Polmic - FB

Artykuły

Krakowskie Misteria Paschalia

Misteria Paschalia8. Festiwal „Misteria Paschalia” odbędzie się w Krakowie w dniach 18-25 kwietnia 2011 roku.

Festiwal przechodzi w tym roku transformację i będzie realizowany w trzech odsłonach. Oprócz cenionych przez publiczność koncertów mistrzów wykonawstwa historycznego (część Mainstream), przygotowano także dwa nowe projekty. W ramach części Trance – Adrian Utley z Portishead i Will Gregory z Goldfrapp zaprezentują poruszającą muzykę do niemego filmu Męczeństwo Joanny d’Arc, a w części Debuts - muzycy z Bazylei, tworzący formację La Morra, przedstawią przygotowany specjalnie na Festiwal program Lacrime di Leo – sekretna muzyka papieża Leona X.

Mainstream to główny nurt festiwalu, związany z prezentacją mistrzów wykonawstwa historycznego. - Od tej edycji, rokrocznie, w Krakowie prezentowanych będzie siedem projektów przygotowanych specjalnie dla nas przez dyrygentów i zespoły mające statut „światowych gwiazd” – opowiada Filip Berkowicz, Dyrektor Artystyczny Festiwalu. W tym roku obok takich artystów, jak: Marc Minkowski (Les Musiciens du Louvre-Grenoble), Fabio Biondi (Europa Galante), Ottavio Dantone (Accademia Bizantina), Jordi Savall (Hespèrion XXI, La Capella Reial de Catalunya) i Christina Pluhar (L’Arpeggiata), po raz pierwszy na festiwalu pojawi się Emmanuelle Haïm ze swoim fenomenalnym zespołem Le Concert d’Astrée oraz Christophe Rousset ze zjawiskową formacją Les Talens Lyriques.
Misteria Paschalia były dotychczas wyłącznie „gwiazdorskim” festiwalem. Na scenie gościli bowiem tylko wybitni artyści o ugruntowanej pozycji na świecie. - Nie można jednak nie zauważać nowych formacji i zjawisk, kreowanych przez ludzi niezwiązanych na co dzień z dużymi koncernami płytowymi i potężnym PR-em. Dlatego też Misteria Paschalia, tworząc program Debuts, otwierają się na młode zespoły – wschodzące gwiazdy wykonawstwa historycznego – zapowiada Filip Berkowicz. I dodaje: - Być może obecność na krakowskim festiwalu, pojawienie się w towarzystwie utytułowanych mistrzów, pomoże im w karierze? Jako pierwszych zaprosiliśmy muzyków z Bazylei tworzących formację La Morra. Artyści przedstawią przygotowany specjalnie na festiwal program: Lacrime di Leo – sekretna muzyka papieża Leona X. Koncert odbędzie się w Kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce.
Spektakularną inauguracją nowej odsłony festiwalu – Trance – będzie koncert, zaplanowany w Wielką Sobotę w Operze Krakowskiej. Adrian Utley z Portishead i Will Gregory z Goldfrapp połączyli po raz kolejny siły i napisali poruszającą muzykę do niemego filmu Męczeństwo Joanny d’Arc z 1928 roku, który znalazł się na tzw. „liście watykańskiej” – indeksie obrazów o szczególnych wartościach religijnych. Artyści przyjeżdżają do Krakowa, wraz z zespołem muzyków pod batutą Charlesa Hazlewooda. – Trance będzie miejscem, w którym muzycy rozrywkowi sięgać będą po tematykę pasyjną, tradycyjne formy i dawne instrumentarium. Pomysł już się spodobał. Rozmowy o kolejnych edycjach trwają. Czy przyjedzie Sting z elżbietańskimi pieśniami Dowlanda? Nie. Będzie znacznie lepiej – mówi Filip Berkowicz.

ZOBACZ: program Festiwalu