Polmic - FB

Articles

Podróż do Włoch czyli "Wratislavia Cantans 2013"

Wratislavia Cantans 2013 48. MiędzynarodowyFestiwal „Wratislavia Cantans” odbędzie się w dniach 6-15 września 2013 roku pod hasłem Viaggio in Italia – Podróż do Włoch. To pierwsza edycja festiwalu przygotowywana pod dyrekcją artystyczną Giovanniego Antoniniego.

Wiele mówiąca nazwa - Podróż do Włoch - nawiązuje do wizerunku Italii sprzed wieków, kiedy kraj ten był kolebką muzyki i sztuki, a wizyta w nim była uznawana za obowiązek artystów i intelektualistów.

Festiwal zainauguruje koncert „Równoległe żywoty”, podczas którego usłyszymy serenatę Aci, Galatea e Polifemo Georga Friedricha Händla oraz kantatę Aus der Tiefenrufe ich, Herr, zudir Johanna Sebastiana Bacha. Będzie to znakomita okazja, by jednego wieczoru usłyszeć dwie kompozycje o wielkiej wartości, które zostały stworzone w podobnym czasie przez bardzo młodych twórców. W koncercie wraz z zaproszonymi solistami pod kierunkiem Antoniniego wezmą udział Il Giardino Armonico i Chór Filharmonii Wrocławskiej.

Kontynuacją artystycznej podróży będą muzyczne nieszpory – zabrzmią utwory Heinricha Schütza, a także Giovanniego Gabrielego, u którego Schütz studiował w Wenecji. Całość wykonają pod dyrekcją Petera Neumanna zespoły Kölner Kammerchori Collegium Cartusianum. Kolejnym przystankiem będzie oratorium La Betulia liberata Wolfganga Amadeusa Mozarta, twórcy ściśle związanego z Włochami, który tam właśnie odniósł swoje pierwsze wielkie sukcesy jako wykonawca i kompozytor. Koncert będzie okazją, by po raz pierwszy we Wrocławiu usłyszeć grającą na instrumentach historycznych orkiestrę B’Rock.

Kolejne wieczory to koncerty o charakterze kameralnym, które również rozwijają myśl przewodnią programu. Wirtuozka gry na harfie podwójnej Margret Köll wykona program złożony z wczesnobarokowych utworów kompozytorów włoskich i hiszpańskich, a Quartetto di Cremona przedstawi muzykę twórców włoskich trzech kolejnych stuleci. Z okazji dwusetnej rocznicy narodzin Verdiego zaprezentowany zostanie jego jedyny kwartet smyczkowy – utwór o wielkich walorach artystycznych, dziś rzadko wykonywany.

Muzykolog, kompozytor i enolog, Giovanni Bietti, doradca artystyczny Akademii Świętej Cecylii w Rzymie, zaprezentuje razem z sopranistką Gemmą Bertagnolli i barytonem Furiem Zanasim koncert „Kosztujemy z kielichów radości. Włochy wina i śpiewu”.

Inspirowana Italią muzyka Franza Schuberta i Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego będzie motywem przewodnim koncertu Wrocławskiej Orkiestry Barokowej i sopranistki Julii Lezhnevej, rodzącej się gwiazdy na firmamencie wokalnym. W programie znajdzie się też Exsultate, jubilate Mozarta skomponowane w 1773 roku w Mediolanie.

Zespół wokalny Vox Luminis zaproponuje nam Responsoria na Wielką Sobotę Gesualda da Venosy (którego czterechsetna rocznica śmierci przypada w trakcie Festiwalu) i Stabat Mater Domenica Scarlattiego. Usłyszymy wyrafinowane kompozycje odnoszące się do tematu męki Jezusa Chrystusa, bazujące na tekstach o wielkim ładunku emocjonalnym.

Zespół Spira Mirabilis wykona Pulcinellę („Balet ze śpiewem”) Igora Strawińskiego – osobistą podróż autora w głąb osiemnastowiecznej muzyki włoskiej. Próby do tego koncertu będą otwarte dla publiczności.

Ósmego września odbędzie się premiera utworu Wojciecha Ziemowita Zycha, kompozycji zamówionej przez Festiwal. Podstawą formalną dzieła jest idea rozmieszczenia wykonawców w różnych miejscach przestrzeni koncertowej, co jest inspirowane twórczością polichóralną Giovanniego Gabrielego komponowaną dla Bazyliki św. Marka w Wenecji.

Na koncercie finałowym pod batutą Eda Spanjaarda, który poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej i The SwingleSingers, usłyszymy Sinfonię na osiem głosów i orkiestrę Luciana Berio oraz Folktales na wiolonczelę i orkiestrę Giovanniego Sollimy, kompozytora i wirtuoza, którego zainteresowania obejmują obszar od muzyki rockowej i etnicznej po klasyczną.

Niezwykle przyjemnym wydarzeniem wybiegającym nieco poza główny motyw Festiwalu będzie koncert Le Mystère des Voix Bulgares, zespołu o niepowtarzalnej barwie i stylu, który wykona tradycyjne pieśni bułgarskie, a także utwory z repertuaru późnorenesansowego.

ZOBACZ: program Festiwalu