Polmic - FB
Filtr

Sukces polskiego kompozytora w Hiszpanii

Wojciech Michno Wojciech Michno, młody kompozytor z Ostrowa Wielkopolskiego, zadebiutuje 25 października 2013 roku na międzynarodowej estradzie w Kościele Uniwersytetu Papieskiego (Universidad Pontificia Comillas) w Madrycie. Koncert ten odbędzie się w ramach V Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „International Prize for Musica Sacra”, organizowanego przez Fundację im. Fernando Rielo.

Orkiestra „Camerata del Arte” wraz z chórem „Koine Ensemble” pod dyrekcją Maestro Ignacio Yepesa dokona światowego prawykonania CredoPolaka. Po zakończeniu uroczystego koncertu laureatów i wykonaniu wszystkich 3 finałowych prac konkursowych, jury podejmie decyzję o ostatecznym podziale nagród. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 5000 euro, ale jak podkreśla sam kompozytor – "największym osiągnięciem jest dla niego prezentacja własnego dzieła i możliwość wysłuchania go, bo przecież dla każdego twórcy najcenniejsze nie są nagrody, lecz to, aby jego utwory mogły mieć swoje estradowe życie".

Wojciech Michno (na zdjęciu) ma już na swoim koncie kilka bardzo cennych i prestiżowych nagród, zdobytych podczas licznych konkursów kompozytorskich o randze międzynarodowej i ogólnopolskiej (m.in.: I nagrodę II Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego w Sopocie czy I nagrodę V edycji Międzynarodowego Konkursu „Patri Patriae” w Katowicach). Obecnie jest studentem III roku teorii muzyki oraz kompozycji w klasie prof. Eugeniusza Knapika na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Spotkanie z Krzysztofem Pendereckim

Krzysztof Penderecki Krzysztof Penderecki – zjawisko w historii muzyki, kompozytor genialny, autentyczny, sławny. Nie boi się zarówno tego, co tradycyjne, jak i tego, co awangardowe. Doskonale świadczy o tym chociażby współpraca z Johnem Greenwoodem z zespołu Radiohead oraz z Aphex Twinem. W poniedziałek, 12 sierpnia 2013 roku Krzysztof Penderecki spotka się w Szczecinie z melomanami. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 w Hotelu Park.

Osoby, które chcą spotkać się z najwybitniejszym żyjącym kompozytorem polskim muszą wystąpić mailowo o imienne karty wstępu, które zostaną wydane przez Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia. Zgłoszenia należy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, o udziale w spotkaniu decyduje kolejność zgłoszeń. Jak informuje organizator spotkania, obowiązuje popołudniowy, elegancki strój.

Twórczości Krzysztofa Pendereckiego poświęcony jest IX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Sacrum Non Profanum", realizowany pod hasłem „Muzyka naszych czasów”. Nie bez znaczenie pozostaje także fakt, iż w tym roku kompozytor świętuje swoje 80. urodziny. Koncerty festiwalowe odbędą się o godz. 20.00 w Szczecinie (12 sierpnia), Trzęsaczu (13-16 sierpnia) oraz Świnoujściu (17 sierpnia). Trzon orkiestry festiwalowej stanowią muzycy szczecińskiej Filharmonii.

Lutosławski Retuned

Lutosławski RetunedRoby Lakatos będzie gościem specjalnym koncertu w ramach projektu „Lutosławski Retuned”, który odbędzie się 8 sierpnia 2013 roku o godzinie 19.30 w krakowskiej Starej Zajezdni (ul. Św. Wawrzyńca 12).

"Muzyka jest wielowymiarowa – w momencie, gdy zdaje się mówić jedno, jednocześnie przekazuje coś innego – czasem w sprzeczności ze sobą”powiedział Witold Lutosławski. Zdanie to stało się inspirującym mottem dla Szymona Klimy, Joachima Mencla i Adama Kowalewskiego, którzy przygotowali wyjątkowy projekt „Lutosławski-Retuned”, będący prekursorską, klasyczno-jazzową interpretacją dzieł, przygotowaną specjalnie na Rok Lutosławskiego, obchodzony w 100. rocznicę urodzin Kompozytora. W czwartkowym koncercie na fortepianie zagra w miejsce Joachima Mencla inny znakomity pianista krakowski - Piotr Wyleżoł.

Na program koncertu złożą się Preludia taneczne, w oryginale napisane przez Lutosławskiego na klarnet z fortepianem, które tutaj, dzięki interpretacji muzyków, reprezentujących na co dzień odmienne środowiska twórcze ( muzyka klasyczna, jazz, gospel) zyskują nowe, niepowtarzalne brzmienie i oryginalną interpretację nieklasyczną. Warto przy tym zauważyć, iż w linii klarnetu zostaje w całości tekst oryginalnie napisany przez Lutosławskiego, jednakże w wykonaniu Trio wzbogacony jest licznymi improwizacjami jazzowymi. Program koncertu współtworzą także utwory Lutosławskiego, komponowane pod pseudonimem Derwid(piosenki, tańce, liryczne ballady i folk), które również w interpretacji Klima-Wyleżoł-Kowalewski zyskują nowatorskie brzmienie i kojarzą się słuchaczom w zasadzie ze standardami jazzowymi, dość wyraźnie rysując ekspresyjność Lutosławskiego. Do udziału w tej części programu polscy muzycy zaprosili słynnego skrzypka Roby Lakatosa, z którym wykonają popularne w latach 60. piosenki napisane przez Lutosławskiego pod pseudonimem Derwid.

Exkurs Szymona Brzóski i Kai Kołodziejczyk

Szymon BrzóskaPrawykonanie spektaklu ExkursSzymona Brzóski i Kai Kołodziejczyk w wykonaniuBaltic Neopolis Orchestra zainauguruje działalność TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie - 2 sierpnia 2013 roku o godz. 17. Koncert realizowany jest w ramach cyklu „Rozwijamy Region w Dobrym Tonie” współfinansowanego przez Pomorze Zachodnie orazInstytut Muzyki i Tańca.

Szymon Brzóska (na zdjęciu) skomponował utwór, Kaya Kołodziejczyk stworzyła do niego choreografię, za wykonanie muzyczne odpowiada Baltic Neopolis Orchestra, tancerze wyłonieni zostali w warsztatach prowadzonych przez Kołodziejczyk i Michała Pawłowskiego – finalistę 3. edycji „You Can Dance. Po Prostu Tańcz!”. Inspiracje do stworzenia kompozycji zostały zaczerpnięte z fenomenu techniki muzyki spektralnej. Istotą utworu jest podejście w nowatorski sposób do tematów skoncentrowanych wokół istoty dźwięku, jego wartości, czasowości jak i przeniesienia fenomenu odradzania się palety barw muzycznych w przestrzeni. Zasadniczą istotą kompozycji jest współistnienie muzyki i ruchu na zasadzie jedno- oraz wielopłaszczyznowej, dopełnianie i jednoczesne kształtowanie odrębności oraz unikatowości we wspólnej przestrzeni. Oba światy - muzyczny i ruchowy, koegzystują na zasadzie kontrastu i ujednolicenia. Pierwszy wynika z drugiego i na odwrót, przenikając się wzajemnie tworzą nową jakość estetyczną. Utwór przeznaczony jest na orkiestrę smyczkową, instrumenty dęte, perkusyjne oraz elektronikę.

TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie to pierwsze centrum sztuki współczesnej w tym regionie Polski. TRAFO wykorzystuje swój geograficzny potencjał – transgraniczne położenie w obrębie basenu Morza Bałtyckiego i bezpośrednie sąsiedztwo z kulturalną stolicą tej części Europy, Berlinem. Tworzy wyjątkowe „okno wystawowe”, dzięki któremu Szczecin konfrontuje swoje artystyczne oblicze ze światem. Po rewitalizacji nowoczesne wyposażenie usytuowanych na kilku piętrach pomieszczeń umożliwia zróżnicowaną działalność wystawową, a imponujący hall główny pozwala na prezentację interdyscyplinarnych projektów. TRAFO podąża tropem współczesnych artystów i aktywnie uczestniczy w procesie formowania się nowej, eksperymentalnej jakości estetycznej. Jego działalność obejmuje organizację wystaw i ich promocję, projekty edukacyjne i wydawnicze oraz międzynarodową współpracę i wymianę artystyczną.

Przedsionek Raju

Przedsionek RajuW dniach 16-24 sierpnia 2013 rokuodbędzie się jedenasty festiwal „Muzyka w Raju”. Zanim jednak festiwalowa muzyka wypełni przestrzeń świątyni Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego po raz trzeci organizatorzy zapraszają od 31 lipca do 11 sierpnia 2013 rokudo Przedsionka Raju- na cykl dwudziestu jeden koncertów, które zabrzmią w: Rokitnie, Bieczu, Brodach, Brójcach, Gościeszowicach, Pszczewie, Łagowie, Lubrzy, Jordanowie, Świdnicy, Skwierzynie, Świebodzinie, Sulęcinie, Klępsku k.Sulechowa, Pławiu, Strzelcach Krajeńskich, Zielonej Górze. Z dwunastoma koncertami wystąpi Bolette Roed - flety proste, sześcioma Teodoro Baù - viola da gamba, a trzy koncerty zagra Eleny Andreyev – wiolonczela.

Wstęp na koncerty w ramach cyklu Przedsionek Raju jest bezpłatny, a wszystkie szczegóły dotyczące koncertów w Przedsionku Raju – dostępne są na stronie: www.muzykawraju.pl

ZOBACZ: program Festiwalu

Warsztaty muzyki filmowej na Transatlantyk Festival Poznań 2013

Transatlantyk 2013W dniach 3-9 sierpnia 2013 roku w ramach Transatlantyk Festival Poznań stolicę Wielkopolski odwiedzą po raz kolejny znakomici goście, którzy poprowadzą cieszące się popularnością darmowe i otwarte Master Classes, związane z różnymi aspektami powstawania filmów kinowych, produkcji telewizyjnych i gier video. Wśród nich będzie m. in. kompozytor Marco Beltrami (World War Z).

