Polmic - FB

news

Jubileuszowy Tryptyk na 70-lecie ZKP

Tryptyk Jubileuszowy Związek Kompozytorów Polskich z okazji 70-lecia swojej działalności zaprasza na Tryptyk Jubileuszowy, na który złożą się trzy koncerty w dniach 18, 19 i 20 czerwca 2015 roku. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Małgorzata Omilanowska i Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Jubileuszowy cykl wydarzeń zainauguruje uroczysty koncert na Zamku Królewskim w Warszawie, w czwartek, 18 czerwca 2015 roku o godz. 18.00. W programie wieczoru – obok wystąpień Prezesa ZKP, Jerzego Kornowicza i Mieczysława Kominka, który opowie o historii Związku – znajdą się Fanfarowe dedykacje od Sąsiadów: Lubicy Čekovskiej (Słowacja), Zity Bružaitė (Litwa), Anette Schluenz (Niemcy) Martina Q Larssona (Szwecja), Ivo Medeka (Czechy), Eugeniusza Popławskiego (Białoruś), Igora Szczerbakowa (Ukraina) i Vladimira Tarnopolskiego (Rosja), w wykonaniu Lubomira Jarosza – trąbka, Michała Gidzińskiego – trąbka, Roberta Filipka – trąbka i Krzysztofa Stencla – róg. Ponadto odbędą się prawykonania kompozycji: Znaki na media elektroniczne (2015) autorstwa Krzysztofa Knittla i Reminiscencji (2015) z muzyką i w wykonaniu Kwartludium w składzie: Dagna Sadkowska – skrzypce, Michał Górczyński – klarnet, Paweł Nowicki - perkusja i Piotr Nowicki – fortepian. Usłyszymy również III Kwartet smyczkowy „Kartki z nienapisanego dziennika” Krzysztofa Pendereckiego w interpretacji Meccore String Quartet czyli Wojciecha Koprowskiego – skrzypce, Jarosława Nadrzyckiego – skrzypce, Michała Bryły – altówka i Karola Marianowskiego – wiolonczela.

W piątek, 19 czerwca 2015 roku o godz. 19.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędzie się Koncert Niecodzienny. Otworzy go odczytany po raz pierwszy referat kolektywny polskich muzykologów pt. Za chwilę premiera: Apologia Krytyczna (2015), który wygłosi Dariusz Jakubowski. Następnie usłyszymy premierowy utwór zbiorowy polskich kompozytorów pt. Ogniwa na dwa fortepiany i dwie perkusje (2015), który z kolei wykonają muzycy zespołu Kwadrofonik: Emilia Sitarz – fortepian, Bartłomiej Wąsik – fortepian, Magdalena Kordylasińska – perkusja i Olga Przybył – perkusja. Po nim Patryk „Tik Tak” Matela zaprezentuje Katalog Krytyk Druzgocących (2015) czyli działania beat-boxerskie do tekstów z archiwów prasowych. Wszyscy obecni podczas koncertu pod dyrekcją Marcina Piotra Łopackiego uczestniczyć będą potem w otwartej próbie i premierowym wykonaniu Wielkiego Kanonu Aleksandra Kościówa (2015), napisanego do tekstu Statutu Związku Kompozytorów Polskich. Niecodzienny Koncert zakończy Jubilee Club-Music (2015) w interpretacji Pierre Nick Duo i gości: Tadeusza Sudnika – urządzenia elektroakustyczne i Zdzisława Piernika – tuba i urządzenia akustyczne. Po zakończeniu części artystycznej wszyscy słuchacze i wykonawcy będą mogli także wpisać się do pamiątkowej Księgi Jubileuszowej.

Trzecie ogniwo Jubileuszowego TryptykuPiknik muzyczny u Iwaszkiewiczów - odbędzie się po obradach 38. Walnego Zebrania ZKP, 20 czerwca 2015 roku o godz. 19.00 w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Jego artystyczną oprawę przygotuje Zespół instrumentów perkusyjnych Ritmo Bloco, prowadzony przez Mikołaja Wieleckiego, Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej z Lublina w składzie: Anastazja Bernad – śpiew, Zofia Bernad – śpiew, Hanna Linkowska – śpiew i Jan Bernad – kierownictwo, Janusz Prusinowski Kompania: Janusz Prusinowski – skrzypce, Piotr Piszczatowski – baraban, bębenek, Piotr Zgorzelski – basy, Michał Żak – flet, klarnet, szałamaje i Kazik Nitkiewicz – trąbka oraz Grupa „Kawalerowie Błotni” czyli: Krzysztof Knittel – instrumenty elektroniczne, Jerzy Kornowicz – fortepian, Ryszard Latecki – trąbka, Mieczysław Litwiński – instrumenty tradycyjne i śpiew, Tadeusz Sudnik – instrumenty elektroniczne i Tadeusz Wielecki – kontrabas.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia Jubileuszowego Tryptyku, po uprzednim zgłoszeniu obecności na e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. (wymóg zgłoszenia nie dotyczy członków ZKP).

Organizator Tryptyku: Związek Kompozytorów Polskich

Dofinansowano ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Miasta Stołecznego Warszawy

Organizatorzy dziękują za pomoc w organizacji Tryptyku: Zamkowi Królewskiemu w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, Stowarzyszeniu im. Ludwiga van Beethovena.