Polmic - FB
Filter

Koncert Orkiestry Sinfonia Varsovia w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego MaksymiukaStowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, Muzeum Historii Żydów Polskich,Orkiestra Sinfonia Varsovia zapraszają 1 września 2014 roku na koncert z cyklu: Wielcy kompozytorzy – polsko-żydowska kultura muzyczna a dziedzictwo europejskiew ramach obchodów 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Koncerty cyklu poświęcone są dokonaniom wybitnych europejskich kompozytorów, których twórczość miała duży wpływ na kształtowanie się światowej kultury muzycznej. Wrześniowy, który odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich, przypomni postać Aleksandra Tansmana. Kompozytor urodził się w 1897 roku w Łodzi w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Muzycznie kształcił się w Łodzi oraz w Warszawie pod okiem Wojciecha Gawrońskiego, Piotra Rytla, Henryka Melcera-Szczawińskiego. Niedoceniany w Polsce artysta zdecydował się na emigrację się do Francji, gdzie odnalazł się w kręgu najwybitniejszych muzycznych osobistości. Rozwijająca się karierę wybitnie utalentowanego muzyka z Polski wspierał m.in. Maurice Ravel. Tansman koncertował na całym świecie: w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej oraz Azji. W 1938 roku przyjął obywatelstwo francuskie, choć zawsze podkreślał swój związek z Polską. W czasie II wojny światowej, w obliczu coraz większego zagrożenia, artysta dzięki pomocy między innymi Charlie’ego Chaplina wyjechał z Francji do Stanów Zjednoczonych. W Los Angeles zajął się komponowaniem muzyki filmowej, co zaowocowało nominacją do Oskara za muzykę do filmu Paris Underground Gregory’ego Ratoffa. Po wojnie Tansman wrócił do Francji, gdzie mieszkał i tworzył do końca życia.
Tansman pozostawił po sobie około 400 utworów. Komponował utwory orkiestrowe i kameralne, opery, balety, muzykę filmową, a jego dzieła wykonywali najwięksi artyści świata. Wśród licznych nagród i wyróżnień, którymi został uhonorowany, należy wymienić medal za wkład w rozwój kultury światowej nadany przez cesarza Japonii, Nagrodę Muzyczną Akademii Francuskiej, Komandorię Orderu Sztuk i Nauk we Francji, Medal Elizabeth Sprague-Coolidge w Waszyngtonie, członkostwo Królewskiej Akademii Nauk, Literatury i Sztuki w Belgii, członkostwo honorowe i Medal Związku Kompozytorów Polskich oraz odznakę Zasługi dla Kultury Polskiej przyznaną przez Ministra Kultury i Sztuki.

W programie koncertu znajdzie się utwór Tansmana Rapsodia Polska (1940), który jest hołdem dla obrońców Warszawy. Usłyszymy również kompozycję Ludomira Różyckiego Pietà. Na zgliszczach Warszawy (1942-1944), którego rękopis spłonął podczas Powstania Warszawskiego i został przez niego zrekonstruowany w roku 1948. W drugiej części koncertu zabrzmi Sinfonia Elegiaca (1957, 1966)Andrzeja Panufnika, która w pierwotnej wersji nosiła nazwę Symfonia Pokoju i została zadedykowana przez kompozytora ofiarom II wojny światowej. Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej informacji – na: www.jewishmusuem.org.pl

Nie żyje Profesor Jan Ekier

Jan Ekier (1913-2014)15 sierpnia 2014 roku w Warszawie w wieku 101 lat zmarłProfesor Jan Ekier, wielki Człowiek polskiej muzyki.

Był wybitnym pianistą, znakomitym pedagogiem i kompozytorem. We wszystkich tych dziedzinach muzycznego życia zaznaczył się na trwale, ale najwspanialszy pomnik wystawił sobie Wydaniem Narodowym Dzieł Wszystkich Fryderyka Chopina. To efekt umiłowania Chopinowskiej muzyki, spełnionego w żmudnej muzykologicznej pracy. Z tych nut będą poznawały muzykę Chopina całe pokolenia muzyków i słuchaczy.

Jan Ekier - pianista, pedagog, kompozytor, redaktor - urodził się 29 sierpnia 1913 roku w Krakowie. Studiował grę na fortepianie, kompozycję i muzykologię, koncertował jako pianista w wielu krajach Europy, w Ameryce i w Japonii, skomponował szereg utworów, w większości przeznaczonych na fortepian, ale są wśród nich także balety. Najcenniejsze osiągnięcia jednak odnotował na polu pedagogiki fortepianowej i w związanych z nią dziedzinach. Przez lata cieszył się opinią największego autorytetu pedagogicznego w zakresie gry fortepianowej w Polsce. Dowodem uznania jego pozycji było wielokrotne powoływanie go na przewodniczącego jury najbardziej prestiżowej imprezy pianistycznej - Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Sam był jego laureatem, zdobywając w 1937 roku VIII nagrodę. Wśród jego wychowanków są też laureaci Konkursu Chopinowskiego z Piotrem Palecznym na czele. Oprócz stałej pracy dydaktycznej w polskich szkołach muzycznych, od 1953 roku w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, prowadził wielokrotnie kursy mistrzowskie dla pianistów w Europie, Ameryce, Japonii i w Chinach.

Wrocławskie Forum Musicum

Forum Musicum 2014Festiwal„Forum Musicum” odbędzie się we Wrocławiu w dniach 16-24 sierpnia 2014 roku.

