Polmic - FB
Filter

Nagroda Diapason d'Or de l’Année dla Eliasza

Nagroda Diapason d'Or de l’Année dla EliaszaNagranie oratorium Eliasz Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego pod dyrekcją Paula McCreesha z udziałemChóru Filharmonii Wrocławskiej, wydane przez wytwórnię Winged Lion orazMiędzynarodowy Festiwal „Wratislavia Cantans”, otrzymało niezwykle prestiżową nagrodę Diapason d'Or de l’Année. Uroczysta ceremonia wręczenia nagród odbyła się 28 listopada 2013 roku w Paryżu.

Ceniona na całym świecie nagroda Diapason d'Or de l’Année jest przyznawana od ponad dwudziestu lat najznakomitszym albumom muzyki klasycznej. Zwycięzców wybierają krytycy magazynu „Diapason” oraz dziennikarze radia France Musique. „Diapason” to wydawany od lat pięćdziesiątych we Francji miesięcznik poświęcony muzyce klasycznej, a w szczególności nagraniom CD i DVD. Jest to najbardziej opiniotwórczy magazyn fonograficzny w Europie kontynentalnej, konkurujący z brytyjskim „Gramophone”. Laureatami Diapason d’Or de l’Année w poprzednich latach byli tak wybitni artyści, jak: Julia Lezhneva, Jordi Savall, Cecilia Bartoli, Marc Minkowski, Rachel Podger. Gala wręczenia statuetek, która odbyła się 28 listopada w Studio 105 de Radio France, była jak co roku wielkim świętem muzyki klasycznej.

EliaszFelixa Mendelssohna-Bartholdy’ego to druga płyta z serii nagrań oratoryjnych zrealizowanych przez Międzynarodowy Festiwal „Wratislavia Cantans” i maestro Paula McCreesha – dyrektora artystycznego festiwalu w latach 2006–2012. Nagranie Eliaszastanowi kontynuację szczególnych relacji pomiędzy muzykami z Polski i Anglii. Chór Filharmonii Wrocławskiej udał się do Wielkiej Brytanii, aby tam dołączyć do Gabrieli Consort & Players i nowo utworzonego pod auspicjami Paula McCreesha zespołu Young Singers’ Scheme. Wspólnie uformowali zespół składający się z ponad czterystu muzyków i dokonali nagrania jednego z wielkich, XIX-wiecznych oratoriów. W listopadzie 2012 roku nagranie wyróżnione zostało przez „Gramophone” nagrodą Editor's Choice.

Lutosfery: P.L.U.M., Uri Caine i sztuka użytkowa

LUTOSFERYKolejne spotkanie i koncerty z cyklu „Lutosfery” odbędą się w warszawskimCentrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w dniach 3 i 5 grudnia 2013 roku.

Piąte spotkanie z serii "Dialogi i interwencje", zatytułowane Sztuka użytkowazaplanowane zostało na wtorek, 3 grudnia 2013 rokuo godz. 18.30 w Sali Laboratorium. W dyskusji wezmą udział: Jacek Grudzień, Zygmunt Konieczny, Wojciech Michniewski, Stasys i Andrzej Strumiłło (prowadzenie - Lech Dzierżanowski).
Wydaje się, że Witold Lutosławski jakby wstydził się muzyki pisanej dla celów użytkowych: teatru, filmu, radia, pisanej według Niego tylko dla pieniędzy. Nawet Andrzejowi Wajdzie nie udało się namówić kompozytora do napisania muzyki do filmu Lotna, pomimo, że za reżyserem wstawił się brat żony Lutosławskiego - Stanisław Dygat. Czy rzeczywiście pisanie dla teatru i filmu przynosi ujmę kompozytorowi? To temat, który poruszony zostanie z Wojciechem Michniewskim – dyrygentem o kolosalnym dorobku i doświadczeniu artystycznym, Jackiem Grudniem – kompozytorem, stypendystą Lutosławskiego, często i chętnie współpracującym z teatrem oraz z Zygmuntem Koniecznym - legendarnym kompozytorem i pianistą krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”, który praktycznie całe życie pisze muzykę użytkową. Lutosławski bardzo cenił współczesne malarstwo. Na ścianach jego pracowni wisiały obrazy Henryka Stażewskiego i Jerzego Tchórzewskiego, a na parterze witał gości wielki obraz Jerzego Stajudy. O pasjach plastycznych Lutosławskiego porozmawiamy z wybitnymi plastykami: Andrzejem Strumiłło i Stasysem Eidrigevičiusem. Interwencje muzyczne wykona oryginalny duet wokalno-instrumentalny: Ada Bujak-Cyran (śpiew) i Krzysztof Cyran (gitara), który w intymnej, kameralnej wersji przypomni kilka piosenek Derwida.

Po spotkaniu, o godz. 20.00 w Sali Laboratorium odbędzie się koncert Polsko Litewskej Unii Muzycznej P.L.U.M..

Koncert Jubileuszowy Polskiego Chóru Kameralnego

Koncert Jubileuszowy Polskiego Chóru KameralnegoUroczysty Koncert Jubileuszowy z okazji 35-leciaPolskiego Chóru Kameralnego odbędzie się 7 grudnia 2013 roku o godz. 19.00 w Dworze Artusa w Gdańsku.

W wykonaniu Jubilatów pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego oraz pianistki Amelii Pękały usłyszymy kompozycje Andreasa Hakenbergera - De Nomine Jesu a 10 (O Bone Jesu), Johanna Sebastiana Bacha - Komm Jesu kommBWV 229, Ignacego Jana Paderewskiego i Stanisława Wiechowicza - Tylem wytrwał, Piosnkę Dudarzaz cyklu Pieśni Mickiewiczowskiena chór mieszany, Henryka Mikołaja Góreckiego - Wisło moja,Wisło szara op.46, Krzysztofa Pendereckiego - O Gloriosa Virginum, Roberta Schumanna - Zigeunerleben op. 29 nr 3, Gioacchino Rossiniego - La Passeggiata, Krzesimira Dębskiego - Pieśń Helenyz filmu Ogniem i mieczem, Edwarda Pałłasza - Pieśni do słów Osipa Mandelsztama: Zima, Ja skażut'iebie, Pawła Łukaszewskiego - Nunc Dimittis, Macieja Małeckiego - Wiej wichrze zimowy, z przedstawienia Jak wam się podobaWilliama Szekspira, Erica Whitacre’a – Sleeporaz Ireneusza Łukaszewskiego – Jubilate Deo. Prowadzenie koncertu - Konrad Mielnik.

W części oficjalnej koncertu nastąpi wręczenie nagród dla zasłużonych śpiewaków.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Muzyka Vytautasa Bacevičiusa i Grażyny Bacewicz - w Szwajcarii

Vytautas Bacevičius and Grażyna Bacewicz. Different Roads - One FamilyKoncert Vytautas Bacevičius iGrażyna Bacewicz. Różne drogi – jedna rodzinaodbędzie się 5 grudnia 2013 roku o godz. 18.30 w sali Palais des Nations w Genewie.

Utwory polskich i litewskich kompozytorów wykonają: Gabrielius Alekna – fortepian (Litwa – Stany Zjednoczone, Julliard School) i Bartłomiej Nizioł - skrzypce (Polska - Szwajcaria, Hochschule der Künste, Bern). W programie m.in.: Czwarta sonata na skrzypce i fortepian(1949), Kaprys(1946) i Oberek(1951) Grażyny Bacewicz oraz Polonez koncertowy D-durHenryka Wieniawskiego.

Koncert organizowany jest przez Stałe Przedstawicielstwa Republiki Litewskiej i Rzeczypospolitej Polskiej przy ONZ w Genewie.

63. Musica Moderna

63. Musica ModernaSześćdziesiąta trzecia edycja sesjiMusica Moderna odbędzie się w dniach 29 listopada – 7 grudnia 2013 roku w Łodzi.

Zainauguruje ją Koncert premier, który odbędzie się w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. W programie m.in. łódzkie prawykonanie kompozycji North- jednego z ostatnich utworów Bronisława Kazimierza Przybylskiego (1941-2011), inicjatora projektu Musica Moderna, przez wiele lat kierownika Katedry Kompozycji Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Rok Witolda Lutosławskiegozaakcentuje wykonanie dwóch utworów kompozytora: Miniaturyna dwa fortepiany oraz Małej suity na orkiestrę symfoniczną. Z okazji 75. urodzinprof. Zygmunta Krauze odbędzie się koncert monograficzny w wykonaniu łódzkich artystów, wykład dra hab. Jacka Szerszenowicza, a także wystawa okolicznościowa. W koncertach sesji zaprezentowane zostaną również dokonania artystyczne kompozytorów i wykonawców – nauczycieli akademickich łódzkiej Akademii Muzycznej. Młodzi wykonawcy przedstawią m.in. utwory studentów klas kompozycji. Wzrastające zainteresowanie prezentacją własnych kompozycji oraz wykonawstwem nowej muzyki spowodowało, iż odbędą się dwa koncerty – Młodzi kompozytorzy, młodzi wykonawcy. Ofertę programową koncertów wzbogaci prezentacja Studia Komputerowego Muzyki Elektronicznej.

Gośćmi sesji będą flecistka z Wrocławia Elżbieta Woleńska oraz warszawski zespół Quarterscape.

Tradycyjnie podczas grudniowej sesji na koncercie „mm” we współczesnym repertuarze zaprezentują się uczniowie szkół muzycznych. Koncert ten będzie miał miejsce w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi.

Wstęp wolny na wszystkie koncerty i wykłady sesji odbywające się w Akademii oraz w OSM I i II st. im. H. Wieniawskiego.

ZOBACZ: program Sesji

WAWA’ LULU intuitive art fest

WAWA’ LULU intuitive art festPierwsza prezentacja z cyklu WAWA' LULU odbędzie się 14 grudnia 2013 roku o godz. 19.00 w Sali Laboratorium warszawskiegoCentrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim.

WAWA' (z hawajskiego: tumult, hałas) i LULU (z hawajskiego: spokojny, ciągły) to cykl spotkań, prezentujący najnowsze kompozycje muzyczne i interdyscyplinarne projekty z awangardowej i eksperymentalnej sceny nowej sztuki opartej na intuicji. Inicjatorem wydarzenia jest Fundacja SALULU wspierająca działalność duetu improwizujących kompozytorów SALULU: Anny Jędrzejewskiej (fortepian, syntezatory, video) i Roberta Jędrzejewskiego (wiolonczela, komputer, video), którzy od 16 lat rozwiają oryginalną ścieżkę w muzyce współczesnej, eksplorując tereny awangardy, intuicji, improwizacji i nowych mediów.

Podczas pierwszego spotkania artyści zaprezentują Video Partyturę 2 (2013), która powstaje na zamówienie Instytutu Muzyki i Tańca oraz skonfrontują ją z niezwykle ciekawymi utworami na instrumenty z towarzyszeniem elektroniki: Spiral Karlheinza Stockhausena(1968), Advaya Jonathana Harvey’a(1994) i Près Kaija Saariaho(1992). Video Partytura 2 to dzieło multimedialne oparte na INTERAKCJI między powstającym na żywo obrazem, a wielowarstwową strukturą muzyczną budowaną przez fortepian, syntezatory, wiolonczelę oraz elektronikę. Jest to kompozycja oparta na improwizacji i synestezji. Dzieło w dużej mierze powstające na oczach widzów.

Wstęp wolny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Lulabajki - w Łodzi

LulabajkiPremierowe koncerty pt. Lulabajkiz muzyką autorstwaTomasza Krzyżanowskiego i Kuby Pałysa odbędą się 9 i 10 grudnia 2013 roku o godz. 19:00 wTeatrze Muzycznym w Łodzi (ul. Północna 47/51).

Jaki zapach ma noc? Gdzie odpoczął deszcz? Kto uśpił echo? Czy można popłynąć na srebrnym księżycu? Czy lisy ziewają? Gdzie leży zaświat? Czy król chodzi spać ostatni? Jakie kolory mają nocne motyle? Kto w nocy łazi po strychu? Co robi kogut, gdy nie pieje?

… tuż przed snem dzieje się mnóstwo dziwnych historii. Dzieci marzą o lataniu a dorośli o chwili dla siebie lub o maszynie do rozwiązywania najtrudniejszych problemów. Duzi i Mali czekają na moment, kiedy do łóżka spływają marzenia. Wszystko się wycisza i uspokaja. Wchodzimy w świat wyobrażeń, kołysanek, bajek i baśni. Ten czas to tylko chwila. My jednak spróbujemy w tym świecie zostać na dłużej.

Niezwykły koncert między jawą a snem, między baśnią a codziennością, między dzieciństwem a dorosłością, wśród barwnych obrazów i kołyszących dźwięków. Kołysanki, bajki, muzyczne opowiastki, na poważnie, na wesoło zaśpiewają Dzieci, Natalia Przybysz i Wielki Chór Młodej Chorei. Zagrają: Paweł Odorowicz (altówka), Kuba Pałys (fortepian), Wojciech Traczyk (kontrabas), Hubert Zemler (instrumenty perkusyjne).

