Polmic - FB

news

Nowe otwarcie - Sinfonietta Cracovia w Centrum ICE Kraków

Nowe otwarcie23 listopada 2014 roku o godz. 18:00 w Centrum kongresowym ICE Kraków odbędzie się pierwszy akustyczny koncert symfoniczny. Będzie to wielka gala jubileuszowa „Nowe otwarcie”, obchodzącej 20-lecie działalności Sinfonietty Cracovii, jak również pierwszy w Krakowie koncert pod batutą jej nowego dyrektora, Jurka Dybała – cenionego dyrygenta i animatora życia muzycznego oraz muzyka słynnej orkiestry Filharmoników Wiedeńskich. Wspólnie z orkiestrą swój jubileusz będzie świętować także Krzysztof Penderecki.

- Sinfonietta to wspaniały, szczególnie mi bliski zespół. Dlatego cieszę się, że będziemy świętować razem – powiedział Krzysztof Penderecki.

20 lat temu Krzysztof Penderecki wraz z żoną Elżbietą przyczynił się do powstania Sinfonietty Cracovii. Z okazji jubileuszu orkiestry, Maestro - dokładnie w dniu swych urodzin - zadyryguje własnymi kompozycjami w ICE Kraków. Awangardowa muzyka Mistrza zostanie przedstawiona w zderzeniu z "nowymi mediami".

Sinfonietta ma w stałym repertuarze wiele dzieł Mistrza, jednak tym razem zostaną one zaprezentowane w wyjątkowo atrakcyjny sposób, bo w oprawie taneczno-multimedialnej Daniela Stryjeckiego. Tancerz i choreograf Daniel Stryjecki, po głośnym sukcesie swoich realizacji na rozdaniu Paszportów Polityki, przygotował sugestywną wizualizację graficzno-taneczną w autorskiej technice efektu „Hallo” do Anaklasis Krzysztofa Pendereckiego.

Wspólnie z orkiestrą wystąpi także jeden z najwybitniejszych harfistów naszych czasów, Xavier de Maistre – również po raz pierwszy w Krakowie. Ten francuski wirtuoz – solista, pierwszy w historii wytwórni płytowej RCA/Sony Classical harfista na ekskluzywnym kontrakcie, na co dzień występuje z tak znakomitymi orkiestrami, jak: Wiener Philharmoniker, Chicago Symphony, czy Orchestre de Paris, pod batutą takich mistrzów, jak: Simon Rattle i Riccardo Muti. W ICE Kraków, wspólnie z Sinfoniettą pod dyrekcją Dybała, wykona niezwykle popularne Concierto de Aranjuez Joaquína Rodrigo w oryginalnej wersji kompozytorskiej na harfę i orkiestrę.

Koncert zwieńczy „przebój” muzyki klasycznej – Symfonia z nowego świata Antonina Dvořáka. Kompozycją zadyryguje nowy dyrektor Sinfonietty Cracovii, Jurek Dybał. Do sugestywnego podtytułu Symfonii Dvořáka nawiązuje tytuł gali – „Nowe otwarcie”, które odnosi się do artystycznej działalności zespołu i jego wizerunku pod nową dyrekcją.

W dniach 25-30 listopada 2014 roku 20 muzyków Sinfonietty wykona na 20-lecie 20 koncertów-niespodzianek w przestrzeni publicznej miasta, nierzadko w bardzo nietypowych lokalizacjach.

Obchody 20-lecia objęte są honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, Jacka Majchrowskiego.