polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
„Byłem tu, Fryderyk”
24 stycznia 1018, Warszawa
XI Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego
29 stycznia - 10 lutego 2018 , Warszawa
XV Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego
31 stycznia 2018 roku
Henryk Mikołaj Górecki III Symfonia „Symfonia Pieśni Żałosnych”
Premiera płyty
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz
„Sinfonia Varsovia Kameralnie” – nowy cykl koncertów w siedzibie Orkiestry
3 stycznia - 5 grudnia 2018, Warszawa
Arte dei Suonatori Masterclasses
12–18 lutego 2018, Radziejowice

Articles

LUTOSŁAWSKI in memoriam - nowa płyta Polskiego Radia

LUTOSŁAWSKI in memoriam (CD)Nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia 11 lutego 2013 roku ukazała się nowa płyta zatytułowana LUTOSŁAWSKI in memoriam.

Album zawiera 4 wybitne dzieła muzyki polskiej XX wieku. Otwiera go orkiestrowe, mroczne Adagietto z opery Raj utracony i awangardowe Stabat Mater na 3 chóry a cappella Krzysztofa Pendereckiego. Kulminację płyty stanowi Muzyka żałobna Witolda Lutosławskiego, skomponowana w 1958 roku, a będąca punktem zwrotnym w twórczości kompozytora, ze względu na zastosowaną stylistykę i nowy język muzyczny. Jak mówił sam kompozytor: „To, co wypracowałem w tym utworze, to raczej zespół sposobów, które pozwalają mi z jakimś sensem poruszać się w obrębie 12 tonów, oczywiście poza systemem tonalnym i poza dodekafonią.” Prawykonanie utworu odbyło się w 1958 roku w Katowicach – grała znakomita Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia - dzisiejszy NOSPR. Płytę zamyka przepiękne Stabat Mater Karola Szymanowskiego na głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę. To arcydzieło polskiej muzyki sakralnej stanowi niezwykłe połączenie elementów archaizujących (nawiązanie do polskiej muzyki dawnej), nastrojów ludowych i prostoty środków wyrazu. Sam Szymanowski twierdził, że ostatnia część utworu to najpiękniejsza muzyka jaką kiedykolwiek napisał.

Wykonawcami nagranych kompozycji – obok znakomitych zespołów (Chór Polskiego Radia w Krakowie, Chór Filharmonii w Krakowie oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach) są uznani soliści: Bożena Harasimowicz-Haas (sopran), Ewa Marciniec (alt) i Wojciech Drabowicz (baryton). Dyryguje sam Krzysztof Penderecki, który nie tylko odkrywa przed słuchaczem niuanse własnych kompozycji, ale z wielkim zrozumieniem i precyzją prowadzi słuchacza przez dzieła Lutosławskiego i Szymanowskiego.

Najnowsza płyta Polskiego Radia zachwyci nie tylko wymagających koneserów muzyki współczesnej, ale zainteresuje każdego miłośnika muzyki, wprowadzając go w fascynujący świat polskich mistrzów XX wieku.