Polmic - FB

Artykuły

Niech żyje bal!

Niech żyje bal!Od niepamiętnych czasów po rozpoczęciu nowego roku następuje okres radosnego i hucznego świętowania, tzw. czas karnawału. Nazwa „karnawał” jest przedmiotem sporu językoznawców już od wielu dziesięcioleci , ale jakby nie spojrzeć, czy na źródłosłów łaciński czy włoski, wskazuje on na bogactwo zabawy i uciechę, jako na główne zainteresowania ludzi w dniach zimowego mięsopustu. Styczniowe dni wszystkim nam kojarzą się więc z wesołą, beztroską zabawą, z tańcem i muzyką, z okresem relaksu i odrodzenia energii witalnej, często nadszarpniętej przez solidne wschodnioeuropejskie zimy. Wkraczamy więc w ten specyficzny okres z muzyką XIX wieku, a koncerty nasze przedstawią zarówno wesołe pozycje karnawałowe, jak i muzyczną zadumę nad przemijalnością życia. Gdyż ten, kto nie ucieka przed trudnymi tematami, kto podejmuje wyzwanie przemyślenia owych kwestii, często lepiej docenia wartość radości i zabawy.

Taką właśnie pozycją, wnoszącą nieco cienia w beztroski nastrój zabawy, jest Epizod na maskaradzie Mieczysława Karłowicza. Ten wyśmienity, przedwcześnie zmarły mistrz polskiego późnego romantyzmu, pozostawił po sobie szereg wspaniałych utworów orkiestrowych, będących świadectwem zarazem wielkiego kunsztu jak i głębokiego uduchowienia. Na szczęście spotkania na balu karnawałowym rzadko prowadzą do zerwania zakochanej pary, zdecydowanie częściej są beztroskie i pozostawiają po sobie pogodne wspomnienia o wspaniałej zabawie, lub komicznych przygodach. I o tym będzie mowa we wprowadzeniu do kolejnego punktu programu, którym będą kuplety jednej z bohaterek operetki Zemsta nietoperza, pokojówki Adeli, która zjawiła się na wspaniałym balu w sukni wielkiej damy. Twórcą tej bijącej do dziś rekordy popularności operetki jest Johann Strauss, drugi z całej dynastii wiedeńskich kompozytorów, zwany też „Królem Walca”. Nie do pomyślenia niegdyś byłby bal bez Straussowskich walców, a i w krakowskim koncercie też takiego walca nie może zabraknąć. Przedstawiony więc zostanie jeden z najpopularniejszych walców Straussa, Odgłosy wiosny, w stosunkowo rzadko wykonywanej wersji na głos z orkiestrą. W partii koloraturowej usłyszymy - podobnie jak w zabawnych kupletach - znakomitą sopranistkę, Joannę Trafas. Koncertowy walc poprzedzi uwertura koncertowa Antonina Dvoraka, zatytułowana – rzecz jasna - Karnawał.

Zgodnie z tytułem koncertów w czwartek 10 stycznia 2013 roku i w piatek 11 stycznia 2013 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Krakowskiej w towarzyszących im programach znajdziemy m.in., zabawnie dziś brzmiące, wskazówki sprzed 100 lat, wg których ówczesna młodzież miała się do tak znaczącego wydarzenia jak bal, właściwie przygotować, a następnie odpowiednio zachowywać. W pierwszych w tym roku koncertach dla młodzieży Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi utalentowana dyrygentka młodego pokolenia, Patrycja Pieczara.