Polmic - FB

news

Historia Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli - otwarcie wystawy

Historia Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli - otwarcie wystawyWernisaż wystawy, zapowiadającej otwarcie nowej ekspozycji w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, odbędzie się 24 marca 2015 roku o godz. 18.00 w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach Królewskich. Wstęp wolny.

Planowana nowa ekspozycja w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli to zaledwie trzecia stała wystawa od czasów powojennej Polski. Pierwszą ekspozycję zrealizowano w duchu polskiego dworku szlacheckiego. Otwarto ją w 1949 roku – w 100. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina. Kolejną, przygotowaną w 2010 roku z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Chopina można było oglądać do jesieni 2014 roku. Cechowała się prostą i oszczędną stylistyką. Zrezygnowano z dużej ilości eksponatów, a istotnym elementem ekspozycji uczyniono opowieść prowadzącą zwiedzającego (audio-przewodnik) przez park-pomnik i wnętrza dworku. Niebawem miłośnicy Fryderyka Chopina będą mogli zwiedzać Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w zmienionej aranżacji. Otwarcie nowej ekspozycji planowane jest na wiosnę 2015 roku.

Wystawa w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich ukazuje historię Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli - od końca XIX wieku, kiedy odsłonięto pierwszy na ziemiach polskich pomnik ku czci Chopina i zaczęto myśleć o zorganizowaniu w Żelazowej Woli muzeum, przez przebudowę skromnej oficyny w dwór w stylu narodowym otoczonego modernistycznym parkiem, po przedwojenne i powojenne ekspozycje w jego wnętrzu.

Podczas wernisażu z recitalem fortepianowym wystąpi jeden z polskich uczestników eliminacji do tegorocznego Konkursu Chopinowskiego, Adam Mikołaj Goździewski.

Po oficjalnym otwarciu wystawy oraz recitalu zaplanowane jest przejście parkową aleją oświetloną lampionami do miejsca wystawy oraz spacer wzdłuż Galerii Plenerowej, połączony z możliwością rozmowy z autorami wystawy.

Wystawę w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie będzie można oglądać do 26 kwietnia 2015 roku. Organizatorami są: Muzeum Łazienki Królewskie oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.