Polmic - FB

news

Ruszył II etap konkursu z wielokulturowością w tle

Wielokulturowość nie działa. Artyści przeciw przemocyRozpoczęło się głosowanie internautów w konkursie muzycznym i wideo-art w ramach projektu "Wielokulturowość nie działa?". Trwają także przygotowania do prezentacji instalacji Maurycego Gomulickiego i wielkiego finału, czyli koncertów w Krakowie i Trondheim.

Na internetowej stronie trwa już głosowanie na finalistów w obu konkursach. To drugi etap trwającego od kilku miesięcy wydarzenia. Zadaniem startujących młodych ludzi było skomponowanie w pierwszym etapie oryginalnego utworu muzycznego i zobrazowanie – za pomocą technik wideo-art – kwestii wielokulturowości. Internauci głosować mogą na prace wyłonione w wyniku decyzji Jury. Formularz i zasady, a przede wszystkim konkursowe prace, dostępne są pod adresem www.wielokulturowosc.org

Wśród atrakcji towarzyszących głosowaniu jest między innymi płyta A Tribute to Krzysztof Penderecki. To unikalne DVD jest zapisem finałowego koncertu Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego, zorganizowanego z okazji jubileuszu 80. urodzin wybitnego polskiego kompozytora. W koncercie wzięli udział m.in. Anne-Sophie Mutter, Maestro Valery Gergiev, Charles Dutoit, i Krzysztof Urbański. Głosujący w konkursach mogą zdobyć płytę z autografem samego kompozytora. Dodatkową niespodzianką są zaproszenia na wybrane koncerty Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Krakowie i w Warszawie w 2015 roku.

Wielokulturowość wyjdzie także poza wirtualne przestrzenie. W Krakowie zostaną ustawione instalacje autorstwa Maurycego Gomulickiego. Muchomory jako uniwersalna ikona fantazji, obelisk odwołujący się do klasycznych obiektów egipskich oraz piramida jako odniesienie do specyficznego krakowskiego majestatu objawiać się będą widzom w różnych lokalizacjach miejskich – między innymi w okolicy Centrum Kongresowego.

Finałem całego projektu będą dwa koncerty – w Krakowie i norweskim Trondheim (23 i 29 stycznia 2015 roku). Na obu zostaną wykonane utwory wybrane w konkursie muzycznym, a także Symfonia Klasyczna D-dur op. 25 Sergiusza Prokofieva. W Krakowie Jacek Kaspszyk będzie dyrygować Trondheim Symphony Orchestra, natomiast w Trondheim – ten sam dyrygent poprowadzi Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej.

Szczegółowe informacje, a także cała dyskusja wokół projektu "Wielokulturowość nie działa?" znajduje się na dwujęzycznej stronie www.wielokulturowosc.org

Projekt „Wielokulturowość nie działa. Artyści przeciw przemocy” został dofinansowany z Funduszy EOG na lata 2009-2014 w ramach programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej”.