Polmic - FB

aktualności

W hołdzie Edwardowi Czernemu

Edward Czerny Fundacja im. Edwarda Eberharda Czernego zaprasza na styczniowe koncerty filharmoniczne i akademickie z monograficznego cyklu „W hołdzie Edwardowi Czernemu”, które odbędą się w Elblągu, Bydgoszczy i Krakowie.

Edward Czerny uważany jest za twórcę polskiej powojennej muzyki rozrywkowej. Dysponując mistrzowskim warsztatem aranżerskim, pisał muzykę w różnych stylach na orkiestrowe składy symfoniczne, dęte, big band oraz zespoły łączone: orkiestrę symfoniczną i big band, orkiestrę dętą z kwintetem, orkiestrę kameralną z big bandem i in., jednocześnie tworząc własny styl kompozytorski, rozpoznawalny brzmieniowo, stylistycznie i formalnie.

Fundacja im. Edwarda Eberharda Czernego, nawiązując do atmosfery niegdysiejszych gal karnawałowych, organizuje koncerty w polskich filharmoniach, studiach radiowych, akademiach muzycznych i innych instytucjach kultury, prezentujące muzykę klasyczną, rozrywkową i jazzową Edwarda Czernego.

11 stycznia 2015 roku w Teatrze im. A. Sewruka w Elblągu z programem zatytułowanym W krainie swingu i kantyleny wystąpi Anna Serafińska - wokal oraz ELJAZZ Big Band Jozefa Eliasza i Elbląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Marka Mosia. Usłyszymy rozrywkową muzykę swingową Edwarda Czernego z lat 1934-66, tworzoną dla własnych przedwojennych orkiestr rewiowych Haus Metropol i Admiralspalast, utwory na mniejsze zespoły jazzowe Na huśtawce – solo na pięć saksofonów, miniaturę Walzer Episode na głos solowy z fortepianem, Walc angielski z 1945 roku, Trzej weseli bracia – solo na trzy puzony oraz piosenki napisane dla Ireny Santor, Danuty Rinn, Violetty Villas i Urszuli Dudziak. Noworocznym upominkiem dla publiczności będzie prawykonanie niedawno odnalezionego Walca koncertowego, młodzieńczej kompozycji artysty z 1936 roku.

18 stycznia 2015 roku w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbędzie się koncert zatytułowany Edward Czerny – W karnawałowym blasku gwiazd, w programie którego znajdzie się muzyka klasyczna, rozrywkowa i jazzowa Edwarda Czernego z lat 1938-80. Mistrzowskie utwory na orkiestrę symfoniczną i big band, fokstrot Wesoła wiadomość, parafrazę koncertową Lekka kawaleria, popularne Parafrazy smyczkowe, solistyczne kompozycje instrumentalne oraz arie i pieśni opracowane dla Bogny Sokorskiej, Wandy Polańskiej, Barbary Nieman, Bogdana Paprockiego, Andrzeja Hiolskiego, Kazimierza Pustelaka i Wiesława Ochmana oraz standardy jazzowe na big band wykonają studenci Wydziału Wokalnego i Wydziału Instrumentalnego, Orkiestra Symfoniczna i Big band Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego pod dyrekcją Piotra Wajraka.

Dnia 24 stycznia 2015 roku w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się Karnawałowa gala koncertowa W hołdzie Edwardowi Czernemu - Klasyka i jazz. Na jej program złożą się utwory Edwarda Czernego z lat 1934-66, pisane na różne składy symfoniczne i jazzowe, tworzone dla własnych big bandów przedwojennych i powojennych, dla Orkiestry Symfonicznej i Orkiestry Tanecznej Polskiego Radia w Warszawie, dla Orkiestry Symfonicznej rozgłośni krakowskiej oraz Orkiestry Radiowej w Hanowerze. Będzie to retrospektywny przegląd rozwoju instrumentacji kompozytora. Usłyszymy słynne wieloobsadowe parafrazy m.in. Frasquita, Francois, Oczy czarne, jazzowe standardy bigbandowe Na trasie W-Z, Kolorowa karuzela, Diabelski mlyn. Z Kącika tatrzańskiego Edwarda Czernego i Fantazję góralską (wersja z sekcją saksofonów) oraz Graj, Sabało na orkiestrę symfoniczną. Wystąpią: Anna Serafińska – wokal, Janusz Muniak – saksofon tenorowy, Wojciech Lichtański – saksofon altowy, Grzegorz Nagórski – puzon, Jakub Puch – trąbka, Jan Karpiel Bułecka – skrzypce, Dawid Czernik – skrzypce, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej i Akademicki Big Band Katowice pod dyrekcją Andrzeja Zubka. Prowadzenie koncertu – Mariusz Süss.