Najważniejszą ideą festiwalu jest przełamywanie stereotypowych poglądów o muzyce dawnej i tworzenie programu mogącego zainteresować szerszą publiczność. Tegoroczny program festiwalu „Musica pro tabula”zorientowany jest wokół tematyki muzyki „rozrywkowej” dawnych czasów związanej z przyjemnościami stołu. Do uroczystości ślubnych, miejski itp. przywiązywano kiedyś wielką wagę i z na okazje te przewidywano twórczość najwyższej artystycznej próby. Taką właśnie muzykę zawierają programy koncertów tegorocznego festiwalu „Forum Musicum”, których tytuły przywołują pozornie błahe i zwyczajne sytuacje z życia arystokracji i mieszczaństwa dawnych wieków. Staną się one „pretekstami” dla wydarzeń festiwalowych, które w różnym stopniu będą próbą przełamania stereotypu dotyczącego tradycyjnej sytuacji współczesnego koncertu z całą jej zwyczajową otoczką.

ZOBACZ: program Festiwalu

Sukces polskiego dyrygenta w Chinach

Chen Tcheng-Hsiung, Sebastian Perłowski i Yan Huichang Polski dyrygent młodego pokolenia Sebastian Perłowski jako jedyny reprezentant „Reszty Świata” został półfinalistą zakończonego 26 lipca 2014 roku, prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Muzyki Chińskiej w Hong Kongu.

Perłowski (na zdjęciu wraz z członkami jury konkursu - Chen Tcheng-Hsiung i Yan Huichang) jako jedyny nie-Azjata przeszedł eliminacje w drugiej edycji prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Muzyki Chińskiej w Hong Kongu, pokonując aż dwunastu profesjonalnych chińskich dyrygentów. Konkurs organizowany jest przez Chinese Musicians' Association wraz z Hong Kong Chinese Orchestra we współpracy z kilkunastoma największymi muzycznymi instytucjami w Azji. Dla Polaka jest to wielki sukces i okazja do dalszych inspiracji. Jak uważa, dla Europejczyków muzyka chińska nie stanowi większej wartości. Jest to błąd, ponieważ żeby coś ocenić, to najpierw trzeba to poznać. Jestem zadowolony z tego, że mogłem konkurować z azjatyckimi dyrygentami światowej klasy oraz poczuć brzmienie chińskiej kultury, które z pewnością stanie się inspiracją dla dalszej twórczości kompozytorskiej – mówi artysta. Po blisko dwutygodniowych zmaganiach, panel jury konkursu, złożony z najwybitniejszych profesorów, przyznał polskiemu dyrygentowi Special Conducting Prize. Ostatecznie niepokonani okazali się azjatyccy artyści podczas próby Historycznej Opery Chińskiej.

Sebastian Perłowski ma na swoim koncie m.in. finał konkursu dyrygenckiego w Lizbonie, trzecią nagrodę konkursu dyrygenckiego w Bukareszcie oraz dwa zwycięstwa w 2104 roku - w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w hiszpańskiej Cordobie oraz amerykańskiej Georgii. Ukończył z wyróżnieniem Wydziały Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w klasie prof. Jana Wincentego Hawela oraz Kompozycji adt. Dariusza Janusa w Instytucie Jazzu na katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem takich mistrzów, jak Jorma Panula, Jin Wang, Adrian Gnam czy Uri Simonov. W 2010 roku podjął stałą współpracę z Operą Krakowską. Czynnie działa jako kompozytor, aranżer i dyrygent sceny klasycznej, jazzowej oraz rozrywkowej. Perłowski jest także wykładowcą w Instytucie Jazzu na katowickiej Akademii Muzycznej. Od 2011 roku podjął stałą współpracę z Agencją Artystyczną Kameny oraz objął kierownictwo muzyczne projektu KarlowiczStillAlive. Rok temu został nominowany przez krytyków muzycznych, dziennikarzy i publiczność do nagrody „Najlepszy Dyrygent Opery Krakowskiej ostatnich pięciu lat”. Artysta do swoich interpretacji przykłada się z najwyższą starannością, analizując utwory nie tylko pod kątem muzycznym, ale i historycznym.

Więcej informacji - na stronie: www.hkco.org/HKCO_Friends.aspx?channel=10&lang=E&pagenumber=12 

4. Mała Warszawska Jesień

Mała Warszawska Jesień 2014Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej dla Dzieci „Mała Warszawska Jesień” już po raz czwarty towarzyszyć będzie odbywającemu się w dniach 19-27 września 2014 roku głównemu nurtowi57. „Warszawskiej Jesieni”.

Na inauguracjęw przypałacowym parku Królikarni niemiecki artysta Erwin Stacheskonstruował pojazdy, przypominające dorożki, z którymi będzie można spacerować w tempie… largo, andante, maestoso, presto. Dla dużych i małych eksperymentatorów będzie okazja wysłuchania utworów od końca. Na deser zagra orkiestra zegarów z kukułką. Przekonamy się, jak zabrzmią wspólnie małe elektroniczne ptaszki i czy mają tremę przed występem.

Jak co roku „Mała WJ” zagości też w Łazienkach Królewskich. Słuchodrzewiskoto performance muzyczny przygotowany przez Artura Zagajewskiego (20 września). Na wielkiej łące i dookoła niej zasiądą muzycy, kto jeszcze z nimi zagra: paw, kos, kaczka, świerszcz? W parku wszystko może się wydarzyć.

21 wrześniaw Fabryce Trzciny, na warszawskiej Pradze wspólnie z Panem Kamyczkiem przeżyjemy emocjonującą przygodę. Przywrócimy w Rurkogradzie, gdzie mieszkają kolorowe Bum Bum Rurki, radość muzykowania. Na wyprawę zabiorą nas studenci kompozycji Akademii Muzycznej w Krakowie.

W kolejny weekend (27 września) czeka nas muzyczna gra terenowa na parkingu podziemnym w budynku Agory, przygotowana przez kompozytora Sławka Wojciechowskiego. W soboty parking pustoszeje, nie słychać warkotu silników, ani trzaskania drzwiami, co nie znaczy, że jest kompletnie cicho. W takiej przestrzeni różnorodne dźwięki lubią się ukrywać i figlować, a echoje goni…

Koordynatorem „Małej Warszawskiej Jesieni” jest Paulina Celińska.

