Polmic - FB

from the world

Sinfonia Varsovia we Francji na festiwalu La Folle Journée 2015

Festiwal La Folle Journée - Szalone Dni Muzyki 2015Passions de l'âme et du coeur to temat 21. edycji festiwalu La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki w Nantes. Największy na świecie festiwal popularyzujący muzykę klasyczną odbędzie się we Francji w dniach 23 stycznia – 1 lutego 2015 roku. Z 17 koncertami wystąpi Sinfonia Varsovia. Kolejne odsłony tego międzynarodowego wydarzenia zaplanowano w marcu w Hiszpanii, w maju w Japonii i we wrześniu w Polsce.

Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu są Pasje serca i duszy. W programie niemal 400 koncertów, które odbędą się tradycyjnie najpierw w miastach regionu Kraj Loary, a następnie w Nantes, znajdą się dzieła inspirowane tytułową namiętnością serca i duszy. Wachlarz prezentowanych dzieł jest bardzo szeroki - od baroku po muzykę XX wieku.

Doskonale widać to w programie koncertów Sinfonii Varsovii, których pięć odbędzie się w miastach regionu Kraj Loary (La Roche-sur-Yon, Cholet, Fontenay-Le-Comte, La Flèche i Saumur), a kolejnych dwanaście w mieście Nantes. Słuchacze będą mogli usłyszeć dzieła Vitalego, Bacha, Haydna, Mozarta, Beethovena, Berlioza, Schumanna, Wagnera, Offenbacha, Griega, Pucciniego i Márqueza. W programie festiwalu znalazły się także polskie akcenty. Sinfonia Varsovia wykona poemat symfoniczny Step Zygmunta Noskowskiego, III Symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego ze znaną polskiej publiczności norweską sopranistką Maritą Solberg, a także kilkakrotnie II Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina z różnymi pianistami: Philippem Giusiano, Anną Queffélec i Yulianną Avdeevą - zwyciężczynią m.in. XVI Konkursu Chopinowskiego w 2010.

Sinfonia Varsovia towarzyszyć będzie także innym znakomitym solistom, wśród który są pianiści: Boris Berezovsky, Claire Désert, skrzypkowie młodego pokolenia: Irène Duval, Virgil Boutellis, Serge Zimmermann i Sunao Goko, a także pochodząca z RPA sopranistka - Pumeza Matshikiza. Orkiestrę Sinfonia Varsovia prowadzić będą Alexander Sladkovsky, Andris Poga, Maxim Emelyanychev i Jean-Frédéric Neuburger. Koncerty Sinfonii Varsovii są stałym elementem Szalonych Dni Muzyki, począwszy od pierwszej edycji festiwalu w 1995 roku. Wybrane koncerty Sinfonii Varsovii będą transmitowane przez francuską telewizję ARTE.


La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki to międzynarodowy festiwal realizowany od 1995 roku, którego pomysłodawcą i założycielem jest René Martin - twórca festiwali i organizator licznych koncertów muzyki klasycznej na całym świecie, założyciel Centre de Realisations et d’Etudes Artistiques à Nantes (C.R.E.A.).
Ideą Szalonych Dni Muzyki jest przełamywanie uprzedzeń do muzyki klasycznej, poprzez zachęcanie i ułatwianie udziału w koncertach, przy jednoczesnym utrzymywaniu prezentacji muzyki na możliwie najwyższym poziomie. Krótkie koncerty odbywające się od rana do wieczora w kilku salach jednocześnie, niskie ceny biletów i wyjątkowa atmosfera sprawiają, że Szalone Dni Muzyki to spotkania z muzyką, na które zaproszony jest każdy, bez wyjątku.

W Warszawie festiwal odbędzie się już po raz piąty. Poprzednie edycje: Chopin Open (2010), Les Titans (2011), Rosja (2012), Muzyka francuska i hiszpańska (2013) i Ameryka (2014) spotkały się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem Polaków. Genialna twórczość legendarnych kompozytorów amerykańskich i twórców emigracyjnych, którzy znaczną część życia spędzili w USA, przyciągnęła rekordową liczbę - 37 364 słuchaczy. W ciągu trzech dni, podczas 55 koncertów, wystąpiło 1000 wykonawców. Organizatorami Szalonych Dni Muzyki w Polsce jest Orkiestra Sinfonia Varsovia, C.R.E.A. i Fundacja Ogrody Muzyczne.

Szósta polska edycja odbędzie się w dniach 25-27 września 2015 roku w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.

Więcej o Festiwalu La Folle Journée: www.follejournee.fr
Więcej o zeszłorocznej edycji Festiwalu w Polsce: www.szalonednimuzyki.pl