jadwigi Kotnowskiej - flet i Kuby Stankiewicza - fortepian.

Program tegorocznego festiwalu - Festival Polacco delle Arti Unite Corso Polonia, organizowanego w dniach 10 maja – 7 czerwca 2012 rokuw zabytkowym Palazzo Blumenstihl nad Tybrem - ma charakter niezwykle autorski: Jarosław Mikołajewski, kończący 6-letnią kadencję jako dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie - organizatora wydarzenia, postanowił dać wyraz swoim fascynacjom: Piwnicą pod Baranami, mniej znanymi filmami mistrzów polskiego kina - Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdy, Wojciecha Jerzego Hasa, Tadeusza Konwickiego, Lecha Majewskiego, Janusza Morgensterna. Szczególną uwagę organizatorzy pragną zwrócić na kompozycje jazzowe Krzysztofa Komedy (we Włoszech znanego głównie jako autor muzyki do pierwszego filmu Romana Polańskiego), poezję Rafała Wojaczka oraz współczesnych artystów: Jarosława Modzelewskiego i Pawła Mykietyna. Wydarzenia festiwalu przywołają wzajemne zainteresowanie obu krajów w czasie krótkiego okresu "odwilży" po roku 1956, wiążące się z takimi postaciami jak Tadeusz Kantor, Jerzy Grotowski, Andrzej Munk.

Więcej informacji o festiwalu - na stronie www.istitutopolacco.it

Jagoda Krzemińska w finale Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków - Wiedeń 2012

Jagoda KrzemińskaReprezentantka Polski - Jagoda Krzemińska - wystąpi w finale Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków, który odbędzie się 11 maja 2012 roku przed wiedeńskim Ratuszem. Transmisję finałowych zmagań będzie można śledzić na żywo w TVP Kultura (początek transmisji o godz. 21.20).

Jagoda Krzemińska (na zdjęciu), zwyciężczyni konkursu „Młody Muzyk Roku”, znalazła się w gronie siedmiu najlepszych młodych muzyków z całej Europy obok artystów z Białorusi, Norwegii, Czech, Niemiec, Armenii i Austrii. W finale zagra ConcertinoCécile Chaminade.

Szesnastoletnia flecistka - Jagoda Krzemińska uczy się w PG nr 1 w Kluczborku. Naukę gry na flecie rozpoczęła w 2004 roku w PSM I st. w Kluczborku. Obecnie uczy się w PSM I i II st. im. F. Chopina w Opolu, w klasie Kariny Kandzia-Maniak. Swoje umiejętności doskonali, biorąc udział w warsztatach fletowych. Jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Do jej ostatnich sukcesów należy m.in. I nagroda w XV Międzynarodowym Konkursie Petera Konjovica w Belgradzie (2010), czy I miejsce w British Flute Society Flute Competitions w Londynie (2011). Artystka koncertowała zarówno w Polsce, jak i za granicą (Austria, Węgry, Słowacja). Jest stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymuje też stypendium Burmistrza Miasta Kluczborka.

Więcej informacji o konkursie Eurovision Young Musicians 2012 – na stronie: www.youngmusicians.tv

Dzień Dziecka w Operze Śląskiej

Dzień Dziecka w Operze ŚląskiejZ okazji Międzynarodowego Dnia DzieckaOpera Śląska przygotowała dla swych najmłodszych melomanów niezwykły prezent – 3 wyjątkowe spotkania z nadzwyczaj barwnymi spektaklami baletowymi – 1 czerwca 2012 (w piątek) o godz.11.00 i 2 czerwca 2012 (w sobotę) o godz.17.00 – balet w 9 obrazach Ludomira Różyckiego Pan Twardowski oraz 3 czerwca 2012(w niedzielę) o godz.17.00 widowisko interaktywne – bajkę baletową w 2 aktach Kot w butachdo muzyki współczesnego polskiego kompozytora, aranżera i dyrygenta – Bogdana Pawłowskiego.

