Polmic - FB

Artykuły

Mała Warszawska Jesień czyli pierwszy festiwal muzyki współczesnej dla dzieci

Mała Warszawska Jesień 2011- Mamo! Słyszysz ten koncert ?
- Jaki znów koncert?

- Jak to jaki? Ten na tramwaj i wróble...

Dzieci słyszą więcej niż my - dorośli. Ba, dla dzieci jest również muzyka współczesna! Organizatorzy 54. Międzynarodowego Festiwal Muzyki Współczesnej ,,Warszawska Jesień'', nie mając co do tego wątpliwości, w tym roku zainicjowali nowy projekt -  "Małą Warszawską Jesień'' - pierwszy festiwal muzyki współczesnej przygotowany z myślą o młodszych odbiorcach. Zamiarem jego twórców jest oswojenie młodych słuchaczy z intrygującymi dźwiękami, zachęcenie ich i rodziców do uczestniczenia w różnego rodzaju wydarzeniach muzycznych (koncertach, warsztatach), dostosowanych do możliwości percepcyjnych dziecka. - Chcemy uczyć słuchania, nawet tych utworów, które rodzice uważają za trudne, a które tak naprawdę są tylko "nieoswojone''.

W ofercie ,,Małej Warszawskiej Jesieni'' zawsze znajdą się interaktywne instalacje i muzyczne przestrzenie dające dzieciom radość zabawy i tworzenia. Inauguracja „Małej Warszawskiej Jesieni” zbiegnie się z rozpoczęciem 54. edycji głównego festiwalu „Warszawska Jesień” - 16 września, interaktywną instalacją dźwiękową dla dzieci zatytułowaną Melodeusz (autor - Patryk Zakrocki). Instalacja dostępna będzie do 25 września (w godz. 9:00-18:00) w Starej Kordegardzie na terenie Łazienek Królewskich. Realizowana jest we współpracy z Ośrodkiem Edukacji Muzealnej Muzeum Łazienki Królewskie. Pozostałe wydarzenia zaplanowane zostały na weekend: w sobotę, 17 września (o godz. 11.00 i 16.00) w Skwerze przy Krakowskim Przedmieściu odbędzie się koncert Dominobajki - do samodzielnego, lub raczej grupowego komponowania z bajkowych elementów muzycznych (autor - Jarosław Siwiński). Tego dnia również ,, wstęp'' do niedzielnego koncertu - czytanie Przygód Sindbada Żeglarza Bolesława Leśmiana oraz warsztaty plastyczne w księgarni-kawiarni Tarabuk, na Powiślu (godz. 13.30). Na niedzielę, 18 września (o godz. 11.00 i 16.00), w Studio Tęcza na Żoliborzu, organizatorzy zapraszają na słuchowisko z wspomnianą nastrojową operą Przygody Sindbada Żeglarza oraz na S. A. N. D. czyli muzyczną wędrówkę po poprzemysłowych zakamarkach, gdzie ukryte będą dźwięki i muzycy. Tę wyprawę planuje Michał Moc - znakomity kompozytor i akordeonista młodego pokolenia, który skomponuje dla dzieci 4 krótkie utwory na wiolonczele i instrumenty perkusyjne, a sam będzie animatorem - przewodnikiem. W sobotę 24 września o godz. 17.30, w Królikarni (oddziale Muzeum Narodowego) odbędzie się koncert z elementami interakcji z publicznością, zamykający "Małą Warszawską Jesień". W jego ramach wystąpią uczniowie z wybranych szkół z czterema utworami współczesnych kompozytorów, przygotowanymi z nauczycielami muzyki, granymi na prostych, dziecięcych instrumentach, głównie perkusyjnych. Koncert będzie wynikiem warsztatów, przeprowadzonych przez grupę musikFabrik (z nauczycielami), w oparciu o przygotowane przez zespół kompendium nowej muzyki SpielBar. Podstawową ideą SpielBar jest udostępnienie, w odpowiednim opracowaniu, wybranych utworów muzyki współczesnej, które - wedle przekonania kolońskich muzyków - mogą wykonać dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe nie znające nut i nie grające na co dzień na instrumentach.

„Mała Warszawska Jesień” przygotowywana jest z myślą o odbiorcach w wieku 5 -12 lat, ale – jak podkreślają jej organizatorzy - również młodsze dzieci z pewnością będą czerpały dużo przyjemności z festiwalowych wydarzeń.

ZOBACZ: program Festiwalu „Mała Warszawska Jesień” – plik pdf

PRZECZYTAJ: przewodnik po „Małej Warszawskiej Jesieni” – plik pdf