Sinfonia Varsovia wystąpi w Szwajcarii

Murten Classics Sinfonia Varsovia wystąpi na festiwalu Murten Classics w Szwajcarii w dniach 21-23 sierpnia 2014 roku.

Koncerty festiwalowe odbywają się w malowniczej przestrzeni dziedzińca średniowiecznego zamku w Murten. Sinfonię Varsovię dwukrotnie poprowadzi Charles Olivieri-Munroe (21 i 22 sierpnia). Artyści wykonają Uwerturę do opery Uprowadzenie z Seraju KV 384 Mozarta, suitę symfoniczną op.35 Szeherezada Rimskiego-Korsakowa oraz Wariacje na temat rococo na wiolonczelę i orkiestrę op.33 Czajkowskiego z solistą: Henri Demarquette. W programie trzeciego koncertu Sinfonii Varsovii (23 sierpnia) znajdą się: Symfonia nr 36 C-dur KV 425 Linzka Mozarta, Moja matka gęś (Ma mère l’oye) Ravela oraz dwa utwory Saint-Saënsa: Uwertura La princesse jaune op.30 i La muse et le poète na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę. Partie solowe wykonają Fiona Kraege (skrzypce) i Malcolm Kraege (wiolonczela). Dyrygować będzie Kaspar Zehnder – dyrektor artystyczny festiwalu.

Więcej informacji o festiwalu - na stronie: www.murtenclassics.ch

Koryfeusz Muzyki Polskiej 2014 - czwarta edycja nagrody

Koryfeusz Muzyki Polskiej 2014 – czwarta edycja nagrodyRozpoczyna się czwarta edycja nagrody polskiego środowiska muzycznego – Koryfeusz Muzyki Polskiej. Nagroda jest wyróżnieniem dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej – gatunkowo i chronologicznie – muzyki polskiej. Kandydatury do nagrody 2014 roku można zgłaszać do 10 września 2014 roku za pośrednictwem stronywww.koryfeusz.org.pl. Ogłoszenie laureatów nastąpi 30 września podczas uroczystej Gali.

Koryfeusz Muzyki Polskiej jest przyznawany twórcom, artystom wykonawcom, muzykologom, krytykom, dziennikarzom, humanistom, badaczom, animatorom, popularyzatorom i menedżerom kultury, grupom artystów, a także instytucjom, wydarzeniom artystycznym oraz różnorodnym projektom twórczym, animacyjnym i edukacyjnym. Laureaci nagradzani są w 3 kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Roku oraz Nagroda Honorowa. W ubiegłym roku laureatem w kategorii Osobowość Roku został Piotr Beczała. Za muzyczne Wydarzenie Roku uznano otwarcie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Nagrodę Honorową za całokształt twórczości otrzymał prof. Jan Ekier. Laureatom wręczono statuetki autorstwa profesora Adama Myjaka. Nagrody finansowe ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Artystów Wykonawców STOART.

W ubiegłym roku zgłoszono łącznie prawie 150 kandydatur. Koryfeusza Muzyki Polskiej przyznaje Kolegium Elektorów, w skład którego wchodzą rektorzy akademii muzycznych, uniwersytetów, dyrektorzy instytutów muzykologii, dziennikarze z mediów zajmujących się muzyką, przedstawiciele związków i organizacji branżowych, a także wszyscy laureaci dotychczas nagrodzeni nagrodą we wszystkich kategoriach. Nagroda zostanie wręczona podczas uroczystej gali 30 września 2014 rokuw Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Czwarta edycja nagrody odbywa się w Roku Kolberga 2014, a jej operatorem jest Instytut Muzyki i Tańca.

Regulamin oraz wszelkie szczegóły dotyczące nagrody dostępne są na stronie: www.koryfeusz.org.pl

Patronat medialny nad tegoroczną edycją objęli: Program 2 Polskiego Radia, TVP Kultura, Rzeczpospolita, Polskie Centrum Informacji Muzycznej Polmic.pl, Jazz Forum, Jazzarium.pl, JazzPress, MuzykaTradycyjna.pl oraz Folk24.pl.

Obrazy z Warszawy. Powstanie 44

Obrazy z Warszawy. Powstanie 44W poniedziałek, 18 sierpnia 2014 roku Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza na wyjątkowe wydarzenie pt. Obrazy z Warszawy. Powstanie 44. W ramach projektu odbędą się 3 koncerty prezentujące, zamówione przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, 3 premierowe kompozycje, nawiązujące do wydarzeń Powstania Warszawskiego.

Zabrzmią one jednego wieczoru w 3 kościołach na terenie Starego i Nowego Miasta. Będą to: Bazylika Archikatedralna p.w. św. Jana Chrzciciela(godz. 18:15), kościół p.w. św. Jacka (godz. 19:15) i kościół Stygmatów św. Franciszka(godz. 20:15). Utwory skomponowali twórcy związani z Warszawą: Stanisław Moryto, Aleksander Kościów i Jarosław Siwiński. Każdy z nich, miał na uwadze wybraną świątynię i inspirował się jej powstańczą historią.

Wspólną cechą wszystkich kompozycji jest przewaga elementu refleksyjnego i sakralnego nad bezpośrednim przekazem dramatycznym. Prócz tragicznych losów, integralną częścią każdej kompozycji jest uwzględnienie akustyki danego kościoła i dostosowane do niej rozmieszczenia poszczególnych muzyków w przestrzeni architektonicznej. Dzięki tym założeniom powstały utwory ściśle połączone z konkretnymi miejscami i ich historią.

Każdy koncert będzie trwał ok. 30 minut. Wystąpią: Warsaw Camerata i Hob-beats Duo pod dyr. Pawła Kosa-Nowickiego. O powstańczej historii każdego z kościołów opowie świetna przewodniczka Karolina Paczyńska.