Na tych, którzy pojawią się w teatrze, czekać będą również dodatkowe atrakcje i niespodzianki. Wśród nich m. in.: konkurs plastyczny(w dn. 1 czerwca – po spektaklu Pan Twardowski – sala szkoleniowa Opery), warsztaty taneczne( w dn. 2 czerwca o godz.15.00 – sala baletowa Opery), spotkaniez reżyserem i choreografem spektaklu Kot w butach – Anną Majer (w dn. 3 czerwca o godz.15.30).
W te wyjątkowe dni scena Opery Śląskiej zamieni się w poddasze Mistrza Twardowskiego; poznamy legendę słynnego krakowskiego czarnoksiężnika, który uciekając przed małżonką zabierze w nas we wspaniałą podróż na dachy krakowskich kamienic, do kopali srebra w Olkuszu, na Łysą Górę, komnat Wawelu, krakowski Rynek – wreszcie… do karczmy co „Rzym się nazywa”. Trzeciego dnia teatralnej podróży wybierzemy się w wędrówkę z kotem w butach i razem z nim przeżywać będziemy niezwykłe przygody – spotkamy nietuzinkowych bohaterów – Myszkę Miki, Szewczyka, Koziołka Matołka, Sherlocka Holmes’a i wielu innych.

Debiut Jana Lisieckiego w Deutsche Grammophon

Jan Lisiecki (DG)Dnia 17 kwietnia 2012 roku ukazała się nowa płyta Jana Lisieckiego - pierwsza w karierze artysty, wydana przez legendarny DG. Znalazły się na niej koncerty fortepianowe Wolfganga Amadeusza Mozarta nr 20 i 21, wykonane z towarzyszeniem Symphonieorchester des Bayerischen pod batutą Christiana Zachariasa.

W 2010 roku ukazała się debiutancka płyta Lisieckiego z koncertami fortepianowymi Fryderyka Chopina, wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Najnowasza płyta, poświęcona muzyce Mozarta, jest pierwszą z pięciu gwarantowanych kontraktem artysty z wytwórnią Deutsche Grammophon.

Rafał Blechacz i Filharmonicy Warszawscy na "Praskiej Wiośnie"

Praska Wiosna 2012 Rafał Blechacz i Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita wystąpią z koncertem w ramach „Praskiej Wiosny”25 maja 2012 rokuo godz. 20.00 w Miejskim Domu Reprezentacyjnym w Pradze (Czechy). W wykonaniu polskich artystów usłyszymy: poemat symfoniczny Złoty kołowrotek op. 108Antonína Dvořáka, Koncert fortepianowy G-dur op. 58Ludwiga van Beethovena i Koncert na orkiestręWitolda Lutosławskiego.

67. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Praska Wiosna”odbędzie się w Pradze w dniach 12 maja – 3 czerwca 2012 roku. Pierwsza edycja zorganizowana została w roku 1946 z okazji pierwszej rocznicy zakończenia II wojny światowej oraz 50 rocznicy powstania Filharmonii Czeskiej. Wraz z obchodami na cześć czeskich klasyków w pierwszych latach kładziono nacisk głównie na prezentację muzyki reprezentantów czterech zwycięskich mocarstw koalicji – pierwsza edycja była zarazem światowym debiutem Leonarda Bernsteina. Również w tym roku podczas festiwalu wystąpią młodzi artyści, którzy zaprezentują się na festiwalu w ramach konkursuPraskiej Wiosny.

Więcej informacji – na stronie festiwalu: www.festival.cz

II Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Fryderyku Chopinie - finał

II Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Fryderyku Chopinie W piątek, 25 maja 2012 roku o godz. 15.00 w sali koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się finał II Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Fryderyku Chopinie, przeznaczonego dla młodzieży do lat 17.

Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród nastąpi zaraz po rozstrzygnięciu finału. Bezpośrednio po konkursie z recitalem fortepianowym wystąpi Marek Bracha. Wstęp wolny.

Ogólnopolski Konkursu Wiedzy o Fryderyku Chopinaorganizowany jest przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina już po raz drugi. Celem konkursu jest propagowanie wśród młodzieży wiedzy o życiu i twórczości Fryderyka Chopina oraz ukazanie znaczenia jego twórczości dla kultury i dziedzictwa narodowego. Konkurs składać się z 2 etapów: I etap – część pisemna; II etap finałowy – część ustna. Etap finałowy zostanie przeprowadzony w Sali Koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina z udziałem publiczności. Nad przebiegiem konkursu będzie czuwało Jury złożone z wybitnych chopinologów.

