Polmic - FB

news

Koncert pamięci Pawła Buczyńskiego

Już zaraz noc - koncert pamięci Pawła Buczyńskiego Już zaraz noc - koncert pamięci Pawła Buczyńskiego w wykonaniu Hashtag Ensemble odbędzie się 21 czerwca 2015 roku o godz. 19:00 w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Artyści przypomną najważniejsze dzieła kameralne Pawła Buczyńskiego, kompozytora i pedagoga UMFC. Zabrzmią między innymi: solowy Epizod, elektroniczna Porta d'inferno i Już zaraz noc do poezji Iwaszkiewicza.

Hashtag Ensemble wystąpi w składzie: Ania Karpowicz (flet), Kamil Staniczek (I skrzypce), Kamila Wąsik-Janiak (II skrzypce), Aleksandra Demowska-Madejska (altówka), gościnnie: Joanna Marczyk (wiolonczela), Łukasz Owczynnikow (kontrabas), Aleksander Dębicz (fortepian), Dariusz Przybylski (organy), Leszek Lorent (perkusja), Mateusz Żaboklicki (recytator), Ignacy Zalewski (dyrygent), Michał Szostakowski (reżyseria dźwięku).

W ostatnich latach dzieła Pawła Buczyńskigo pozostawały poza marginesem życia koncertowego, a sam twórca, klasyfikujący się w nurcie polskiego „nowego romantyzmu”, zdawał się pozostawiać weryfikację ich wartości upływającemu czasowi.

Prof. Edward Sielicki wspomina: „Od debiutanckiego Requiem, które pisał jeszcze na studiach, poprzez sukces Muzyki opadających liści, nagrodzonej na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO, dowcipne Pezzo per Passero i Trzy utwory z dedykacją, poprzez groźne Porta d’inferno i Nascitur Mors, refleksyjną kameralistykę: …jak ziarna zbóż, Antyfonę czy Gałązkę akacji aż do oratorium Benedictus, które okazało się być jego ostatnim dziełem, widać było u Niego postawę romantyczną oraz własną, indywidualną poetykę. Był miłośnikiem słowa, któremu nierzadko z właściwym sobie dystansem dawał pierwszeństwo nad muzyką, nie starając się, aby muzyka je całkowicie zdominowała i podporządkowała. Pozostawił ważny dorobek, w którego składzie znalazło się kilkadziesiąt różnorodnych dzieł, w tym opera: Szachy. Był dobrym człowiekiem, pełnym ciepła i szacunku do wszystkich, a przy tym dowcipnym i celnym w osądach. Był lubianym i doświadczonym pedagogiem”. (źródło: Culture.pl)

Na koncert zaprasza #ART, Fundacja "Sfera Harmonii", Stowarzyszenie Twórców ZAiKS oraz Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina.