Polmic - FB

from the world

Sinfonia Varsovia w Azji

Szalone Dni Muzyki w Japonii Orkiestra Sinfonia Varsovia wyrusza na tournée po Azji. Między 2 a 16 maja 2015 roku wystąpi z 17 koncertami w ramach festiwalu „Szalone Dni Muzyki w Japonii”, a następnie po raz pierwszy historii zespołu, wykona 3 koncerty w Chinach.

Tradycyjnie już na przełomie kwietnia i maja Sinfonia Varsovia wyrusza do Japonii na tamtejszą edycję międzynarodowego festiwalu upowszechniającego muzykę klasyczną: „La Folle Journée” („Szalone Dni Muzyki”). Pierwsza i największa tegoroczna odsłona festiwalu, jak co roku, odbyła się we Francji na przełomie stycznia i lutego.

Każda edycja „La Folle Journée” programowana jest według określonego klucza. W 2014 roku była to muzyka amerykańska. Tegorocznym motywem przewodnim są Pasje serca i duszy. W programach koncertów Sinfonii Varsovii w Tokio i Niigacie znajdą się dzieła od Bacha, przez klasyków wiedeńskich: Mozarta i Beethovena, czołowych przedstawicielu romantyzmu: Chopina, Dvořáka, Brahmsa, Griega, po twórców XX wieku – Rodrigo, Brittena i Marqueza. Orkiestrę poprowadzi młody amerykański dyrygent Robert Trevino, który zebrał ciepłe oceny krytyków i publiczności po koncercie z Sinfonią Varsovią podczas ostatniego Festiwalu Beethovenowskiego w Warszawie. Wśród licznych solistów, którym w Japonii będzie towarzyszyć polska orkiestra, znajdą się m.in. skrzypek Augustin Dumay oraz pianistka Yulianna Avdeeva. Warto podkreślić, że wszystkie koncerty Sinfonii Varsovii w ramach festiwalu „Szalone Dni Muzyki w Japonii” odbywają się w ogromnych salach koncertowych. Ta w City Performing Arts Center (Niigata) przeznaczona jest dla ok. 2000 osób, a w Tokyo International Forum – dla ponad 5000!

Po 9 dniach i 17 koncertach w ramach japońskich Szalonych Dni Muzyki, Sinfonia Varsovia poleci do Chin, gdzie wystąpi z trzema koncertami pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka. Artyści będą koncertować w najbardziej prestiżowej sali koncertowej w Chinach - National Centre for the Performing Arts w Pekinie, w Teatrze Wielkim w Tianjinie oraz w Qintai Concert Hall w Wuhan. W programie koncertów: I Symfonia D-dur op.25 „Klasyczna” Siergieja Prokofiewa oraz dzieła polskich kompozytorów: Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego, Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika z solistą Jakubem Haufą oraz II Koncert fortepianowy f-moll op.21 Fryderyka Chopina w interpretacjach Pawła Wakarecego i słynnej chińskiej pianistki Chen Sa.

Trasa koncertowa Sinfonii Varsovii w Chinach to wydarzenie odbywające się w ramach Sezonu Polskiego w Chinach, które jest współorganizowane przez Culture.pl, Instytut Polski w Pekinie, Tianjin Grand Theatre, National Center of Performing Arts and Beijing Poly.