Polmic - FB

news

Probówka - po raz czwarty

Probówka 2014 Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski oraz FUNDACJA f.o.r.t.e. zapraszają 16 i 17 grudnia 2014 roku na czwarty cykl wydarzeń „Probówki” - przedsięwzięcia edukacyjnego z dziedziny muzyki współczesnej przydatne dla każdego.

Nowy, otwarty program edukacyjno-muzyczny zorganizowany we współpracy z Uniwersytetem Muzycznym F. Chopina w Warszawie jest adresowany do szerokiego spektrum publiczności, ze szczególnym uwzględnieniem ludzi młodych, w wieku szkolnym i studentów. Prowadzący zajęcia wnikliwie przyglądają się zagadnieniom muzyki współczesnej, ale większość wykładów jest dedykowana osobom niezwiązanym zawodowo z muzyką. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Program czwartego cyklu wydarzeń „Probówki” jest podsumowaniem tegorocznej, pilotażowej edycji. Uczestnicy spotkania zastanowią się w nim nad kondycją muzyki współczesnej dzisiaj.

- Wszyscy wiemy co to jest muzyka. Wątpliwości mogą jednak zacząć się, kiedy ktoś nas o to zapyta. Tutaj dowiemy się co to jest muzyka współczesna, historyczna, poważna, popularna, spektralna, serialna, graficzna - i wiele innych. A także: jak się nazywa nasza współczesność? Dlaczego jakąś muzykę lubimy a innej nie? Czy istnieje awangarda? Dlaczego kompozytor nagle nie może nic napisać? No i tak właściwie, to co z tą muzyką? - tak zapowiada swój wykład Krzysztof Szwajgier (16 grudnia o godz. 17.00).

Spotkanie z kompozytorem Edwardem Sielickim tego dnia, poprzedzi prawykonanie jego Sinfonietty przez uczestników warsztatów pod przewodnictwem Klaudiusza Barana, a cały cykl zwieńczy koncert zespołu The CREW i uczestników „Probówki” – we środę, 17 grudnia o godz. 19.15. W programie koncertu znajdzie się prawykonanie nowej wersji utworu Pawła Mykietyna - Sonatina für Alina na saksofon i orkiestrę kameralną, a także wykonanie Concerto notturno Mikołaja Góreckiego z Krzysztofem Bąkowskim w partii solowych skrzypiec.


PROBÓWKA 2014 czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o muzyce współczesnej
CYKL IV – CZŁOWIEK-ORKIESTRA

16 grudnia (wtorek)
17.00 – WYKŁAD i DYSKUSJA „Co z tą muzyką?” – prowadzenie: Krzysztof Szwajgier
19.00 – SPOTKANIE z kompozytorem Edwardem Sielickim
19.30 – KONCERT
w programie: E. Knapik, E. Tabakov oraz prawykonanie Sinfonietty E. Sielickiego
wykonawcy: Agata Bąk – wiolonczela, Agnieszka Olek – skrzypce, Klaudiusz Baran – akordeon, Maciej Kazimierski – kontrabas, Maurycy Maria Stawujak – fortepian oraz uczestnicy warsztatów

17 grudnia (środa)
19.00 – Podsumowanie projektu – Justyna Rekść-Raubo
19.15 – KONCERT
w programie: Nikolet Burzyńska, Mikołaj Górecki, Paweł Mykietyn, Witold Lutosławski
wykonawcy: Alina Mleczko – saksofon, Katarzyna Stasiewicz – wiolonczela, Krzysztof Bąkowski – skrzypce, zespół The CREW oraz uczestnicy warsztatów

WSTĘP WOLNY