Polmic - FB

relations and reviews

Niemiecka premiera IV Symfonii Góreckiego

Orkiestra Symfoniczna PFB na Musikfestspiele SaarKoniec maja był dla Polskiej Filharmonii Bałtyckiej czasem wyjątkowym. 25 maja 2015 roku Orkiestra Symfoniczna PFB dokonała niemieckiego prawykonania najnowszej, IV Symfonii Henryka Mikołaja Góreckego w ramach jednego z najważniejszych w Europie międzynarodowych festiwali muzycznych Musikfestspiele Saar. Orkiestra wystąpiła na festiwalu obok tak wybitnych artystów, jak Krystian Zimerman, Rafał Blechacz, Leszek Możdżer czy Krzysztof Penderecki.

III Symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego zdobyła popularność na całym świecie. Dlatego Symfonia nr 4 była tak oczekiwanym dziełem. Niestety, kompozytorowi nie udało się jej ukończyć i zrobił to za niego jego syn. Utwór miał swoją światowa premierę zaledwie rok temu - 12 kwietnia 2014 roku w londyńskiej Royal Festival Hall. Po światowej premierze za sprawą muzyków Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i jej Dyrektora Artystycznego Ernsta van Tiela w poniedziałek, 25 maja 2015 roku odbyło się niemieckie prawykonanie dzieła w Dillingen w ramach Festiwalu Musikfestspiele Saar.
Jego wyróżnikiem jest fakt, ze najlepsi międzynarodowi artyści występują w nietypowych miejscach, takich jak dawne budynki przemysłowe. Festiwal realizowany jest wspólnie przez regiony Saarland, Nadrenia Palatynat, Lotaryngię i Luksemburg i przybiera formę biennale, każdorazowo poświęconego kulturze muzycznej innego kraju europejskiego. W tym roku jest to Polska, dlatego wszystkie wydarzenia organizowane są pod hasłem „Witamy Polsko!”. 2015 roku główną ideą festiwalu jest także wzmocnienie współpracy transgranicznej, promowanie wiekopomnych dokonań artystycznych polskich kompozytorów oraz twórczości polskich artystów.

Podczas niemieckiego prawykonania IV Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego Orkiestrze PFB towarzyszył wybitny, niemiecki solista, laureat III nagrody na XIV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, którego pomorska publiczność miała przyjemność usłyszeć podczas tegorocznej Gali wręczenia Pomorskiej Nagrody Artystycznej - Stefan Tarara.

Niemiecka prasa zapowiadała koncert jako jedno z ważniejszych wydarzeń festiwalu. Być może również z tego powodu niemiecka premiera IV Symfonii Góreckiego spotkała się z tak ciepłym przyjęciem publiczności, a po wykonaniu utworu nie milkły brawa.

- Cieszę się z porozumienia jakie wytworzyło się pomiędzy solistą a orkiestrą, co zaowocowało precyzyjnym i spójnym wykonaniem tego dość wymagającego dzieła – powiedział po koncercie Ernst van Tiel.
 

tekst nadesłany (mat. organizatora)