Polmic - FB

ze świata

Konferencja Cultural heritage and dialogue. Lutosławski – Nordheim. Oslo, 4 maja 2015

Cultural heritage and dialogue. Lutosławski - Nordheim. Oslo, 4 maja 2015 Narodowy Instytut Fryderyka Chopina organizuje 4 maja 2015 roku w Oslo międzynarodową konferencję muzykologiczną pt. Cultural heritage and dialogue. Lutosławski – Nordheim, wieńczącą cykl sympozjów zaplanowanych w ramach projektu Pomiędzy tożsamością a wspólnotą kultur: od Chopina i Tellefsena do XXI wieku.

Twórczość Witolda Lutosławskiego dla polskiej kultury muzycznej – Arne Nordheima zaś dla norweskiej – ma najwyższą wagę. Obydwaj, należąc do najwybitniejszych twórców XX wieku, wznieśli współczesną muzykę swoich krajów na poziom światowy. To ciekawe, że Lutosławski i Nordheim przyjaźnili się. Miejscem, w którym spotykali się najczęściej, było Oslo: Nordheim mieszkał w nim niemal przez całe życie, dla Lutosławskiego już w dojrzałym wieku norweska stolica stała się drugim, obok Warszawy, miejscem życia – jego i jego najbliższych. Tym samym Oslo stało się symbolicznie miejscem spotkania wielkiej współczesnej kultury polskiej z norweską.

 W Konferencji w Oslo wezmą udział: Marcin Bogusławski, Grzegorz Michalski, Eva Maria Jensen, Harald Herresthal, Marcin Krajewski, Ola Nordal, Asbjorn Blokkum Flo, Bohdan Dziemidok.

W dniu obrad, o godz. 19:30 w Lindeman Hall w Norweskiej Akademii Muzycznej odbędzie się także koncert, podczas którego zabrzmią kompozycji obu bohaterów Konferencji.

Program Konferencji - na stronie: www.komponist.no - plik PDF