Polmic - FB

patronaty

MUZYKA WSPÓŁCZESNA NIE GRYZIE. Spotkania z kompozytorami [seria 4] - Romuald Twardowski

MUZYKA WSPÓŁCZESNA NIE GRYZIE. Spotkania z kompozytorami [seria 4] - Romuald TwardowskiMuzyka i zaskakujące owoce zbieractwa. Wielo-podróże, ich dal, głębia i czas. Dwie Europy, czyli o tym czego nie słuchał hrabia. O tym wszystkim opowie charyzmatyczny kompozytor Romuald Twardowski. Kolejne spotkanie czwartej serii cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie – spotkania z kompozytorami”, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, odbędzie się w sobotę, 8 listopada 2014 roku o godz. 15:00 w PEDAGOGIUM Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Warszawie (w Auli nr 106).

Romuald Twardowski (ur. w 1930 r.) studiował grę na fortepianie i kompozycję w Wilnie i w Warszawie. W 1963 i 1966 roku studiował chorał gregoriański i polifonię średniowiecza pod kierunkiem Nadii Boulanger w Paryżu. Od 1971 roku wykłada na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie. W jego twórczości istotną rolę odgrywa nurt muzyki religijnej. Często też nawiązuje do prawosławia, łącząc w sobie pierwiastki nowoczesności i odmiennych tradycji wschodniej i zachodniej Europy.

Romuald TwardowskiW Pedagogium Romuald Twardowski opowie o wpływie muzyki tradycyjnej i ludowej - nie tylko polskiej, ale również sztuki krajów południa i wschodu Europy oraz muzyki żydowskiej na jego twórczość. Opowie też o swoich podróżach w kontekście czasu i duchowości, obecnej na różne, jakże odmienne, choć europejskie, sposoby.

Pojawi się również wątek równoległego istnienia dwóch nurtów europejskiej muzyki: z jednej strony dworskiej – „piśmiennej” i „cywilizowanej”, z drugiej strony ludowej i „dzikiej”.

Spotkanie jak zawsze poprowadzi Małgorzata Kołcz - absolwentka klasy kontrabasu gdańskiej AM oraz filologii klasycznej poznańskiego UAM. Jest kameralistką i muzykiem orkiestrowym. Zajmuje się również wykonywaniem muzyki eksperymentalnej. Aktywnie działa na rzecz upowszechniania muzyki poważnej i jej twórców, projektując i organizując wydarzenia promujące kulturą wyższą. Jest współtwórcą m.in.: projektu scenicznego „Audio Stage”, warszawskich „Letnich Festiwali Nowego Miasta”, festiwalu „Muzyka Słów Zbigniewa Herberta”. Współpracowała m.in. z festiwalami „Warszawska Jesień” i „Audio Art”.

Wstęp jest wolny.

Kolejne spotkanie cyklu odbędzie się 16 listopada 2014 roku o godz. 11:20. Gościem będzie kompozytor Maciej Żółtowski.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program cyklu spotkań