Wśród tegorocznych warsztatów poświęconych muzyce odbędą się m. in. wykłady na temat wszystkich etapów tworzenia dźwięku w filmie, telewizji oraz grach video. Kompozytor Marco Beltrami(World War Z) będzie mówił o komponowaniu muzyki do produkcji hollywoodzkich, kompozytor Dave Porter (Hurt Locker) natomiast o specyficznym trybie pracy kompozytora muzyki do seriali telewizyjnych. Michael P. Aust(SoundTrack_Cologne) poprowadzi spotkanie z zaproszonymi gośćmi na temat kompozycji muzyki do gier video. Peter Golub opowie m. in. o funkcji dyrektora muzycznego Sundance Institute i dzisiejszym stanie muzyki w filmach niezależnych w USA, Marc Mardero wyjątkowej roli muzyki w filmach niemych.

Brytyjska konsultantka muzyczna Maggie Rodford, która nadzorowała produkcję ponad 80 filmów, opowie, na czym polega podział ról w zespole odpowiedzialnym za produkcję dźwięku w filmie. Master Class poprowadzi również trzykrotny zdobywca Oscara w kategorii „Najlepszy Montaż Dźwięku”, David MacMillan, który omówi proces nagrywania dźwięku w epoce filmu cyfrowego, a Vasco Hexelbędzie mówił o narzędziach współczesnego kompozytora filmowego. Joanna Napieralska, operator dźwięku, wykładowca Wydziału Reżyserii Dźwięku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie poprowadzi zajęcia na temat sound design, Dominika Kotarba, reżyserka dźwięku poprowadzi wykład „Oko w uchu”, o montażu dźwięku opowie również Islandka, która współpracowała m. in. z Baltasarem Kormákurem - Elísabet Ronaldsdóttir. Piotr Ługowskinatomiast poprowadzi cykl spotkań na temat nowoczesnych i łatwo dostępnych technologii nagrywania dźwięku do filmów niskobudżetowych. Wyjątkowe spotkanie czeka nas z akordeonistą Tuurem Florizoone, który pokaże jak w niekonwencjonalny sposób tworzyć ścieżkę dźwiękową do filmu.

Master Classes odbędą się w Centrum Kultury ZAMEK oraz w Instytucie Rozbitek. Warsztaty są bezpłatne i otwarte dla wszystkich chętnych, pod warunkiem wcześniejszego wypełnienia formularza rezerwacji na stronie www.transatlantyk.org

Sopot Classic 2013

Sopot Classic 2013Trzecia edycjaMiędzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sopot Classic” odbędzie się w dniach 4-10 sierpnia 2013 roku.

To propozycja Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot dla melomanów i odbiorców kultury muzycznej nie tylko z Polski, ale i spoza naszego kraju. Tak jak w poprzednich edycjach, Festiwal proponuje w pierwszej połowie sierpnia koncerty o różnorodnej formule.

Pierwszy koncert Sopot Classic 2013 odbędzie się na dużej Scenie Opery Leśnej, gdzie zagości muzyka Piotra Czajkowskiego, natomiast drugi koncert Festiwalu – Koncert współczesnej muzyki polskiej – wiąże się ściśle z 2. Konkursem kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego. W jego programie - oprócz utworów Patrona konkursu oraz Krzysztofa Meyera, Tadeusza Wieleckiego i Mikołaja Góreckiego - znajdzie się prawykonaniezwycięskiej kompozycji: In MemoriamWojciech Michno. Kolejne dwa wydarzenia festiwalowe to koncerty kameralne z udziałem wspaniałych gości, m.in. waltornisty Filharmonii Berlińskiej, Paolo Mendesaczy czołowego europejskiego zespołu, grającego muzykę barokową Cappella Mediterraneaze znakomitą argentyńską solistką Marianą Flores.

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn - Sopot 2013

Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn - Sopot 2013 XIV Międzynarodowy Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych" im. Marii Fołtyn odbędzie się w Sopocie w dniach 10-24 sierpnia 2013 roku.

Przyjaciółką i Orędowniczką Teatru Otwartego oraz Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych” w Sopocie była Legenda Wokalistyki Polskiej, znana propagatorka twórczości Stanisława Moniuszki Maestra Maria Fołtyn. Z uwagi na Jej ogromne zasługi dla kultury polskiej Rada Programowa Festiwalu postanowiła nadać imię Marii Fołtyn temu znaczącemu wydarzeniu kulturalnemu. Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych” przez media i publiczność postrzegany jest jako jedno z ciekawszych wydarzeń muzycznych na Mapie Kulturalnej Polski Północnej.

Tworząc program tegorocznej edycji Festiwalu nie zapomniano o specyfice, która przyświeca mu od samego początku, czyli o jego wielokulturowości, dlatego wzorem lat ubiegłych nie zabraknie w nim muzyki polskiej, niemieckiej i żydowskiej.

Oprócz roli poznawczej Festiwal spełnia rolę edukacyjną, w której zawiera się zarówno edukacja poprzez muzykę, jak i edukacja artystyczna. Dlatego też w roku 2013 w ramach XIV Międzynarodowy Festiwal "Kalejdoskop Form Muzycznych” im. Marii Fołtyn odbędą się 2 dniowe Warsztaty Mistrzowskie dla młodych śpiewaków- studentów Wydziały Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku, którzy pracując pod okiem specjalisty, udoskonalać będą swój warsztat, a zdobyte umiejętności zaprezentują w koncertach festiwalowych w ramach cyklu „Promocja Młodych. Warsztaty poprowadzi śpiewak Jacek Szymański. Celem projektu jest doskonalenie warsztatu wykonawczego oraz techniki śpiewu, praca nad repertuarem proponowanym przez uczestników. Warsztaty mają charakter otwarty dla publiczności.

Dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn jest Dariusz Stanisław Wójcik.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Muzyka w Skansenie w Wygiełzowie

XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Wygiełzowie-Lipowcu Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej to wielkie muzyczne wydarzenie, które od ponad 20 lat wzbogaca działalność Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Jego cykliczny charakter i coroczne edycje sprawiły, że dzisiaj celem przyjazdu do Wygiełzowa jest nie tylko zamiar spędzenia czasu w urokliwych miejscach na terenie skansenu, ale również wysłuchanie koncertu festiwalowego z udziałem wybitnych artystów i przyciągającym programem, który niejednokrotnie stanowi odpowiedź na różnorodne muzyczne oczekiwania publiczności.

W 2013 roku, podobnie jak podczas wielu wcześniejszych edycji, koncerty festiwalowe zostały zaplanowane z uwzględnieniem wszystkich „muzycznych obiektów” skansenu, co stanowi dodatkową i szczególną atrakcję dla ich odbiorców. Najwięcej z nich odbędzie się w zrekonstruowanym Dworze z Drogini, gdzie znajduje się fortepian, ale również w zabytkowym Kościele z Ryczowa oraz w plenerze w Amfiteatrze. Wybór tych miejsc zadecydował o obsadzie i charakterze koncertów, ale jednym z najważniejszych założeń organizatorów niezmiennie pozostaje idea, jaką jest szeroka popularyzacja tzw. wysokiej kultury muzycznej.

XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowejodbędzie się jak zawsze w 6 kolejnych niedziel, w 2013 roku pomiędzy 18 sierpnia – 22 wrześniai obejmie koncerty różnorodne pod względem stylów i gatunków muzycznych. Do udziału w nim zostali zaproszeni wybitni artyści polscy i zagraniczni gwarantujący najwyższy poziom wykonawczy. Festiwal zainauguruje estradowa prezentacja fragmentów Rigoletta Giuseppe Verdiego, jednego z największych kompozytorów operowych, którego 200. rocznica urodzin upływa 10 października. Słynne arie, duety i ensamble na czele ze znakomitym kwartetem z III aktu zaśpiewają wybitni wokaliści Opery Krakowskiej i Opery Śląskiej. W drugą festiwalową niedzielę, 25 sierpniagościć będziemy w Wygiełzowie Orkiestrę Marii Pomianowskiej, prezentującą brzmienia zrekonstruowanych staropolskich instrumentów smyczkowych. Ten wyjątkowy zespół wystąpi w projekcie „LutoSłowianie”, nawiązującym do twórczości wielkiego polskiego twórcy Witolda Lutosławskiego. W niedzielę 1 września, w Kościele znajdującym się na terenie Skansenu zagra krakowski Zespół Muzyki Dawnej z Zamku Królewskiego na Wawelu – Floripari, specjalizujący się w grze na instrumentach historycznych z uwzględnieniem dawnych technik wykonawczych. Zaprezentuje on repertuar przedstawiający polską kulturę muzyczną na przestrzeni XV-XVII wieku. W programie tegorocznego festiwalu znalazły się również dwa szczególne recitale, 8 września- skrzypcowy z udziałem Aleksandry Kuls, jednej z najwybitniejszych skrzypaczek polskich młodego pokolenia oraz 15 września- wiolonczelowy z udziałem znakomitego i renomowanego polskiego artysty Tomasza Strahla. W koncercie finałowym 22 wrześniazaśpiewają wokaliści ukraińscy, znani z polskich scen operowych, którzy przedstawią program obejmujący dzieła kompozytorów rosyjskich, zwłaszcza Piotra Czajkowskiego i Sergiusza Rachmaninowa, tegorocznych muzycznych solenizantów. Ukraińskie akcenty będzie miał również koncert w Chrzanowie – Kościelcu, gdzie wystąpi wybitny polski organista Marek Toporowski wspólnie z duetem artystek ukraińskich grających na tzw. sopiłce. Natomiast w koncercie pt. „Muzyczny dialog” w Bobrku będzie można usłyszeć duet wybitnych artystów - trębacza Stanisława Dziewiora, profesora Akademii Muzycznej w Katowicach i muzyka NOSPR oraz krakowskiego organistę Wacława Golonkę, profesora Akademii Muzycznej w Krakowie.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Promocyjny "Sierpień talentów" w Katowicach

Sierpień talentów 2013Tradycyjnie, w ostatniej dekadzie sierpnia,Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zaprasza melomanów na koncertyOgólnopolskiego Festiwalu Promocyjnego SIERPIEŃ TALENTÓW.

