polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
Tadeusz Paciorkiewicz: w 20. rocznicę śmierci
19 marca 2018, Warszawa
Prapremiera Symfonii Mariana Borkowskiego
21 marca 2018, Warszawa
IV Małopolska Akademia Talentów
1–8 lipca 2018, Łącko
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz

archiwum

„Król Roger” Karola Szymanowskiego w Santa Fe Opera

Król Roger Karola Szymanowskiego w Santa Fe Opera W sobotę, 21 lipca 2012 roku na scenie Opery Santa Fe odbędzie się premiera Króla Rogera Karola Szymanowskiego w reżyserii Stephena Wadswortha, jednego z najbardziej uznanych współczesnych reżyserów operowych.

Kolejne przedstawienia odbędą się 21, 25 lipca (godz. 20:30) oraz 3, 9 i 14 sierpnia (godz. 20:00). Partię tytułową zaśpiewa znakomity polski baryton Mariusz Kwiecień – będzie to jego pierwszy występ w tej roli w Stanach Zjednoczonych. Słynny śpiewak występował już w roli Rogera na scenach operowych w Paryżu i Madrycie. Produkcja Króla Rogera w Santa Fe Opera możliwa jest dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza i Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

W roli Pasterza, którego przybycie burzy ustalony porządek w królestwie, wystąpi amerykański tenor William Burden. Śpiewak ten - wychowanek programu Opery w Santa Fe dla młodych wokalistów i ulubieniec lokalnej publiczności - występował w wielu prestiżowych produkcjach operowych m.in. w Seattle Opera i San Francisco Opera. Jako królową Roksanę będzie można oglądać Erin Morley, znaną ze wspaniałego występu w roli Królowej Nocy w Czarodziejskim flecie Mozarta, wystawionym w Santa Fe w 2009 roku. W tym sezonie Morley wystąpiła w trzech rolach w cyklu Pierścień Nibelunga w reżyserii Roberta Lepage’a w Metropolitan Opera. Orkiestrę poprowadzi Evan Rogister, młody amerykański dyrygent znany na europejskiej scenie operowej, a debiutujący w operze w Santa Fe. Całość reżyseruje Stephen Wadsworth, który znany jest m.in. z takich produkcji jak Borys Godunov, Rodelinda i Ifigenia w Taurydzie dla Metropolitan Opera oraz Amelia i cykl Pierścień Nibelunga dla Seattle Opera.

Po wielu wybitnych wystawieniach Króla Rogera w Europie w ostatnich latach (St. Petersburg, Paryż, Madryt, Bregenz) opera ta zagości na prestiżowej scenie Santa Fe. Król Roger był wielokrotnie prezentowany na różnych scenach w Stanach Zjednoczonych, amerykańska premiera odbyła się w Long Beach Opera w 1988, a w 2008 produkcja w reżyserii Lecha Majewskiego zagościła w Bard College podczas festiwalu SummerScape. Jerzy Onuch, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku ma nadzieję, że ta prestiżowa produkcja w Santa Fe, przyczyni się do wprowadzenia Króla Rogera na stałe do repertuaru amerykańskich scen operowych.

W listopadzie ubiegłego roku, Mariusz Kwiecień znalazł się na pierwszych stronach gazet i zdobył rzesze nowych fanów po wspaniałym wystepie w roli Don Giovaniego w Metropolitan Opera. Spektakl był transmitowany ze sceny nowojorskiej na cały świat jako część cyklu MET Live w HD. Kwiecień, znany także jako popularyzator twórczości swego rodaka Karola Szymanowskiego, jest jednym z czołowych interpretatorów roli Króla Rogera w operze uznawanej przez wielu za arcydzieło kompozytora.
- Moim zdaniem Król Roger to najlepsza polska opera jaką kiedykolwiek napisano” - mówi Kwiecień. - Tym bardzo jestem ciekaw, co nasz wspaniały reżyser Stephen Wadsworth zrobi z tą operą. W opinii polskiego śpiewaka kontrowersyjna tematyka dzieła Szymanowskiego stwarza pretekst dla przedstawienia romantycznego i politycznego konfliktu, a także wyzwań religijnych i filozoficznych. - To właśnie sprawia, że ta opera ma taką głębię i można ją przedstawić na wiele różnych sposobów - mówi Kwiecień.

Opera w Santa Fe słynie ze znanych w całych Stanach Zjednoczonych letnich festiwali operowych. Imponujący gmach opery położony jest na malowniczym płaskowyżu pomiędzy górami Sangre de Christo i Jemez, z którego miłośnicy opery mogą podziwiać zachody słońca przed spektaklem i rozgwieżdżone niebo po jego zakończeniu.

Więcej informacji – na stronie: www.santafeopera.org