Autorzy tekstów: Adam Asnyk, Joanna Chmielecka, Konstanty Ildefons Gałczyński, Jan Kondrak, Dominika Krzyżanowska, Tomasz Krzyżanowski, Tomasz Nowaczyk, Kuba Pałys, Katarzyna Wolińska.

Reżyseria: Dominika Krzyżanowska, wizualizacje: Elektro Moon Vision, światło: Tomasz Krukowski, dźwięk: Krzysztof Sztekmiler, produkcja: Majka Justyna.

Polscy muzycy na festiwalu jazzowym w Londynie

JEMP Festival 2013Festiwal Jazz and Experimental Music from Poland (JEMP) już po raz trzeci odbędzie się w Londynie, jak zwykle prezentując nietuzinkowy i intrygujący line-up, tym razem oferując pięć dni jazzowych wycieczek i muzyki współczesnej w wykonaniu śmietanki polskich muzyków.

Od 25 listopada do 5 grudnia 2013 rokuw klubach takich, jak The Vortex Jazz Club, Cargo Club czy ICA (The Institute of Contemporary Arts), można będzie posłuchać jazzu, muzyki klasycznej, elektroakustycznych improwizacji czy ekspresywnego noise rocka. Kontynuując festiwalową tradycję promowania nowego podejścia do sztuki, tegoroczny program jest bardziej mroczny od ubiegłorocznego, akcentując także niepokojące aspekty muzyki ambientowej.

JEMP to świetna propozycja także dla osób, które nie zetknęły się jeszcze ze sceną muzyki eksperymentalnej. – Na festiwalu można będzie usłyszeć szereg różnorodnych gatunków muzyki, które na pewno trafią w różne gusta. Mamy nadzieję, że zachęci to słuchaczy do odkrywania nowych brzmień i poszerzania swoich muzycznych horyzontów – mówi dyrektor festiwalu, Katarzyna Sobucka. – Nie kierujemy naszej oferty koncertowej jedynie do fanów gatunku, ale chcemy zachęcić nowych słuchaczy do zapoznania się z tą nowatorską muzyką i do odkrycia tej strony polskiej kultury, z którą zwykle nie mają styczności.

"Krytyka muzyczna 2.0" - specjalna edycja programu w Roku Lutosławskiego

IMiT Instytu Muzyki i Tańca uruchomił specjalną edycję programu „Krytyka muzyczna 2.0”. Edycja dotyczy krytyki fonograficznej i poświęcona jest wybranym nagraniom utworówWitolda Lutosławskiego, zrealizowanym w roku jubileuszowym w kontekście nagrań historycznych.

Program adresowany jest do polskich muzykologów, teoretyków muzyki, recenzentów i krytyków oraz do osób reprezentujących szeroko rozumianą humanistykę, które zamierzają poznać zasady krytyki muzycznej lub podnieść jej jakość. Warsztaty odbywają się w ramach Roku Lutosławskiego, a przedmiotem recenzji i opracowań krytycznych będą wybrane nagrania dzieł Witolda Lutosławskiego. Udział w programie obejmuje uczestnictwo w wykładzie teoretycznym, warsztatach oraz publikację powstałych tekstów. Warsztaty poprowadzi znany polski krytyk muzyczny związany m.in. z „Ruchem Muzycznym” i programem II Polskiego Radia, Kacper Miklaszewski.

Zajęcia odbędą się 13 grudnia 2013 rokuw siedzibie Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie. Do programu zostanie zakwalifikowanych 5 osób, z którymi IMiT oprócz bezpłatnego uczestnictwa w zajęciach zapewni honorarium za napisanie tekstu oraz zwrot kosztów noclegu i podróży dla uczestników spoza Warszawy. Powstałe teksty zostaną opublikowane na łamach „Ruchu Muzycznego”. O udział w programie mogą aplikować także studenci od 3. roku studiów wyższych lub osoby posiadające licencjat.

Zgłoszenia (formularz aplikacyjny i CV) należy przysyłać wyłącznie w wersji elektronicznej na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. do 5 grudnia 2013 roku. Regulamin i formularz aplikacyjny są dostępny na stronie www.imit.org.pl w zakładce programy.

Koncert Premier: Mykietyn, Kwieciński i Przybylski

Gośka IsphordingGdyby nie zamówienie Filharmonii Łódzkiej, Andrzej Kwieciński zapewne nigdy nie napisałby Concerto. Re maggiore, a Paweł Mykietyn nie zacząłby pracy nad Koncertem na flet i orkiestrę. Tymczasem te utwory są już gotowe i po raz pierwszy będzie je można usłyszeć podczas Koncertu Premierw piątek, 29 listopada 2013 rokuo godz. 19.00. Premierowo wykonany będzie także Koncert saksofonowy Northzmarłego przed dwoma laty łódzkiego kompozytora Bronisława Kazimierza Przybylskiego.

Poprowadzenia tego koncertu podjął się dyrygent Wojciech Rodek, a solistami będą: Gośka Isphording – klawesyn (na zdjęciu), Łukasz Długosz – flet i Paweł Gusnar – saksofon.

By dowiedzieć się czegoś o tej muzyce, zanim zabrzmi ona na koncercie, warto wybrać się na otwarte spotkanieSalonu Przyjaciół Filharmonii Łódzkiej z udziałem Andrzeja Kwiecińskiego oraz dyrygenta-rezydenta FŁ Macieja Koczura, które odbędzie się w poniedziałek, 25 listopada 2013 rokuo godz. 20.00. Spotkanie jest bezpłatne, jednak organizatorzy proszą o zgłaszanie chęci udziału w nim e-mailem: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Ponadto w dniu koncertu o godz. 12.30 odbędzie się próba otwarta orkiestryoraz spotkanie z kompozytorami i wykonawcami, a o godz. 18.00 – spotkanie z Moniką Pasiecznik i Tomaszem Biernackim, autorami książki Po zmierzchu. Eseje o współczesnych operach. Na oba te spotkania wstęp jest wolny.

Jubileusz Lidii Zielińskiej

Jubileusz Lidii ZielińskiejKoncert JubileuszowyLidii Zielińskiej w ramach cyklu "Kompozytorzy poznańscy i ich Goście" odbędzie się we wtorek, 26 listopada 2013 roku o godz. 17:00 w Auli NovaAkademii Muzycznej w Poznaniu. Wstęp wolny.

W programie utwory Davida Berezana Galunganna taśmę 8-kanałową (2010), Helmuta Zapfa Randspielna perkusję i elektronikę (2006), Violety Dinescu Ardea Cinereana dwoje skrzypiec, altówkę, wiolonczelę i kontrabas (2008), Alli Zagaykevych Léandrena flet, klarnet, puzon, fortepian, skrzypce, wiolonczelę i elektronikę (2011/12), Vladimira Tarnopolskiego Eindruck – Ausdruck IIIna fortepian i zespół kameralny (1989/96) i JubilatkiLidii Zielińskiej: Tańce polskiena taśmę (1986), La vetratana kwartet smyczkowy (1981), Aphasiana saksofon tenorowy i CD (2012), Expandatana perkusję i CD (1997), Rapsodiana skrzypce i CD (2004), Rdzana flet, klarnet, fortepian, skrzypce, wiolonczelę i CD (2010), Ósma wyspana taśmę 8-kanałową (2011).

Wystąpią: Anna Zielińska – skrzypce, Rafał Rachwał – saksofon, Piotr Sołkowicz – perkusja, David Berezan – elektronika, Alla Zagaykevych – elektronika, Helmut Zapf – elektronika, Lidia Zielińska – elektronika i Sepia Ensemble w składzie: Paulina Graś – flet, Szymon Józwiak – klarnet, Wojciech Jeliński – puzon, Aleksandra Dzwonkowska – perkusja, Tomasz Sośniak – fortepian, Olga Winkowska – skrzypce I, Hanna Wranik – skrzypce II, Tomasz Citak – altówka, Anna Szmatoła – wiolonczela, Mateusz Loska – kontrabas, Rafał Zapała – opieka techniczna, opieka artystyczna Sepia Ensemble, Artur Kroschel – kierownictwo artystyczne Sepia Ensemble.

Organizatorem koncertu jest Związek Kompozytorów Polskich Oddział w Poznaniu.

Sinfonia Varsovia promotorem młodych artystów - prawykonanie "Muzyki tkanej" Marcina Stańczyka

Sinfonia Varsovia promotorem młodych artystówPo koniec listopada 2013 roku odbędą się dwa koncerty z cyklu "Sinfonia Varsovia Promotorem Młodych Artystów". Wystąpią m.in. stypendystkiFundacji Sinfonia Varsovia – Jennyfer Fouani iMarta Kowalczyk. Będzie też miało miejsce prawykonanie najnowszego utworuMarcina Stańczyka, polskiego kompozytora odnoszącego sukcesy w międzynarodowych konkursach kompozytorskich (m.in. Toru Takemitsu Composition Award w Tokio, 2013).

Tytułowe młode artystki to flecistka Jennyfer Fouani i skrzypaczka Marta Kowalczyk – stypendystki Fundacji Sinfonia Varsovia, utalentowane i pełne pasji laureatki konkursów, wschodzące gwiazdy polskich i zagranicznych sal koncertowych.

Pierwszy koncert (29 listopada 2013 roku, piątek) odbędzie się o godz. 19:00 w Auli Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Jennyfer Fouaniwystąpi ze swoją interpretacją koncertu fletowego Iberta, towarzyszyć jej będzie Sinfonia Varsovia, która w drugiej części koncertu zaprezentuje I Symfonię f-moll op.10Szostakowicza. Orkiestrę poprowadzi Sergey Polyanichko– rosyjski dyrygent, na co dzień dyrektor artystyczny Rosyjskiej Orkiestry Rogów, z którą wystąpił w Warszawie po raz pierwszy podczas zeszłorocznej edycji festiwalu Szalone Dni Muzyki ROSJA.

Ważnym punktem programu piątkowego koncertu będzie prawykonanie najnowszego utworu Marcina Stańczyka– dzieła przeznaczonego na orkiestrę symfoniczną. Muzyka tkana to utwór napisany w 2013 roku na zamówienie Orkiestry Sinfonia Varsovia w ramach programu Zamówienia Kompozytorskie realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Inspiracją dla Marcina Stańczyka była praca maszyn tkackich, które kompozytor rejestrował w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

- Ich główną cechą jest miarowa pulsacja, indywidualna dla każdego urządzenia. – wyjaśnia kompozytor. - Spostrzegłem, że gdy słuchamy jednej tylko maszyny, jej rytm jest bardzo wyraźny, jednak w miarę uruchamiania kolejnych i nakładania się pulsacji, jednostkowe rytmy zaczynają się jakby rozmywać. W miarę upływu czasu zaobserwowałem też zjawisko samosynchronizacji, niektóre pulsy zaczynały przemieszczać się w czasie i łączyć się z innymi tworząc jednolity, powoli zmieniający się "śpiew maszyn". W ten właśnie intuicyjny sposób starałem się zbudować formę utworu, której najbliżej do rapsodii, a w zasadzie jej źródłosłowu pochodzącego od słów rapto i ode, a oznaczającego "muzykę utkaną”.

Dzień później (30 listopada 2013 roku, sobota) o godz. 18:00, Sinfonia Varsovia zaprasza na koncert do swojej siedziby przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie. W programie nie zabraknie kompozycji obchodzącego jubileusz 80. rocznicy urodzinKrzysztofa Pendereckiego - będzie można usłyszeć Trzy utwory w dawnym styluz filmu Rękopis znaleziony w Saragossie. W programie znajdzie się też Serenada e-mollna orkiestrę smyczkową op.20 Elgara, a także kilka perełek muzyki barokowej: rzadko wykonywane Concerto grosso g-moll op.1 nr 12Locatellego i - dla równowagi - znane i lubiane koncerty skrzypcowe Bacha. Partie solowe należeć będą do Marty Kowalczyk (I Koncert skrzypcowy a-mollBWV 1041) oraz Marii Machowskiej i Jakuba Haufy (Koncert d-moll na dwoje skrzypiecBWV 1043), na co dzień koncertmistrzów Sinfonii Varsovii. Orkiestrę poprowadzi Jakub Haufa.

Na oba koncerty wstęp jest wolny.

Patronat medialny nad koncertami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: folder projektu - plik pdf

Zakończenie obchodów Roku Witolda Lutosławskiego na UMFC

Koncert na zakończenie obchodów RokuWitolda Lutosławskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się w środę, 18 grudnia 2013 roku o godz. 19.00.

Wystąpi znany pianista i kompozytor Włodek Pawlik, który wykona improwizacje jazzowe na tematy utworów Lutosławskiego.