W cyklu koncertów, zorganizowanych w ramach dziewiątej edycji tego wydarzenia wystąpi wielu wybitnie utalentowanych młodych artystów, którzy otrzymali szansę pokazania swoich umiejętności przed śląską publicznością. Dla katowickich melomanów festiwal to z kolei niepowtarzalna sposobność poznania „nowych twarzy” w świecie muzyki, wyróżniających się młodych wykonawców, którzy mimo, że stawiają pierwsze kroki w życiu koncertowym, potrafią zabłysnąć wirtuozerią, wzruszyć ekspresją interpretacji i dostarczyć niezwykłych estetycznych przeżyć. Wiele poprzednich edycji SIERPNIA TALENTÓW miało swoje indywidualne oblicze. Te z roku 2005 i 2010 zdominowane były przez pianistykę, a dzięki temu w Katowicach mogliśmy usłyszeć uczestników Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Były edycje wiolinistyczne na czele z zupełnie wyjątkową prezentacją pełnej 17-osobowej grupy polskich skrzypków zakwalifikowanych do udziału w XIV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

IX SIERPIEŃ TALENTÓW w dniach 19-29 sierpnia 2013 roku przedstawi w 9 koncertach wyjątkowo liczną grupę młodych artystów i zachowuje w swojej formule cechy ubiegłorocznej edycji - różnorodność muzycznych specjalizacji i bogactwo muzycznego repertuaru. W jego kalendarzu koncertowym ważne miejsce zajęła muzyka wokalna, czego wyrazem stanie się estradowa prezentacja wybranych fragmentów arcydzieła Mozarta Don Giovanniw wykonaniu utalentowanych młodych śląskich wokalistów, wychowanków i studentów katowickiej Akademii Muzycznej. Równie atrakcyjnie zapowiadają się koncerty muzyki kameralnej z udziałem duetów i kwartetów różnych specjalności, które będzie można usłyszeć w oryginalnym programie artystycznym. W ramach festiwalu wystąpi również Zespół Wokalny Kontento Core i Zespół Muzyki Dawnej XVII i XVIII wieku Extempore w koncercie „Maria Virgine Claromontana”, nawiązującym do tegorocznego programu Instytutu Muzyki i Tańca „Nowe interpretacje”. Obok znanych utworów takich kompozytorów, jak Biber, Hassler, Byrd, Schütz i Szarzyński zostanie zaprezentowane odkryte niedawno Completorium, dzieło ojca Eryka Briknera, wybitnego jasnogórskiego kompozytora i organisty.

Dnia 26 sierpnia 2013 roku Katowice gościć będą Orkiestrę Marii Pomianowskiej, jedyny w swoim rodzaju zespół prezentujący wyjątkowe muzyczne brzmienia wynikające z barwy odtworzonych historycznych instrumentów (fidele kolanowe, suki biłgorajskie). Zespół ten wystąpi w projekcie "LutoSłowianie", nawiązującym do twórczości Witolda Lutosławskiego, wielkiego solenizanta 2013 roku.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

III Konkurs Perottiego w Ueckermünde jesienią 2013

Giulio Perotti91 uczestników z 18 krajów świata weźmie udział w III Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Giulio Perottiego w Ueckermünde.

W 2013 roku organizatorzy III Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Giulio Perottiego w Ueckermünde zostali zasypani zgłoszeniami. Wielu kandydatom zaproponowano udział w kolejnych edycjach konkursu, ponieważ przesłuchanie więcej niż stu osób w trakcie dwóch dni trwania pierwszego etapu byłoby zwyczajnie niemożliwe. Śpiewacy z Austrii, Białorusi, Egiptu, Chin, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Francji, Holandii, Islandii, Japonii, Kanady, Korei Południowej, Niemiec, Polski, Rosji i Szwajcarii będą prezentować jesienią – od 11 do 17 października 2013 roku w Ueckermünde swoje możliwości wokalne.

Konkurs dedykowany jest genialnemu śpiewakowi z XIX wieku Giulio Perottiemu(na zdjęciu Giulio Perotti jako Raoul de Nangis w operze Hugenoci G. Meyerbeera), urodzonemu w 1841 roku pod nazwiskiem Julius Prott w niemieckim Ueckermünde. Perotti święcił triumfy na wszystkich najważniejszych scenach świata, w tym w Metropolitan Opera w Nowym Jorku i w Mediolańskiej La Scali. Zmarł w Mediolanie w 1901 roku.

Międzynarodowe Jury(renomowani śpiewacy i jednocześnie profesorowie uczelni muzycznych): prof. Bożena Betley (Polska), dr Sylwia Burnicka - Kalischewska (Polska / Niemcy), Friederike Meinel (Niemcy), prof. Marilyn Rees (Wielka Brytania), prof. Janet Williams (USA), Diego Crovetti (Włochy), prof. Johannes Mannov (Dania) oraz prof. Włodzimierz Zalewski (Polska) wysłuchają około 120 arii i pieśni dziennie, by wyłonić 20 najlepszych śpiewaków do rundy finałowej. Znakomici pianiści: Małgorzata Kluźniak - Celińska z Warszawy, Marina Belashuk z Moskwy, Thomas Hinz z Rostoku i Diego Crovetti z Mediolanu (także z akademii muzycznych) będą akompaniować kandydatom w pierwszej i drugiej rundzie. Programy zawierają utwory wymagające nienagannej techniki wokalnej. Co 7-8 minut można będzie zobaczyć nową twarz, usłyszeć inny głos, poznać inną kulturę (uczestnicy prezentują jedną pieśń artystyczną z kraju pochodzenia), inne utwory oraz zróżnicowaną wrażliwość muzyczną.

Do udziału w III Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Giulio Perottiego w Ueckermünde zakwalifikowali się uczniowie szkół muzycznych ze Szczecina, Zamościa, Warszawy i Mławy oraz studenci wydziałów wokalnych akademii muzycznych z Poznania, Warszawy, Szczecina, Wrocławia, Krakowa, Łodzi i Gdańska. W finale oraz koncercie laureatów śpiewakom będzie towarzyszyć Orkiestra Akademii Sztuki w Szczecinie, którą poprowadzi dr Jacek Kraszewski.

Wstęp na przesłuchania we wszystkich etapach konkursu jest wolny. Bliższych informacji udziela Sylwia Burnicka - Kalischewska - tel. 039771 185500, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji – na stronie: www.internationaler-perotti-gesangswettbewerb.de (także w języku polskim)

Festiwal Skrzypiec w Toruniu - Witold Lutosławski in memoriam

I Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec w Toruniu - Witold Lutosławski in memoriam I Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec w Toruniu -Witold Lutosławski in memoriam – odbędzie się w dniach 11 listopada – 2 grudnia 2013 roku.

Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza do grodu Kopernika. Po doświadczeniach dwóch edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego, które miały miejsce w Toruniu w latach 2007 i 2010 organizatorzy we współpracy z instytucjami kultury postanowili zorganizować I Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec – Toruń 2013, z okazji Roku Witolda Lutosławskiego.

Organizowany dwukrotnie Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a jego laureaci (Erin Keefe – USA i Yoon Yang – Korea Płd.) odnoszą sukcesy na całym świecie. Honorowym Prezydentem tegorocznego Konkursu jest światowej sławy kompozytor - prof. Krzysztof Penderecki. Jury tegorocznego Konkursu także składa się z wybitnych artystów i pedagogów, a przewodniczy mu prof. Bartłomiej Nizioł.

Bogaty zestaw imprez Festiwalu daje możliwość szerokiej prezentacji muzyki skrzypcowej w różnej konfiguracji, a jego program obejmuje: III Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy, Konkurs Kompozytorski na skrzypce solo, koncerty i recitale wybitnych wirtuozów skrzypiec, także z orkiestrami (Sinfonietta Cracovia, Atom String Quartet), Konkurs na Recenzję Muzyczną, giełdę płyt winylowychoraz Wiolinistyczne Studium Ucznia. W ramach programu edukacyjnego odbędą się spotkania z wybitnymi artystami oraz warsztaty lutnicze, prelekcje i prezentacje filmów fabularnych. Dyrektorem Festiwalu oraz jego pomysłodawcą jest Michał E. Staśkiewicz, a Dyrektorem artystycznym - Mirosław Jacek Błaszczyk.

Do udziału w III Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym – Toruń 2013 zakwalifikowanych zostało 27 uczestników – reprezentujących Polskę, Szwajcarię, Rosję, Niemcy, Japonię, Koreę Płd., Białoruś, Włochy, Izrael i Węgry. Muzyków oceniać będzie Jury w składzie: prof. Marcin Baranowski – Akademia Muzyczna w Poznaniu, prof. Mirosław J. Błaszczyk – Akademia Muzyczna w Katowicach, prof. Robert Kabara – Akademia Muzyczna w Krakowie, prof. Gyula Stuller – Akademia Muzyczna w Zurychu i prof. Krzysztof Węgrzyn – Akademia Muzyczna w Hanowerze.

ZOBACZ: program Festiwalu

Znamy finalistów i Jury Transatlantyk Film Music Competition 2013

Transatlantyk Film Music Competition 2013 Komisja pod przewodnictwem Jana A.P. Kaczmarka zakwalifikowała do finału tegorocznej edycji Transatlantyk Film Music Competition12 kompozytorów. Są nimi: Włodzimierz Antoniv(Polska), Ophir Baron(Izrael), Lennert Busch(Holandia, Wielka Brytania), Paweł Górniak (Polska), Cristian Mihail Lepadatu(Rumunia), Tomasz Opałka (Polska), Łukasz Pieprzyk (Polska), Jeffrey van Rossum(Holandia), Moritz Schmittat(Niemcy), Xiaotian Shi(Chiny, Wielka Brytania), Mikołaj Stroiński(Polska/USA) i Vig Zartman(Armenia/Austria).

Finał Transatlantyk Film Music Competition 2013odbędzie się 7 sierpnia 2013 rokuw Teatrze Polskim w Poznaniu (ul. 27 Grudnia 8/10). Dzień później na Gali Zamknięcia Festiwalu poznamy trzech laureatów wybranych przez międzynarodowe jury. Najlepszy kompozytor otrzyma tytuł TRANSATLANTYK Young Composer 2013 oraz nagrodę TRANSATLANTYK Young Composer Award w wysokości 60 000 PLN. Natomiast zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymają nagrody w wysokości 30 000 PLN oraz 15 000 PLN. W tym roku dodatkową nagrodą specjalną dla jednego z finalistów konkursu będzie możliwość podpisania umowy 
publishingowej z Sony ATV na wspólnie ustalonych zasadach.

Finalistów Transatlantyk Film Music Competition 2013 oceniać będzie Juryw składzie:
 Marco Beltrami – kompozytor, na swoim koncie ma 2 nominacje do Oscara za muzykę do filmów „3:10 do Yumy” i „Hurt Locker”. Oprócz tego jest autorem muzyki do takich filmów jak:“World War Z”, “Wolverine”; Peter Golub - kompozytor, dyrektor Sundance Film Music Program, autor muzyki do filmów, teatru, baletu i kompozycji koncertowych (“The Laramie Project”, “Frozen River”, “The Great Debaters”); Jan A.P. Kaczmarek (przewodniczący jury) – kompozytor, laureat Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”, twórca i dyrektor Festiwalu TRANSATLANTYK; Anna Laskowska - Dyrektor zarządzający Sony/ATV Music Publishing w Polsce oraz Robert Townson – Dyrektor wytwórni płytowej Varèse Sarabande, do tej pory wydał ponad 1100 płyt CD z muzyką filmową.

