Polmic - FB

aktualności

Austria meets Poland 2 - nowe kompozycje w Kielcach

Duo AppassionataPrawykonania nowych kompozycji Christopha Simana, Łukasza Godyli i Alexandra Krala odbędą się 12 maja 2015 roku o godz. 18.30 w Sali kameralnej Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielach, podczas koncertu zatytułowanego Austria meets Poland 2.

W 2012 roku saksofonistki Cornelia Högl i Alicja Wołyńczyk stworzyły międzynarodowy projekt Austria meets Poland, który dzięki współpracy z Instytutem Austriackim w Warszawie ujrzał światło dzienne. Polsko-austriackie trio saksofonowe zamówiło utwory u czterech austriackich kompozytorów. Zostały one wykonane w Austrii (Minoritensaal, Tulln) i Polsce (Instytut Austriacki, Warszawa, Zielony Dwór w Miętnem). Utwory skomponowali twórcy młodego pokolenia: Julia Schreitl, Viola Falb, Christoph Siman i Alexander Kral, a w trio saksofonowym wykonywały je Dorota Samsel, Alicja Wołyńczyk i Cornelia Högl. Koncerty spotkały się z gorącym przyjęciem, powstał więc pomysł na kolejny projekt, w którym dwa duety saksofonowo-fortepianowe – polski i austriacki – przygotowały specjalnie napisane na tę okazję utwory kompozytorów austriackich i polskich. Udział w projekcie zgodzili się wziąć Christoph Siman, Alexander Kral, Łukasz Godyla (ich dzieła będą miały w Kielcach swoje prawykonania), a Marcin Łukaszewski udostępnił utwór napisany w 2014 roku.

Christoph Siman napisał Die Wieissagung (Wróżba, przepowiednia) - utwór komediowy, jak informuje podtytuł, choć – zastrzega autor – nie jest to tak jednoznaczne. Jego rodak – Alexander Kral – podarował artystom dzieło o nazwie Ein Thema geht auf Reisen (Temat wybiera się w podróż), wypełnione rytmami bałkańskimi i amerykańskimi. Natomiast kompozycja Łukasza Godyli Kondensacje na saksofon i fortepian, napisana na zamówienie Filharmonii Świętokrzyskiej, inspirowana jest zjawiskami występującymi w przyrodzie.

Utwór Marcina Łukaszewskiego to cykl miniatur objętych wspólnym, nieco przewrotnym tytułem: Gibberish & Babble – Suite in French style. Dzieło powstało w 2014 roku na prośbę wybitnego polskiego saksofonisty Pawła Gusnara. Kompozycja składa się z pięciu skontrastowanych części, których stylistyka brzmienia nawiązuje jednak silnie do tradycji muzycznej, szczególnie francuskiej (stąd podtytuł – Suita w stylu francuskim).

Wystąpi Duo Appassionata (na zdjęciu) w składzie: Cornelia Högl-Egretzberger - saksofon i Stefan Schön - fortepian oraz One More Time Duo w składzie: Alicja Wołyńczyk – saksofon i Adam Sychowski – fortepian.

Koncert zostanie powtórzony 13 maja 2015 roku o godz. 19:00 w Austriackim Forum Kultury w Warszawie (ul. Próżna 7/9).