Istotnym elementem wydarzenia Obrazy z Warszawy. Powstanie 44będzie przechodzenie słuchaczy do kolejnych świątyń, w których będą odbywać się koncerty. Dzięki temu, przemierzając miejsca walk powstańczych, będzie czas zarówno na zadumę nad heroiczną historią Powstania Warszawskiego, skonfrontowaną z „turystyczną” współczesnością Starego i Nowego Miasta, jak i na refleksję nad usłyszanym utworem i jego przekazem.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Patronat medialny nad koncertami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program koncertów

Męski Zespół Wokalny KAIROS w Katowicach i w Wygiełzowie

KairosDo udziału w tegorocznych letnich festiwalach –X Ogólnopolskim Festiwalu Promocyjnym „Sierpień Talentów” orazXXIV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Wygiełzowie Silesia zaprosiła pochodzący z Lublina wyjątkowy zespół wokalny KAIROS. W sobotni wieczór 23 sierpnia 2014 roku KAIROS zaśpiewa w katowickim Kościele pw. św. Piotra i Pawła, a w niedzielę 24 sierpnia 2014 roku wystąpi Amfiteatrze w Wygiełzowie w koncercie plenerowym.

KAIROS(na zdjęciu) to 16-osobowy męski zespół wokalny, który obchodzi w tym roku jubileusz 15-lecia działalności wypełnionej nagrodami zdobywanymi na konkursach, udziałem w prestiżowych festiwalach, koncertami w wielu ważnych ośrodkach polskich i zagranicznych m.in.: w Katedrze Berlińskiej, Katedrze Ormiańskiej we Lwowie, Kościele Mariackim w Krakowie czy College des Bernardines w Paryżu. Jest jednym z nielicznych zespołów w Polsce wykonujących muzykę kościołów Wschodu oraz jedynym, który od kilkunastu lat specjalizuje się w interpretacji dawnych śpiewów liturgicznych i ludowych Armenii, Gruzji i Grecji. Twórcą i liderem zespołu jest dyrygent, kompozytor i wokalista Borys Somerschaf.

W Katowicach KAIROS wystąpi wyłącznie z programem a capella, śpiewał będzie muzykę cerkiewną oraz utwory greckie, gruzińskie i ormiańskie. W Wygiełzowie przedstawi natomiast wyjątkowy projekt wokalno-instrumentalny zatytułowany Pieśń wieczności. Świat jest sacrum i profanum, który można nazwać muzycznym eksperymentem łączącym średniowieczne śpiewy ormiańskie (wystąpi rodowity Ormianin Aszot Martirisjan), gruzińskie, hebrajskie z zainspirowanymi dawną muzyką sakralną utworami instrumentalnymi. Stąd do udziału w koncercie zostali zaproszeni również wybitni instrumentaliści specjalizujący się w grze na wielu oryginalnych instrumentach: Tadeusz Czechak (ud, lira), Michał Żak (flet, klarnet, zurna, duduk), Wojciech Lubertowicz (bębny obręczowe).

Muzyka (znów) w Raju

Muzyka w Raju 2014Kolejna edycja festiwalu„Muzyka w Raju” odbędzie się w dniach 16-24 sierpnia 2014 roku, a poprzedzające go i otwarte dla publiczności próby rozpoczną się kilka dni wcześniej, 12 sierpnia.

Na festiwal złoży się 27 koncertów (3 każdego wieczoru), które poświęcone będą przede wszystkim, choć nie wyłącznie, muzyce barokowej i średniowiecznej. Po raz dwunasty pocysterski klasztor w Paradyżu-Gościkowie, w samym środku Ziemi Lubuskiej, stanie się przestrzenią pełną muzyki dawnej. Wśród wykonawców, obok postaci w Paradyżu doskonale znanych, pojawią się muzycy, którzy jeszcze nigdy tutaj nie gościli.

Jak co roku, dzięki współpracy z Radiem Zachód Zielona Góra oraz Programem 2 Polskiego Radia część koncertów będzie transmitowana w sposób tradycyjny, ale także za pośrednictwem Internetu.

ZOBACZ: program Festiwalu

Festiwal w Wygiełzowie-Lipowcu

XXIV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL W WYGIEŁZOWIE-LIPOWCUW niedzielę, 17 sierpnia 2014 rokuSilesia i Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie-Lipowcu zapraszają na inaugurację kolejnej edycjiMiędzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Koncerty festiwalowe odbywać się będą w 6 kolejnych niedziel sierpniowo-wrześniowych (początek o godz. 16.00) w zabytkowych obiektach Skansenu – Dworze z Drogini, drewnianym Kościele z Ryczowa oraz w plenerze – w Amfiteatrze.

Festiwal, podobnie jak w poprzednich latach będzie także gościł w kościołach w Chrzanowiew dzielnicy Kościelec, Grojcukoło Alwerni, Bobrkui Libiążu, a wystąpią w nim nie tylko wybitni polscy artyści i zespoły kameralne, ale również goście z innych krajów, tym razem z Białorusi, Niemiec i Włoch. Do udziału w koncercie inauguracyjnym zaproszeni zostali wyróżniający się młodzi polscy wokaliści, którzy w koncertowym skrócie zaprezentują operowe arcydzieło Wolfganga Amadeusza Mozarta Don Giovanni. Wyjątkowym wydarzeniem stanie się plenerowy występ 16-osobowego Męskiego Zespołu Wokalnego KAIROS(24 sierpnia) w programie Pieśń wieczności. Świat jest sacrum i profanum. W tym samym dniu drugi koncert festiwalowy wokalno-organowy zaplanowany został w pobliskim Libiążu w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego z udziałem śpiewającej mezzosopranem Natalii Skryckiejoraz organisty Tomasza Soczka, młodych artystów mogących już pochwalić się wieloma sukcesami artystycznymi. W sierpniowej części festiwalu odbędą się jeszcze dwa koncerty w niedzielę 31 sierpnia. W wygiełzowskim Dworze zagra Polish Cello Quartett(Tomasz Daroch, Wojciech Fudala, Krzysztof Karpeta, Adam Krzeszowiec), zespół wybitnych wiolonczelistów polskich młodego pokolenia, a entuzjastów muzyki akordeonowej zapraszamy do Grojca koło Alwerni, gdzie w tamtejszym Kościele pw. Św. Ducha wystąpi duet wirtuozów akordeonu: Daniel Lis i Ewa Grabowska-Lis.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Sierpień Talentów - po raz 10. w Katowicach