Uri Caine plays Władysław Szpilman

Władysław SzpilmanProjekt specjalny Uri Caine plays Władysław Szpilmanzainauguruje 25 lipca 2013 rokuo godz. 19.00 siódmą edycję Tzadik Poznań Festival. Koncert w wykonaniu Uri'ego Caine'a – fortepian, Ksawerego Wójcińskiego– kontrabas i Roberta Rasza– perkusja odbędzie się w Centrum Kultury Zamek (ul. Św. Marcina 80/82, Sala Wielka).

Tzadik Poznań Festival jak co roku zaprezentuje czołówkę krajową i gwiazdy światowej sceny neoklezmerskiej. Jego program podzielony jest na dwa tematyczne cykle: muzyczny i filmowy. Tzadik muzyczny obok koncertów uznanych formacji neoklezmerskich, jak co roku zaprezentuje projekty, przygotowywane specjalnie na nową edycje festiwalu. W tym roku będzie nim m.in. muzyka kompozytora i pianisty – Władysława Szpilmana (na zdjęciu), znana na całym świecie za sprawą filmu PianistaRomana Polańskiego.

Projekt specjalny Uri’ego Caine’a to projekt artystyczno-kulturalny, poświęcony postaci i twórczości wybitnego kompozytora, twórcy muzyki klasycznej i wielu niezapomnianych piosenek, które na stale wpisały się w historie kultury XX wieku. Koncert będzie składał się z dwóch części – podczas pierwszej Uri Caine wystąpi z polskimi muzykami, Ksawerym Wójcińskim na kontrabasie i Robertem Raszem na perkusji. Muzycy wspólnie przedstawią autorskie interpretacje kompozycji Szpilmana. Druga część to solowy recital pianisty wypełniony kompozycjami przygotowanymi na zamówienie Tzadik Festival’u. Uri Caine, jeden z wielkich innowatorów współczesnej muzyki złoży w ten sposób swoisty hołd polskiemu kompozytorowi i pianiście.

Przyjemne Chwilki z Fryderykiem Chopinem

Przyjemne chwilki Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie zaprasza na "Przyjemne Chwilki" - cykl spotkań edukacyjnych przygotowanych we współpracy z animatorami fundacji„Muzyka jest dla wszystkich”.

Na każdym ze spotkań odbędzie się dedykowany dzieciom koncert oraz warsztatwypełniony kreatywnymi zabawami muzycznymi, plastycznymi i ruchowymi. Poprzez działania twórcze i ćwiczenia świadomego słuchania muzyki uczestnicy będą mogli poznać życie i twórczość Fryderyka Chopina – genialnego kompozytora, lecz także skorego do żartów małego Frycka.

Warsztaty odbywają się na Tarasie Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawiew każdą wakacyjną sobotęw godz. 16-17.30 oraz w Żelazowej Woliw każdą niedzielęw godz. 13-14.30. Początek spotkań – 6 i 7 lipca 2013 roku.

Trzecie zajęcia - 20 i 21 lipca– zatytułowane Mazurek, kujawiaczek...poprowadzą Anna Kierkosz i Ada Kortas, a wśród wykonawców zobaczymy Oleksandra Yankevycha – fortepian, Ludwika Skrzypka – akordeon i Monikę Kochanowską - tańce ludowe. Spotkania poświęcone będą tańcom ludowym, które inspirowały Chopina przez całe życie. Poznamy wiele znaczeń słowa mazurek oraz zabawimy się w muzycznych cukierników. Wspólnie zaśpiewamy i zatańczymy najpopularniejszego polskiego kujawiaka.

Wstęp wolny.

Szczegółowe informacje o projekcie – na stronie: http://chopin.museum/pl/events/news/id/575

Baltic Neopolis Orchestra "Rozwija Region w Dobrym Tonie"

Tomasz TomaszewskiTomasz Tomaszewski (na zdjęciu), wybitny skrzypek, pierwszy koncertmistrz Deutsche Oper w Berlinie, będzie gościem szczecińskiej orkiestry kameralnej Baltic Neopolis podczas trzech koncertów, organizowanych w ramach cyklu „Rozwijamy Region w Dobrym Tonie”. W programie znajdą się 4 Pory rokuVivaldiego oraz utwory kompozytorów polskich: Mikołaja Góreckiego, Pawła Łukaszewskiego i Michała Dobrzyńskiego. Dnia 19 lipca 2013 rokumuzycy zagrają w Kołobrzegu(Regionalne Centrum Kultury), 20 lipca 2013 roku- w Świnoujściu(podczas Karuzeli Cooltury), a 21 lipca 2013 rokuw Gryficach (Centrum Rozrywki Rodzinnej „Kapitol”). Koncerty dofinansowuje Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Narodowe Centrum Kultury.

Tomasz Tomaszewskiurodził się w Czechowicach i studiował w Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie u prof. Wrońskiego. Po egzaminach, które zdał z wyróżnieniem, kontynuował studia w Konserwatorium Leningradzkim u prof. Gutnikowa oraz we Freiburgu u prof. Marschnera. Uczęszczał również na kursy mistrzowskie u Drużynina, Krysa, Fourniera, Liebermanna, Hillera i Szerny’ego.
Obecnie jest profesorem Universität der Künste w Berlinie i pierwszym koncertmistrzem Deutsche Oper w Berlinie. Jako kameralista jest laureatem międzynarodowych konkursów muzycznych w Monachium i Belgradzie. Prowadzi ożywioną działalność koncertową jako solista i kameralista, a także jako dyrygent. Dokonał szeregu nagrań dla radia i TV a także dla różnych wytwórni płytowych w Polsce i za granicą.
Tomasz Tomaszewski jest założycielem i szefem orkiestry Kammersolisten der Deutschen Oper Berlin, kieruje także Salonorchester der Deutschen Oper Berlin. Prowadzi regularnie kursy master class w Niemczech, Belgii, we Włoszech, w Japonii i Korei. Jest dyrektorem artystycznym kursów muzycznych w Głuchołazach, oraz szefem Festiwalu Śląskie Lato Muzyczne, odbywającego się w miastach Opolszczyzny. Od 2013 roku jest dyrektorem artystycznym Baltic Neopolis Orchestra.

ZOBACZ: program koncertów

Dni Muzyki Polskiej na dwóch kontynentach

Dni Muzyki PolskiejStany Zjednoczone, Kanada, Australia i Nowa Zelandia. Dwa kontynenty, cztery kraje, ponad trzydzieści koncertów, a oprócz tego warsztaty instrumentalne i panele dyskusyjne wypełnią program Dni Muzyki Polskiej - w lipcu, sierpniu i wrześniu 2013 roku.

Ideą Dni Muzyki Polskiej jest promowanie, nie tylko w kręgach Polonii, dzieł najwybitniejszych polskich kompozytorów, jako części światowego dziedzictwa kulturalnego. W tym roku projekt obejmuje ponad 30 koncertów, warsztatów instrumentalnych i paneli dyskusyjnych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. W programach koncertów znajduje się muzyka XIX i XX wieku, ale również skomponowana w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Zaprezentowane zostaną dzieła Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Grażyny Bacewicz, Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego, Piotra Rytla, Piotra Lacherta, Mariana Borkowskiego, Antoniego Szałowskiego, Janusza Bieleckiego, Zbigniewa A. Lamparta, Marcela Chyrzyńskiego i Michała Jakuba Papary. Publiczność niektórych miast będzie miała szansę usłyszeć prawykonaniawybranych utworów.

Wykonawcami koncertów będą znani polscy artyści: Krzysztof Jabłoński, Marian Sobula, Piotr Tomasz Szczepanik, Anna Miernik-Sobula (fortepian), Patrycja Piekutowska i Marta Magdalena Lelek (skrzypce), Katarzyna Pasławska (wiolonczela), Barbara Borowicz (klarnet) i Michał Rosiak (flet).

- Projekt Dni Muzyki Polskiej realizuje bardzo ważny cel, jakim jest upowszechnianie kultury polskiej poza granicami kraju zarówno wśród Polonii oraz osób innych narodowości – powiedział Zenon Kosiniak-Kamysz, Ambasador RP w Ottawie. - Przedsięwzięcie promuje również najlepszych polskich muzyków, którzy swoimi wspaniałymi kreacjami artystycznymi przyczyniają się do wzrostu atrakcyjności naszego kraju.

Projekt zainaugurowany został 8 lipca 2013 roku koncertem solowym Mariana Sobuli na Festiwalu Music and Beyond w Ottawie. W programie recitalu znalazły się utwory Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, a także dwie kompozycje Janusza Bieleckiego – Idyllaz cyklu fortepianowych miniatur z 2012 roku oraz czteroczęściowa Suita na fortepian: Rozkochanie, Pożądanie, Zaspokojenie, Pragnienie(2008).

Ostatni koncert festiwalowy odbędzie się 16 września 2013 rokuw Nowej Zelandii.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem projektu Dni Muzyki Polskiej jest krakowskie Stowarzyszenie Artystyczne PianoClassic.

Szczegółowy program Festiwalu – na stronie: www.dnimuzykipolskiej.pl

„Nowe interpretacje” - nabór wniosków do IV edycji programu IMiTu

Instytut Muzyki i TańcaInstytut Muzyki i Tańca uruchomił IV edycję programu „Nowe interpretacje”.

Program „Nowe interpretacje” skierowany jest do polskich artystów muzyków prowadzących indywidualną działalność artystyczną oraz zespołów pozainstytucjonalnych. Służy wspieraniu wykonań polskiej muzyki, zwłaszcza tej niedostatecznie rozpowszechnionej w polskim życiu koncertowym. W ramach programu IMiT dofinansowuje honoraria artystów, którzy po raz pierwszy włączają do swojego repertuaru i prezentują publicznie utwory kompozytorów wskazanych w danej edycji programu.

Czwarta edycja programu obejmuje koncerty realizowane od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 roku. Przedmiotem IV edycji programu są dzieła Marcina Mielczewskiego, Juliusza Zarębskiego i Andrzeja Panufnika, którego 100. rocznica urodzin będzie obchodzona w 2014 roku.