Słowik z Francuskiej 36... Maestra Ewa Bandrowska-Turska

Słowik z Francuskiej 36... Maestra Ewa Bandrowska-TurskaW sobotę, 23 listopada 2013 roku o godz. 19.00 w Klubie Kultury Saska Kępa w Warszawie (filia CPK, przy ul. Brukselskiej 23) odbędzie się jedenaste spotkanie z cyklu: "Śladami Mistrzów... Wielkie Postacie Na Saskiej Kępie" zatytułowane Słowik z Francuskiej 36... Maestra Ewa Bandrowska-Turska, będące hołdem dla wielkiej polskiej śpiewaczki. Honorowy Patronat nad projektem objął Burmistrz Dzielnicy Praga Południe Pan Tomasz Kucharski.

W programie m.in. wspomnienia o Maestrze: lata Opery Warszawskiej, lata rozsławiania muzyki polskiej na świecie, dzieje licznych nagrań m. in. dzieła Karola Szymanowskiego, filmowa Halka Stanisława Moniuszki (1937), muzyka polska, okres sasko-kępski, parafianka Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na ul. Nobla 16, misja pedagogiczna, wielkie przyjaźnie Maestry.

Ewa Bandrowska-Turska była jedną z najbardziej wszechstronnych polskich śpiewaczek. Kształciła się pod kierunkiem stryja - Aleksandra Bandrowskiego i Heleny Zboińskiej-Ruszkowskiej. Zadebiutowała w 1916 roku w Wiedniu. Polski debiut sceniczny miał miejsce w Teatrze Wielkim w Warszawie w 1917. Pierwsza wykonawczyni wielu utworów Karola Szymanowskiego. W encyklopediach, znaleźć można historię także powojennych losów Maestry, która nadal występowała w kraju i za granicą. Ogólnodostępne wiadomości nie zawsze poruszają serca. To wspólne spotkania czynią więź z Mistrzami.

Gośćmi spotkania będą: dr Małgorzata Komorowska – historyk opery, Jan Kossakowski - dyrektor Fundacji Korpus Ochotników Specjalistów, Tadeusz Deszkiewicz - dziennikarz muzyczny, Michał Pieńkowski – filmograf, Filmoteka Narodowa, Monika Wilska – śpiewaczka, sopran, Grzegorz Pitulej – śpiewak. Gospodyni wieczoru: Jadwiga Teresa Stępień - inicjator, organizator i koordynator.

WSTĘP WOLNY

Patronat medialny nad spotkaniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Pierwsze OPUS 966

Opus 966Ogłoszenie laureatów pierwszej edycjiKonkursu Kompozytorskiego OPUS 966, połączone z wręczeniem nagród i koncertem prawykonań nagrodzonych kompozycji odbędzie się 23 listopada 2013 o godzinie 20:00 w Kościele Franciszkanów w Poznaniu (ul. Franciszkańska 2).

Nagrodzone utwory zostaną wykonane przez chór konkursowy - Poznański Chór Kameralny pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego.

Opus 966 to ogólnopolski konkurs dla młodych kompozytorów, organizowany w Poznaniu z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przed młodymi twórcami organizatorzy postawili wyjątkowe zadanie - skomponowania utworu nawiązującego do Chrztu Polski i tradycji muzyki chrześcijańskiej, składającego się z.... 966 znaków muzycznych. Ich prace oceniało Jury, złożone z wybitnych polskich kompozytorów, w składzie: Paweł Łukaszewski - przewodniczący, Mikołaj Górecki i Artur Kroschel.

Kolejne edycje konkursu zaplanowano na lata 2014 i 2015, zaś w roku jubileuszu (2016), podczas uroczystych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, odbędzie się finał z przyznaniem Grand Prix wszystkich edycji.

Welcome, Cembalo! Czyli Klawesyn Plus

Welcome, Cembalo!Koncert Welcome, Cembalo! Czyli Klawesyn Plus, z udziałem klawesynistki Aleksandry Rupocińskiej i duetu “sultan hagavik” (Jacek Sotomski & Mikołaj Laskowski), grającego na magnetofonach kasetowych, odbędzie się w piątek, 22 listopada 2013 roku o godz. 18.00 w Sali Laboratorium Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (Rynek-Ratusz 27).

W programie: E for E Hanny Kulenty, Suite IIElżbiety Sikory, TritonosJacka Grudnia, Welcome, Cembalo! (prawykonanie)Ewy Podgórskiej, Zahałcz mi!, Fantastyczna Muzyka Arabska i Festiwal Retardówautorstwa sultan hagavik oraz Montaż PIT z miejscami do wypoczynkuAleksandry Rupocińskiej & sultan hagavik. Koncert poprowadzi Rafał Augustyn.

Kolejne wydarzenie z serii INSTRUMENT PLUS (po organach, flecie, wiolonczeli i kwartecie smyczkowym) to szczególna postać “koncertu na dawnych instrumentach”: z jednej strony – szlachetna podpora muzyki XVII XVIII wieku, z drugiej – gadżety sprzed dekady (albo dwóch) jako źródło dźwięku i formy tworzonej na żywo. Z trzeciej wreszcie – muzyka elektroniczna zrealizowana (przez Elżbietę Sikorę) w słynnym paryskim studiu GRM, pionierskim ośrodku muzyki konkretnej.

Aleksandra Rupocińska z równą swobodą gra muzykę baroku, klasycyzmu i najwspółcześniejszej współczesności. “Hagavikowcy”, kompozytorzy z akademickimi szlifami w Polsce i Holandii, nieustannie ową “akademię” wywracają do góry nogami. Prócz tego rzecz najnowsza, specjalnie napisana przez najbardziej osobną z wrocławskich kompozytorek, Ewę Podgórską. W ogóle dominują panie: utwór Hanny Kulenty, Polki mieszkającej w Holandii napisany został dla Elżbiety Chojnackiej, kolejnej Polki paryskiej, legendarnej pierwszej damy współczesnego klawesynu. Dynamiczny TritonosJacka Grudnia jest tutaj jednak wstawiony nie tylko ze względu na “parytety”

Wstęp wolny.

Koncert zorganizowany przez Oddział Wrocławski Związku Kompozytorów Polskich przy wsparciu Miasta Wrocławia, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Muzyczne opowieści wigilijne na Wawer Music Festival

Muzyczne opowieści wigilijne na Wawer Music FestivalPodkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury pod przewodnictwemprof. Jarosława Drzewieckiego zaprasza w dniu 8 grudnia 2013 roku na godz. 17:30 do Centrum Konferencyjno-Szkoleniowego "BOSS" w Miedzeszynie (przy ul. Żwanowieckiej 20) na trzeci koncert w ramachWawer Music Festival. Tym razem będzie to wyjątkowy wieczór muzycznych opowieści wigilijnych w wykonaniu Woytek Mrozek Swing Orchestra oraz eM Band Jaworzno.

Woytek Mrozek należy do grona najbardziej poszukiwanych artystów, wyrósł i dojrzał na poszukiwanego wirtuoza międzynarodowej klasy. Artysta słynie z niekonwencjonalnych pomysłów i nieposkromionej wyobraźni. Z właściwą sobie dynamiką wykracza poza schematy dzielące muzykę na popularną i elitarną. Z pewnością koncert Woytek Mrozek Swing Orchestra dostarczy wielu niezapomnianych muzycznych uniesień.

Grudniowy wieczór muzycznych opowieści wigilijnych uświetni także występ eM Band Jaworzno, profesjonalnej orkiestry, która koncertowała z wieloma znanymi artystami, m.in. z Basią Trzetrzelewską, Kevinem Robinsonem, Ute Lemper, Rudim Schuberthem, Markiem Bałatą, Ewą Urygą, Davem Nilayą, Billem Princem, Krzysztofem Szewczykiem i Leszkiem Możdżerem. Specjalnie dobrany na ten wieczór repertuar zadowoli nawet największych melomanów.

Po koncercie odbędzie się kolacja wigilijnaz artystami w formie szwedzkiego stołu. Zaplanowano wyjątkowy pojedynek kulinarny między wyrobami cukierniczymi Mistrza Jarosława Meryka a kuchnią świata Mariusza Okrasy. A publiczność zadecyduje komu przyznać koronę: Czarodzieja Smaków.

Grudniowym gościem specjalnymbędzie manager kultury – Elżbieta Penderecka.

Zaproszenia można nabyć w Recepcji Hotelu BOSS, dzwoniąc pod numer tel. 22-516-61-00 lub kontaktując się drogą mailową na adres: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Pokolenie ’33 Bujarski, Górecki, Penderecki

Pokolenie 33W związku z przypadającym w 2013 roku Jubileuszem 80-lecia urodzin trzech wielkich kompozytorów związanych zAkademią Muzyczną w Krakowie, w dniach 26-28 listopada 2013 roku odbędzie się międzynarodowa konferencja „... Pokolenie ’33 Bujarski, Górecki, Penderecki”.

Twórczość Krzysztofa Pendereckiego, Zbigniewa Bujarskiego (profesorów Akademii Muzycznej w Krakowie) i Henryka Mikołaja Góreckiego (doktora honoris causa krakowskiej uczelni) stanie się przedmiotem refleksji teoretycznej podczas sesji naukowej. Referaty wygłoszą: Renata Borowiecka, Regina Chłopicka, Magdalena Chrenkoff, Agnieszka Draus, Krzysztof Droba, Małgorzata Gąsiorowska, Ann Gebuhr, Robert S. Hatten, Małgorzata Janicka-Słysz, Eva Maria Jensen, Katarzyna Kaczmarczyk, Kinga Kiwała, Teresa Malecka, Anna Nowak, Anna Oberc, Małgorzata Pawłowska, Kazimierz Płoskoń, Leszek Polony, Ewa Siemdaj, Marcin Strzelecki, Krzysztof Szwajgier, Katarzyna Szymańska-Stułka, Mieczysław Tomaszewski, Ewa Wójtowicz, Adam Zagajewski.

Utwory Jubilatów, wypełnią program koncertów towarzyszących konferencji. We wtorek, 26 listopadaw Galerii Sztuki XIX wieku w Sukiennicach (Rynek Główny 1) o godzinie 19 usłyszymy Partitęna klawesyn koncertujący, gitarę elektryczną, gitarę basową, harfę, kontrabas i orkiestrę Krzysztofa Pendereckiego, Concerto per archi I na skrzypce i orkiestrę smyczkową Zbigniewa Bujarskiego, Concerto-Notturnona skrzypce i orkiestrę smyczkową Mikołaja Góreckiego oraz Małe requiem dla pewnej polkiHenryka Mikołaja Góreckiego. Jako soliści wystąpią: Kaja Danczowska skrzypce, Elżbieta Stefańska klawesyn, Irena Czubek-Davidson harfa, Marek Kalinowski kontrabas, Monika Płachta fortepian, a Orkiestrę Kameralną Akademii Muzycznej w Krakowie poprowadzi Stanisław Krawczyński.

Dzień później, w Filharmonii Krakowskiej o godzinie 19:00, Chór Mieszany Katedry Wawelskiej oraz Chór i Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Krakowie pod batutą Maestro Krzysztofa Pendereckiegooraz Macieja Tworka wykonają dzieła Jubilata: Polymorphia, Powiało na mnie morze snów…, Pieśni zadumy i nostalgiina sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę. Solistami koncertu będą: Wioletta Chodowicz sopran, Agnieszka Rehlis mezzosopran oraz Mariusz Godlewski baryton.

Konferencję zakończy spotkanie ze Zbigniewem Bujarskimpołączone z koncertem w Auli Florianka w czwartek, 28 listopadao godzinie 19:00. Diaghilev Quartet w składzie: Maria Sławek, Oriana Masternak, Anna Migdał-Chojecka, Beata Urbanek-Kalinowska oraz Airis Quartet w składzie: Aleksandra Czajor, Grażyna Zubik, Natalia Warzecha, Katarzyna Detko zaprezentują utwory kameralne: III kwartet smyczkowy „Kartki z nienapisanego dziennika” Krzysztofa Pendereckiego, Kwartet smyczkowy „Na jesień” Zbigniewa Bujarskiegooraz III kwartet smyczkowy „Pieśni śpiewają...”Henryka Mikołaja Góreckiego.

Patronat medialny nad konferencją objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program konferencji

Andrzej Kosendiak laureatem Wrocławskiej Nagrody Muzycznej

Andrzej Kosendiak w studiu nagraniowym Andrzej Kosendiak, DyrektorFilharmonii Wrocławskiej i Międzynarodowego Festiwalu „Wratislavia Cantans”, otrzymał Wrocławską Nagrodę Muzyczną (w kategorii muzyki poważnej) za płytę z dziełami najwybitniejszego polskiego kompozytora epoki baroku,Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.

