Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu zaprasza 14 marca 2015 roku o godz. 19.00 na premierę prawdziwie kosmicznej opery Space Opera Aleksandra Nowaka.
Będą tacy, którym jej tytuł skojarzy się z arcydziełem Stanleya Kubricka. Będą i tacy, którym przywiedzie na myśl operę mydlaną, tyle że rozgrywającą się w przestrzeni kosmicznej. I jedni, i drudzy się nie pomylą. Aleksander Nowak we współpracy z librecistą Georgim Gospodinowem – bułgarskim pisarzem średniego pokolenia, którego zwą czasem „ironistą rozpaczy” – opowiedzą o pierwszej załogowej wyprawie na Marsa. Głosami małżeńskiej pary astronautów w średnim wieku, podróżującej na gapę muchy, kierownika lotu – mężczyzny o niezbyt czystych intencjach – oraz chóru reprezentującego już to muszki owocowe, już to resztę ludzkości. Przyjdzie pora na refleksję, czy byliśmy gotowi na ten Kosmos i czy przypadkiem trochę się nie pośpieszyliśmy?
Kierownictwo muzyczne: Marek Moś, reżyseria: Ewelina Piotrowiak, scenografia: Katarzyna Nesteruk. Wystąpią: jako Ewa - Helena Zubanovich / Magdalena Wachowska, Adam - Bartłomiej Misiuda, Mucha/Łajka - Martyna Cymerman / Tomasz Raczkiewicz, Producent/Beduin - Damian Konieczek / Andrzej Ogórkiewicz.
Kolejne spektakle odbędą się 15 marca i 22 kwietnia 2015 roku.
Bilety dostępne w kasie Teatru oraz na www.bilety.opera.poznan.pl
Patronat medialny nad espektaklem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
Czy wiesz z jakiej materii zrobiony jest Kosmos?
Jest zrobiony z samotności. To jego materia.
Cała historia Kosmosu jest naznaczona samotnością kilku zwierząt.
Kosmiczna samotność ludzi przychodzi później.
Doskonała para, Adam i Ewa, sami w pustym kosmosie podczas pierwszej załogowej misji na Marsa. Czy to wielkie, spełnione marzenie, czy wielka samotność? Ile waży miłość w stanie nieważkości?
Największym wyzwaniem nie jest technologia, tylko życie, nawet z najbliższym, w kapsule maleńkiej jak pudełko na buty. Minuta po minucie, przez 500 dni i nocy (a raczej tylko nocy). Jak wyglądają nasze skandale bez grawitacji, kiedy rzucony talerz na staje się talerzem latającym?
Ale czy Adam i Ewa są naprawdę sami? Chciwy producent z ukrytymi kamerami przygotowuje show wszechczasów: Wielki Brat w Kosmosie. Czy Adam coś o tym wie?
Czy na pokładzie jest ktoś jeszcze? Czy największe odpowiedzi mogą kryć się w toalecie? I czy jesteśmy pierwsi w przestrzeni kosmicznej?
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.