Polmic - FB

news

Rzeczpospolita Kolberga czyli Jesienna Edycja festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata"

Rzeczpospolita Kolberga czyli Jesienna Edycja festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”W dniach 28-30 listopada 2014 roku zagości w Warszawie Rzeczpospolita Kolberga. To przedsięwzięcie łączące Jesienną Edycję festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata” z zakończeniem programu Akademia Kolberga. W ciągu trzech dni będzie można wziąć udział w koncercie, warsztatach i Nocy Tańca, a dodatkowo, dzięki prezentacjom Szkół Tradycji, dowiedzieć się o działaniach współczesnych kontynuatorów muzycznych tradycji z całej Polski.

W roku 2014, który jest rokiem Oskara Kolberga, ojca polskiej i europejskiej folklorystyki, festiwal „Wszystkie Mazurki Świata” podjął się przypomnienia różnych tradycji muzycznych związanych z historycznym obszarem Rzeczpospolitej. Trzy z czterech części dawnej Polski - północno-zachodnia, północno-wschodnia oraz południowo-wschodnia zostały zaprezentowane podczas festiwalu w kwietniu. Ostatnia, czwarta część, zostanie przedstawiona 28 listopada, na koncercie pod tytułem Rzeczpospolita Kolberga: Kraina Południowo-Zachodnia. W programie m.in. pieśni reemigrantów z Bośni w wykonaniu zespołu „Ocice”, reemigrantów z Bukowiny w wykonaniu „Dunawca” ze Zbylutowa, pieśni kresowo-lwowskie - Bronisława Chmielowska i grupa „Pieśni Odzyskane”, muzyka Górali Żywieckich - Przemek Ficek i Marcina Blachura oraz pieśni religijne protestantów z Beskidu Śląskiego w wykonaniu grupy „Stejizbianki” z Wisły.

W sobotę, 29 listopada odbędzie się Dzień Otwarty Szkół Tradycji, przygotowany w ramach Akademii Kolberga (początek o godz. 11). Jak twierdzą organizatorzy Akademii: „Szkoły Tradycji to niesformalizowane grupy działania, tworzone z jednej strony przez wiejskich mistrzów tradycyjnej muzyki – śpiewaków, muzykantów i tancerzy, a z drugiej – przez ich młodych uczniów wywodzących się zazwyczaj ze środowisk miejskich, mające na celu przywrócenie do życia dawnych sytuacji muzycznych – zabaw tanecznych, zgromadzeń śpiewaczych itp.” Dzień Otwarty będzie niepowtarzalną okazją aby dowiedzieć się więcej o tych działaniach bezpośrednio od ich uczestników. W ramach prezentacji, Szkoły Tradycji poprowadzą również warsztaty oparte o muzykę ze Śląska, Kurpi Zielonych, Kielecczyzny, Roztocza, Zasania i okolic Łęczycy.

Podczas festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata” nie może zabraknąć Nocy Tańca (sobota, 29 listopada, start o godz. 19.00). Zagrają wiejscy mistrzowie i ich uczniowie, młode kapele prezentujące tradycje muzyczne z całej Polski.

W niedzielę, w Kościele Pokamedulskim na Bielanach, odbędzie się msza św. z udziałem grup śpiewaczych z Kurpiów, a o godz. 12.00 w podziemiach kościoła zabrzmią pieśni adwentowe w wykonaniu grup śpiewaczych z Kurpiów i Zasania.

Jesienną Edycję Festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata” współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa. „Akademia Kolberga” jest realizowana przez Stowarzyszenie „Tratwa” wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach działań strategicznych związanych z Rokiem Kolberga.

 

Rzeczypospolita Kolberga:
Jesienna Edycja Festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata” i Akademia Kolberga
28-30 listopada 2014 rok
www.festiwalmazurki.pl
www.facebook.com/festivalmazurki
Program

28.11 Piątek, Skwer, ul. Krakowskie Przedmieście 60a

19.00 Koncert „Rzeczpospolita Kolberga: Kraina Południowo - Zachodnia”
• „Dunawiec” ze Zbylutowa / pieśni reemigrantów z Bukowiny
• „Stejizbianki” z Wisły / pieśni religijne protestantów z Beskidu Śląskiego
• Bronisława Chmielowska i Pieśni Odzyskane / pieśni kresowo-lwowskie
• "Ocice" z Ocic / pieśni reemigrantów z Bośni
• Przemek Ficek i Marcin Blachura / Górale Żywieccy
Bilety na koncert 20zl

21.00 – 24.00 Klub festiwalowy
wstęp wolny

29.11 Sobota, Centrum na Pięknej, ul. Piękna 24/26

Akademia Kolberga:
11.00 – 13.00 Szkoły Tradycji – Dzień Otwarty: pokazy filmów, opowieści o działaniach w świecie żywej tradycji, muzyka, rozmowy
13.30 -15.30, 16.30 -18.30 Warsztaty: instrumentalne, taneczne i wokalne prowadzone przez Szkoły Tradycji
Wstęp wolny

19.00 -2.00 Noc Tańca
Bilety - 20 zł

30.11 Niedziela, Kościół Pokamedulski na Bielanach, ul. Dewajtis 3

11.00 Msza św. z udziałem grupy śpiewaczej z Kurpiów
12.00 Pieśni adwentowe w podziemiach kościoła – grupy śpiewacze z Kurpiów i Zasania