Krążek wydany przez Międzynarodowy Festiwal „Wratislavia Cantans” i CD Accord ukazał szerokiej publiczności bogactwo twórczości barokowego mistrza muzyki sakralnej, którego utwory do tej pory znane były głównie w kręgach miłośników muzyki dawnej. Płyta została doceniona przez krytyków w Polsce i za granicą. Oto fragment recenzji z „Gazety Wyborczej”: „Nagranie Kosendiaka jest wypadkową jego wrażliwości jako specjalisty od «historycznie poinformowanego» wykonawstwa muzyki dawnej i kogoś, kto rozumie, że aby do współczesnego słuchacza mówić (śpiewać) zrozumiale, trzeba do niego mówić (śpiewać) bez popadania w kruchcianą manierę. Ta muzyka – choć zabytkowa – jest pełna życia" [Adam Domagała, grudzień 2012].

W kategorii muzyki rozrywkowejzwyciężył wrocławski trębacz jazzowy Piotr Damasiewiczod lat współpracujący z festiwalem Jazztopad, który jest także tegorocznym laureatem nagrody muzycznej Fryderyk. Wyróżniono go za trzy albumy: Alaman, Imprographic 1 i Tuple. Wrocławska Nagroda Teatralna przyznana została Agacie Dudzie-Graczza spektakl Ja, Piotr Rivière… wyreżyserowany w Teatrze Muzycznym Capitol.

Wrocławska Nagroda Muzyczna jest przyznawana od 2000 roku, a Wrocławska Nagroda Teatralna od 2005 roku, obydwie przyznaje grono dziennikarzy i krytyków. Tegoroczna gala wręczenia statuetek odbyła się 18 listopada 2013 roku, po raz pierwszy w nowej sali koncertowej Akademii Muzycznej.

Józef Wieniawski i Jego Mistrz

Józef Wieniawski i Jego MistrzW sobotę, 7 grudnia 2013 rokuo godz. 18.00 w Poznaniu, w Sali Białej Urzędu Miasta, wystąpi utalentowany poznański artysta Jacek Kortus – laureat wielu prestiżowych konkursów muzycznych, w tym XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2005). Na program jego recitalu zatytułowanego Józef Wieniawski i Jego Mistrzzłożą się rzadko wykonywane kompozycje fortepianowe Józefa Wieniawskiego, młodszego brata wybitnego skrzypka Henryka, oraz dzieła Fryderyka Chopina.

Usłyszymy: Nocturne pour piano op. 37, Deuxième Valse de Concert op. 30i Sonate pour piano op. 22Józefa Wieniawskiego oraz Nokturn c-moll op. 48 nr 1, Walc As-dur op. 34 nr 1 i Sonatę b-moll op. 35Fryderyka Chopina.

Wykonanie utworów Józefa Wieniawskiego odbędzie się i jest współfinansowane przez Instytut Muzyki i Tańca, w ramach programu „Nowe interpretacje”. Współorganizatorami wydarzenia są również Urząd Miasta Poznania i Wojewódzka Biblioteka i Centrum Animacji Kultury.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Audio Stage 2013 - koncert prawykonań i spotkanie z artystami

Audio Stage 2013 Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza na drugi wieczór ze sztukami współczesnymi Audio Stage 2013, który odbędzie się w sobotę, 23 listopada 2013 roku w Sali LaboratoriumCSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.

O godz. 19:00 odbędzie się koncert prawykonań4 utworów audioscenicznych, skomponowanych przez: Annę Ignatowicz-Glińską, Ryszarda Lateckiego, Krzysztofa Czaję i Katarzynę Brochocką. Wykonawcami oraz współautorami tych kompozycji będą: Magdalena Wajzner-Barska, Gintautas Gascevicius, Bartek Pałyga, Andrzej Kijanowski, Monika Gut, Andrzej Jakubczyk i Adam Biernacki.

Ich utwory zostaną poprzedzone preludiami muzycznymi – rodzajami małych uwertur z elementami teatru instrumentalnego. Kompozytorem cyklu preludiów jest Krzesimir Dębski, a wykonawcą - tenor Rafał Grozdew.

Utwór audiosceniczny jest formą muzyczną, w której wykonawcą, a bywa że także instrumentem, jest artysta sceniczny. Dźwięki, które powstają poprzez jego działania, takie jak: ruch, taniec, mowę, działania live electronics, są wyjściowym materiałem, z którego kompozytor tworzy utwór. Jest to rodzaj formy o bardzo wysokim stopniu integracji różnych rodzajów sztuk performatywnych, dlatego pierwszy wykonawca utworu jest także zazwyczaj jego współautorem.

Imprezą towarzyszącą o godz. 18:00 będzie spotkanie artystów z publicznością, które poprowadzi dyrektor artystyczny projektu - Małgorzata Kołcz.

Tegoroczny Audio Stage 2013jest kontynuacją rozpoczętego w roku 2012 cyklu prawykonań utworów audioscenicznych. Tak samo jak w roku 2012, wszystkie utwory zostały zamówione przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej specjalnie na potrzeby tego projektu. Utwory Ryszarda Lateckiego i Katarzyny Brochockiej powstały dzięki pomocy Narodowego Centrum Kultury w ramach jego programu „Kultura – Interwencje”. Pozostałe zostały zamówione dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Kolekcje – Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Mecenasami wydarzenia są także: m.st. Warszawa oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Wstęp na imprezę jest wolny.

Spotkanie oraz koncert będą transmitowane w Interneciena stronach www.audiostage2013.pl oraz www.naŻywo.net

Po wydarzeniu audiowizualny zapis prawykonań oraz partytury niektórych utworów zostanie udostępniony w sieci.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program koncertu - plik pdf

Doktorat honoris causa dla Jerzego Stankiewicza

Doktorat honoris causa dla Jerzego StankiewiczaW ramach trwających obchodów 100-lecia założenia Konserwatorium Kijowskiego jeden z trzech tytułów doktora h.c. (w nomenklaturze kijowskiej – profesora honorowego) nadanych przez Narodową Akademię Muzyczną Ukrainy im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie, przypadł w udziale muzykologowi -Jerzemu Stankiewiczowi (na zdjęciu), prezesowi Zarządu Oddziału Krakowskiego Związku Kompozytorów Polskich.

Takie same tytuły otrzymali: rektor Kaciaryna Dułowa Białoruskiej Akademii Muzycznej w Mińsku oraz rektor Aleksander Sokołow Konserwatorium Moskiewskiego.

Kijowska Akademia kształci 1200 studentów na 6 wydziałach i w 27 katedrach. W uczelni działa chór mieszany, wielka orkiestra symfoniczna, wielka orkiestra instrumentów ludowych, orkiestra dęta, orkiestra akordeonowa, zespół bandurzystów, big band oraz zespoły kameralne. Kształcili się tu i pracowali m. in. M. Łysenko, P. Czajkowski, A. Rubinstein, W. Puchalski, W. Horowitz, B. Latoszyński i wielu innych najwybitniejszych przedstawicieli świata muzyki ukraińskiej i rosyjskiej. Przez pewien czas profesorem fortepianu był tu także Konstanty Kazimierz Regamey, ojciec Konstantego Regameya.

Łukasz Urbaniak laureatem Konkursu Kompozytorskiego w Lugano

Bergamo AwardW piątek, 15 listopada 2013 roku ogłoszono listę laureatów Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Gianni Bergamo Classic Music Award, organizowanego przez Conservatorio della Svizzera Italiana w Lugano (Szwajcaria). Wśród wyróżnionych twórców znalazł się Polak –Łukasz Urbaniak.

Przedmiotem tegorocznej edycji konkursu był utwór chóralny a cappella przeznaczony na skład dziecięcy/żeński. Spośród 130 prac nadesłanych z 39 krajów Jury w składzie: Gianni Bergamo, Ivo Antognini, Gianluca Capiano, Enrico Miaroma, Bruno Zanolini wyłoniło 4 kompozycje i przyznało I nagrodę (7000 Euro) dla Jorge Gijón Sáncheza (Hiszpania) za utwór The Fly, II nagrodę (3000 Euro) - Warrenowi Wai On Lee (Hong Kong) za utwór House Rulesoraz dwa wyróżnienia - dla Dale Trumbore (USA) za utwór Goodnight, Goodnighti Łukasza Urbaniaka (Polska) za utwór Cantate Domino.

Więcej informacji o Konkursie – na stronie: www.giannibergamoaward.ch

Le 4e Salon Maria Szymanowska

Czwarty Salon Marii SzymanowskiejWe wtorek, 3 grudnia 2013 roku o godz.19.30 w Salle des Fêtes Merostwa czwartej dzielnicy Paryża odbędzie się Czwarty SalonMarii Szymanowskiej. Będzie to spektakl poetycko-muzyczny pt. Głosy kobiece, marzenia nieskończone (Voix de femmes, rêves inachevés), według scenariuszaElżbiety Zapolskiej Chapelle i w reżyserii Elli Jaroszewicz.

W programie teksty i muzyka takich twórców, jak: Fanny de Beauharnais, Marceline Desbordes-Valmore, Christine Lavant, Louise Labé, Anna de Noailles, Pelding & Joy Morgan, Christine de Pisan, Catherine Sayn-Wittgenstein, Aviva Shavit-Wladkowska i Maria Szymanowska. W Salonie wezmą udział : Florence Rigollet, Monique Stalens, Elżbieta Zapolska, Kompania teatralna Elli Jaroszewicz MAGENIA oraz Katarzyna Wolf, Hye Min Yang i Alexandru Pribaugu.

Salon realizowany jest przez Société Maria Szymanowska we współpracy z partnerami: Merostwem 4tej dzielnicy Paryża, Towarzystwem Historyczno-Literackim/Biblioteką Polską w Paryżu, Les Editions Noir sur Blanc, Instytutem Polskim w Paryżu, Studiem Magenia i Gazetą Paryską.

Uroczysty koncert galowy Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus

Koncert galowy Polskiej Orkiestry Sinfonia IuventusW sobotę, 30 listopada 2013 roku zakończą się całoroczne obchody jubileuszu pięciolecia działalnościPolskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Z tej okazji wStudiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się uroczysty jubileuszowy koncert galowy.

Będzie to uroczystość wyjątkowa zarówno dla orkiestry jak i obecnej w Studiu publiczności. Tego wieczoru profesor Krzysztof Penderecki obejmie honorowy patronat artystyczny nad zespołem. Maestro poprowadzi również wykonanie swego Adagiona smyczki. W programie koncertu znajdzie się też premierowe wykonanie Fanfaryskomponowanej przez Jerzego Maksymiuka specjalnie dla Orkiestry na jej jubileusz. Bogaty repertuar muzyki polskiej dopełniony zostanie Koncertem skrzypcowymMieczysława Karłowicza i Koncertem na orkiestręWitolda Lutosławskiego. Dwa ostatnie utwory poprowadzi Dyrektor naczelny Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus Tadeusz Wojciechowski. Solistą wieczoru będzie wybitny skrzypek młodego pokolenia Jakub Jakowicz, z którym Orkiestra wystąpiła także przed pięciu laty rozpoczynając swą działalność koncertową.

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus promuje i w szczególny sposób podnosi poziom kompetencji orkiestrowych młodych, polskich muzyków. Zespół tworzą artyści, wyłonieni w konkursowych przesłuchaniach spośród absolwentów wyższych uczelni muzycznych i nie przekroczyli jeszcze 30 roku życia. Wyjątkowa żywiołowość orkiestry jest jej znakiem rozpoznawczym zarówno w Polsce, jak i na świecie. Orkiestra występowała w wielu krajach Europy, ale koncertowała również w Chinach, pracując pod kierownictwem wielu znakomitych dyrygentów. Są wśród nich Gabriel Chmura, Agnieszka Duczmal, Krzysztof Penderecki, Jerzy Semkow, Tadeusz Strugała, a także John Axelrod, Rafael Payare, Jesús López-Cobos, George Tchitchinadze, Maximiano Valdes.

Wstęp na koncert tylko za zaproszeniami.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego rozstrzygnięty!

XI Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego 2013W dniu 14 listopada 2013 roku w siedzibie PWM w Krakowie rozstrzygnięta została XI edycjaKonkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego, której tematem była oryginalna kompozycja na solowy głos wokalny oraz warstwę elektroniczną.

Jury konkursowe w składzie: Olga Szwajgier, prof. Marek Chołoniewski (AM w Krakowie), dr Daniel Cichy (Redaktor Naczelny PWM) dokonało oceny nadesłanych prac i postanowiło przyznać ex aequo dwie główne nagrody: kompozycji s!c2 autorstwa Marty Śniadyoraz kompozycji Monster GroupNumberautorstwa Franciszka Araszkiewicza. Wyróżnienia nie przyznano.

Zgodnie z regulaminem Konkursu nagrodzone utwory zostaną wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz wykonane publicznie.