Sierpień Talentów 2014 Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zachęca wszystkich melomanów i pasjonatów muzyki klasycznej do udziału w jubileuszowym XOgólnopolskim Festiwalu Promocyjnym „Sierpień Talentów”, odbywającym się od 20 do 31 sierpnia 2014 roku w Katowicach.

Celem festiwalu jest prezentacja mieszkańcom Katowic i okolic zdolnych, młodych artystów różnych specjalności.

Na tą jubileuszową edycję festiwalu organizatorzy zaprosili finalistów konkursu Młody Muzyk Roku, organizowanego przez TVP Kultura, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytut Muzyki i Tańca oraz laureatów prominentnych konkursów w Polsce i za granicą. Gościem festiwalu będzie Męski Zespół Wokalny KAIROS, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki liturgicznej obrządku ormiańskiego, starogreckiego i gruzińskiego.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Chór PR z polską muzyką w Edynburgu

Chór Polskiego RadiaJeden z najważniejszych festiwali na świecie, a na jego scenach najjaśniejsze gwiazdy klasyki: od Kronos Quartet i London Philharmonic Orchestra po Anne Sofie von Otter i Sir Andrew Davisa. 18 sierpnia 2014 roku Chór Polskiego Radia wystąpi podczas słynnego Edinburgh International Festival.

Edinburgh International Festival to jeden z najwyżej cenionych klasycznych festiwali na świecie. Odbywając się nieprzerwanie od 1947 roku wypracował niezwykle silną markę przyciągając wymagającą i wyrafinowaną publiczność. Bohaterami tegorocznej edycji będą takie sławy, jak: Royal Scottish National Orchestra, London Philharmonic Orchestra, Melbourrne Symphony Orchestra, Rotterdam Philharmonic Orchestra, Collegium Vocale Gent, Hespèrion XXI, The Hilliard Ensemble, Kronos Quartet, Concerto Italiano, Ute Lemper, Anne Sofie von Otter, Piotr Anderszewski, Yannick Nézet-Séguin czy Sir Andrew Davis.

Występ na tak prestiżowej imprezie i w tak doborowym towarzystwie jest wydarzeniem niezwykle ważnym w koncertowym kalendarzu Chóru Polskiego Radia. Nieprzypadkowy jest też program, z którym polski zespół przyjeżdża do Edynburga. Na festiwalowej scenie zaprezentuje bowiem chóralne utwory dwóch najwybitniejszych polskich twórców XX i XXI wieku: Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego. - Ich kompozycje od lat zajmują ważne miejsce wśród utworów wykonywanych przez Chór Polskiego Radia – podkreśla chórmistrzyni Izabela Polakowska. - Zespół brał udział w prawykonaniach takich dzieł Pendereckiego jak Te Deum, Magnificat, Lacrimosa czy Agnus Dei, wielokrotnie wykonywał też pod batutą samego kompozytora Pasję wg św. Łukasza, Siedem bram Jerozolimy, Te Deum, Polskie Requiem, Pieśń Cherubinów, VIII Symfonięoraz Credo. Na jubileusz 80. urodzin maestro Pendereckiego Chór Polskiego Radia przygotował zaś płytę z wybranymi jego dziełami a cappella, której promocja towarzyszyć będzie naszej wizycie w Edynburgu – dodaje Polakowska. Równie bogata w wydarzenia była współpraca z Góreckim. Chór często wykonywał jego słynne i piękne Beatus vir, Ad Matrem, Symfonię kopernikowskąoraz Kantatę o św. Wojciechu. Za nagranie utworów Góreckiego zdobył ponadto nagrodę „Fryderyka” w 2004 roku. Prezentacji jego dzieł nie zaprzestał również po śmierci tego wielkiego twórcy – przed paroma miesiącami brał udział w prawykonaniu odnalezionej po latach zapomnienia i opublikowanej po raz pierwszy kompozycji Kyrie.

Podczas występu w Edynburgu Chór Polskiego Radia wykona następujące utwory: Agnus Dei (z Polskiego Requiem), Missę Brevis i O gloriosa Virginum Krzysztofa Pendereckiego oraz Totus Tuus, Matko Najświętsza i Zdrowaś bądź Maryja Henryka Mikołaja Góreckiego. Zespołem dyrygować będzie Izabela Polakowska. Koncert odbędzie się w 18 sierpnia w Greyfriars Kirk w Edynburgu.

Muzyka na Transatlantyk Festival Poznań 2014

Transatlantyk Festival Poznań 2014Transatlantyk Festival Poznań to nie tylko bogaty program filmowy i edukacyjny. Jednym z filarów imprezy jest MUZYKA. W ramach tej sekcji odbędą się dwie uroczyste gale, prestiżowe międzynarodowe konkursy kompozytorskie, a także niepowtarzalne spotkania z kompozytorami w ramach Talking Piano.

8 sierpnia rozpoczyna się Transatlantyk Festival Poznań 2014. Gala Otwarcia Festiwaluodbędzie się w Sali Wielkiej w Centrum Kultury Zamek, o godzinie 20. Pod dyrekcją Moniki Wolińskiej zagra Transatlantyk Symphony Orchestra wraz z 40-osobowym Poznańskim Chórem Kameralnym Bartosza Michałowskiego. Muzycy zaprezentują dzieło Universa - Opera Otwarta - Recomposed autorstwa laureata Oscara® Jana A.P. Kaczmarka. Będzie to poznańska premiera nowej aranżacji-remiksu tego niezwykłego utworu, który po raz pierwszy wykonany został na Rynku Głównym w Krakowie w maju br. z okazji 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Festiwalowe wydarzenia zwieńczy Gala Zamknięcia, która odbędzie się 14 sierpniao godzinie 19:45 w Sali Wielkiej w Centrum Kultury Zamek. Podczas uroczystości przyznana zostanie nagroda Transatlantyk Audience Award- nagroda publiczności dla najlepszego filmu Festiwalu - oraz Transatlantyk Glocal Hero Award - najważniejsze wyróżnienie przyznawane przez TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ. W trakcie Gali Zamknięcia zostaną także ogłoszeni zwycięzcy wyjątkowych w skali światowej konkursów dla młodych kompozytorów. W konkursie Transatlantyk Film Music Competitionautor najlepszego dzieła otrzyma tytuł Transatlantyk Young Composer 2014. W konkursie Transatlantyk Instant Composition Contestmiędzynarodowe jury przyzna tytuł Transatlantyk Instant Composer 2014. Oprawę muzyczną Gali Zamknięcia zapewnią młodzi, niezwykle utalentowani polscy artyści.

Muzyka Karola Szymanowskiego, Karola Kupińskiego i Władysława Słowińskiego w wykonaniu Kwartetu Wilanów na finał warszawskiego Letniego Festiwalu Nowego Miasta

VII Letni Festiwal Nowego Miasta Ostatni weekend tegorocznego VIILetniego Festiwalu Nowego Miasta znów zapowiada się pełen atrakcji.

W sobotę, 9 sierpnia 2014 rokuo godz. 11:30 odbędzie się koncert plenerowyz udziałem Wachnik Trio- zespołu założonego przez znakomitego polskiego fagocistę Leszka Wachnika. Wraz z nim wystąpią: Agnieszka Wachnik (obój) oraz Romuald Gołębiowski (klarnet). Ten klasyczny kameralny skład instrumentów dętych, pokaże swoje zachwycające brzmienie i wielkie możliwości techniczne w gościnnym ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a). Po koncercie przewodniczka Karolina Paczyńska zabierze miłośników historii i architektury na finałowy spacerfestiwalu pod tytułem Między Świętojerską a Franciszkańską. Zbiórka jak zawsze przed kościołem św. Jacka o godz. 12:30 (ul. Freta 10).

W niedzielne przedpołudnie 10 sierpnia 2014 roku Filharmonia Przedszkolakaznów zaprosi najmłodszych do poznawania muzyki w ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a). Wspólne muzykowanie i zabawa rozpoczną się o godz. 11:30. Na finałtegorocznego VII Letniego Festiwalu Nowego Miasta w niedzielę o godz. 13:00 w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (ul. Przyrynek 2) odbędzie się koncert z muzyką polskich kompozytorów: Karola Kurpińskiego, Karola Szymanowskiego i Władysława Słowińskiego. Ich świetne kompozycje wykona, należący do najlepszych polskich zespołów kameralnych, Kwartet Wilanów.

To ostatni weekend tegorocznego VII LFNM, więc warto wybrać się na Nowe Miasto i spędzić czas w świetnym muzycznym towarzystwie i w pięknym otoczeniu tego urokliwego miejsca z jego historią i architekturą. VII Letni Festiwal Nowego Miasta odbywa się w Warszawie w dniach od 26 lipca do 10 sierpnia br. i jest dedykowany miłośnikom muzyki polskiej, zabytków i historii warszawskiego Nowego Miasta. Wstęp na wszystkie koncerty i spacery z przewodnikiem jest wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

zobacz:program Festiwalu

Pierwsze Sanatorium Dźwięku - w Sokołowsku

Sanatorium DźwiękuFundacja Sztuki Współczesnej „In Situ” zaprasza na pierwszą edycję Festiwalu Sanatorium Dźwięku, prezentującego najciekawsze i najważniejsze propozycje polskiej i europejskiej sceny muzyki niezależnej oraz cykl wydarzeń interdyscyplinarnych, których wspólnym mianownikiem jest dźwięk.

Preludium do festiwalu będzie wyjątkowy koncert Piotra Zabrodzkiego pt. Impresje Sokołowskiena fortepian, będący impresją na temat miejscowości i otaczającej jej przyrody. Neogotyk mieszający się z secesją, tworząc postmodernistyczny chaos. Symbioza flory i fauny, mieszanie się stylów i kompozycji, koncepcji i sentymentów łączy się w obraz realny dzisiejszy, ale i psychodeliczny. Koncert odbędzie się w auli Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu, 7 sierpnia 2014 rokuo godz. 20:00.

Otwarcie festiwalunastąpi 8 sierpnia 2014 rokuo godz. 17:30 i rozpocznie 3 dni niezwykłych wydarzeń muzycznych i interdyscyplinarnych w Sokołowsku. Na dwóch scenach – Kinoteatr „Zdrowie” oraz outdoorowej Skarpie zobaczymy takich artystów, jak: Ola Bilińska(zespół Babadag), Piotr Damasiewicz i Gerard Lebik(projekt VeNN Circles), Pawła Szamburskiego i Patryka Zakrockiego jako SzaZaw projekcie z tancerzami łódzkiej Pracowni Fizycznej, Piotra Bukowskiego, Pawła Górskiego i Karola Koszniec w projekcie Xenony, Pictorial Candi (Marcin Masecki, Candelaria Saenz Valiente, Tom Pop, Małgorzata Penkalla), duet Daniel Pigoński/Sebastian Pawlakjako Nic Dla Mnie, zespół Slalomczyli Hubert Zemler, Bartek Tyciński i Bartek Weber, Mikołaja Trzaskę wraz z Maciem Morettim i Raphaelem Rogińskim jako Shofar, Michał Górczyński ze swoim performatywnym wykładem Partytury Codziennościoraz w trio Michał Górczyński / Piotr Zabrocki / Michał „Bunio” Skrok z projektem Hymny, wrocławski duet Artur Majewski / Kuba Suchar czyli Mikrokolektyw, spektakl założyciela gdańskiego Teatru Dada von Bzdulow Leszka Bzdyla oraz członka zespołu Teatru Cinema z Jeleniej Góry – Jana Kochanowskiego, pt. Baśnie z mchu i liszajawg. opowiadania Italo Calvino i innych.

