Polmic - FB

archiwum

Polish Connections na Wyspach Brytyjskich

Polish ConnectionsBrytyjski Festiwal Muzyki Współczesnej "Sounds New" to wydarzenie wytyczające nowe drogi - promuje muzykę w rozmaitych gatunkach, dostarcza platformy dla wyróżniających się muzyków, zamawia nowe kompozycje, tworzy projekty edukacyjne i prezentuje muzykę najlepszych twórców naszych ostatnich lat jak również dobrze zapowiadających się kompozytorów następnych generacji. W 2009 roku odbędzie się w dniach 23 kwietnia – 3 maja i zaprezentuje ponad 40 wydarzeń. W całości poświęcony zostanie polskiej muzyce i jej twórcom, stąd jego podtytuł - Polish Connections. Wiodącym wydarzeniem festiwalu będzie wykonanie dnia 2 maja 2009 roku Pasji Św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego w katedrze w Canterbury z udziałem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Warszawskiego Chóru Chłopięcego, zespołu Camerata Silesia, Chóru Polskiego Radia w Katowicach i solistów poprowadzonych przez Kompozytora.

Podczas festiwalu zaplanowanych zostało również kilkanaście innych projektów promujących polską muzykę. W ramach koncertu CoMA odbędą się prawykonania nowych, zamówionych przez organizatorów festiwalu utworów – Pawła Łukaszewskiego, Hanny Kulenty i Zbigniewa Rudzińskiego (2 maja) połączone z warsztatami na temat muzyki i notacji muzycznej m.in. Bogusława Schaeffera. Liczne kompozycje polskich twórców będą miały swoje brytyjskie premieryEntrata Krzysztofa Pendereckiego i Brass No. 1 Hanny Kulenty (24 kwietnia), Oratio Macieja Zielińskiego i Kantata op. 26 Henryka Mikołaja Góreckiego (25 kwietnia), …choć doleciał Dedal… Pawła Mykietyna (26 kwietnia), Space Model Marty Ptaszyńskiej i Obciążenie dopuszczalne Agaty Zubel oraz Collage Tango Tadeusza Wieleckiego i Refrain Zygmunta Krauze (27 kwietnia), Commencement Zygmunta Krauze i Touracou Marty Ptaszyńskiej (29 kwietnia), Un Grand Sommeil Noir i Variations for solo flute Ptaszyńskiej oraz Through the Looking Glass III Pawła Szymańskiego i Kwartetu smyczkowego nr 3 Krzysztofa Pendereckiego (30 kwietnia), Trzech preludiów na klarnet Marcela Chyrzyńskiego i Unilaterality Dawida Jarzyńskiego oraz Sextetu Krzysztofa Pendereckiego (1 maja), Still Life with Violin Hanny Kulenty (2 maja).

W dniach 30 kwietnia – 2 maja 2009 roku będzie miała miejsce międzynarodowa konferencja Polish Music since 1945, organizowana w Canterbury Christ Church University, w której wezmą udział tak znani muzykolodzy i badacze polskiej muzyki, jak Adrian Thomas i Charles Bodman Rae. Zaproszeni uczestnicy konferencji z całego świata wygłoszą referaty obejmujące tematy od Estetyki polskiej szkoły po Wykonania i interpretacje, od Inspiracji i autoprezentacji po Polską muzykę filmową i jazz. W dniu 30 kwietnia o godz. 16.00 zaplanowane zostało również spotkanie z Krzysztofem Pendereckim, które poprowadzą profesorowie: Paul Patterson i John Casken. Szczegółowe informacje na temat konferencji dostępne są na stronie: http://www.cccupolishmusicconference.org.uk/

Wśród wydarzeń festiwalu znajdą się także Weekendy polskiego filmu, podczas których przedstawione zostaną filmy z muzyką Wojciecha Kilara (23 kwietnia: Dotknięcie ręki w reż. Krzysztofa Zanussiego i 24 kwietnia: Bram Stoker’s Dracula w reż. Francisa Forda Coppoli) oraz Krzysztofa Pendereckiego (2 maja: Katyń w reż. Andrzeja Wajdy). Ponadto odbędą się projekcje filmów dokumentalnych: Warsaw Autumn (prod. BBC 1978 – 28 kwietnia) i A Symphony of Sorrowful Songs (1993, reż. Tony Palmer – 29 kwietnia).

Festiwalowi towarzyszą również liczne wystawy, instalacje, warsztaty i spotkania, koncerty dla dzieci.

ZOBACZ: Pełny program festiwalu - plik pdf