21. Audio Art Festival

Audio Art 2013Po raz 21. Stowarzyszenie Artystyczne Muzyka Centrum zaprasza naAudio Art Festival i niemal pięćdziesiąt niezwykłych wydarzeń w ciągu dziesięciu festiwalowych dni: koncertów, instalacji, performance'ów, wykładów i warsztatów, które odbywać się będą między 15 a 24 listopada 2013 roku wAkademii Muzycznej w Krakowie, Bunkrze Sztuki, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Goethe-Institut, Małopolskim Ogrodzie Sztuki oraz Muzeum Historycznym Miasta Krakowa w Podziemiach Rynku.

W wyjątkowo rozbudowanym programie tegorocznego AAF znajdą się m.in. premiera miejskiej instalacji dźwiękowej Ucho Echo, występy legendarnych Phila Niblocka, Horsta Ricklesa czy Claudii Robles Angels z koncertem na przetwarzane fale mózgowe, poszukiwanie ciszy absolutnej w podziemiach Rynku Głównego (Tres), interaktywne performance taneczne (Marcin Pączkowski, Piotr Madej), także z udziałem wykonawców o nietypowej sprawności (HiHat Xpress), niezwykłe instrumenty (Chordeograph) czy instalacje najmłodszego pokolenia twórców (Signe Liden, Christian Blom, Łukasz Furman, Fafankula). Do tego jak zawsze pojawi się koncert akusmatyczny PSEME/CIME, a ponadto teatr muzyczny Macieja Jabłońskiego, trochę noise'u i śpiewu magicznego i wiele wiele innych…

Koncertom towarzyszyć będą otwarte wykłady i warsztatyoraz promocja najnowszego, poświęconego muzyce noise numeru czasopisma o muzyce współczesnej "Glissando". W Bunkrze Sztuki będzie można także zakupić płyty z muzyką alternatywną dostępnych w jedynym w Polsce Audiomacie! Nowością tegorocznej edycji AAF jest Festiwalowy BLOG, a w nim gorące komentarze Festiwalowych wydarzeń zamieszczane przez młodych krytyków sztuki dźwięku.

Wszystkie wydarzenia Audio Art Festival będą transmitowane na żywo przez Internet.

Szczegółowy program -na stronie: http://audio.art.pl

Tu Szymanowski!

Tu Szymanowski!Uniwersytet Warszawski iTowarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego zapraszają na kolejny koncert pod hasłem TU SZYMANOWSKI!.

Przypadające co roku w listopadzie Święto Uniwersytetu Warszawskiego to dobra okazja do przypomnienia, że BUW-owskie Archiwum Kompozytorów Polskich XX Wieku jest największą skarbnicą pamiątek po Karolu Szymanowskim. Z jego twórczości usłyszymy kilka młodzieńczych preludiów, zapowiadających geniusz kompozytorski Szymanowskiego. Dalszą część koncertu wypełnią kameralne utwory wybitnych polskich kompozytorów współczesnych, zarazem doktorów honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego – Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego. Warto podkreślić, że Witold Lutosławskistudiował na warszawskiej uczelni matematykę – zrezygnował jednak po dwóch latach, by całkowicie poświęcić się muzyce. W 1973 roku Uniwersytet Warszawski jako drugi w świecie i pierwszy w Polsce uhonorował artystę honorowym doktoratem.

Magnesem dla publiczności będą z pewnością wykonawczynie koncertu: skrzypaczka Patrycja Piekutowska i pianistka Beata Bilińska. Wprowadzenie do koncertu będzie udziałem dr Karola Rafała Buli, honorowego prezesa Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, które jest inicjatorem koncertu.

Koncert, organizowany przez Biuro Komunikacji i Współpracy Zewnętrznej UW, Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie i Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego odbędzie się 25 listopada 2013 roku(poniedziałek) o godz. 19:00 w Sali im. Lindego Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66). W programie: Karol Szymanowski Preludia op. 1 (wybór), Krzysztof Penderecki 3 miniatury na skrzypce i fortepian (1959), II Sonata na skrzypce i fortepian (2000), Witold Lutosławski Partita (1984).

Bezpłatne wejściówki dostępne będą na godzinę przed koncertem; liczba miejsc ograniczona.  

Jubileuszowy Festiwal Krzysztofa Pendereckiego

Festiwal Krzysztofa Pendereckiego 2013Jubileuszowy FestiwalKrzysztofa Pendereckiego z okazji 80. urodzin kompozytora odbędzie się w Warszawie, w dniach 17-23 listopada 2013 roku. To wyjątkowe święto muzyki współczesnej uhonorują swą obecnością światowej sławy artyści, m.in. Jurij Baszmet, Anne-Sophie Mutter, Walerij Giergijew i Charles Dutoit. Organizatorem Festiwalu jestStowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Program festiwalowych koncertów wypełnią najbardziej znaczące utwory Krzysztofa Pendereckiego w mistrzowskim wykonaniu. Będą one prezentowane na trzech warszawskich scenach: Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i Zamku Królewskiego. Koncertami pokieruje 19 dyrygentów, m.in. wspomniany Charles Dutoit i Walerij Giergijew, a także Lorin Maazel, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk i Marek Moś.

Festiwal rozpocznie się koncertem kameralnym dzieł maestro Pendereckiego – 17 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie. Usłyszymy Trzy miniatury na klarnet i fortepian, Kwintet smyczkowy, Suitę na wiolonczelę solooraz Sekstet na klarnet, róg, trio smyczkowe i fortepian. Prawdziwym fajerwerkiem będzie za to obsada tego koncertu, do udziału w nim zaproszeni bowiem zostali najznakomitsi artyści polscy i zagraniczni. Trzy miniatury na klarnet i fortepianwykona duet Darko Brlek (klarnet) i Marek Bracha (fortepian), Kwintet smyczkowy usłyszymy w interpretacji Kwartetu Dafô i Jerzego Dybała (kontrabas), Suitę na wiolonczelę solozaprezentuje zaś Danjulo Ishizaka. Gościem wieczoru będzie natomiast rosyjski wirtuoz altówki - Yuri Bashmet, dla którego Krzysztof Penderecki skomponował w tym roku walca na altówkę solo z okazji jego 60. urodzin. W wykonaniu SekstetuBashmetowi towarzyszyć będą: Michel Lethiec – klarnet, André Cazalet – waltornia, Julian Rachlin – skrzypce, Maja Bogdanovic – wiolonczela oraz irlandzki pianista Barry Douglas.

Wydarzeniem festiwalu będzie koncert finałowy, który odbędzie się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej 23 listopada - w dniu 80. urodzin kompozytora. Na jednym koncercie zostaną wykonane: Tren ofiarom Hiroszimy, Duo concertantena skrzypce i kontrabas, Concerto grossona trzy wiolonczele i orkiestrę oraz Credona pięć głosów solowych. Wystąpią m.in. skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, kontrabasista Roman Patkoló, wiolonczeliści Arto Noras, Daniel Müller-Schott i Ivan Monighetti oraz śpiewacy Iwona Hossa, Agnieszka Rehlis, Krystian Krzeszowiak i Nikołaj Didenko. Sinfonię Varsovię poprowadzą Charles Dutoit i Krzysztof Urbański. Tego samego dnia rano w archikatedrze św. Jana odbędzie się uroczysta msza, na której zostanie wykonana Missa brevisPendereckiego.

ZOBACZ: program Festiwalu

Konkurs Pianistyczny im. Tadeusza Szeligowskiego - po raz ósmy w Poznaniu

VIII Konkurs Pianistyczny im Tadeusza Szeligowskiego 2013VIII Konkurs Pianistyczny im. Tadeusza Szeligowskiego odbędzie się w dniach 15-16 listopada 2013 roku w Poznaniu.

W tegorocznej edycji weźmie udział 35 młodych pianistów, uczniów szkół muzycznych I stopnia z całego kraju. Konkursowi towarzyszyć będą warsztaty pianistycznedla uczniów i nauczycieli prowadzone przez jurorów konkursu, prof. Annę Wesołowską-Firlej, dr Macieja Pabicha oraz mgr Jolantę Reszelską. Odbędzie się również wykładna temat życia i twórczości Patrona Konkursu wygłoszony przez wnuczkę kompozytora Bogumiłę Szeligowską-Wojtecką, dodatkowe zajęcia integracyjne, niekoniecznie pianistyczne dla uczestników konkursu oraz wernisażpod nazwą „Impresje muzyczne” poznańskiego artysty malarza i rzeźbiarza Antoniego Walerycha.

Konkurs Pianistyczny im. Tadeusza Szeligowskiego powołany został w 1996 roku w Poznaniu, z okazji 100. rocznicy urodzin kompozytora. Jego pomysłodawczynią była st. wykł. Ditmara Śniechota-Ogłoza z Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jako konsultantka szkolnictwa muzycznego Centrum Edukacji Artystycznej i inicjatorka imprezy opracowała repertuar Konkursu, który skupiał uwagę uczniów i nauczycieli na niezbyt często grywanych, a bardzo wartościowych utworach z literatury pianistycznej kompozytorów polskich XX wieku. W ich wyborze szczególną uwagę zwrócono na dzieła fortepianowe Tadeusza Szeligowskiego.

Konkurs ma charakter ogólnopolski. Od początku aż do dnia dzisiejszego organizuje go Państwowa Podstawowa Szkoła Muzyczna nr 2 im. T. Szeligowskiego. Czyni to przy współpracy Władz Miasta Poznania oraz Centrum Edukacji Artystycznej. Ogółem we wszystkich edycjach Konkursów Pianistycznych im. T. Szeligowskiego w Poznaniu udział wzięło 198 uczniów szkół muzycznych z całej Polski, których wykonawstwo – kierując się opiniami przewodniczącej jury prof. Anny Wesołowskiej-Firlej oraz pedagogów i obserwatorów Konkursu – ocenia się jako bardzo wysokie.

Bauer plays Bauer

Bauer plays BauerW czwartek, 14 listopada 2013 rokuo godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się koncert w ramach projektu „Bauer plays Bauer”.

W programie Mała SuitaWitolda Lutosławskiego oraz prawykonanie II Koncertu na wiolonczelę i orkiestręJerzego Bauera. W drugiej części wieczoru zabrzmi także I Symfonia C-dur op. 21Ludwiga van Beethovena. Wystąpią: Andrzej Bauer – wiolonczela i Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia.

Organizatorem koncertu jest Polska Fundacja Promocji Kultury Muzycznej. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS.

30 listopada - termin naboru wniosków do programów departamentu muzyki IMIT

Instytut Muzyki i Tańca30 listopada 2013 roku upływa termin naboru wniosków do przyszłorocznych edycji czterech programów departamentu muzykiInstytutu Muzyki i Tańca - „Nowe interpretacje”, „Szkoła mistrzów tradycji”, „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” i „Jazzowy debiut fonograficzny".

Program „Nowe interpretacje” skierowany jest do polskich artystów muzyków prowadzących indywidualną działalność artystyczną oraz zespołów pozainstytucjonalnych. Służy wspieraniu wykonań polskiej muzyki, zwłaszcza tej niedostatecznie rozpowszechnionej w polskim życiu koncertowym. W ramach programu IMiT dofinansowuje honoraria artystów, którzy po raz pierwszy włączają do swojego repertuaru i prezentują publicznie utwory kompozytorów wskazanych w danej edycji programu. Przedmiotem IV edycji programu są dzieła Marcina Mielczewskiego, Juliusza Zarębskiego i Andrzeja Panufnika, którego 100. rocznicę urodzinbędziemy obchodzić w 2014 roku.

Program „Szkoła mistrzów tradycji” nawiązuje do rozpowszechnionej w wielu krajach idei podtrzymywania lokalnych tradycji muzycznych, technik wykonawczych oraz unikalnych sposobów myślenia muzycznego i komunikacji. Celem programu jest upowszechnienie, podczas specjalnie organizowanych warsztatów, tradycyjnych technik gry na instrumentach oraz śpiewu i tańca. W ramach programu IMiT dofinansowuje honoraria artystów prowadzących warsztaty oraz część kosztów organizacyjnych związanych z ich realizacją.

Wege durchs Labyrinth. Der Komponist Krzysztof Penderecki

Wege durchs Labyrinth. Der Komponist Krzysztof Penderecki Premiera filmu dokumentalnego Wege durchs Labyrinth. Der Komponist Krzysztof Penderecki– w obecności kompozytora i reżyserki Anny Schmidt – odbędzie się w dniach 12 i 14 listopada 2013 roku w lipskim Passage Kinos. Prezentacja organizowana jest w ramach obchodów 80. urodzinKrzysztofa Pendereckiego.

„Droga przez labirynt” doprowadziła kompozytora także do Lipska. Tutaj otrzymał w 2003 roku tytuł doktora honoris causa lipskiego Uniwersytetu, tutaj dyrygował w 2011 roku jako gość honorowy Polskim Requiem, tutaj również w styczniu 2013 roku zaprezentował swoją Missa brevis, napisaną z okazji 800-lecia Chóru Chłopięcego św. Tomasza.

