Polmic - FB

Articles

Zmarł Bohdan Pociej

Bohdan PociejW czwartek, 3 marca 2011 roku zmarł wybitny krytyk muzyczny, muzykolog, autor książek o muzyce i redaktor – Bohdan Pociej. Miał 78 lat.

Bohdan Pociej studiował na Uniwersytecie Warszawskim – początkowo polonistykę, a potem muzykologię. Tytuł magistra otrzymał w 1959 roku na podstawie pracy o twórczości François Couperina. Jeszcze w czasie studiów zadebiutował jako publicysta – w "Przeglądzie Kulturalnym”, a także jako krytyk muzyczny na łamach "Ruchu Muzycznego" (w 1959 został członkiem jego redakcji, w której pracował aż do przejścia na emeryturę w 1994 roku). Jego teksty regularnie ukazywały się w takich pismach, jak "Tygodnik Powszechny", "Nowe Książki", "Więź", "Znak" i "Twórczość". Współpracował również z Polskim Radiem, gdzie prowadził kilkanaście cyklicznych audycji, m.in. "Dzieje muzyki w dźwięku", "Bach – sztuka fugi", "Rozważania o formie w epoce baroku", "Duch polifonii średniowiecznej" czy "Muzyka w sferze myśli". Od 1963 był członkiem Związku Kompozytorów Polskich, a 1994 - Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Pozostawił po sobie kilkaset artykułów, esejów i książek. Jedną z ostatnich publikacji poświęcił zmarłemu w 2010 roku Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu - Bycie w muzyce. Próba opisania twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego (Katowice 2005).