Polmic - FB

news

Święto Uczelni: 70-lecie Akademii Muzycznej w Łodzi

Zygmunt KrauzeGłówną częścią obchodów Jubileuszu 70-lecia Akademii Muzycznej w Łodzi będzie uroczyste posiedzenie Senatu, zaplanowane na 24 marca 2015 roku, dokładnie w 70. rocznicę rozpoczęcia zajęć w powojennym konserwatorium w Łodzi. Podczas uroczystości tytuł doktora honoris causa otrzyma światowej sławy kompozytor i pianista prof. Zygmunt Krauze (na zdjęciu) od wielu lat związany z łódzką Akademią.

– To wyjątkowa okazja do świętowania, ponieważ łódzka Akademia Muzyczna była pierwszą spośród polskich uczelni muzycznych, które powstały po wyzwoleniu kraju spod okupacji hitlerowskiej – podkreśla prof. dr hab. Cezary Sanecki, Rektor Akademii Muzycznej w Łodzi. Łódzka Akademia była też pierwszą szkołą wyższą, która po wojnie rozpoczęła w Łodzi działalność dydaktyczną. Stało się to możliwe dzięki staraniom grupy łódzkich pedagogów, którzy przyczynili się do reaktywacji Konserwatorium Muzycznego Heleny Kijeńskiej-Dobkiewiczowej, działającego w Łodzi w latach 1911-39.

24 marca br. podczas jubileuszowego posiedzenia Senatu w Sali Koncertowej Akademii tytuł doktora honoris causa otrzyma charyzmatyczny artysta prof. Zygmunt Krauze – wybitny kompozytor, pianista i pedagog, od wielu lat prowadzący w łódzkiej Akademii Muzycznej klasę kompozycji. – Jest twórcą wszechstronnym, obok form tradycyjnych uprawia gatunki awangardowe: performance, instalacje i aranżacje przestrzenne – wymienia dr hab. Ewa Kowalska-Zając, dziekan Wydziału Kompozycji, Teorii Muzyki, Dyrygentury, Rytmiki i Edukacji Muzycznej. – Profesor stworzył oryginalny styl muzyczny inspirowany malarstwem Strzemińskiego, a o randze jego twórczości świadczą wykonania jego kompozycji na całym niemal świecie oraz liczne nagrody i odznaczenia, m.in.: francuska Legia Honorowa i tytuł Chevalier dans l’Ordre des Arts et des Lettres. W 2012 roku Zygmunt Krauze został nagrodzony Koryfeuszem Muzyki Polskiej w kategorii osobowość roku, zaś w maju 2014 Narodowy Uniwersytet Muzyczny w Bukareszcie przyznał mu doktorat honoris causa. Na finał uroczystości zaplanowano prezentację audiowizualną pt. Unizm i sensualizm w muzyce Zygmunta Krauze oraz wykonanie jego Kwintetu fortepianowego.

Posiedzenie Senatu będzie również okazją do uroczystej promocji doktorów sztuki oraz wręczenia dyplomów doktora habilitowanego sztuki. Dyplomem „Primus in artibus” zostanie uhonorowany najlepszy absolwent Akademii w minionym roku akademickim. Wyróżnienie za rok 2013/2014 odbierze saksofonistka Aleksandra Mańkowska – absolwentka z klasy dra hab. Pawła Gusnara.

Program tegorocznego „Święta Uczelni” łódzkiej Akademii Muzycznej obfituje w wydarzenia artystyczno-naukowe. Jako promotora doktoratu honoris causa łódzka Akademia gościć będzie światowej sławy kompozytora Louisa Andriessena, który w środę 25 marca wygłosi wykład ilustrowany poświęcony swojej twórczości. Zaplanowany został również wykład o operach Zygmunta Krauze (24 marca), który przedstawi dr hab. Irina Nikolska, rosyjski muzykolog, autorka prac poświęconych muzyce współczesnej, od lat zaprzyjaźniona z polskim środowiskiem muzycznym.