Termin nadsyłania wniosków upływa w dniu 30 listopada 2013 roku, zaś termin wyboru projektów przeznaczonych do dofinansowania 31 grudnia 2013 roku. Chęć przystąpienia do uczestnictwa w programie zgłaszają do IMiT łącznie artysta wykonawca lub zespół artystów wraz z organizatorem koncertu, festiwalu lub innej publicznej i otwartej dla słuchaczy imprezy muzycznej.

Szczegółowe informacje i regulamin - dostępne na stronie www.imit.org.pl w zakładce programy.

Mediterranea – brzmienia śródziemnomorskie na Forum Musicum

Forum Musicum 2013Średniowieczna muzyka dworu francuskich władców Cypru, pieśni Żydów sefardyjskich, muzyczne skarby ze spuścizny Wojciecha Bobowskiego (Alego Ufkîego), siedemnastowiecznego muzyka i erudyty żyjącego na dworze tureckiego sułtana, to tylko niektóre atrakcje tegorocznego festiwaluForum Musicum, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach 18-28 sierpnia 2013 roku.

Usłyszymy wiele muzyki włoskiej – śpiew i barokowa trąbka zabiorą nas na wycieczkę po dawnej Wenecji, a polichóralne motety Monteverdiego ukażą blask barokowego muzykowania kościelnego. Wśród wykonawców – znany szwajcarski zespół La Morra, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki późnego średniowiecza oraz niemiecka grupa Sarband, łącząca muzyczne światy Wschodu i Zachodu. Wystąpią także zespoły barokowe alla polaccaz Kolonii, Consortium Sedinumze Szczecina i Cappella Viridimontana z Zielonej Góry. Wśród festiwalowych wykonawców znajdą się także najlepsze polskie zespoły młodzieżowe – Capella all’antico z Zamościa i All’antico z Chojnowa. Brzmienia bałkańskie towarzyszyć będą zabawie tanecznej w klubokawiarni Mleczarnia.

Organizatorem festiwalu jest Międzynarodowy Festiwal „Wratislavia Cantans”. Dyrektor generalny - Andrzej Kosendiak, dyrektor artystyczny - Tomasz Dobrzański.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Muzyka Witolda Lutosławskiego na londyńskich Promsach

BBC Proms 2013Obchody RokuWitolda Lutosławskiego będą jedną z głównych atrakcji tegorocznej edycji BBC Proms, która odbywać się będzie w Londynie od 12 lipca do 7 września 2013 roku.

Podczas koncertu inaugurującego usłyszeliśmy Wariacje na temat Paganiniegow wykonaniu Stephena Hough’a w towarzystwie BBC Symphony Orchestra pod batutą Sakariego Oramo. Następnie, wspólnie z Paulem Watkinsem BBC Symphony Orchestra wykona Koncert wiolonczelowyLutosławskiego pod kierownictwem Thomasa Adésa (17 lipca 2013). Koncert będzie również okazją do wysłuchania prapremierowego wykonania TotentanzAdésa, kompozycji upamiętniającej Lutosławskiego, opartej na piętnastowiecznym tekście nieznanego autora umieszczonym na fryzie Kościoła Mariackiego w Lubece. Dnia 7 sierpnia 2013 rokuEdward Gardner wraz BBC Symphony Orchestra potowarzyszyć będzie Louisowi Lortie w wykonaniu Koncertu fortepianowegoLutosławskiego, a 23 sierpnia Koncert na orkiestrę wykona debiutująca na festiwalu Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita. Na festiwalu zaprezentowane zostaną również bardziej kameralne dzieła polskiego kompozytora, w tym Partita, którą podczas dwóch koncertów w Cadogan Hall wykonają Vilde Frang i Michail Lifits (15 lipca) oraz Paroles tisséesw wykonaniu Bena Johnsona i English Chamber Orchestra pod batutą Paula Watkinsa podczas koncertu zestawiającego muzykę Lutosławskiego i Brittena, którego setna rocznica urodzin także przypada w tym roku (24 sierpnia).

Polski wątek podczas tegorocznych BBC Proms dopełni muzyka Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Karola Szymanowskiego i Andrzeja Panufnika. Ważnym punktem festiwalu będzie także wykonanie polskiej muzyki renesansowej. Na scenie wystąpi belgijski zespół Huelgas Ensemble pod batutą Paula Van Nevela, który od lat 60. zajmuje się muzyką dawną i przyczynił się do odkrycia nieznanych kompozytorów flamandzkich: Johannesa Ciconii i Nicolasa Gomberta. Podczas londyńskiego koncertu zaprezentuje m.in. motety Mikołaja Zieleńskiego i Krzysztofa Klabona (22 lipca).

BBC Proms - największy oraz najstarszy spośród współczesnych festiwali muzycznych - niezmiennie przyciąga wybitnych artystów i orkiestry. W programie tegorocznej edycji znajdzie się ponad 90 koncertów, a także liczne prelekcje, warsztaty, przedstawienia i imprezy rodzinne. Większość z nich odbędzie się w londyńskiej Royal Albert Hall. Spośród pozostałych wydarzeń tegorocznej edycji BBC Proms warto wyróżnić siedem wykonywanych w całości oper wagnerowskich (w tym całą trylogię Pierścienia Nibelungapod kierownictwem Daniela Barenboima, bedącą pierwszym pełnym wykonaniem trylogii podczas jednej edycji festiwalu), cykl sześciu symfonii Czajkowskiego oraz obchody 200. urodzin Verdiego.

Dni Muzyki Karola Szymanowskiego

XXXVI Dni Muzyki Karola Szymanowskiego - Zakopane 17-27 lipca 2013  Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego zaprasza w lipcowe wieczory do uczestnictwa w XXXVI Dniach Muzyki Karola Szymanowskiego oraz Uroczystym Koncercie Jubileuszowym z okazji 100. rocznicy UrodzinWitolda Lutosławskiego. Jedenaście lipcowych koncertów w dniach 17-27 lipca 2013 rokuw Zakopanem wypełnią perły polskiej muzyki fortepianowej, kameralnej i orkiestrowej, zawsze w najlepszych wykonaniach.

Historia Dni Muzyki Karola Szymanowskiego sięga 1977 roku, kiedy to z inicjatywy Macieja Pinkwarta, kustosza Muzeum Karola Szymanowskiego, zorganizowano w Zakopanem pierwszy festiwal poświęcony Karolowi Szymanowskiemu. Do 1987 roku Dni Muzyki Karola Szymanowskiego odbywały się w marcu, a później we wrześniu. Począwszy od X edycji festiwal odbywa się w lipcu – miesiącu największego natężenia turystyki na Podhalu. Koncerty symfoniczne i kameralne organizowane są w okazałych kościołach i atrakcyjnych galeriach Zakopanego: w Galerii Orskiego, Jasnego Pałacu, Kościoła pw. Św. Krzyża, a przede wszystkim w oddanej po remoncie Willi Atma – Muzeum Karola Szymanowskiego.

ZOBACZ: program Festiwalu

Od Chopina do Góreckiego

Międzynarodowy Festiwal i Kurs Muzyczny "Od Chopina do Góreckiego. Źródła i inspiracje" 2013Koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu i Kursu Muzycznego "Od Chopina do Góreckiego. Źródła i inspiracje"odbędą się w dniach 16-27 lipca 2013 rokuw Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Uczestnicy festiwalu i kursu to młodzi adepci sztuki muzycznej z całego świata - w poprzedniej edycji 2012 udział wzięło blisko 60 muzyków m.in. z Australii, Belgii, Hong-Kongu, Indonezji, Korei Południowej, Turcji i USA.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

ZOBACZ: program Festiwalu

Perkusyjne Źródła i Inspiracje

9. Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje” 2013Już po raz dziewiąty, w dniach 15-28 lipca 2013 roku - a nie w lutym jak do tej pory – w Krakowie odbędzie się9. Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje”. Poza inną niż zwykle datą rozpoczęcia są jeszcze dalsze zmiany.

Festiwal poprzedzony będzie II edycją Kursów Perkusyjnych ASTAPER, prowadzonych wspólnie przez cztery europejskie uczelnie muzyczne: Musik Hohschule Freiburg, Conservatorio Superior J. Rodrigo z Valencji, Conservatorio C. Pollini z Padwy i Akademię Muzyczną z Krakowa. Jednym z elementów festiwalu będzie koncert przygotowany przez uczestników kursów, studentów tychże uczelni, pod okiem wybitnych pedagogów – perkusistów, profesorów: Bernharda Wulffa, Massimo Pastore, Manela Ramady i Jana Pilcha - Dyrektora Artystycznego Festiwalu. Przez dwa tygodnie Akademia będzie rozbrzmiewać muzyką perkusyjną w międzynarodowym wykonaniu.

Z zaproszonych gości usłyszymy i zobaczymy – bo aspekt wizualny jest nieodłączną atrakcją muzyki perkusyjnej – wybitnych przedstawicieli różnych odmian muzyki perkusyjnej. Dzień pierwszy, czwartek 25 lipca 2013, to koncert dwóch wirtuozów współczesnej muzyki perkusyjnej z Norwegii: Hakon Stene i Rob Waring. W programie usłyszymy między innymi jeden z najtrudniejszych jakie skomponowano, wykonywany tylko przez nielicznych perkusistów utwór Briana Ferneyhough Bone Alphabetoraz utwór inspirowany muzyką gamelanową na specjalnie, mikrofonowo strojone marimby. Dzień drugi, piątek 26 lipca2013, to koncert połączonych zespołów z Valencji, Freiburga, Padwy i Krakowa z utworami Per Norgarda, Yannisa Xenakisa, Maurice Ohana, Carlosa Chaveza. Będzie to zarazem finałowy koncert kursów ASTAPER i na scenie pojawi się ponad 20 perkusistów grających wspólnie. Następny koncert, czyli sobota 27 lipca 2013, to już muzyka o odmiennej stylistyce. Wystąpi Warszawska Grupa Gamelanowa kierowana przez Dawida Martina z udziałem indonezyjskiego artysty Soegijanto. Zespól jest chyba jedyną grupą w Polsce specjalizującą się i wykonującą tradycyjną muzykę gamelanową z Indonezji. W drugiej części usłyszymy prawdziwą gwiazdę perkusyjnej muzyki z kręgu „world music”, występującego na co dzień ze Stingiem – Rhani Krija, który wspólnie z gitarzystą i wokalistą pochodzącym z Algierii, Momo Djenderprzedstawi wspólny, autorski program - w Polsce prezentowany po raz pierwszy. Festiwal zakończy w niedzielę 28 lipca 2013 koncert o równie atrakcyjnym programie i gwiazdorskiej obsadzie. Usłyszymy holenderski, bardzo szczególny duet perkusistów Drumbassadors. Zespół od lat jest uznawanym za jeden z oryginalniejszych i znakomicie odbieranych przez publiczność wykonawców, których koncerty na całym świecie cieszą się wielkim powodzeniem. Druga część koncertu należeć będzie do nigeryjskiego perkusisty i wokalisty Sola Akingbola i jego siedmioosobowego „bandu” o międzynarodowej obsadzie. Muzyk ten, na stałe występujący z Jamiroquai, co jakiś czas przygotowuje własne projekty muzyczne będące mieszanką muzyki etnicznej i funk. Zawsze są one naładowane energią, radością grania i rytmem który nie pozwala publiczności spokojnie wytrwać na swoich miejscach ,ale porywa do tańca i zabawy.

Poza koncertami odbędą się warsztatyprowadzone przez większość z występujących na festiwalu gwiazd.

ZOBACZ: program Festiwalu

„Kilka kroków do Lutosławskiego” - wyniki naboru do projektu

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, FUNDACJA f.o.r.t.e. oraz Fundacja Burdąg zaprosiły młodych choreografów do wzięcia udziału w projekcie, którego celem jest stworzenie miniatury choreograficznej zainspirowanej i/lub wykonanej do jednego z podanych utworówWitolda Lutosławskiego. Zadaniem, które zostało postawione przed twórcami jest znalezienie nowej, oryginalnej relacji między muzyką a ruchem. Celem jest także uczczenie rocznicy urodzin wybitnego kompozytora poprzez działania artystyczne zainspirowane jego muzyką.

Projekt stanowią tygodniowe warsztatypoświęcone badaniu związku pomiędzy muzyką i tańcem w kontekście współczesnej choreografii prowadzone przez Marię Stokłosę. Warsztaty te stanowić będą punkt wyjścia do indywidualnej pracy. Do naboru zgłosiło się24 młodych artystów. Komisja w składzie: Maria Stokłosa – choreograf i opiekun artystyczny projektu, Janusz Marek – teatrolog, kurator Programu Teatru Tańca CSW oraz Justyna Rekść-Raubo – muzyk, pomysłodawca „LUTOSFERY“, kurator Programu Muzycznego CSW wybrała ostatecznie 7 osób. Do udziału zaproszeni zostali: Przemysław Kamiński, Maciej Kuźmiński, Magdalena Przybysz, Weronika Pelczyńska, Michał Ratajski, Paweł Sakowicz, Urszula Zerek. Organizatorzy zapewnią przestrzeń do pracy dla choreografów: tygodniowy warsztat w Domu Pracy Twórczej Burdąg oraz w wybrane dni w Sali Laboratorium CSW od lipca do września 2013. Efekty owej wspólnej pracy artystycznej będzie można obejrzeć 15 września 2013 roku, podczas serii wydarzeń muzycznych „LUTOSFERY“ w Zamku Ujazdowskim. Warsztaty w Domu Pracy Twórczej Burdąg zaplanowane są na sierpień 2013. Próby w Zamku Ujazdowskim w Warszawie – zaplanowane są na wrzesień 2013.

Zmarł Marek Tracz

Marek TraczDnia 6 lipca 2013 roku zmarł znany i ceniony członek społeczności Wrocławia i Opola - Maestro Marek Tracz.

Był wieloletnim Dyrektorem Filharmonii Opolskiej (1972-1991), Rektorem Akademii Muzycznej we Wrocławiu (1981-1984) oraz I Dyrygentem i kierownikiem muzycznym Opery Wrocławskiej (1982-1990). Miał 77 lat.

Ostatnie pożegnanie odbędzie się w sobotę, 13 lipca 2013 rokuo godz. 13:00 w Kościele p.w. św. Wawrzyńca we Wrocławiu, po czym nastąpi ceremonia pogrzebowa na parafialnym cmentarzu.

Penderecki/Greenwood na festiwalu muzyki współczesnej w Arco we Włoszech

Krzysztof Penderecki / Contemporanea 2013W piątek, 12 lipca 2013 roku we włoskim Arco w ramach festiwalu muzyki współczesnej „Contemporanea, Rassegna di musica nuova” zaprezentowany zostanie muzyczny projekt Penderecki/Greenwood, przygotowany w 2011 roku specjalnie na Europejski Kongres Kultury i cieszący się nieprzerwanie uznaniem zarówno krytyków jak i słuchaczy. Współorganizatorem tego wydarzenia jestNarodowy Instytut Audiowizualny (NInA).

Do wyjątkowego muzycznego spotkania Krzysztofa Pendereckiego i Jonnego Greenwooda - twórcy muzyki i instrumentalisty, gitarzysty Radiohead, po raz pierwszy doszło we Wrocławiu we wrześniu 2011 roku podczas Europejskiego Kongresu Kultury. Wówczas utworów polskiego kompozytora oraz światowych premier utworów Greenwooda inspirowanych muzyką Pendereckiego wysłuchała wielotysięczna publiczność zgromadzona w Hali Stulecia. Od tamtego czasu ten bezprecedensowy projekt z ogromnym sukcesem zaprezentowano w słynnym londyńskim Barbican Hall oraz podczas ubiegłorocznej edycji Open’er Festival. Artystyczna współpraca zainicjowana przez NInA specjalnie z okazji Polskiej Prezydencji zaowocowała również płytą CD, która w marcu 2012 roku we współpracy z Instytutem ukazała się nakładem Nonesuch Records.

Tego lata PolymorphiaKrzysztofa Pendereckiego - utwór pochodzący z awangardowego okresu twórczości kompozytora i muzyczna odpowiedź Jonnego Greenwooda - 48 Responses to Polymorphiaz 2011 roku w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją Pendereckiego i Marka Mosia zaprezentowane zostaną publiczności festiwalu "Contemporanea, Rassegna di musica nuova" w Arco we Włoszech. Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny odbędzie się 12 lipca i wpisze się w koncept tegorocznej edycji festiwalu - prezentację twórczości Krzysztofa Pendereckiego w związku z 80. rocznicą jego urodzin. Program istniejącego od 2011 roku festiwalu, obejmie również prezentację linii rozwoju polskiej muzyki współczesnej poprzez ukazanie twórczości m.in. Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego czy Zbigniewa Preisnera.

Więcej informacji – na stronie: www.contemporanea-arco.it

Piknik z piosenkami Witolda Lutosławskiego

Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA w Warszawie zaprasza na Pikniki Muzyczne z piosenkami Witolda Lutosławskiego do wierszy Juliana Tuwima.

W programie: koncert piosenek Witolda Lutosławskiego napisanych do słów Juliana Tuwima w wykonaniu: Emilii Romanik – mezzosopran i Wojciecha Świętońskiego – fortepian, świętowanie setnej rocznicy urodzin kompozytora, animacje muzyczne, plastyczne, literackie, taneczne, służące wspólnej zabawie dzieci, rodziców oraz dziadków.

 Pikniki odbędą się w godz. 14.30-17.00 w warszawskich przedszkolach: 4 lipca 2013 roku- w Przedszkolu nr 151 (ul. Zaciszna 3), 8 lipca 2013 roku- w Przedszkolu nr 267 (ul. Małcużyńskiego 4), 10 lipca 2013 roku- w Przedszkolu nr 79 (ul. Kajakowa 10) i 12 lipca 2013 roku- w Przedszkolu nr 67 „Służewiaczek” (ul. Sonaty 6 A). Wstęp wolny. 

Projekt „Animacje dla dzieci, młodzieży i dorosłych do piosenek dziecięcych Witolda Lutosławskiego napisanych do słów Juliana Tuwima” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – „Kultura – Interwencje”. Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa.

  

Piknik z piosenkami Witolda Lutosławskiego

Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA w Warszawie zaprasza na Pikniki Muzyczne z piosenkami Witolda Lutosławskiego do wierszy Juliana Tuwima.

W programie: koncert piosenek Witolda Lutosławskiego napisanych do słów Juliana Tuwima w wykonaniu: Emilii Romanik – mezzosopran i Wojciecha Świętońskiego – fortepian, świętowanie setnej rocznicy urodzin kompozytora, animacje muzyczne, plastyczne, literackie, taneczne, służące wspólnej zabawie dzieci, rodziców oraz dziadków.

 Pikniki odbędą się w godz. 14.30-17.00 w warszawskich przedszkolach: 4 lipca 2013 roku- w Przedszkolu nr 151 (ul. Zaciszna 3), 8 lipca 2013 roku- w Przedszkolu nr 267 (ul. Małcużyńskiego 4), 10 lipca 2013 roku- w Przedszkolu nr 79 (ul. Kajakowa 10) i 12 lipca 2013 roku- w Przedszkolu nr 67 „Służewiaczek” (ul. Sonaty 6 A). Wstęp wolny. 

Projekt „Animacje dla dzieci, młodzieży i dorosłych do piosenek dziecięcych Witolda Lutosławskiego napisanych do słów Juliana Tuwima” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – „Kultura – Interwencje”. Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa.

  

Bezpłatny Edukacyjny Magazyn Muzyczny "Scala" - nowy numer

dukacyjny Magazyn Muzyczny Scala Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do przeczytania nowego numeru Edukacyjnego Magazynu Muzycznego "Scala". Najnowsze wydanie poświęcone jest skrzypcom i altówce.

