Polmic - FB

nasze patronaty

Festiwal Młodych Laureatów Konkursów - po raz 24.

Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych 2014W dniach 12-26 października 2014 roku Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zaprasza na koncerty XXIV Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych. Wystąpią w nich młodzi artyści, którzy w ostatnim czasie zdobyli nagrody na znaczących konkursach muzycznych.

W 2014 roku dzięki programowi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wydarzenia Artystyczne” w dwóch koncertach przedstawieni zostaną laureaci prestiżowego konkursu ARD w Monachium. Do udziału w festiwalu zaproszeni zostali również młodzi artyści nagrodzeni w najważniejszych konkursach organizowanych w Polsce, jak Estrada Młodych w Słupsku, Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu, Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, Konkurs Arii i Pieśni im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach, Konkurs Gitarowy im. Edmunda Jurkowskiego w ramach "Śląskiej Jesieni Gitarowej", Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej czy Akademicki Konkurs Klawesynowy w Poznaniu.

Z młodymi laureatami zagrają: Śląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Roberta Kabary, wrocławska Intercamerata pod batutą Jana Jakuba Bokuna i najmłodsi uczestnicy festiwalu - Orkiestra Kameralna Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, którą poprowadzi jej absolwent Jan Stańczyk.

W tegorocznym kalendarzu festiwalowym szczególne miejsce zajmują dwa koncerty zorganizowane w Studiu Koncertowym Radia Katowice w ramach ministerialnego programu "Zamówienia Kompozytorskie". W pierwszym, po raz pierwszy wykonany zostanie kwartet fletowy Angst und Vertrauen Piotra Mossa, polskiego kompozytora zamieszkałego w Paryżu, który gościć będzie w Katowicach. Na drugi, w ramach cyklu „Mamo, Tato chodźmy na koncert!”, organizatorzy zapraszają dzieci wraz z opiekunami. Będzie to premiera muzycznej bajki pt. Historia pewnej melodii, której autorem jest Kamil Pawłowski.

Tradycyjnie wielu uczestników festiwalu będzie miało możliwość zaprezentowania się w recitalach i koncertach kameralnych nie tylko w Katowicach, ale wielu miastach regionu śląskiego, a także w Willi „Atma” w Zakopanem, na Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku, Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu, Domu Zdrojowym w Krynicy. Dzięki współpracy z miastami partnerskimi Katowic koncerty festiwalowe odbędą się również w Ostrawie, Koszycach, Saint-Etienne i po raz pierwszy w Lyonie.

XXIV Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych obejmie łącznie 37 koncertów. W Katowicach zaplanowane zostały w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej, Studiu Koncertowym Radia Katowice, Muzeum Archidiecezjalnym, Bibliotece Śląskiej, miejskich domach kultury i kościołach. W czasie festiwalu „Silesia” zainauguruje również swoją działalność koncertową w nowej Sali Kameralnej NOSPR, gdzie odtąd co miesiąc odbywać się będą koncerty w ramach cyklu „Środa Młodych”.

Jak co roku „Silesia” zachęca także melomanów do wzięcia udziału w plebiscycie na ulubieńca publiczności. Słuchacze, którzy wezmą udział w tym konkursie zostaną nagrodzeni promocyjnymi płytami CD z nagraniami młodych artystów.

Na wszystkie koncerty w Katowicach wstęp jest bezpłatny. Aby móc uczestniczyć w koncertach w Sali Kameralnej NOSPR należy zakupić bilet za symboliczną złotówkę.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu