Polmic - FB

from the world

Polar Music Prize dla perkusistki Evelyn Glennie

Evelyn GlennieLaureatkami Polar Music Prize zwanej muzycznym Noblem zostały w 2015 roku dwie kobiety: wybitna perkusistka Evelyn Glennie oraz Emmylou Harris, jedna z najpopularniejszych artystek muzyki country.

Pochodząca ze Szkocji Evelyn Glennie (na zdjęciu) jest artystką wyjątkową, ponieważ nie słyszy od 12. roku życia. Na scenie występuje boso, bo chłonie dźwięki przez skórę, a rolę uszu spełnia układ kostny, odbierający wywołane muzyką wibracje. Nagrała ponad 30 płyt, zdobyła też ponad 80 nagród. W 2012 roku wystąpiła podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Londynie, dyrygując zespołem składającym się z tysiąca perkusistów. Napisano dla niej około 170 utworów, a jednym z nich jest Koncert na perkusję i orkiestrę „Drum of Orfeo” polskiej kompozytorki Marty Ptaszyńskiej, który miał swoją premierę w 2009 roku w Filharmonii Łódzkiej.

Polar Music Prize ustanowiona została w 1989 roku przez Stiga Andersona, byłego menedżera Abby i szefa wytwórni Polar Music. Nagroda przyznawana jest dorocznie przez Szwedzką Królewską Akademię Muzyczną indywidualnościom, zespołom lub instytucjom w uznaniu ich nadzwyczajnych osiągnięć bez względu na gatunek czy rodzaj wykonywanej muzyki. W 2015 roku uroczystość wręczenia Polar Music Prize odbędzie się 9 czerwca w Sztokholmie, z udziałem króla Szwecji.