Polmic - FB

archiwum

MUZYKA W TVP KULTURA - wrzesień 2009

THE LAST NIGHT OF THE PROMS

THE LAST NIGHT OF THE PROMS (LIVE!)
emisja: 12 września, godz. 20.30

TVP Kultura zaprasza na niezwykłe wydarzenie - transmisję słynnego "The Last Night of the Proms", koncertu kończącego tegoroczną edycję festiwalu BBC Proms, największego i jednego z najbardziej znanych festiwali muzycznych na świecie. Festiwal organizowany jest od 1895 roku w Londynie i transmitowany przez radio i telewizję BBC. Koncert finałowy festiwalu tradycyjnie prezentuje nieco lżejszy repertuar, związany silnie z brytyjską muzyką narodową, a jego ukoronowaniem jest wykonanie hymnu Wielkiej Brytanii przez artystów i publiczność zgromadzoną w jednej z najsłynniejszych sal koncertowych na świecie - londyńskiej Royal Albert Hall, a także w parkach i ulubionych plenerowych miejscach spotkań Brytyjczyków w całym kraju. W tym roku w programie koncertu kończącego festiwal BBC Proms wykonane zostaną m.in. fragmenty utworów Georga Friedricha Haendla, Josepha Haydna, Henry'ego Purcella, Gustawa Mahlera, Edwarda Elgara, Astora Piazzoli i George'a Gershwina. Połączone zespoły BBC Singers, BBC Chorus oraz BBC Symphony Orchestra poprowadzi David Robertson, a solistami będą Sarah Connolly (mezzosopran) i Alison Balsom (trąbka).

 

JESIEŃ Z WAGNEREM premiera

Tetralogia Wagnerowska w TVP Kultura jesienią 2009 r. została zaplanowana w nowym paśmie w poniedziałki ok. godz. 22.25.

PIERŚCIEŃ NIBELUNGA – ZŁOTO RENU
emisja: 7 września, godz. 22.25
reżyseria: La Fura dels Baus

Monumentalna i nowatorska inscenizacja tetralogii Ryszarda Wagnera wystawiona została w Palau de les arts Reina Sofia w hiszpańskiej Walencji w 2008 r. Spektakl wyreżyserowała pod wodzą Carlosa Padrissy grupa teatralna Fura dels Baus. Jest to kataloński zespół teatralny założony w 1979 r. w Barcelonie, będący jednym z najważniejszych i najciekawszych zjawisk w dziedzinie teatru. Wywodzi się z teatru ulicznego, jednak od 30 lat grupa przechodzi nieustanną transformację, dzięki której wypracowała własny niepowtarzalny język. Wyznacza nowe szlaki teatralnej kreacji, działając na terenie zarezerwowanym dla różnych rodzajów sztuk, tworząc, koordynując i katalizując zdarzenia, które mogą być prezentowane w tak bardzo różnych formach performatywnych jak teatr, opera, olimpijska ceremonia, kampania reklamowa czy nawet „szalone przyjęcie". Uprawia „widowisko totalne", w którym cała przestrzeń jest akcją, każdy widz jest aktorem. Poprzez inscenizację tetralogii Wagnera, Fura dels Baus pokazuje nam w jakim kierunku zmierza dzisiaj teatr operowy. W spektaklu bogato wykorzystano wizualizacje i projekcje wideo. „Złoto Renu" to pierwsza część tetralogii Ryszarda Wagnera skomponowanej w latach 1848 - 1874. Stanowi wstęp w jednym akcie i czterech scenach do dramatu scenicznego Pierścień Nibelunga. Opowiada historię powstania magicznego pierścienia i hełmu, które zostały wykute ze skradzionego złota Renu.

 

PIERŚCIEŃ NIBELUNGA – WALKIRIA (1)
emisja: 14 września, godz. 22.30

reżyseria: La Fura dels Baus

I akt „Walkirii", drugiej części dramatu scenicznego „Pierścień Nibelunga" Ryszarda Wagnera. „Walkiria" jest drugą częścią tetralogii, która powstawała między 1848, a 1874 rokiem. Jest to zarazem pierwszy dzień dramatu. Wotan pragnie, aby skradzione złoto, które sprowadza na świat zło zostało zwrócone. Czynu tego ma dokonać nieustraszony Zygfryd, jednak zło podąża jego śladami i bohater dopuszcza się bezwiednie czynu cudzołóstwa i kazirodztwa, tracąc otrzymaną moc i prawo do boskiego wsparcia.

 

PIERŚCIEŃ NIBELUNGA – WALKIRIA (2)
emisja: 21 września, godz. 22.45

reżyseria: La Fura dels Baus

II akt „Walkirii", drugiej części dramatu scenicznego „Pierścień Nibelunga" Ryszarda Wagnera.