„Świat skrzypiec i altówki to dziedzina tak olbrzymia, że trudno wybrać tematy, które podane w formie niewielkich artykułów nie byłyby jedynie prześlizgiwaniem się po morzu wiedzy. Wybraliśmy zatem dla Państwa to, co wydawało nam się najciekawsze. Zaprosimy na krótkie spotkanie z Kają Danczowskąi jej wspomnieniami o wielkich profesorach, pokażemy migawki z życia jednej z największych polskich kompozytorek, Grażyny Bacewicz. Spojrzymy na skrzypce lutniczym okiem Andrzeja Łapy i wspólnie z Ewą Sas rozejrzymy się po największych światowych konkursach. Bogusława Hubisz-Sielska przybliży nam altówkę; jej historię, literaturę i kilka zagadnień z dziedziny nauczania, natomiast Antoni Cofalik przypomni o swojej bogatej literaturze podręcznikówna skrzypce dla każdego niemal etapu nauczania. Gdy dorzucimy do tego praktyczny przegląd świetnych zagranicznych pozycji edukacyjnych na skrzypce i altówkę przygotowany przez Marka Polańskiego – otrzymamy zestaw, który powinien zadowolić szerokie grono Czytelników”. [fragm. WstępuK. Marczak]

Bezpłatna wersja elektroniczna pisma dostępna na stronie: http://issuu.com/pwmedition/docs/02_scala_skrzypce_web

Letnia Filharmonia Aukso z muzyką Witolda Lutosławskiego

Fundacja Młoda Muzyka Śląska i Suwalski Ośrodek Kultury zapraszają na koncerty, warsztaty i spotkania „XIV LETNIEJ FILHARMONII aukso – Wigry 2013”, które odbywać się będą w dniach 3-10 sierpnia 2013 roku w Suwałkach, Maćkowej Rudzie, Augustowie i Sejnach.

Tegoroczna edycja w sposób szczególny prezentować będzie twórczość Witolda Lutosławskiego z okazji obchodów 100. rocznicy urodzin kompozytora. W programie festiwalowych koncertów znajdzie się szereg dzieł wybitnego Jubilata – Mała suita(podczas koncertu inauguracyjnego), Muzyka żałobna(5 sierpnia, Augustów) i Koncert podwójny na obój (flet), harfę i orkiestrę kameralną(8 sierpnia, Gawrych Ruda) oraz piosenki pisane pod pseudonimem Derwid(10 sierpnia, Suwałki). Wystąpi znana Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia – współorganizator Festiwalu oraz zaproszeni do współpracy soliści: flecistka Jadwiga Kotnowska, litwińska harfistka Giedré Šiaulyté, pianistka Elżbieta Gorayskai wokalistka Dorota Miśkiewicz.

Oprócz koncertów organizatorzy zapraszają na spotkania z Marcinem Bogusławskim– pasierbem Witolda Lutosławskiego (4 sierpnia i 6 sierpnia, Maćkowa Ruda).

ZOBACZ: program Festiwalu

13/23/33 czyli Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie

Festiwal Muzyki Polskiej - Kraków 2013 9. Festiwal Muzyki Polskiej odbędzie się w Krakowie w dwa weekendy: między 12 a 14 oraz 19-21 lipca 2013 roku pod hasłem 13/23/33. Liczby te, oznaczające jubileuszowe daty urodzinWitolda Lutosławskiego (1913),Stanisława Skrowaczewskiego (1923),Krzysztofa Pendereckiego,Zbigniewa Bujarskiego iHenryka Mikołaja Góreckiego (1933), patronować będą lipcowym koncertom.

Tegoroczna edycja Festiwalu to dziesięć koncertów, prezentujących dokonania kompozytorów polskich i europejskich, które ukażą twórczość Polaków w kontekście międzynarodowym i pokażą wzajemne zależności kształtujące europejską kulturę muzyczną.

Festiwal zainauguruje 12 lipca występ sopranistki Olgi Pasiecznikz towarzyszeniem Sinfonii Iuventus pod batutą Michała Nesterowicza, na którym zabrzmią utwory Lutosławskiegooraz Uwertura 1947Skrowaczewskiego. Dzień później Heinz i Ursula Holligerowieoraz Sinfonietta Cracovia, prowadzona przez Roberta Kabarę, zaprezentują kompozycje wybitnych polskich kompozytorów XX wieku. Pierwszą sobotę festiwalową zakończy koncertowe wykonanie ekspresjonistycznej opery HagithKarola Szymanowskiego, luźno opartej na wydarzeniach opisanych w biblijnej Pierwszej Księdze Królewskiej. W tytułowej roli wystąpi słoweńska sopranistka Urška Arlič Gololičič, a Krakowską Orkiestrę Festiwalową i Chór Polskiego Radia poprowadzi Bassem Akiki. Pierwszy weekend zamkną recital chopinowski koreańskiego pianisty Seong-Jin Cho oraz koncert kameralny wypełniony utworami Wolfganga Amadeusza Mozarta, Józefa Elsnera i Zygmunta Noskowskiego w wykonaniu Scultore Ensemble- zespołu złożonego z muzyków związanych z Capellą Cracoviensis.

W piątek, 19 lipca na zaproszenie Festiwalu Muzyki Polskiej wystąpi słynne Collegium 1704, praski zespół muzyki dawnej prowadzony przez Václava Luksa. Ensemble zaprezentuje fascynujący program złożony z religijnych utworów Marcina Mielczewskiego, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego oraz czeskiego kompozytora Jana Dismasa Zelenki, działającego na dworze Augusta II Mocnego w Dreźnie. 20 lipca usłyszymy Brno Contemporary Orchestrapod batutą Pavla Šnajdra. Muzycy skontrastują utwory Henryka Mikołaja Góreckiegoi Witolda Lutosławskiegoz dziełami Gÿorgy'ego Ligetiegoi Benjamina Brittena. Dużym wydarzeniem drugiego festiwalowego weekendu będzie też sobotni występ Evgeni Bozhanova, którego dał pełen wyraz swego talentu podczas osławionego kontrowersją Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku. Do Krakowa pianista przyjedzie z recitalem złożonym z utworów Fryderyka Chopina. Ostatni dzień Festiwalu to nie tylko kameralny występ skrzypka Janusza Wawrowskiego i pianisty José Gallardo, którzy zagrają utwory Karola Szymanowskiego, Mieczysława Weinberga, Witolda Lutosławskiegoi Henryka Wieniawskiego, ale także koncert zamykający 9. edycję FMP. W kościele św. Katarzyny zabrzmi monumentalne CredoKrzysztofa Pendereckiegow wykonaniu Chóru Filharmonii im. K. Szymanowskiego, Chłopięcego Chóru Pueri Cantores Sancti Nicolai, Sinfonii Iuventusprowadzonej przez Macieja Tworka oraz piątki solistów.

ZOBACZ: program Festiwalu

Hommage à Wanda Landowska

Hommage à Wanda LandowskaW środę, 17 lipca 2013 rokuo godz. 19.00 w Bibliotece Polskiej w Paryżu(6, quai d'Orléans) odbędzie się koncert Hommage à Wanda Landowska.

Pamięci słynnej polskiej mistrzyni klawesynu, na instrumencie Pleyel Grand “Wanda Landowska 1936” z kolekcji Daniela Carillo zagra włoski klawesynista Francesco Mazzoli. W jego interpretacji usłyszymy sześć kompozycji Johanna Sebastiana Bacha.

Krystian Zimerman wystąpi we wrześniu w Warszawie

Witold Lutosławski i Krytian Zimerman - Warszawska Jesień 1988, fot. Grzegorz Rogiński Krystian Zimerman, światowej sławy pianista, przyjedzie do Polski na jeden koncert w ramachMiędzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Koncert odbędzie się 22 września 2013 w SaliFilharmonii Narodowej w Warszawie. Artysta wykona Koncert fortepianowyWitolda Lutosławskiego z okazji 100-lecia urodzin kompozytora, dokładnie 25 lat po polskim prawykonaniu utworu.

- Rozmowy z artystą prowadzone były od wielu miesięcy. Bardzo się cieszę, że Krystian Zimerman przyjął nasze zaproszenie na ten jedyny koncert w Polsce – powiedział Andrzej Kosowski, pełnomocnik Ministra ds. Roku Lutosławskiego. - Osobiste rozmowy prowadziliśmy z nim od styczniowego koncertu w Londynie, na którym artysta fenomenalnie wykonał dla wielotysięcznej publiczności Koncert fortepianowyLutosławskiego z udziałem Philharmonia Orchestra i Esa Pekki-Salonena. W Roku Lutosławskiego nie może zabraknąć w Polsce tego wybitnego Artysty.

Krystian Zimerman należy do grona najwybitniejszych światowych pianistów i jego kariera trwa nieprzerwanie od zwycięstwa na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im F. Chopina w Warszawie w 1975 roku. Od kilku miesięcy artysta występuje z KoncertemLutosławskiego ze wszystkimi najważniejszymi orkiestrami na świecie, m. in. w Londynie, Paryżu i Berlinie. Mówił wtedy o tym utworze: Tekst jest ten sam, muzyka ta sama, a ja widzę tyle detali, których wtedy nie zauważyłem. Może dlatego, że człowiek był w środku tego wszystkiego. Mówi się zawsze, że muzyka jest odzwierciedleniem duszy - rzeczywiście tak jest. Teraz słyszy się te wszystkie napięcia lat osiemdziesiątych; stan wojenny, to wszystko, co się działo później, upadek, praktyczne rozłożenie się naszego państwa aż do roku 1988 roku i całkowitej zmiany systemu w roku 1989. Koncert jest odzwierciedleniem tego całego okresu. Jest niesamowicie dramatyczny, niesamowicie smutny, pełen niewiarygodnej energii. Coś, czego wcześniej nie czułem tak wyraźnie(wywiad dla RMF Classic, styczeń 2013).

Warszawski koncert jest jedynym w Polsce występem Zimermana w ramach światowego tournee z utworem Lutosławskiego. Odbędzie się 22 września o godz. 19.30 z udziałem orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. W drugiej części koncertu zostanie wykonana III SymfoniaWitolda Lutosławskiego. Będzie to powtórzenie programu sprzed 25 lat, podczas którego jeszcze pod dyrygencką batutą samego Lutosławskiego, zaprezentowane zostały na "Warszawskiej Jesieni" właśnie obie te kompozycje z udziałem Zimermana, dla którego Koncert fortepianowyzostał napisany. I tak jak 25 lat temu po koncercie odbędzie się otwarte spotkanie artystów z publicznością.

Koncert odbędzie się w ramach 56. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Organizatorami koncertu są: Związek Kompozytorów Polskich, Filharmonia Narodowa w Warszawie i Instytut Muzyki i Tańca.

"Wawel o zmierzchu" - Witoldowi Lutosławskiemu

Wawel o zmierzchuSzósta edycja krakowskiego festiwalu „Wawel o zmierzchu” odbędzie się w letnie soboty – od 6 lipca do 31 sierpnia 2013 roku.