Film Anny Schimdt przedstawia portret Pendereckiego jako kompozytora, dyrygenta, a także założyciela arboretum. Obraz powstał we współpracy z MDR i polską TVP Kultura.

Rok Lutosławskiego na Ołowiance

Rok Lutosławskiego na OłowianceZ okazji obchodów RokuWitolda Lutosławskiego Polska Filharmonia Bałtycka zaplanowała na jesieni 2013 roku szereg koncertów oraz wydarzeń towarzyszących, których zadaniem jest przypomnienie twórczości oraz sylwetki tego wybitnego kompozytora, jako wielkiego autorytetu muzycznego ubiegłego stulecia. Wydarzenia związane z obchodami Roku Lutosławskiego, organizowane pod hasłem „W kręgu Lutosławskiego”, potrwają od 14 do 26 listopada 2013 roku. Nie zabraknie wśród nich propozycji zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych melomanów. Większość z nich będzie odbywała się w Filharmonii na gdańskiej Ołowiance.

Cykl obchodów, rozpocznie się od spotkania studentów gdańskiej Akademii Muzycznej z Jacqueline Fontyn, wybitną współczesną belgijską kompozytorką i pianistką, przyjaciółką Lutosławskiego, której utwór pojawi się w repertuarze pierwszego z koncertów poświęconych mistrzowi.

Pierwszym z wydarzeń, skierowanych do szerszej publiczności będzie koncert symfoniczny 15 listopada, inaugurujący równocześnie „Gdańską Jesień Pianistyczną” z udziałem Bogdana Kułakowskiego przy fortepianie. Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej poprowadzi Paweł Przytocki. Wydarzenie uświetni projekcja filmudokumentalnego pt. Między dźwiękiem a ciszą - Wspomnienie o Witoldzie Lutosławskim.

Koncertem kończącym szereg wydarzeń artystycznych, związanych z obchodami 100-lecia urodzin Witolda Lutosławskiego, skierowanych do dorosłych melomanów będzie widowisko zaplanowane na 22 listopada 2013 rokuw Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Przy fortepianie zasiądzie należąca do czołówki polskich pianistów – Beata Bilińska. Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej poprowadzi I Dyrygent PFB – Massimiliano Caldi. Koncert poprzedzi projekcja filmudokumentalnego pt. Lutosławski wg Ojca Karolaw reżyserii Aleksandry Osadowskiej-Padlewskiej.

Koncertom towarzyszyć będzie także wystawa biograficzna, poświęcona kompozytorowi, którą będzie można oglądać już od połowy listopada w Foyer Filharmonii.

Organizatorzy obchodów Roku Lutosławskiego na gdańskiej Ołowiance nie zapomnieli także o najmłodszych słuchaczach. Podczas koncertów edukacyjnych, odbywających się 25 i 26 listopada, mali melomani będą mogli wysłuchać m.in. wierszy Juliana Tuwima z muzyką Witolda Lutosławskiego. Koncerty edukacyjne będą odbywały się aż dwukrotnie w ciągu jednego dnia: o godz. 9:00 i 11:15.

Cały projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Lutosławski 2013 - Promesa", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca".

ZOBACZ: program koncertów

23. Portrety kompozytorów

Portrety kompozytorów 2013W dniach 2-3 grudnia 2013 roku wMazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie (przy ul. Elektoralnej 12) odbędą się 23. Portrety kompozytorów. Tym razem przedstawione zostaną sylwetkiJoanny Bruzdowicz-Tittel,Andrzeja Dutkiewicza,Wojciecha Blecharza iAdama Sławińskiego.

Wystąpią znakomici soliści i kameraliści. Dwa spośród wykonanych utworów to utwory zamówione w ramach programu operacyjnego "Kolekcje - zamówienia kompozytorskie". Koncerty zostaną zrealizowane we współpracy z Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i Związku Polskich Artystów Wykonawców STOART.

Wstęp na koncerty wolny.

Portrety kompozytorówsą organizowane przez Związek Kompozytorów Polskich od 1988 roku. Corocznie podczas festiwalu prezentowana jest twórczość kameralna kilku współczesnych kompozytorów polskich. Każdego dnia odbywają się dwa koncerty, z których każdy poświęcony jest twórczości jednego kompozytora. Festiwal, prezentując nową ambitną muzykę, odpowiada na zaciekawienie poznawcze różnych pokoleń odbiorców. Obecność kompozytorów na koncertach i możliwość bezpośredniego kontaktu z nimi, czyni odbiór ich twórczości bardziej przystępnym. Program jest na ogół tak ułożony, aby słuchacze mogli poznać utwory charakterystyczne dla twórczości danego kompozytora. Koncerty są rejestrowane i odtwarzane przez Polskie Radio. Służy to promocji polskiej muzyki współczesnej, czyli realizacji jednego z celów statutowych Związku Kompozytorów Polskich. Do wykonania utworów zapraszani są zarówno czołowi polscy artyści, jak i utalentowani muzycy najmłodszego pokolenia, laureaci konkursów wykonawczych.

Patronat medialny nad koncertami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program koncertów

Dni Muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego - w 80. rocznicę urodzin Artysty

Katowickie Dni Muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego Katowickie Dni Muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego odbędą się między 12 listopada a 6 grudnia 2013 czyli pomiędzy datami śmierci i urodzin Kompozytora. Inicjatorem i organizatorem wydarzenia jestFilharmonia Śląska, nosząca od ponad roku imięHenryka Mikołaja Góreckiego. Projekt Dni powołała w 80. rocznicę urodzin Artysty, w ramach uchwalonego przez sejmik województwa Roku Góreckiego.

Dni prezentować będą twórczość Patrona i innych współczesnych kompozytorów zestawionych z wielkimi mistrzami klasyki, w różnorodnych wykonaniach. A „Katowickie”, bowiem Góreccy mieszkali, a rodzina nadal mieszka w Katowicach, zaś Mistrz był honorowym obywatelem miasta. W zamierzeniu organizatorów projekt będzie corocznie powtarzany.

Tegoroczne Dni powiązane zostały z rocznicowymi – w Roku Witolda Lutosławskiego, w 80. urodziny Henryka Mikołaja Góreckiego(6 grudnia) i Krzysztofa Pendereckiego (23 listopada) – propozycjami Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Kwartetu Śląskiego i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, które swoje koncerty przygotowują w ramach środków własnych.

W koncertach wystąpią wszystkie trzy zespoły Filharmonii Śląskiej, a w grudniowej Młodej Filharmonii na estradzie pojawią się także wnuki kompozytora, młodzi skrzypkowie Emilia i Jan – który zadebiutuje w roli dyrygenta – Stańczykowie. Obmyślony przez Mirosława Jacka Błaszczyka program konfrontuje twórczość Henryka Mikołaja Góreckiego z dorobkiem innych wielkich twórców muzyki, tych których cenił, a także jego uczniów.

Koncertowi 15 listopadatowarzyszyć będzie śląska promocja najnowszej publikacjiPolskiego Wydawnictwa Muzycznego SA – zbioru kilkudziesięciu rozmów o kompozytorze, które przeprowadziła Beata Bolesławska-Lewandowska i zebrała w tomie Górecki. Portret w pamięci. W kalendarzu Dni warto również znaleźć czas na obejrzenie jednej z trzech projekcji znakomitego filmuVioletty Rotter-Kozery Please Find – Henryk Mikołaj Górecki.

ZOBACZ: program Dni

Warszawski Festiwal Gitarowy

Warszawski Festiwal Gitarowy8. Warszawski Festiwal Gitarowy odbędzie się w dniach 14-16 listopada 2013 roku.

Festiwal jest świętem dla fanów muzyki gitarowej z całego świata i dla samych gitarzystów. Promuje gitarę klasyczną jako instrument w pełni zasługujący na miano „koncertowego”. Powstał z potrzeby stworzenia możliwości prezentacji nowych koncertów gitarowych z orkiestrą, z potrzeby możliwości grania przez zawodowych gitarzystów koncertów z orkiestrą i z potrzeby stworzenia możliwości usłyszenia koncertów gitarowych z orkiestrą dla zwykłych miłośników muzyki gitarowej.

W 2013 roku w ramach Festiwalu odbędzie się recitalhiszpańskiej gitarzystki w Instytucie Cervantesa (14 listopada), dla najmłodszych przygotowana została piękna bajkaz udziałem gitary klasycznej pt. Groźny Król Bykna Skwerze Hoovera (15 listopada). Można będzie też podziwiać brzmienie gitary w zespołach w programie muzyki flamencoi tanga, a uwieńczeniem tegorocznej edycji będzie koncert symfoniczny, podczas którego odbędą się dwie prapremiery światowe(16 listopada).

Każdy koncert z orkiestrą stawia przed wykonawcami bardzo wysokie wymagania techniczne i dopinguje do perfekcji. Od pierwszej edycji solistom towarzyszy orkiestra symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach pod dyrekcją Jacka Rogali. Oba koncerty na gitarę z orkiestrą odbędą się w najlepszej akustycznie sali koncertowej w Polsce - Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego (15 i 16 listopada).

ZOBACZ: program Festiwalu

Lutosławski / Pole Widzenia – Pole Słyszenia

Lutosławski / Pole Widzenia – Pole SłyszeniaW piątek, 15 listopada 2013 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu rozpocznie się czwarta edycja festiwalu „Pole Widzenia – Pole Słyszenia”, łączącego najświeższe tendencje w sztuce animacji i nowych mediów z wybitnymi dziełami muzycznymi. Ideą tegorocznej edycji festiwalu jest zaprezentowanie muzykiWitolda Lutosławskiego, w konfrontacji ze współczesną sztuką wizualną i mediami cyfrowymi.

Celem festiwalu jest pokazanie uniwersalnych wartości, jakie niesie ze sobą muzyka genialnego kompozytora. W dobie dominacji kultury wizualnej, słuszne wydaje się szukanie nowych form prezentacji muzyki współczesnej. Ponadczasowość kompozycji Lutosławskiego będzie doskonale współgrać z nowoczesnym, atrakcyjnym obrazem. Animacje i filmy eksperymentalne, stworzone przez artystów jako wizualne ilustracje konkretnych utworów Witolda Lutosławskiego i innych współczesnych kompozytorów, m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Grażyny Bacewicz, Pawła Mykietyna specjalnie na potrzeby festiwalu, będą oryginalnym i ważnym uzupełnieniem warstwy dźwiękowej.

Wszystkie wydarzenia festiwalu odbywać się będą na parterze CSW. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni powstanie scenografia, która pozwoli widzom na bezkolizyjne śledzenie animacji i słuchanie muzyki, połączone z obserwacją wykonujących ją artystów. Na trzech ekranach o łącznej powierzchni ok. 40 metrów kwadratowych pojawiać się będą ewoluujące obrazy – ściśle zsynchronizowane z dźwiękami.

Pierwszy dzień festiwalu - 15 listopada- to święto kameralnych składów akustycznych. Usłyszymy jeden z najwybitniejszych kwartetów smyczkowych w Europie – Lutosławski Quartet, oraz doskonały kwintet grający na instrumentach dętych: Krakowski Kwintet Dęty. Muzycy, poza utworami Witolda Lutosławskiego, zagrają kompozycje Grażyny Bacewicz, Krzysztofa Pendereckiego, Pawła Mykietyna, Wojciecha Kilara i György'a Ligetiego. Oprawę wizualną do tych utworów wykona niemiecki artysta Robert Seidel, którego prace charakteryzują się subtelną i oszczędną kolorystycznie tonacją.

Drugi dzień festiwalu rozpocznie koncert jednego z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych polskich skrzypków, poruszających się repertuarowo w obrębie jazzu i awangardy - Adama Bałdycha. Razem z Pawłem Hendrichem, kompozytorem, który ściśle koreluje swoją pracę z komputerem, oraz z artystą wizualnym Pawłem Liskiem zaprezentują projekt AVATAR, opierający się na improwizacji powiązanej m. in. z utworami Lutosławskiego, Bacha i Hildegardy z Bingen.

Kolejnym koncertem będzie występ niemieckiego duetu Reinhold Friedl i Lillevan. Ich koncepcja dźwiękowo-wizualna Lutosławski Homageoparta zostanie na dialogu dźwięków preparowanego fortepianu z dynamiczną animacją.

Końcowym akcentem festiwalu będzie koncert PRENTY– koncepcji muzycznej stworzonej przez Konrad Kucza, Mateusza Kwiatkowskiego i Roberta Rasza. Ta premierowa kompozycja pt. Lutoslaviawsparta doskonałymi wizualizacjami amerykańskiego artysty Raymonda Salvatore'a Harmona w całości odnosić się będzie do koncepcji kompozytorskiej Witolda Lutosławskiego.