Część wydarzeń zostanie przygotowana i dostosowana przez artystów specjalnie na potrzeby tego festiwalu i wyjątkowego miejsca, jakim jest Sokołowsko. Projekty takie jak SzaZa + Pracownia Fizyczna, veNN Circles czy Baśnie z mchu i liszaja, prowadzić będą dialog z ideą festiwalu, przestrzenią do działań twórczych, zagadnieniem interdyscyplinarności i dźwięku oraz z innymi twórcami.

Oprócz wydarzeń artystycznych w ramach festiwalu odbędzie się prezentacja polskich niezależnych wytwórni fonograficznych, zarówno poprzez sprzedaż płyt, jak i w formie paneli dyskusyjnych i wykładów, na których pojawią się przedstawiciele m.in. Kilogram Records, Lado ABC, Milk Music, Fortune, Multikulti oraz dziennikarze muzyczni. Goście festiwalu będą mogli zaopatrzyć się w asortyment polskich niezależnych wytwórni fonograficznych w Sklepie Festiwalowym, gdzie oprócz płyt i gadżetów będzie można kupić również m.in. torby festiwalowe i upominki.

Festiwal Sanatorium Dźwięku to interdyscyplinarne wydarzenie, łączące w sobie formułę festiwalu muzyki niezależnej, sceny projektów interdyscyplinarnych, panelu dyskusyjnego oraz prezentacji niezależnych wytwórni muzycznych. Przez 3 dni festiwalu publiczność weźmie udział w ponad 16 wydarzeniach, które zaprezentowane zostaną na scenie outdoorowej Skarpa oraz w Kinoteatrze „Zdrowie”. Celem podejmowanych przez artystów działań jest przełamywanie schematów percepcji i odbioru ukształtowanych przez tradycję form oraz zależności determinujących kontekst kulturowy sztuki. Festiwal Sanatorium Dźwięku to wyjątkowe święto muzyki, gdzie w niezwykłej atmosferze, w jednym miejscu spotykają się muzycy, aktorzy, tancerze, filmowcy, dziennikarze, przedstawiciele niezależnych wytwórni fonograficznych oraz publiczność – wszyscy zgromadzeni wokół dźwięku, będącego wspólnym mianownikiem działań twórczych.

Program Festiwalu – na stronie: www.sanatoriumdzwieku.pl

LETNIA FILHARMONIA aukso w Pieninach

XV LETNIA FILHARMONIA aukso – Pieniny 2014Pierwsza południowa odsłona XVLETNIIEJ FILHARMONII aukso odbędzie się w Pieninach w dniach od 8 do 10 sierpnia 2014 roku.

LETNIA FILHARMONIA aukso to organizowany co roku festiwal o szerokim spektrum artystycznym i kulturowym, którego głównym atutem jest wysoki poziom muzyczny związany z rozwojem jednej z najlepszych orkiestr kameralnych w Polsce – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. Już od czternastu lat (do roku 2009 we współpracy z Domem Pracy Twórczej w Wigrach) Festiwal daje niezwykle rzadką w Polsce północno-wschodniej okazję usłyszenia najwybitniejszych muzyków. W 2014 roku po raz pierwszy odbędzie się południowa odsłona wydarzenia.

Rozpocznie ją koncert 8 sierpniao godz. 20.00 w niecodziennej przestrzeni Hali Maszyn Zespołu Elektrowni Wodnych NIEDZICA. Równie oryginalnie zapowiada się program tego wieczoru. Wypełni go muzyka etniczna w autorskiej, nieco jazzowej aranżacji muzyków zespołu VOŁOSI, którym towarzyszyć będzie orkiestra AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. Formacja VOŁOSI w 2010 roku odniosła ogromny sukces na Festiwalu "Nowa Tradycja" w Warszawie, a w 2011 zdobyła Grand Prix dla najlepszego utworu world music w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU. Zespół czerpie inspirację z ludowej tradycji muzycznej Karpat, gra w sposób żywiołowy, łącząc oryginalne i odległe od wszelkich banałów aranżacje z klasycznym kunsztem wykonawczym.

