Polmic - FB

news

Nominacje do 21. Nagród Muzycznych Fryderyk 2015

Fryderyk 2015Akademia Fonograficzna ogłosiła 4 marca 2015 roku nominacje do 21. edycji nagród Akademii Fonograficznej FRYDERYK. Walczyło o nie łącznie 1062 artystów, albumów i singli. Zwycięzców poznamy 23 kwietnia 2015 roku podczas uroczystej Gali w Teatrze Polskim w Warszawie.

Statuetki FRYDERYK 2015 zostaną przyznane w 17 kategoriach. Twórcy muzyki poważnej będą walczyć o statuetki w kategoriach podzielonych ze względu na kryterium stylu wykonania (m.in. Muzyka Kameralna, Muzyka Symfoniczna i Koncertująca, Recital Solowy). W dodatkowej kategorii – Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej – o nagrodę konkurować będą płyty nominowane spośród wszystkich zgłoszonych do konkursu albumów, zawierających utwory polskich kompozytorów.

Jak co roku Akademia Fonograficzna honoruje muzyków i twórców szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury. W edycji 2015 laureatami tych szczególnych wyróżnień – nagród ZŁOTY FRYDERYK za całokształt osiągnięć artystycznych – zostali: w kategorii Muzyki Poważnej - światowej sławy dyrygent, wieloletni dyrektor Filharmonii Narodowej w Warszawie - Kazimierz Kord, w kategorii Muzyki Rozrywkowej - muzyk rockowy, wokalista, basista, kompozytor i autor tekstów Lech Janerka, w kategorii Muzyki Jazzowej - muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor i aranżer Janusz Muniak.

ZOBACZ: lista NOMINOWANYCH do nagrody FRYDERYK 2015 – plik pdf


Edycja 2015 obejmuje wydawnictwa, które zostały opublikowane między 1 grudnia 2013 roku a 30 listopada 2014 roku. W konkursie FRYDERYK biorą udział nagrania, które zostały zgłoszone przez wytwórnie fonograficzną, samego artystę lub jego managera. W pierwszej turze głosowania (16 lutego – 2 marca 2015 roku) członkowie Akademii Fonograficznej oddawali głosy na wszystkie zgłoszone do konkursu pozycje. Tą drogą zostały wyłonione nominacje do nagrody Fryderyk 2015. W drugiej turze głosowania członkowie Akademii Fonograficznej oddadzą głos na jedną z nominacji w każdej kategorii. Wyłonionych w ten sposób laureatów poznamy podczas uroczystej Gali, która odbędzie się 23 kwietnia.

Nagrody FRYDERYK przyznano po raz pierwszy 19 marca 1995 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. W ciągu lat zasady głosowania ulegały zmianom, mającym na celu stworzenie jak najbardziej efektywnego i wiarygodnego systemu wyłaniania zwycięzców. W 1999 roku powstała Akademia Fonograficzna, która przejęła funkcję jury. Wybory są tajne, a wyniki głosowania członków Akademii utrzymywane w tajemnicy - nominowani artyści dopiero podczas gali dowiadują się, kto z nich wyjdzie na scenę po odbiór statuetki. Autorem przyznawanej statuetki FRYDERYK jest Dorota Dziekiewicz-Pilich. W zestawieniu artystów, którzy otrzymali najwięcej statuetek, w kategorii Muzyki Poważnej pierwsze miejsce należy do Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej z 11 nagrodami na koncie. Zaraz za nią uplasowała się Orkiestra Sinfonia Varsovia (Polska Orkiestra Kameralna) i Rafał Blechacz (po 9 statuetek). Od dziewięciu edycji partnerem Związku Producentów Audio Video i Akademii Fonograficznej przy organizacji Gali wręczenia statuetek FRYDERYK jest agencja STX JAMBOREE.