Festiwal otworzy koncert 6 lipca 2013 rokuo godz. 20.00 na Dziedzińcu Arkadowym, zatytułowany Witoldowi Lutosławskiemu. Z tęsknoty za nowym światem dźwiękowym…”. W jego programie znajdą się trzy znaczące kompozycje: Koncert na orkiestręLutosławskiego – w 100-lecie urodzin kompozytora, Koncert fortepianowyHenryka Mikołaja Góreckiego (z Anną Górecką w roli solistki) – w 80-lecie urodzin artysty oraz prezentowany po raz pierwszy utwór młodego kompozytora Romana Czury, zamówiony specjalnie na festiwal, pt. ...on the riverside, ner neshama na orkiestrę symfoniczną. Orkiestrę CORda Cracovia poprowadzi Jerzy Maksymiuk.

Kolejne koncerty tradycyjnie przeniosą się na Dziedziniec Stefana Batorego. W ich programie znajdą się kompozycje Witolda Lutosławskiego: w zestawieniu z utworami Antonio Passculliego zwanego „Paganinim oboju” i mistrza tanga Astora Piazzolli (20 lipca), w aranżacjach na dwa akordeony (10 sierpnia) oraz w wersji wokalno-instrumentalnej (24 sierpnia). Nie zabraknie też dzieł innych polskich twórców: 27 lipca usłyszymy pieśni Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, 17 sierpnia- kompozycje Andrzeja Panufnika, a podczas koncertu finałowegona Dziedzińcu Arkadowym przypomniane zostaną utwory innego tegorocznego jubilata – Krzysztofa Pendereckiego. Aleksandra Lelek, Bartosz Koziak, Krzysztof Sadłowski wraz z orkiestrą CORda Cracovia prowadzoną przez Jerzego Maksymiuka zaprezentują jego Concerto grosso na trzy wiolonczele. Repertuar polskiego wieczoru dopełni Fantazja polskaIgnacego Jana Paderewskiego na fortepian i orkiestrę.

ZOBACZ: program Festiwalu

Dwie polskie opery nagrodzone w Paryżu

Anna Mikołajczyk, Elżbieta Sikora, Danuta GrochowskaFrancuska Akademia Płyt Lirycznych przyznała swoje coroczne, międzynarodowe nagrody „Złoty Orfeusz” za najlepsze nagrania płytowe. Ceremonia miała miejsce 25 czerwca 2013 roku w Teatrze Chatelet w Paryżu, pod przewodnictwem Pierra Bergé, honorowego prezesa Opery Paryskiej. Jury, w skład którego wchodzą muzykolodzy, krytycy i osoby związane ze sztuka wokalną, nagrodziło nagrania dwóch polskich oper: Madame CurieElżbiety Sikory i ManruIgnacego Jana Paderewskiego.

Madame Curie Elżbiety Sikory, wystawiona przez Operę Bałtycką w Gdańsku, pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego i w reżyserii Marka Weissa, otrzymała „Złotego Orfeusza” w kategorii „Prestiż liryczny Europy”. Nagrodę odebrały : Elżbieta Sikora, kompozytorka i Danuta Grochowska, zastępca dyrektora Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Anna Mikołajczyk, odtwórczyni głównej roli, przyjechała do Paryża specjalnie aby zaśpiewać podczas tego uroczystego wieczoru (trzy laureatki na zdjęciu).

Druga nagrodzona opera - Manru Ignacego Jana Paderewskiego, wystawiona przez Operę Nova w Bydgoszczy pod dyrekcją Macieja Figasa i w reżyserii Laco Adamika, otrzymała „Złotego Orfeusza” w kategorii „Najlepsza liryczna inicjatywa audiowizualna”. Nagrodę odebrał Maciej Figas, dyrektor Opery Nova w Bydgoszczy.

Obydwa nagrania płytowe na DVD zostały dokonane przez label DUX.

W ceremonii wzięło udział wielu specjalistów z francuskiego i europejskiego świata muzyki, jak również wiele osobistości, takich jak: Tomasz Orłowski, Ambasador Polski we Francji, Krzysztof Kocel, Stały przedstawiciel Polski przy Unesco, Janusz Zemke, poseł do Parlamentu Europejskiego i Klaudia Podsiadło, dyrektor Instytutu Polskiego w Paryżu. To wyjątkowy rok dla polskiej sceny operowej. Istniejąca od 1958 roku francuska Akademia Płyt Lirycznych przyznała swoją prestiżową nagrodę „Złoty Orfeusz” po raz pierwszy dwóm polskim operom.

To także bardzo wyjątkowy rok dla Elżbiety Sikory, która obchodzi swoje 70. urodziny. W przeddzień uroczystości w Teatrze Chatelet, kompozytorka została udekorowana przez Ambasadora Tomasza Orłowskiego medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznanym jej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego. Ceremonia odbyła się 24 czerwca 2013 rokuw Ambasadzie Polskiej w Paryżu, w obecności małżonki premiera Francji, Brigitte Ayrault.
Elżbieta Sikora należy do czołówki polskich kompozytorów współczesnych. Mieszka we Francji od 1981 roku, ale tworzy i działa równolegle w obu krajach. Światowa prapremiera jej opery Madame Curie miała miejsce w Paryżu, w Sali Unesco, w 2011 roku.

Małe Inne Brzmienia - warsztaty dla dzieci i młodzieży

Małe Inne BrzmieniaW dniach 5-7 lipca 2013 rokuodbędzie się kolejna – szósta edycja festiwalu Inne Brzmienia Art'N'Music Festival Lublin-Lviv 2013, jednego z najważniejszych i najbardziej wielokulturowych wydarzeń muzycznych w Polsce. W tym roku zagrają między innymi: EBO TAYLOR (po raz pierwszy w Polsce), SVJATA VATRA FIRE SHOW, FESTICULTORES TROUPE, BOOM PAM oraz niepowtarzalny projekt muzyczny VOO VOO i Orkiestry GIDLE łączący pierwiastek wschodni i bałkański. W programie pojawiła się także zupełnie nowa kategoria, jaką są „Małe Inne Brzmienia”.

Po raz pierwszy podczas Festiwalu odbędą się warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży. Warsztaty z obszaru tańca, muzyki i sztuk plastycznychpoprowadzą: Marcin Steczkowski, Tomasz Bozdek, Joanna Miłosiewicz, Piotr Czarnecki i Joanna Wawiórka –Kamieniecka. Warsztaty pozwolą najmłodszym wydobyć z nich potencjał twórczy w atmosferze zabawy.

Miejsce: plac przed Teatrem Andersena
Czas: sobota - 6 lipca i niedziela - 7 lipca, w godz. 12.00-16.00
Kurator warsztatów: Joanna Wawiórka-Kamieniecka
Wstęp wolny.
Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 516-192-420

Koncert urodzinowy Witolda Lutosławskiego w Zakopanem

Koncert Jubileuszowy z okazji 100. rocznicy urodzin Witolda LutosławskiegoUroczysty Koncert Jubileuszowy z okazji 100. rocznicy urodzinWitolda Lutosławskiego, organizowany w ramachXXXVI Dni Muzyki Karola Szymanowskiego, odbędzie się w sobotę, 27 lipca 2013 roku o godz. 19.00 w Kościele pw. Św. Krzyża w Zakopanem.

Wystąpią: Roman Widaszek – klarnet, Adam Wodnicki (USA) – fortepian oraz Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Massimiliano Caldiego. W programie: Preludia taneczne na klarnet, harfę, fortepian, smyczki i perkusję (1955) i Koncert na orkiestrę(1954) Witolda Lutosławskiego oraz IV Symfonia koncertująca op.60 Karola Szymanowskiego. Słowo o muzyce wygłosi Karol Rafał Bula.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu "Lutosławski 2013 - Promesa", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Festiwal Goldbergowski - Gdańsk 2013

8. festiwal Goldbergowski 2013W dniach 6-15 września 2013 roku odbywać się będzie w Gdańsku8. Festiwal Goldbergowski, któremu patronuje urodzony w 1727 roku w Gdańsku klawesynista, Johann Gottlieb Goldberg - pierwszy wykonawca Wariacji Goldbergowskich Johanna Sebastiana Bacha.

Zgodnie z przyjętymi założeniami, na festiwalu obecni będą wybitni artyści, świętujący sukcesy na międzynarodowej arenie konertowej. Ponadto, w premierowej odsłonie zabrzmi muzyka dawnego Gdańska okresu Wielkiejnocy, nie zabraknie także Wariacji Goldbergowskich, tak charakterystycznych dla festiwalu.

Na koncercie otwierającym, w piątek 6 września usłyszeć będzie można motety Maryjne doby renesansu, w gwiazdorskiej obsadzie zespołu Weser Renaissance Bremen pod dyrekcją Manfreda Cordesa. Każdy z członków wokalnego oktetu to jednocześnie utytułowany solista. Zestawienie tak wybitnych głosów w akustyce prezbiterium kościoła św. Trójcy niewątpliwie stworzy piękne zespołowe brzmienie.

7 września wystąpi laureat pierwszej nagrody Konkursu Bachowskiego w Lipsku, co jest najlepszą rekomendacją w przypadku wykonań muzyki Bacha. W interpretacji Jörga Halubka usłyszymy Arię z Wariacjami BWV 988.

Dzień później, w niedzielę 8 września, wystąpi Nuria Rial z Austrian Baroque Company pod kierunkiem Michaela Omana. Współpraca świetnej sopranistki z zespołem zaowocowała nagraniem Neun deutsche Arien Händla dla Sony Music, wyróżnionym Złotym Orfeuszem (Orphée d’Or), przyznawanym przez paryską Académie du Disque Lyrique. W trakcie gdańskiego koncertu usłyszeć będzie można m.in. utwory z tej właśnie płyty.

Płocki chór wystąpi w Nowym Jorku

Pueri et Puellae Cantores Plocenses Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses wystąpi w Nowym Jorku. W niedzielę, 7 lipca 2013 roku o godz. 19.30 zaśpiewa w kościele St. Ignatius Loyola, położonym w pobliżu Parku Avenue w Upper East Side. Dwa dni później, 9 lipca 2013 roku będzie koncertować w St. Paul's Chapel przy Columbia University.

Płocki chór powstał z istniejącego przy Bazylice Katedralnej od 1998 roku Chóru Chłopięcego Pueri Cantores Plocenses oraz założonego przy Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki w 2006 roku Chóru Dziewczęcego Puellae Cantantes Plocenses. Jego wizyta w Nowym Jorku wiąże się z udziałem w kongresie Pueri Cantores XXXVIII International Congress in Washington, DC, po którym wystąpi z dwoma koncertami w Nowym Jorku – w kościele St. Ignatius Loyola podczas niedzielnej mszy oraz St. Paul's Chapel z własnym repertuarem.