Przez dwa następne dni festiwalowe (9 i 10 sierpnia) wydarzenia odbywać się będą w Dworku Gościnnym w Szczawnicy. Pierwsze z nich – to koncert kameralny Marcina Zdunika i Aleksandry Świgut (9 sierpniao godz. 16.00). W programie znajdzie się impresjonistyczna muzyka Claude’a Debussego i Maurycego Ravela na wiolonczelę i fortepian, a także słynny utwór Pulcinella Igora Strawińskiego. Po recitalu – o godz. 18.00 odbędzie się niezwykłe spotkanie z Lady Camillą Panufnik, wdową po Andrzeju Panufniku – arcyważnym kompozytorze polskim, którego setną rocznicę urodzinobchodzimy w tym roku. W czasie reżimu komunistycznego konsekwentnie i surowo pomijany w planach repertuarowych przez wszystkie instytucje państwowe, po wielu latach spędzonych na emigracji w Wielkiej Brytanii, Andrzej Panufnik w dowód uznania jego zasług dla kultury i sztuki otrzymał od angielskiej królowej szlachecki tytuł Sir. Spotkanie poprowadzi Lech Dzierżanowski, a wydarzeniu będzie towarzyszyć promocja książki Autobiografia(wyd. „Marginesy”) autorstwa samego kompozytora. Finałowy koncert orkiestrowy(10 sierpniao godz. 18.00) wypełni już klasyczny program z udziałem orkiestry AUKSO, która na Dużej scenie Dworku Gościnnego towarzyszyć będzie dwóm skrzypkom – trzynastoletniemu Antoniemu Ingielewiczowioraz czołowemu instrumentaliście średniego pokolenia - Januszowi Wawrowskiemu. Podczas tego wieczoru będzie można wysłuchać Suity staropolskiej Panufnika– utworu mocno archaizującego, cytującego m.in. muzykę zapisaną w szesnasto- i siedemnastowiecznych polskich tabulaturach. Dopełnieniem wątku repertuarowego dedykowanego wielkiemu kompozytorowi będzie z pewnością wykonanie Koncertu skrzypcowego Panufnikaprzez Janusza Wawrowskiego. Jego młodszy kolega natomiast wykona z AUKSO Koncert G-dur KV 216 W. A. Mozarta (który to Mozart miał niewiele więcej lat w chwili, kiedy pisał ów utwór…). Z pewnością na wyjątkowo uroczysty charakter zamknięcia Festiwalu wpłynie obecność podczas koncertu Lady Camilli Panufnik, która przybędzie do Szczawnicy specjalnie na wyłączne zaproszenie organizatorów „LETNIEJ FILHARMONII aukso”.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program koncertów

Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

48. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.Dziewięć koncertów pełnych najbardziej znanych przebojów muzyki operowej, operetkowej i musicalowej w wykonaniu artystów znanych ze scen krajowych i zagranicznych, Klub Festiwalowy czyli spotkania z gwiazdami, koncerty w kościołach, projekcje multimedialne oraz warsztaty operowe prowadzone przez Małgorzatę Walewską – to atrakcje rozpoczynającego się 9 sierpnia 2014 roku 48.Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.

Przez osiem dni, na festiwalowej estradzie wystąpią podziwiani od lat ulubieńcy publiczności Krystyna Tyburowska, Bożena Zawiślak-Dolny oraz Jan Wilga. Obok artystów związanych z Operą Krakowską: Katarzyny Oleś-Blacha, Iwony Sochy oraz Tomasza Kuka, Michała Kutnika, Adama Sobierajskiego i Adama Zdunikowskiego zobaczymy i usłyszymy także Małgorzatę Walewską, Wiolettę Chodowicz, Ewę Vesin, Mariusza Godlewskiego i Pavlo Tolstoya. Zaśpiewa także Jacek Wójcicki, mistrz piosenki, który tym razem zaprezentuje polskie szlagiery międzywojnia. Koncerty zapowiadają się bardzo różnorodnie, ale łączy je główna myśl festiwalu: „umiłowanie śpiewu”. Artystom będą towarzyszyły różne orkiestry: Zdrojowa pod dyrekcją Mieczysława Smydy (9 i 10 sierpnia), Młoda Filharmonia pod dyrekcją Tomasza Chmiela (10 sierpnia), Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego (12 sierpnia), Salonowa Orkiestra Camerata pod kierunkiem Wiesława Murzańskiego (13 sierpnia) i Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka (15 i 16 sierpnia). Zaś 14 sierpnia w koncercie pt. Musicalovewystąpi Teatr Rampa, prezentując największe hity miłosne ze znanych musicali.

Głównym wydarzeniom festiwalu będą towarzyszyły koncerty w kościołach, podczas których wystąpią m.in.: Iwona Socha, Bożena Zawiślak-Dolny, Michał Kutnik. Ciekawostką staną się zapewne „hejnały Kiepurowskie”, czyli codziennie o godz. 12, w muszli koncertowej zostanie wykonany jeden utwór z repertuaru Jana Kiepury. Koncerty festiwalowe będą się odbywały przede wszystkim w Domu Festiwalowym, ale także na deptaku w muszli koncertowej i w budynku Patria, czyli willi hotelowej wybudowanej przez Jana Kiepurę.

Tegoroczna edycja przygotowywana jest przez Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, Gminę Krynica-Zdrój oraz Operę Krakowską, odpowiadającą po raz pierwszy w historii tej imprezy za jej program.

Szczegółowy program Festiwalu – na stronie: www.festiwalkiepury.pl

Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju

69. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-ZdrojuRecital włoskiego pianisty Antonia Pompa-Baldiego zainaugurował w piątek, 1 sierpnia 2014 roku69. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. Tegoroczna edycja jest kolejną okazją do poznania artystów, których sztuka pianistyczna jest uznana i podziwiana przez publiczność najbardziej prestiżowych sal koncertowych. Festiwal potrwa do 9 sierpnia 2014 roku.

Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dworku Chopina w Dusznikach Zdroju to najstarszy nieprzerwanie działający festiwal pianistyczny na świecie, a także najstarszy polski festiwal muzyczny. Od kilku pokoleń spotykają się tu światowej klasy artyści oraz wielbiciele muzyki Fryderyka Chopina i pianistyki. Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny Festiwalu, w tym roku ponownie zaprosił do Dusznik utalentowanych pianistów z całego świata. W Dworku Chopina wystąpią po raz pierwszy Ludmil Angelov, Mateusz Borowiak, David Kadouch, Adam Wodnicki i Marc-André Hamelin, a także dwie znakomite przedstawicielki wiolinistyki – triumfatorka Konkursu im. P. Czajkowskiego Japonka Mayuko Kamiooraz koreańska skrzypaczka Soo Ben Lee.

Wydarzeniom festiwalowym towarzyszą kursy mistrzowskieprowadzone przez wybitnych pedagogów - w tym roku przez prof. B. Petrushanskiegoi prof. R. Yassa.

Szczegółowy program – na stronie: www.chopin.festival.pl