Polmic - FB

news

Dni Harfy w Krakowie

Dni Harfy w Krakowie Szkoła Muzyczna I i II st. im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie oraz Camac Harps France zapraszają na II Dni Harfy w Krakowie, które odbędą się w dniach 21-22 marca 2015 roku. Festiwal ten jest jedynym wydarzeniem w Małopolsce w całości dedykowanym harfie. Podczas koncertów będzie można poznać różne oblicza tego instrumentu, zarówno w repertuarze klasycznym, jak i jazzie.

II Dni Harfy w Krakowie rozpocznie o godz. 12.00 w sali koncertowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. B. Rutkowskiego w Krakowie koncert polskiej harfistki Klary Wośkowiak. Artystka jest absolwentką Royal Academy w Londynie, laureatką wielu konkursów m.in. I miejsca w Camac Harp Competition w Londynie (2014), I miejsca na III Międzynarodowym Konkursie Harfowym na Słowenii (2013), gdzie przyznana jej została również nagroda specjalna - pozycja Young Celebrity Master podczas Harp Masters Academy w 2015 roku w Szwajcarii. Klara Wośkowiak poprowadzi również w tym dniu kursy mistrzowskie dla początkujących adeptów sztuki harfowej.

Wieczorem tego samego dnia usłyszymy recital cenionej na całym świecie harfistki prof. Florence Sitruk, która jest wykładowcą w klasie harfy w Haute Ecole de Musique of Geneva oraz profesorem wizytującym w Akademii Muzycznej w Krakowie. Prof. Sitruk jest również dyrektorem artystycznym prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Harfowego w Izraelu. Była inicjatorką i organizatorką pierwszego Elias Parish-Alvars Festival w rodzinnym mieście wirtuoza w Teignmouth. W 2010 roku została dyrektorem artystycznym festiwalu w Szwajcarii „Les muséiques”. W niedzielę prof. Sitruk poprowadzi kursy mistrzowskie dla uczniów zaawansowanych.

Festiwal zakończy wyjątkowy koncert zatytułowany Jazz Night, który odbędzie się w Klubie Alchemia na Kazimierzu w niedzielę o godzinie 20.00. Wystąpi wówczas australijski duet: Tara Minton - jazzowa harfistka, wokalistka i kompozytorka mieszkająca obecnie w Londynie oraz Tristan McCoopin - wysoko ceniony gitarzysta sesyjny mieszkający w Nowym Yorku. Długoletni przyjaciele ze sceny muzycznej z Melbourne w Australii przyjeżdżają na jedyny koncert w Polsce. Duet zaprezentuje autorskie kompozycje Tary Minton, będące kompilacją jazzu, soulu oraz blusa. Nie zabraknie również australijskich akcentów.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa harf firmy Camac. Harfiści będą również mogli skorzystać z bezpłatnej regulacji instrumentów.

Koncerty, kursy mistrzowskie oraz wystawę będzie można zobaczyć w Szkole Muzycznej I i II st. im. B. Rutkowskiego w Krakowie, ul. Józefińska 10. Koncert finałowy „Jazz night” odbędzie się w Klubie Alchemia, ul. Estery 5.

Na wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach festiwalu wstęp wolny.