Polmic - FB

news

Andrzej Hundziak laureatem Nagrody Pary Prezydenckiej

Nagroda Pary Prezydenckiej za osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieżyJoanna Papuzińska, Andrzej Hundziak, Andrzej Maleszka, Józef Wilkoń i Maciej Wojtyszko - to laureaci nowo ustanowionej Nagrody Pary Prezydenckiej za osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży. Artyści odebrali ją w środę, 10 grudnia 2014 roku na gali w Pałacu Prezydenckim.

- Kontakt dzieci z dobrą, piękną, wartościową sztuką to kwestia kształtowania przyszłych pokoleń Polski, kształtowania gustów, zapotrzebowania na sztukę. Chcielibyśmy, aby w każdym z dzieci, w każdym z młodych ludzi zostało coś, co stanowi ogromną wartość - wolna wyobraźnia - mówił prezydent Bronisław Komorowski.

W pierwszej edycji nagrody uhonorowani zostali twórcy, którzy wyróżniali się działalnością artystyczną dla młodych odbiorców w ostatnim 25-leciu. Laureatem w kategorii muzycznej został Andrzej Hundziak - jak czytamy w uzasadnieniu – „jeden z nielicznych kompozytorów współczesnych, którzy znaczną część swojej pracy twórczej poświęcili młodym odbiorcom i wykonawcom. (…) Jego utwory chóralne i instrumentalne pozwalają dzieciom na żywy kontakt ze współczesnymi technikami kompozytorskimi. Nie zapomina o nastoletnich melomanach i im zadedykował skomponowaną przed kilku laty Fantazję dla 9 solistów. Twórczość dla dzieci i młodzieży Andrzeja Hundziaka stanowi blisko jedną trzecią jego bogatego dorobku twórczego”.

Pierwsza edycja nagrody jest wyjątkowa, ze względu na przypadającą w 2014 roku 25. rocznicę odzyskania przez Polskę wolności. Dlatego w tym roku nagroda została przyznana twórcom wszystkich pięciu kategorii, którzy wyróżniali się działalnością artystyczną dla dzieci i młodzieży w ostatnim 25-leciu. W następnych latach nagroda będzie przyznawana tylko w jednej kategorii, co rok w innej. W ciągu pięciu lat kadencji każdy kolejny prezydent będzie mógł uhonorować twórców w każdej z kategorii nagrody.

Nagroda Pary Prezydenckiej za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży jest wyróżnieniem honorowym. Laureaci, oprócz statuetki, nie otrzymują z tego tytułu jakichkolwiek gratyfikacji finansowych, mogą natomiast wykorzystywać fakt jej przyznania w materiałach promocyjnych i reklamowych. Autorami statuetki są Jerzy Porębski oraz Grzegorz Niwiński.

Uprawnionymi do zgłaszania kandydatów do Nagrody są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Instytut Książki, Instytut Muzyki i Tańca, Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz członkowie kapituły. Zasiadają w niej: pisarka i ilustratorka Joanna Olech, aktorka Anna Seniuk, autor filmów animowanych Piotr Dumała, historyk literatury Grzegorz Leszczyński, dyrektor Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu Jerzy Moszkowicz oraz Maciej Klimczak - podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

W każdej kategorii kapituła uwzględniać będzie zarówno artystów wykorzystujących tradycyjne formy przekazu artystycznego, jak również tych, którzy łączą różne media (np. słuchowiska, komiksy, gry edukacyjne itp.). Spośród kandydatów rekomendowanych przez kapitułę para prezydencka wybierać będzie laureata w danej kategorii.