Polmic - FB

from the world

Prawykonanie opery komicznej Dariusza Przybylskiego w Austrii

Dwie myszy i kot - operetka Dariusza PrzybylskiegoDnia 30 lipca 2011 roku podczas Letniego Festiwalu Operetkowego im. Franciszka Lehára w Bad Ischl (Austria) odbędzie się prawykonanie komicznej opery kameralnej Dwie myszy i kot Dariusza Przybylskiego.

Podczas wieczoru zaprezentowane zostaną 4 jednoaktówki młodych kompozytorów z Polski, Niemiec, Austrii i Słowenii, przygotowane w ramach międzynarodowego projektu JUMUM Jungend und Musik und Museum (Młodzież i Muzyka i Muzeum), którego głównym przesłaniem jest przybliżenie młodym melomanom operetki jako formy muzycznej i jej znaczenia historycznego. Ze strony Polski do współpracy został zaproszony Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury. W prawykonaniu polskiej opery wezmą udział: Joanna Jakubas, Alexander Pinderak i Wojciech Gierlach oraz Orkiestra Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury pod dyrygekcją Jiří Petrdlíka.

Dwie myszy i kot to miniatura operetkowa. Zwierzęce postacie to w istocie my sami, poszukujący swojego miejsca na świecie, miłości i bezpieczeństwa. Świat myszy wydaje się uporządkowany, mieszkają wraz z ludźmi, czują się szczęśliwe, odnalazły dom. Ten pozorny ład burzy nagłe pojawienie się nowego lokatora - kota. W oczach myszy, kot jawi się jako bestia, odwieczny nieprzyjaciel, siła która chce je pozbawić domu, a nawet życia. Świat myszy rozsypuje się jak domek z kart, to co dotąd było ciepłym, miłym domem, zmienia się w pułapkę bez wyjścia. Czy konfrontacja myszy i kota zakończy się tragicznie, czy może poszczególni bohaterowie są w stanie przezwyciężyć własne instynkty i świadomie pokierować swoim życiem...
Spektakl będzie można obejrzeć również w Polsce, w nowym sezonie teatralnym Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury.

Letni Festiwal Operetkowy im. Franciszka Lehára
w austriackim Bad Ischl odbywa się od 50 lat. Organizatorzy imprezy kontynuują w ten sposób kulturalne tradycje miasta z czasów Cesarstwa Austrowęgierskiego. Za panowania Franciszka Józefa, w jego letniej rezydencji Kaiservilla, spotykali się artyści i intelektualiści z całej monarchii, aby zaplanować kolejny wiedeński sezon teatralny. Wśród wielu znanych kompozytorów i librecistów operetkowych częstym gościem był Franciszek Lehár.
W tym roku, w ramach Festiwalu realizowany będzie międzynarodowy projekt JUMUM Jungend und Musik und Museum (Młodzież i Muzyka i Muzeum). Głównym przesłaniem tego przedsięwzięcia jest przybliżenie młodym melomanom operetki jako formy muzycznej i jej znaczenia historycznego. Taka promocja gatunku ma nie tylko wymiar edukacyjny, ale również ma umożliwić rozwój tej formy scenicznej w przyszłości. Historyczne Muzeum Miejskie Lehárvilla w Bad Ischl przygotowuje wystawę "Operetka". Do prezentacji tematu wykorzystane będą tradycyjne sposoby ekspozycji oraz nowoczesne, interaktywne. Zwiedzający będą musieli pokonać "10 poziomów" przedstawiających historię i procesy twórcze operetki. W projekt JUMUM zaangażowani są także młodzi kompozytorzy z Austrii, Słowenii, Niemiec i Polski, którzy na Festiwalu Franciszka Lehára zaprezentują swoje opery kameralne.

Dwie myszy i kot komiczna opera kameralna w 1 akcie (2010)
muzyka - Dariusz Przybylski
libretto - Łukasz Szwed
reżyseria - Włodzimierz Izban
choreografia i ruch sceniczny - Zofia Rudnicka
scenografia - Marek Chowaniec
kostiumy - Weronika Karwowska

Obsada:
Myszy: Joanna Jakubas - sopran, Alexander Pinderak - tenor
Kot: Wojciech Gierlach - baryton
Orkiestra Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury
dyrygent - Jiří Petrdlík

Bad Ischl, Lehar Theater - 30, 31 lipca 2011