Polmic - FB

news

XVIII Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2015

XVIII Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2015 Program 2 Polskiego Radia zaprasza w dniach 13-17 maja 2015 roku na XVIII Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.

Festiwal po raz pierwszy został zorganizowany w 1998 roku. Od początku swojego istnienia jego najważniejszym celem jest popularyzacja muzyki folkowej w Polsce oraz promowanie nowych grup, inspirujących się polską muzyką ludową oraz muzyką mniejszości narodowych i etnicznych.

Festiwal rozpocznie się 13 maja o godz. 19.30 w Teatrze Powszechnym w Warszawie spektaklem Mistrz Manole - jedną z najsłynniejszych i najbardziej niezwykłych rumuńskich legend ludowych w reżyserii Darka Błaszczyka i Zbyszka Olkiewicza, w opracowaniu muzycznym Jacka Hałasa. Spektakl jest sceniczną wersją słuchowiska Teatru Polskiego Radia zrealizowanego w 2013 roku w formie archaicznej śpiewogry. Wzbogacony został o część wizualną i ma charakter swoistego „magicznego performansu”, który ewoluuje i zmienia się w kolejnych miejscach prezentacji.

W kolejnych dniach w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego odbędą się przesłuchania konkursowe oraz koncerty festiwalowe. 14 maja o godz. 19.30 w koncercie Muzyka Źródeł usłyszymy muzyków i śpiewaków z Beskidu Śląskiego. Również tego wieczoru poznamy zwycięzców Konkursów: Fonogram Źródeł 2014 i Folkowy Fonogram Roku 2014. Konkurs Fonogram Źródeł organizowany jest od 2009 roku i ma na celu promocję muzyki tradycyjnej w Polsce, a o nagrodę ubiegają się zarówno publikacje fonograficzne zawierające nagrania premierowe, jak i archiwalne nagrania muzyków i śpiewaków ludowych. Od 2001 Festiwalowi towarzyszy również konkurs na najlepszą płytę folkową roku czyli Folkowy Fonogramu Roku. Występ jego Laureata z 2014 zakończy koncert.

15 maja o godz. 20.00 wręczona zostanie Nagroda Programu 2 Polskiego Radia Muzyka Źródeł, przyznawana wybitnym artystom ludowym, którzy kultywują tradycję, przekazują ją kolejnym pokoleniom i w szczególny sposób obecni są na antenie radiowej Dwójki. Wysłuchamy także laureata Grand Prix „Nowej Tradycji” 2014 – wielokrotnie nagradzanego zespołu Trzy Dni Później, utworzonego przez wokalne trio: Joannę i Martę Piwowar oraz Martę Groffik-Perchel. Zespół zaprezentuje utwory inspirowane twórczością Anny Louise Karsch i Ester Golan z programu Pokój jej cieniom. Na koncercie wystąpi również zespół Vołosi, nagrodzony na Festiwalu „Nowa Tradycja” 2010 i wielu prestiżowych festiwalach za granicą. Zespół tworzą z jednej strony muzycy klasyczni Krzysztof i Stanisław Lasoniowie, związani z Katowicką Akademią Muzyczną, a z drugiej górale Zbigniew Michałek, Jan Kaczmarzyk i Robert Waszut, którzy wnieśli muzykę karpacką.

Gośćmi specjalnymi „Nowej Tradycji” będą: włosko-albański duet Maria Mazzotta & Redi Hasa (16 maja godz. 20.00) oraz malijski śpiewak Kassé Mady Diabaté (17 maja godz. 19.00). Maria Mazzotta & Redi Hasa wykonuje znane pieśni bałkańskie i południowo-włoskie. Tradycja melodii tarantellowych i pieśni tradycyjnych, w których wyrastała Maria oraz klasyczne wykształcenie Redi Haza dały niezwykłe połączenie duchowe i muzyczne, oparte na ogromnej swobodzie improwizacji. Kassé Mady Diabaté, nazywany jest największym żyjącym śpiewakiem z Mali. Mistrz śpiewu o aksamitnej barwie głosu wykonuje utwory w języku Bambara. Towarzyszą mu muzycy, grający na korze, balafonie i ngoni.

Przesłuchania konkursowe, do których zakwalifikowano 13 zespołów odbywać się będą w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w piątek 15 maja i sobotę 16 maja od godziny 16.00 (wstęp wolny). Laureaci wyłonieni przez profesjonalne jury wystąpią w koncercie finałowym 17 maja o godz. 19.00.

Wszystkie koncerty transmitowane będą na antenie Programu 2 oraz na stronie dwojka.polskieradio.pl

Bilety na koncerty festiwalowe na stronie: sklep.polskieradio.pl oraz na godzinę przed koncertem w kasie Studia.