Polmic - FB

archiwum

Paweł Szymański zaprasza

Paweł SzymańskiKoncert Paweł Szymański zaprasza” odbędzie się we wtorek, 19 lutego 2013 roku o godz. 19.00 w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wystąpią: Agata Zubel - sopran, Maciej Grzybowski – fortepian oraz Kameraliści Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Rafała Janiaka, kierownika artystycznego projektu.

Wieczór rozpocznie utwór wybitnego kompozytora austriackiego Rolanda Freisitzera - Songlines. Artysta studiował między innymi u Alfreda Schnittkego i Edisona Denisowa w Moskwie. W Rosji w 90. latach ubiegłego wieku był aktywny jako dyrygent. Obecnie prowadzi w Wiedniu Ensemble Reconsil.

Kolejne trzy cykle pieśni, które znalazły się w programie koncertu, oparte są na tekstach austriackiego poety Georga Trakla, zmarłego przedwcześnie w Krakowie w 1914 roku w wieku 27 lat. Georg Trakl - poeta tragiczny, wieszcz upadku imperium, w którym wzrastał i którego końca nie dożył (umierając na skutek - zapewne samobójczego - przedawkowania kokainy w krakowskim szpitalu, w depresji, pośród okropieństw początku I wojny światowej) został zaliczony do "ikon" literatury początku wieku XX i jej czołowego w tym czasie nurtu - ekspresjonizmu. – czytamy w eseju Piotra Maculewicza. – Znalazł on silne odbicie także w muzyce, a jej mottem stały się słowa Schönberga: „Sztuka jest krzykiem udręki tych, którzy przeżywają w sobie los rodzaju ludzkiego". Poezja Trakla stała się źródłem inspiracji dla kompozytorów, a do pierwszych autorów jej genialnych i adekwatnych umuzycznień należał Anton Webern (Sechs Lieder op. 14). Również twórcy II połowy stulecia powracali do tych przejmujących wierszy. W programie koncertu zabrzmią one także w muzyce dwóch bliskich pokoleniowo twórców: Pawła Szymańskiego (Drei Lieder nach Trakl) oraz zmarłego w roku 1986 - dokładnie w wieku, jakiego dożył Trakl - duńskiego kompozytora Matthiasa Ronnefelda (Fünf Lieder nach Trakl op. 4).

Usłyszymy również Psychodramen II Adama Falkiewicza – kompozytora zmarłego w tym samym wieku co poeta, oraz Equilibre Romana Haubenstocka-Ramatiego – polskiego twórcy, związanego jednak przez większość swego życia z Wiedniem.

Dzień później, 20 lutego 2013 roku organizatorzy zapraszają na spotkanie z kompozytorem i dyrygentem Rolandem Freisitzerem, które odbędzie się o godz. 17.30 w Austriackim Forum Kultury w Warszawie (ul. Próżna 8). Prowadzenie: Krzysztof Kwiatkowski, tłumaczenie na język polski: Sławomir Wojciechowski. Wstęp wolny.

Roland FreisitzerRoland Freisitzer (na zdjęciu) urodził się w 1973 roku w Wiedniu. Studiował w Moskwie u Alfreda Schnittke i Edisona Denisowa, jak również w Baku u Faradja Karaeva. W latach 1994 – 1999 był głównym dyrygentem i dyrektorem artystycznym Orkiestry Moskiewskiej, której był też założycielem. Jest współzałożycielem (z Thomasem Heinischem i Alexandrem Wagendristlem) i dyrygentem “ensemble reconsil”. Jego utwory były wykonane przez takie zespoły i takich muzyków, jak m.in. Ensemble Die Reihe, ensemble reconsil, GAGEEGO!, KammarensembleN, IXION Ensemble, Ensemble Kontrapunkte, Studio for New Music Moscow, Triple Tongue, Robert Aitken i Peter Keuschnig. W 2007 roku wydawnictwo płytowe ORF wydało album monograficzny kompozytora (ZeitTon Portrait CD 480). W 2009 roku artysta otrzymał austriackie stypendium państwowe dla kompozytorów umożliwiające mu pracę nad operą “O niemożliwości zamieszkiwania raju” (wg noweli A. P. Schlöglmeiera) oraz Nagrodę Republiki Austrii za utwór „Dies Irae”. W latach 2010/2011 otrzymał zamówienia kompozytorskie od Ensemble die Reihe, Studio New Music Moscow, Ensemble Kontrapunkte i Ensemble Modern.
www.rolandfreisitzer.com