Polmic - FB

aktualności

Koncert laureatów konkursu kompozytorskiego „Musica Sacra Nova”

Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego Koncert na Uroczystość Trójcy Przenajświętszej pt. De Sanctissima Trinitate odbędzie się 31 maja 2015 roku o godz. 19:00 w Bazylice Archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie (ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 5). W programie kompozycje o Świętej Trójcy na chór a cappella i utwory laureatów konkursu kompozytorskiego „Musica Sacra Nova”.

Wiara w jednego Boga w trzech Osobach jest jednym z najbardziej specyficznych elementów chrześcijaństwa. Wyznawana przez wszystkie kościoły katolickie, prawosławne oraz wszystkie główne wyznania wyrastające z nurtu reformacji. Uroczystość Trójcy Przenajświętszej jest tym samym jednym z najważniejszych liturgicznych świąt chrześcijańskich.

Dla pogłębienia refleksji nad tą centralną prawdą wiary teologii chrześcijańskiej Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego przygotował koncert, który odbędzie się w Archikatedrze Oliwskiej, w dniu Święta, 31 maja o godzinie 19:00. Tajemnica Trójcy Świętej od wieków stanowi inspirację dla twórczości kompozytorów muzyki sakralnej. Wybór utworów z różnych epok odnoszących się do tej tematyki (m.in. autorstwa Michaela Preatoriusa, Andrzeja Hakenbergera czy Mariana Sawy) zaprezentowany zostanie w pierwszej części koncertu.

W drugiej części zabrzmią natomiast kompozycje laureatów tegorocznej edycji konkursu kompozytorskiego „Musica Sacra Nova”: Marka Raczyńskiego (Polska), Moniki Sokaite (Litwa), Michała Ziółkowskiego (Polska), a także wybrane kompozycje laureatów z poprzednich lat. Konkurs kompozytorski „Musica Sacra Nova” poświęcony jest sakralnym kompozycjom współczesnym na chór a cappella, pisanym przez młodych twórców.

Partnerami „Musica Sacra Nova” są instytucje z Cambridge, Kolonii, Rouen, Warszawy, Gdańska i Częstochowy. Jan Łukaszewski jest jednym z członków międzynarodowego grona jurorów konkursu. W 2015 roku na konkurs nadesłanych zostało 69 kompozycji z 13 krajów – Argentyny, Francji, Hiszpanii, Kanady, Łotwy, Niemiec, Polski, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Węgier i Włoch.

Wstęp wolny.