W trakcie trwania festiwalu w przestrzeni Labsen prezentowana będzie instalacja interaktywna Pawła Janickiego, która da widzom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesie komponowania utworu muzycznego poprzez ingerencję w animowane struktury graficzne generowane na trzech powiązanych ze sobą ekranach. Instalacja bazować będzie na wybranych fragmentach kompozycji Witolda Lutosławskiego. Dodatkowym wydarzeniem rozszerzającym zakres występujących na Polu Widzenia środków wyrazu będzie instalacja graffiti Raymonda Salvatore'a Harmona, która wykonana zostanie na Bulwarze Sztuki przed budynkiem CSW w dniu otwarcia festiwalu.

ZOBACZ: program Festiwalu

Listopadowe "Lutosfery"

LUTOSFERYKolejne koncerty z cyklu „Lutosfery” odbędą się w warszawskimCentrum Sztuki Wwspółczesnej w Zamku Ujazdowskim w dniach 13-15 listopada 2013 roku.

Tego zespołu nie mogło zabraknąć w szerokim „lutosferycznym” spektrum. W środę, 13 listopadao godz. 20.00 wystąpi jeden z ciekawszych polskich zespołów kameralnych – poczwórna mieszanka wrażliwości, inspiracji i talentów: Lutosławski Quartet. Młodzi muzycy pracujący razem od 2007 roku i wykształceni na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym są otwarci na różne kierunki i inspiracje muzyczne. Często wykonują także kompozycje jednego z członków kwartetu – Marcina Markowicza. Ale w ramach „Lutosfer” zaprezentują sztandarowe dzieła współczesnej kameralistyki – kwartety smyczkowe Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego. W programie znajdzie się także kwartet Pawła Mykietyna. Lutosławski Quartet wystąpi w składzie: Jakub Jakowicz – I skrzypce, Marcin Markowicz – II skrzypce, Artur Rozmysłowski – altówka, Maciej Młodawski – wiolonczela.

Dwa dni później, 15 listopada o godz. 17.30 w Sali Laboratorium odbędzie się czwarte spotkanie z cyklu „Dialogi i interwencje” – zatytułowane Stypendyści. Ciągle nie wiemy dokładnie ilu młodym ludziom pomógł Witold Lutosławski. Bowiem udzielał tej pomocy zgodnie z ewangelicznym przykazaniem: „niech nie wie lewica, co czyni prawica”. Pomagał głównie kompozytorom, ale i wykonawcom. Wydaje się, że choć Lutosławski nie zajmował się działalnością pedagogiczną, potrzebował kontaktu z młodymi. Jak wyglądały relacje Lutosławskiego z młodymi muzykami, czego ich nauczył, a czego od nich oczekiwał? Rozmówcami kolejnego spotkania będą:
Marek Moś – skrzypek i dyrygent, założyciel i wieloletni prymariusz Kwartetu Śląskiego, twórca i dyrektor artystyczny orkiestry kameralnej AUKSO; jeden z najbardziej twórczych muzyków polskich zawdzięcza Lutosławskiemu sfinansowanie skomplikowanej operacji serca.
Tadeusz Wielecki – kompozytor i kontrabasista, od 1999 roku dyrektor festiwalu „Warszawska Jesień”; dzięki stypendium Lutosławskiego odbył studia kompozytorskie u Isanga Yuna w Berlinie Zachodnim i Klausa Hubera we Fryburgu Bryzgowijskim.
Paweł Mykietyn – kompozytor i klarnecista, ostatni kompozytor, któremu Lutosławski osobiście zaoferował stypendium twórcze.

Spotkanie poprowadzi Lech Dzierżanowski, a interwencję dźwiękową na kontrabasie wykona Tadeusz Wielecki.

W piątkowy wieczór, o godz. 19.00 odbędzie się również koncert duetu wiolonczelowo-akorodeonowego, którego program wypełni prawie w całości muzyka polska. Usłyszeć będzie można oczywiście muzykę Patrona Roku, a także utwory m.in.: Hanny Kulenty, Cezarego Duchnowskiego, Aleksandra Nowaka. Zabrzmi zarówno każdy z instrumentów solo, jak i w duecie, a także z towarzyszeniem elektroniki w realizacji jednego z kompozytorów (Cezary Duchnowski). Wystąpią: Magdalena Bojanowicz – wiolonczela i Maciej Frąckiewicz – akordeon oraz Cezary Duchnowski – elektronika.

„Lutosfery” są dostępne także w streamingu on-line:www.csw.art.pl - zakładka „CSW TV” - pozycja „LIVE"

Pamięci Witolda Lutosławskiego - w Rzymie

50. Nuova ConsonanzaKoncert poświęconemu pamięciWitolda Lutosławskiego odbędzie się w Rzymie 11 grudnia 2013 roku, w ramach 50. Festiwalu „Nuova Consonanza”.

Obok kompozycji Jubilata: wiolonczelowej Wariacji Sacherowskieji Grave. Metamorfozna wiolonczelę i fortepian, zostaną zaprezentowane utwory Marcina Stańczyka - Attornona flet altowy, wiolonczelę i fortepian oraz Krzysztofa MeyeraSonata nr 2 na wiolonczelę i fortepian, a także Simone’a Cardini - Diaphora’ Nescit vox missa revertina flet solo i Giovanniego Bietti - La città degli echina flet, wiolonczelę i fortepian. Wystąpią: Ginevra Petrucci – flet, Anna Armatys – wiolonczela i Jakub Tchorzewski – fortepian.

Więcej informacji – na stronie: www.nuovaconsonanza.it

Sukcesy Marcina Stańczyka we Francji i Belgii

Marcin Stańczyk Marcin Stańczyk został laureatem programu rezydencji artystycznych Miasta Paryż i tamtejszego Instytutu Francuskiego.Instytucje te przyznają w drodze konkursu corocznie 16 stypendiów, przeznaczonych dla artystów sztuk wizualnych, literatury i sztuk scenicznych. Polski kompozytor znalazl się w gronie 5 tegorocznych laureatów z dziedziny sztuk performatywnych.

Sąsiadująca z Francją belgijska publiczność będzie miała okazję zapoznać się z muzyką Marcina Stańczyka już 22 listopada 2013 roku w Centre Henri Pousseur w Liège.Podczas 15. Festiwalu „Images Sonores” zabrzmi jego Mosaïquepour violoncelle et électronique live. Kompozycja powstała podczas rocznego stażu artysty w paryskim IRCAM (sezon 2011/2012). Premiera światowa miała miejsce 30 marca 2012 roku w Espace de Projection (IRCAM-Centre Pompidou). Polskie prawykonanie utworu odbyło się 11 września 2012 roku w Krakowie, podczas koncertu monograficznego Marcina Stańczyka, przygotowywanego przez nowojorską formację Bang On A Can All-Stars w ramach 10. edycji festiwalu „Sacrum Profanum”.

Paderewski Festival w Paso Robles

Paderewski Festival 2013Festiwal im. Ignacego Jana Paderewskiego, poświęcony twórczości światowej sławy polskiego pianisty, kompozytora, polityka, humanisty, właściciela gruntów i winnicy w Kalifornii, winiarza i plantatora migdałów odbędzie się po raz kolejny w Paso Robles w Stanach Zjednoczonych w dniach 7-10 listopada 2013 roku.

Podczas czterech dni koncertów i wydarzeń specjalnych wystąpią uznani artyści, m.in. skrzypek Pasha Tseitlin, pianista Nic Gerpe, pianista i kompozytor Krzesimir Dębski. Gościem specjalnym będzie Karol Radziwonowicz, który weźmie udział w uroczystym koncercie galowym oraz poprowadzi warsztaty mistrzowskie dla pianistów. Oprócz koncertów organizatorzy zapraszają także na projekcję filmu dokumentalnego o Paderewskim i poświęconą mu wystawę.

Na zakończenie Festiwalu jego dyrektor artystyczny Marek Żebrowski wygłosi wykład Paderewski in Paso. Prelekcji, która odbędzie się w Epoch Estate Wines, towarzyszyć będzie degustacja win z winnicy należącej do kompozytora.

Więcej informacji i harmonogram Festiwalu - na stronie: www.paderewskifest.com

Kwartet Śląski i jego goście - Na urodziny Mistrzów

Kwartet Śląski i jego goście - Na urodziny MistrzówFundacja „Młoda Muzyka Śląska” zaprasza na koncertyFestiwalu Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”. Jego kolejna, 21. edycja odbędzie się w dniach 23 listopada - 8 grudnia 2013 roku w Sali KoncertowejAkademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, uczelni, która od kilku lat jest stałym współorganizatorem tej imprezy.

Tytuł tegorocznego spotkania z muzyką kameralną to Na urodziny Mistrzów, w znacznej bowiem części Festiwal poświęcony zostanie twórczości tegorocznego Jubilata - Krzysztofa Pendereckiego oraz nieżyjącego już Henryka Mikołaja Góreckiego, który podobnie jak Penderecki obchodziłby w tym roku swoje 80. urodziny.

Obok utworów obu twórców, a zatem dzieł powstałych w minionym półwieczu, muzycy Kwartetu Śląskiego wraz z zaproszonymi gośćmi wykonają wszystkie kwintety Antonína Dvořáka oraz jego Sekstet smyczkowy. Zaplanowane zostało także prawykonanieutworu na kwartet smyczkowy i orkiestrę kameralną młodego krakowskiego kompozytora Karola Nepelskiego. W finałowym koncercie, który uświetni 35. rocznicę powstania Kwartetu Śląskiegowraz z tym zespołem wystąpi Śląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Massimiliana Caldiego.

Do wspólnego muzykowania zaproszonych zostało ponadto kilku wykonawców polskich młodego pokolenia - Michał Bryła, Karol Marianowski, Tomasz Bińkowski, Bartosz Pacan, ale obok nich gośćmi będą także artyści, z którymi Kwartet Śląski współpracuje od wielu lat - Piotr Szymyślik, Elżbieta Mrożek-Loska, Zbigniew Raubo, Robert Marat. Po raz pierwszy na Festiwalu wystąpią: altowiolista Kwartetów Wilanowskiego i Varsovii - Artur Paciorkiewicz, koncertmistrz Orkiestry Sinfonia Varsovia Jakub Haufa i solista tej orkiestry w grupie kontrabasistów - Karol Kinał. Partia fortepianowa w Kwintecie A-dur op. 81Antonína Dvořáka powierzona zostanie laureatowi Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, młodemu artyście, którego nazwiska w tej chwili jeszcze nie znamy (Kwartet Śląski będzie towarzyszył zmaganiom uczestników tego konkursu w III etapie - kameralnym).

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Poznańska "Neofonia"

NEOFONIAW dniach 18-19 listopada 2013 roku w siedzibieAkademii Muzycznej w Poznaniu głos w dyskusji na temat muzyki XX i XXI wieku zabiorą młodzi teoretycy muzyki i kompozytorzy z całej Polski – m.in. Wrocławia, Krakowa, Łodzi i Poznania. II Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa Neofonia, której towarzyszyć będzie Międzyuczelniany Koncert Kompozytorski, została zorganizowana z inicjatywy Koła Artystyczno-Naukowego Studentów Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Tytuł Neofonia stanowi pretekst do pochylenia się tematyką poświęconą współczesnej muzyce polskiej. Konferencja stanowić będzie okazję do wymiany myśli pomiędzy przedstawicielami głównych muzycznych ośrodków akademickich w Polsce. W ramach Neofonii zostaną podjęte tematy z następujących obszarów badawczych: źródła inspiracji w muzyce nowej; współczesne techniki kompozytorskie; indywidualizacja środków stylistycznych; poszukiwania wyrazu artystycznego; kontekstualność dzieła muzycznego; różnorodność kategorii estetycznych; specyfika polskich szkół, środowisk, formacji kompozytorskich i artystycznych; problematyka recepcji muzyki nowej.

Przebieg konferencji urozmaicą pokazy filmówdokumentalnych o współczesnych polskich kompozytorach, m. in. Henryku Mikołaju Góreckim czy Tomaszu Sikorskim.

Podczas koncertu kompozytorskiego zabrzmią utwory kameralne, których naczelnym hasłem jest kategoria novum w muzyce kompozytorów najmłodszego pokolenia.

Patronat medialny nad Konferencją objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Konferencji

Konkurs Paderewskiego w Bydgoszczy - online!

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy IX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy odbędzie się w dniach 3-17 listopada 2013 roku. Organizatorem Konkursu jest -Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego, a Dyrektorem Artystycznym i przewodniczącym Jury –prof. Piotr Paleczny.

Przesłuchania konkursowe - otwarte dla publiczności - zostaną przeprowadzone w salach koncertowych Akademii Muzycznej i Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Spośród 180 aplikacji, decyzją Jury do udziału w Konkursie zakwalifikowanych zostało 48 pianistów z 14 krajów. Walczyć oni będą o Główną Nagrodą w wysokości 30 000 euro.

IX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W Komitecie Honorowym zasiadają: Vladimir Ashkenazy, Jan Ekier, Waldemar Dąbrowski, Wojciech Kilar, Aleksander Kwaśniewski, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Gen. Edward Rowny, Lech Wałęsa, Antoni Wit i Krystian Zimerman.