Patronat medialny nad Konkursem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Szczegółowy harmonogram konkursu - na stronie www.chopin.nifc.pl  

Maciej Grzybowski w Kalifornii

Maciej GrzybowskiRecital fortepianowyMacieja Grzybowskiego (na zdjęciu) zatytułowany The Keys & Clouds odbędzie się 11 maja 2012 rokuo godz. 19.00 w Kościele Prezbiteriańskim w Santa Monica w Kalifornii (USA). W programie utwory polskich kompozytorów: Pawła Mykietyna, Witolda Lutosławskiego, Pawła Szymańskiego i Fryderyka Chopina oraz "zachodnich klasyków": Johannesa Brahmsa, Claude’a Debussy’ego i Maurice’a Ravela.

Koncert organizowany jest przez Modjeska Club we współpracy z konsulatem Generalnym RP i Instytutem Adama Mickiewicza.

Prawykonanie Divertimento Piotra Lacherta we Włoszech

Piotr Lachert, Sabrina Dente, Annamaria GaribaldiPremiera Divertimento Maclé in bianco e nero - per pianoforte a quattro mani ed orchestra di pianofortiPiotra Lacherta odbędzie się w Pescarze (Włochy) w dniu 10 czerwca 2012 roku w wystawowej sali firmy „Angelo Fabbrini pianoforti”. Wykonawcami będą: laureat wielu konkursów Duo Maclé złożone z pianistek Sabrina Dente i Annamaria Garibaldi oraz kompozytor utworu Piotr Lachert jako dyrygent (na zdjęciu). Przed 40 fortepianami orkiestry zasiądą młodzi pianiści, studenci i wykładowcy z wielu konserwatoriów włoskich. Wykonanie zostanie sfilmowane, transmitowane na żywo przez lokalne stacje telewizyjne i umieszczone na Youtube.

Dwudziestominutowy utwór powstał w styczniu i lutym 2012 roku i utrzymany jest w powstałym w Brukseli w latach 70. stylu new consonant music, którego Lachert jest jednym z pierwszych twórców i ważniejszych przedstawicieli. Divertimento, napisane na zamówienie Duo Maclé dedykowane jest Angelo Fabbriniemu, od 50 lat wielkiemu przyjacielowi pianistów takich, jak Pollini, Michelangeli, Ciccolini, Argerich, Barenboim, Schiff, dla których był i jest osobistym stroicielem i preparatorem i.... dostarczycielem koncertowych instrumentów podczas ich europejskich tournées. W 1999 Fabbrini otrzymał nagrodę Steiway Lira- muzyczny odpowiednik filmowego Oscara.

Długi majowy weekend Sinfonii Varsovii w Japonii

La Folle Journee 2012 w JaponiiOdbywająca się na początku maja japońska edycja festiwalu La Folle Journée LE SACRE RUSSE to ostatni przystanek przed warszawską odsłoną Szalonych Dni Muzyki, które zaplanowane są w dniach 28-30 września 2012 roku. W ramach La Folle Journée w Tokiow dniach 3-5 maja 2012 roku Sinfonia Varsovia wystąpi z 9 koncertamipod batutą Jean-Jacques Kantorowa. W programie, zgodnie z tegoroczną tematyką Szalonych Dni Muzyki, znajdą się utwory największych rosyjskich kompozytorów, m.in. fragmenty suit baletowych i koncerty Czajkowskiego, Rachmaninowa i Prokofiewa. Orkiestra będzie towarzyszyć takim solistom, jak Alexei Volodin, Boris Berezovsky, David Kadouch, Abdel Rahman El Bacha czy Tamaki Kawakubo.

Po zakończeniu festiwalu Sinfonia Varsovia w kameralnym składzie wystąpi w Tokio raz jeszcze - 7 majaw Suntory Hall. Program koncertu, którego solistą będzie Ivo Pogorelić, wypełnią koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina. Orkiestrę poprowadzi Kazufumi Yamashita.

Więcej informacji o japońskiej edycji festiwalu - na stronie www.lfj.jp/lfj_2012