Obchody 70-lecia łódzkiej Akademii rozpoczną się w poniedziałek 23 marca „Salonem Absolwentów”. Bohaterką spotkania będzie m.in. ceniona śpiewaczka i pedagog prof. Adela Winiarska-Skrzynecka, której artystyczna biografia splata się z historią łódzkiej uczelni od 1945 roku, kiedy to rozpoczęła naukę w tutejszym Konserwatorium Muzycznym. Udział w spotkaniu zapowiedział również znany kompozytor i pianista Włodzimierz Korcz, autor wielu przebojów, w tym napisanego specjalnie dla Akademii Muzycznej w Łodzi musicalu Łódź Story, którego prapremierę uczelnia przygotowała z wielkim sukcesem w 2013 roku. Rozmowę z artystami, z udziałem publiczności, dopełnią muzyczne prezentacje studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego. Młodzi śpiewacy będą również wykonawcami szkicu do spektaklu na motywach dramatu Federica Garcii Lorki Dom Bernardy Alba, autorskiego projektu Hanny Chojnackiej, która przygotowuje go od strony inscenizacyjnej i reżyserskiej, według własnego scenariusza. Zaplanowano dwa spektakle: 24 marca (premiera) i 27 marca.

„Święto Uczelni” Akademii Muzycznej jest częścią obchodów 70-lecia Łodzi Akademickiej. Główna część obchodów jubileuszu wszystkich uczelni państwowych w Łodzi odbędzie się w maju br. Honorowy patronat nad Jubileuszem Łodzi Akademickiej objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.


O Akademii Muzycznej w Łodzi
W ciągu 70 lat swego istnienia Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi niezmiennie odgrywa znaczącą rolę w kształtowaniu życia muzycznego miasta i regionu. Na czterech wydziałach i kilkudziesięciu specjalnościach wykonawczych i teoretycznych studiuje tutaj każdego roku ponad 650 osób (studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie i podyplomowe). W bieżącym roku akademickim w programie studiów pojawiły się nowe kierunki i specjalności, takie jak: dyrygentura, wokalistyka estradowa i musical. Od następnego roku nowościami będą: muzyka w mediach, kompozycja muzyki filmowej, muzyka kościelna, instrumenty jazzowe (fortepian, skrzypce, saksofon, trąbka, puzon, gitara, gitara basowa, kontrabas, perkusja) na studiach I stopnia oraz choreografia na studiach II stopnia. Wzbogacanie oferty dydaktycznej jest możliwe m.in. dzięki rozwijającej się infrastrukturze uczelni. W październiku 2013 r. została otwarta nowo wybudowana Sala Koncertowa ze znakomitą akustyką, wysokiej klasy systemem do nagłaśniania i nagrywania dźwięku, profesjonalnym studiem nagrań i bogatym zapleczem dydaktycznym. Z początkiem roku akademickiego 2014/2015 oddano do użytku nowoczesny budynek Regionalnego Ośrodka Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej. Trwają prace konserwatorsko-remontowe w głównej siedzibie Akademii – 100-letnim pałacu Karola Poznańskiego, dzięki którym w zabytkowych wnętrzach powstanie nowoczesna przestrzeń koncertowa do organizacji przedsięwzięć naukowych i artystycznych. Bogaty kalendarz wydarzeń w Akademii wypełniają głównie: koncerty kameralne, symfoniczne i oratoryjne, przedstawienia operowe, międzynarodowe konkursy muzyczne oraz sesje i konferencje.

Kalendarz imprez jubileuszowych w skrócie

23 marca, poniedziałek, godz. 18.00, Sala kameralna, al. 1 Maja 4, wstęp wolny
Salon Absolwentów: spotkanie z prof. Adelą Winiarską-Skrzynecką i Włodzimierzem Korczem

24 marca, wtorek, godz. 11.00, Sala koncertowa, ul. Żubardzka 2a, wstęp z zaproszeniami
Uroczyste posiedzenie Senatu połączone z nadaniem tytułu doctora honoris causa prof. Zygmuntowi Krauze (przed uroczystością performance „Interakcje 1”, godz. 10.30)

24 marca, wtorek, godz. 16.00, Sala wykładowa, al. 1 Maja 4, wstęp wolny
Irina Nikolska: wykład ilustrowany pt. „Opery Zygmunta Krauze – problem indywidualizacji gatunku”

24 marca, wtorek, godz. 18.00, Sala koncertowa, ul. Żubardzka 2a, bezpłatne wejściówki
Szkic do spektaklu na motywach dramatu Federica Garcii Lorki „Dom Bernardy Alba”
(powtórzenie 27 marca)

25 marca, środa, godz. 10.30, Sala wykładowa, al. 1 Maja 4, wstęp wolny
Louis Andriessen: wykład ilustrowany pt. „O mojej twórczości”