Konkurs transmitowany jest on-lineza pośrednictwem strony internetowej www.konkurspaderewskiego.pl

Jubileuszowe koncerty Elżbiety Sikory i Krzysztofa Pendereckiego

Elżbieta SikoraKoncert JubileuszowyKrzysztofa Pendereckiego – z okazji ochodów 80. urodzin i uznanej, gdańskiej kompozytorkiElżbiety Sikory (na zdjęciu), świętującej 70. urodziny, zatytułowany Mistrzowie współczesności odbędzie się 8 listopada 2013 roku wFilharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku.

Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej poprowadzi znakomity holenderski dyrygent Jurjen Hempel. Solistką tego wyjątkowego koncertu będzie Alina Mleczko (saksofon). Wraz z Orkiestrą Symfoniczną PFB artyści wykonają Koncert na saksofon i orkiestrę - MichelangeloElżbiety Sikory oraz IV Symfonię AdagioKrzysztofa Pendereckiego. W programie koncertu znajdzie się także Poemat symfoniczny Od kołyski aż po grób Ferenca Liszta.

Sir Neville Marriner w Polsce

W piątek, 8 listopada 2013 roku Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wystąpi pod dyrekcją wybitnego angielskiego dyrygenta Sir Neville Marrinera (na zdjęciu). W programie koncertu znajdą się dzieła trzech klasyków wiedeńskich, a solistą będzie Bartłomiej Nizioł. W pierwszej części koncertu NOSPR wykona Symfonię D-dur nr 96 "Cud" Josepha Haydna oraz Koncert skrzypcowy A-durKV 219 Wolfganga Amadeusa Mozarta z Bartłomiejem Niziołem w partii solowej. Po przerwie orkiestra zaprezentuje II Symfonię D-dur op. 36Ludwiga van Beethovena.

Dwa dni później, 10 listopada 2013 roku Sir Neville Marriner poprowadzi w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie Orkiestrę Symfonicznę Akademii Muzycznej w Krakowie. Wspólnie wykonają ponownie Symfonię „Cud” Josepha Haydna oraz II SymfonięLudwiga van Beethovena.

Krakowska współczesna muzyka organowa – wartość trwała czy rozdział zapomniany?

Krakowska współczesna muzyka organowa – wartość trwała czy rozdział zapomniany?W ramach sesji naukowej „Krakowska współczesna muzyka organowa – wartość trwała czy rozdział zapomniany” oraz Zaduszek Organowych im. prof. Jana Jargonia, Katedra OrganówAkademii Muzycznej w Krakowie organizuje koncert pt. Krakowska współczesna muzyka organowa, który odbędzie się 7 listopada 2013 roku o godzinie 19:00 w sali 404. Wstęp wolny.

Podczas koncertu wystąpią pedagodzy i studenci krakowskiej Akademii Muzycznej: Arkadiusz Bialic, Krzysztof Latała, Marek Wolak, Marek Stefański, Henryk Jan Botor, Karol Wątroba, Artur Szczerbinin, Karol Niezgoda, Agata Błoniarz, Paulina Pokorny, Michał Kocot.

W programie: Renate Stivrina(1985) - Toccata Effata dedicated to Karol Wątroba, 2013 (wyk. Karol Wątroba), Józef Rychlik (1946) - Grave (asocjacje poetyckie), 1974 (wyk. Arkadiusz Bialic), Tadeusz Machl (1922-2003) – Etiudy: nr 1, nr 5, 1950 (wyk. Krzysztof Latała), Jan Jargoń (1928-1995) – Triptychon per organo: Improvisation, Adagio cantabile, Fuga a 4 voci, 1963 (wyk. Marek Wolak), Juliusz Łuciuk (1927) – Preludia maryjne, 1982 (wyk. Artur Szczerbinin, Karol Niezgoda, Agata Błoniarz, Paulina Pokorny, Michał Kocot), Lech Skoczylas (1956) – Missa in honorem Sanctae Caeciliaena sopran i organy, 2002 (wyk. Elżbieta Towarnicka, Marek Stefański) oraz Henryk Jan Botor (1960) – Toccata, 1994 (wyk. Henryk Jan Botor).

Kwartetowa Kwartesencja

Kwartesencja 2013 Kwartesencja to festiwal, którego pomysłodawcami i organizatorami od 2004 roku są muzycyRoyal String Quartet.Mieszanie stylów i gatunków, niekonwencjonalne podejście, odważne łączenie klasyki i nowej muzyki, gwiazdy najlepszych filharmonii i gwiazdy muzycznej alternatywy koncertujące razem, spotkania artystów, którzy dotychczas nie mieli okazji spotkać się razem na jednej scenie – wszystko to definiuje Kwartesencję, która już na stałe wpisała się do kulturalnego kalendarza stolicy.

9. Kwartesencja to kolejne wyzwania i muzyczne zaskoczenia. Tegoroczna edycja skupi się wokół kwartetów.Festiwal zaprezentuje się w Studio Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie w trzech odsłonach. 8 listopada 2013 rokubędzie miało miejsce prawykonanie kwartetu smyczkowego 4 pieces, skomponowanego specjalnie dla Royal String Quartet przez jednego z bardziej wyrazistych kompozytorów na mapie europejskiej muzyki współczesnej – Pawła Szymańskiego.

Drugi dzień festiwalu otworzy Kwartet 3 Krzysztofa Pendereckiego. Usłyszymy również Kwartet 2 skomponowany przez Pawła Mykietyna oraz polskie prawykonanie kwartetu smyczkowego Roba Caseya.

Na finał Kwartesencji – gość specjalny – Ingolf Wunder– wschodząca gwiazda pianistyki; laureat II nagrody na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Po wspólnych koncertach z kwartetem w berlińskim Konzerthausie i Sejong Center w Seulu, czas na Warszawę. Na zakończenie festiwalu zagra 4. Koncert G-dur op. 58 Beethovena.

ZOBACZ: program Festiwalu

Premiera "Architektury światła" Prasquala

Architektura światłaPremiera Architektury światłaTomasza Praszczałka (Prasquala) – trzeciej części projektu operowego Orlando, odbędzie się 8 listopada 2013 roku w Hali Nr 2 Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Spektakl jest produkcją Polskiego Teatru Tańca we współpracy z Teatrem Wielkim i Akademią Muzyczną w Poznaniu przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Kunststiftung NRW. Choreografia - Paulina Wycichowska, kierownictwo muzyczne - kompozytor, scenografia i kostiumy - Paulina Plizga, reżyser światła - Katarzyna Łuszczyk. Wystąpią: Chelsey Schill (sopran), Nathan Plante (trąbka) wraz z orkiestrą złożona ze studentów Akademii Muzycznej w Poznaniu pod batutą Prasquala.

Architektura światła stała się wspólną, ale zarazem i indywidualną refleksją jej twórców nad światem mistyki i rytuału. Spektakl powstał z inspiracji wybranymi ideami, które wydają się tożsame w różnych religiach, a także odniesieniami do holistycznego myślenia o człowieku i świecie. Tęsknota za harmonią i jednością motywuje do nieustannego poszukiwania ścieżek pozwalających łączyć przestrzeń fizyczną i metafizyczną. Nie są to tylko podróże intelektualne i duchowe filozofów, teologów i mistyków. Odkrycia współczesnej nauki wskazują, że sfery te współistnieją i przenikają się wzajemnie.

Spektakl zostanie powtórzony 9 listopada 2013 roku.

więcej...

Portret Mariana Borkowskiego

Marian BorkowskiKoncert - Portret kompozytoraMariana Borkowskiego odbędzie się w niedzielę, 10 listopada 2013 rokuo godz. 17.00 w Sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

W programie: Dynamicsna 6 perkusistów (2010), Fragmentina fortepian (1962), Prologna trąbkę i organy (1990), Ave. Alleluia. Amen IIIna sekstet wokalny (2013), Kołysanka I na sekstet wokalny (1970), Sanctus na sekstet wokalny (2009), Gloria I na chór żeński a cappella (2012), Libera me II na chór żeński a cappella (2013), Speranzana flety i fortepian (1976), Visions IIIna kwartet smyczkowy (2003) i Pax in terra IIna głos żeński, perkusję i organy (1988).

Wystąpią: Małgorzata Armanowska sopran, Elżbieta Gajewska flety, Tomasz Woźniak trąbka, Dariusz Przybylski organy, Marcin Tadeusz Łukaszewski fortepian, Sekstet wokalny proMODERN: Łucja Szablewska-Borzykowska sopran, Ewa Puchalska mezzosopran, Elżbieta Wróblewska-Rydzewska mezzosopran, Andrzej Marusiak tenor, Artur Janda bas-baryton, Piotr Pieron bas, kierownik art., Chór Żeński Katedry Warszawsko-Praskiej MUSICA SACRA, Paweł Łukaszewski dyrygent, Kwartet Wilanów: Tadeusz Gadzina, Paweł Łosakiewicz skrzypce, Ryszard Duź altówka, Marian Wasiółka wiolonczela oraz Grupa Perkusyjna UMFC, Piotr Borkowski dyrygent.

Hanna Banaszak na Wawer Music Festival

Koncert Hanny Banaszak na Wawer Music Festival

Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury zaprasza w dniu 10 listopada 2013 roku o godz. 17:30 do Centrum Konferencyjno-Szkoleniowego "BOSS" przy ul. Żwanowieckiej 20 w Miedzeszynie na drugi koncert w ramach V edycjiWawer Music Festival.

Koncert uświetni Hanna Banaszak– wybitna wokalistka jazzowa, a specjalnym gościem honorowym będzie popularny redaktor sportowy - Dariusz Szpakowski, z którym rozmowę przeprowadzi gospodarz wawerskich koncertówprof. Jarosław Drzewiecki..

Talent i profesjonalizm muzyczny Hanny Banaszak przysporzył jej wielu fanów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Poza licznymi występami w kraju, artystka prezentowała się także w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Belgii, Holandii, Niemczech, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Kanadzie, na Malcie. Ta wybitna artystka perfekcyjnie przygotowuje każdy swój projekt artystyczny. Publiczność uczestniczy w prawdziwym święcie muzyki, podziwiając kunszt wokalny Hanny Banaszak i jej mądre, głębokie teksty piosenek. Jest autorką tomu wierszy Zamienię Samolubie na Szczodruchyoraz niezapomnianej kreacji w Nieszporach LudźmierskichJana Kantego Pawluśkiewicza. Talent i profesjonalizm muzyczny stawiają Hannę Banaszak wśród mistrzów swojego gatunku. 10 listopada artystka zaproponuje wawerskiej publiczności autorski wieczór, skomponowany w duchu, jaki zawsze towarzyszy koncertom WMF – promowanie muzyki klasycznej na poważnie i na wesoło.

Bilety-cegiełki można nabyć w Recepcji Hotelu BOSS, dzwoniąc pod numer tel. 22 516 61 00 lub kontaktując się drogą mailową na adres: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Jubileusz Ignacego Jana Paderewskiego - w Łazienkach Królewskich

Jubileusz Ignacego Jana Paderewskiego - w Łazienkach Królewskich6 listopada 2013 roku mija sto pięćdziesiąta trzecia rocznica urodzin wybitnego pianisty, męża stanu i orędownika niepodległej Polski –Ignacego Jana Paderewskiego. W związku z tym dniem, wMuzeum Łazienki Królewskie w Warszawie odbędzie się szereg wydarzeń poświęconych postaci Paderewskiego.

W poniedziałek, 4 listopada 2013 rokuw Sali Musztry w Podchorążówce, o godz. 19.00 odbędzie się wernisaż wystawy Ignacy Jan Paderewski – artysta, polityk i mąż stanu, połączony z prapremierowym pokazem filmu dokumentalnego Paderewski – człowiek czynu, sukcesu i sławyw reżyserii Wiesława Dąbrowskiego. Wystawa fotograficzna, której kuratorem jest wybitny fotograf Czesław Czapliński, będzie prezentowana w terminie 4 listopada – 2 grudnia 2013 roku w Galerii Plenerowej przy Alejach Ujazdowskich. Wystawa będzie stanowiła kontynuację stałej ekspozycji prezentowanej publiczności w Salonie Pamiątek I. J. Paderewskiego znajdującego się w budynku Podchorążówki.

W środę, 6 listopada 2013 rokuOśrodek Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na bezpłatne lekcje muzealne Ignacy-Ignacy. Słowo. Muzyka. Polityka. Lekcje zostaną przeprowadzone w godz. 9.00-16.00 w Salonie Pamiątek poświęconym kompozytorowi.

Ponadto, w weekend 9-10 listopada 2013 roku Ośrodek Edukacji Muzealnej zaprasza wszystkich gości Muzeum na oprowadzanie po Salonie Pamiątek I. J. Paderewskiego.

Wstęp wolny.