polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
130. lat Akademii Muzycznej w Krakowie
25 lutego 2018, Kraków
Muzyczne dedykacje – kiedy głos bywa inspiracją
28 lutego 2018, Warszawa
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz

Articles

Album Minkowski - Lezhneva - Sinfonia Varsovia numerem 1 na liście bestsellerów we Francji

Minkowski - Lezhneva - Sinfonia VarsoviaJak podało Universal Music Polska, debiutancki album Julii Lezhnevej – jednej z najwybitniejszych śpiewaczek młodego pokolenia – z towarzyszeniem Orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Marca Minkowskiego znalazł się na pierwszym miejscu listy bestsellerów muzyki klasycznej we Francji. Album zebrał znakomite recenzje we francuskiej prasie m.in.: "Le Figaro", "Le Monde" i "Diapason".

Dziennik "Le Figaro" nazwał Julię Lezhnevą „Nową Callas”. Ta 21-letnia rosyjska sopranistka, mimo swojego młodego wieku, zdążyła zdobyd ogromne uznanie światowej publiczności i jurorów prestiżowych konkursów wokalnych (ma na swoim koncie zwycięstwa w konkursach Eleny Obraztsovej, a także w Helsinkach i Paryżu, w których jury zasiadały takie artystki, jak Teresa Berganza, Christa Ludwig czy Eva Marton). Jej możliwości wokalne: barwa, głosu, technika i dojrzałośd zachwyciły światową krytykę i stawiają ją na równi z największymi sławami wokalistyki.
Płyta ta ma szczególne znaczenie także dla warszawskiej orkiestry – jest to bowiem pierwsze wspólne nagranie Orkiestry Sinfonia Varsovia z Markiem Minkowskim, który od 2008 roku pełni funkcję dyrektora muzycznego zespołu.
Pierwszy solowy krążek śpiewaczki został poświęcony twórczości operowej Gioacchino Rossiniego, a znalazły się na nim kompozycje z takich oper, jak: Dziewica z jeziora, Wilhelm Tell, Semiramida, Otello, Kopciuszek i Oblężenie Koryntu. Nie jest to pierwsza współpraca artystki z francuskim dyrygentem – w 2008 roku wzięła udział w nagraniu Mszy h-moll BWV 232 Jana Sebastiana Bacha, nagranej wraz z Les Musiciens du Louvre-Grenoble – zespołem założonym przez Minkowskiego w 1982 roku, specjalizującym się w wykonawstwie muzyki barokowej.
Album ukazuje się nakładem francuskiej firmy Naïve Classique.

Premiera płyty w Polsce - 6 maja 2011 roku.