 

PIERŚCIEŃ NIBELUNGA – WALKIRIA (3)
emisja: 28 września, godz. 22.50

reżyseria: La Fura dels Baus

III akt „Walkirii", drugiej części dramatu scenicznego „Pierścień Nibelunga" Ryszarda Wagnera.

 

ANNE – SOPHIE MUTTER GRA MOZARTA premiera

W roku 2006 przypadała nie tylko 250 rocznica urodzin Mozarta, ale również 30 rocznica debiutu Anne Sophie Mutter. Światowej sławy skrzypaczka postanowiła uczcić obydwa wydarzenia serią koncertów. Muzyczny projekt: "Mozart" objął koncerty skrzypcowe: Nr 1 B-dur KV 207, Nr 2 D-dur KV 211, Nr 3 G-dur KV 216, Nr 4 D-dur KV 218, Nr 5 A-dur KV 219. Od prawie trzech dziesięcioleci Anne-Sophie Mutter należy do grona najwybitniejszych wirtuozów skrzypiec naszych czasów. Urodziła się w niemieckim Rheinfelden w Badenii - Wirtembergii. Międzynarodową karierę rozpoczęła w 1976 roku na Festiwalu w Lucernie. Rok później wystąpiła jako solistka na Festiwalu Salzburskim pod batutą Herberta von Karajana. Od tego czasu koncertuje we wszystkich najważniejszych ośrodkach muzycznych Europy, USA i Azji. Wybitni współcześni kompozytorzy, m. in. Witold Lutosławski i Krzysztof Penderecki, komponowali koncerty skrzypcowe z myślą o niej jako wykonawczyni. Za swoje liczne nagrania Anne-Sophie Mutter zdobyła szereg nagród, m. in. Niemiecką Nagrodę Płytową, Record Academy Prize, Grand Prix du Disque, Międzynarodową Nagrodę Płytową i kilka nagród Grammy, w tym za najlepszy występ solowy z orkiestrą przy nagraniu II koncertu skrzypcowego „Metamorfozy” Krzysztofa Pendereckiego.

ANNE – SOPHIE MUTTER – I KONCERT SKRZYPCOWY MOZARTA
emisja: 6 września, godz. 10.30

ANNE – SOPHIE MUTTER – II KONCERT SKRZYPCOWY MOZARTA
emisja: 13 września, godz. 10.35

ANNE – SOPHIE MUTTER – III KONCERT SKRZYPCOWY MOZARTA
emisja: 20 września, godz. 10.30

ANNE – SOPHIE MUTTER – IV KONCERT SKRZYPCOWY MOZARTA
emisja: 27 września, godz. 10.30

 

ARTUR DUTKIEWICZ TRIO – HENDRIX premiera
emisja: 3 września, godz. 18.25

"Hendrix Piano" Artur Dutkiewicz udowadnia, że muzyka Jimiego jest uniwersalna. Można ją grać z powodzeniem w stylistyce jazzowej - nawet na tak klasycznym instrumencie jak fortepian. Zespół wykonuje tak znane utwory z repertuaru Hendrixa jak "Hey Joe", "Little Wing", "Woodoo Child", "Maniac Depression", "Changes" czy "Angel". Obok Artura Dutkiewicza występują: perkusista Sebastian Frankiewicz oraz Darek Oles Oleszkiewicz - polski kontrabasista mieszkający w USA, zaliczany do światowej czołówki kontrabasistów jazzowych.

 

ARTUR DUTKIEWICZ TRIO – NIEMEN premiera
emisja: 17 września, godz. 18.25

Artur Dutkiewicz od kilku lat wykonuje na koncertach kilka utworów z repertuaru Czesława Niemena, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem fanów jazzu i fanów samego Niemena. Dlatego powstała cała płyta Artur Dutkiewicz NIEMEN IMPROWIZACJE z jazzowymi improwizacjami na temat piosenek Czesława Niemena. Płyta zawiera takie przeboje z repertuaru Niemena jak m. in.: Pod Papugami, Wspomnienie, Bema Pamięci Żałobny Rapsod, Jednego Serca, Sen o Warszawie, Nim Przyjdzie Wiosna. W nagraniu płyty udział wzięli: Artur Dutkiewicz - uznany polski pianista jazzowy, Sebastian Frankiewicz - jeden z najzdolniejszych perkusistów młodego pokolenia jazzowego oraz Darek Oles Oleszkiewicz - polski kontrabasista mieszkający w USA, zaliczany do światowej czołówki kontrabasistów jazzowych.